Najnowsze artykuły
Artykuły
George R.R. Martin, John Grisham, George Saunders i inni autorzy pozywają sztuczną inteligencjęAnna Sierant6Artykuły
Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąćAnna Sierant32Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać370Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Daniel Duda

Źródło: http://www.amw.gdynia.pl/title,Pelnomocnik_ds__wspolpracy_z_administracja_morska,pid,1599.html
4
4,0/10
Urodzony: 14.07.1933
polski ekonomista, profesor nauk technicznych, kapitan żeglugi wielkiej, w latach 1972–1981 rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
4,0/10średnia ocena książek autora
1 przeczytało książki autora
3 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Pierścień Hallera Zbigniew Kowalewski 
5,0

„Pierścień Hallera” to niewielka broszurowa książeczka opisująca podstawowe fakty związane z obchodami polskich „Zaślubin z morzem” w lutym 1920 roku. Publikacja ukazała się nakładem Ligi Morskiej, która za cel stawia sobie popularyzację tematyki morskiej.
Książeczka po zarysowaniu wydarzeń historycznych mających miejsce w 1920 roku porusza dalsze losy gen. Józefa Hallera oraz skrótowo opisuje genezę utworzenia honorowego wyróżnienia dla osób wybitnie zasłużonych w propagowaniu polskiej tradycji morskiej - pierścienia Hallera. Autorzy pokusili się o podanie informacji o pierwszych nagrodzonych Polakach, udostępnili też kilkanaście zdjęć z obchodów nadania wyróżnień.
Poza funkcjami informacyjnymi nie jest to szczególnie porywająca lektura. Dużym plusem jestem zacytowanie w pracy wspomnień mieszkańców Pomorza biorących udział w zaślubinach, zwłaszcza że nie ukazały się one w ogólnodostępnych antologiach tekstów źródłowych. Na końcu znaleźć możemy również krótką bibliografię selektywną.
Zaślubiny Polski z morzem Daniel Duda 
4,0

Cienka książeczka opisująca chyba to, co w zaślubinach Polski z morzem najważniejsze. Niemniej autor nie wskazał, że w pracy chodzi głównie o zaślubiny z 1920 roku, co może nieco wprowadzać w błąd zwłaszcza, że narracja ma charakter chronologiczny, od postanowień wersalskich aż po współczesne obchody zaślubin Polski z morzem.
W stosunku do struktury pracy można odnieść wrażenie, że jest ona nieco chaotyczna, brakuje wyszczególnienia pewnych wątków. Choć w tej niewielkiej książce nie znajdziemy jakichś poważniejszych usterek czy niedbalstwa, to pewnego niedosytu dostarcza na pewno brak odsyłaczy do niekiedy bardzo obszernych cytatów (nawet do kilku stron). Przypisy mają charakter jedynie uzupełniający, a bibliografia tej książki jest skromniutka, ale i to możemy jej chyba wybaczyć, bo ma charakter bardziej popularyzatorski niż naukowy. Na końcu znajdują się aneksy: garść fotografii i biogramy kilku ważniejszych postaci uroczystości puckich 1920 roku w formie załączników.
Po lekturze można odnieść raczej mierne wrażenie. Publikacja jest dość stara, są chyba lepsze dla zainteresowanych tematem, ale jako wstęp do zagadnienia ujdzie. Po kolejnej książce tego autora odnoszę wrażenie, że jego utwory noszą znamię grafomaństwa. Są to swoiste rocznicówki, podejmują temat w podobny sposób i często nie wnoszą niczego nowego do dyskusji. Nie wiem, czy ktoś poza specjalistami i regionalistami będzie do nich sięgał w przyszłości.