Nareszcie skoncentrowani. Innowacyjny program leczenia ADHD

Okładka książki Nareszcie skoncentrowani. Innowacyjny program leczenia ADHD Bill Gottlieb, James Greenblat
Okładka książki Nareszcie skoncentrowani. Innowacyjny program leczenia ADHD
Bill GottliebJames Greenblat Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
Finally Focused: The Breakthrough Natural Treatment Plan for ADHD That Restores Attention, Minimizes Hyperactivity, and Helps Eliminate Drug Side Effects
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-09-20
2019-09-20
Agnieszka Kasprzyk
ADHD psychiatria terapia

Okładka książki Dieta 50 na 50 Bill Gottlieb, Krista Varady
Dieta 50 na 50 Bill Gottlieb, Kris...

Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Partnerstwo bl... Rachel Heller, Amir...
Okładka książki Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa Monika Szubrycht, Monika Wasilewska
Jak być szczęś... Monika Szubrycht, M...
Okładka książki Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen
Emocjonalne pu... Gitta Jacob, Laura ...
Okładka książki Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska
Dom w butelce.... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Męska depresja... Krzysztof Krajewski...

"Wasze dziecko podąża w wielu kierunkach - czasami macie wrażenie, że jednocześnie we wszystkich!"

Przekartkowałam. Książka ma funkcjonalny układ: informacje w ramkach, podsumowania na końcach rozdziałów. Zbyt opasła, można było krócej i terściwiej.
Książka autorstwa z polecana przez psychiatrę Daniela G. Amena. W moim odczuciu przekazuje naukowo poparte szamaństwo. Mnóstwo wyników badan. Wierzyć nie wierzyć, warto spróbować. Bardziej przejrzyście napisana niz publikacje Daniela G. Amena. Wzbogacona o przypisy przypisane do rozdziałów i indeks. Autor reklamuje własne specyfiki.

Przygnębiające, że trzeba dziecko poddawać szerokiej diagnostyce, by wykryć nadmiary i niedobory poszczególnych składników wymienianych w książce.

Suplementacja dostępna bez recepty wskazana w książce:
- magnez ("złagodzenie hiperaktywności, problemów z koncentracją, impulsywności i zachowań opozycyjnych - dzięki dziennej dawce 200 mg", wiek 13+: 200mg 2x dziennie, 10-12: 100mg 2x dziennie, 6-9: 50 mg, 2x dziennie, -6 lat(poniżej): 10 mg dziennie),
- oligoproantocyjanidyny (OPC) flawonole ("rozważcie zastosowanie OPC, jeżeli dziecko cierpi na ADHD z przewagą deficytu uwagi", wspomaganie uwagi "całkowite skupienie", "spowolnienie produkcji i uwalniania histaminy wydzielanej podczas reakcji alergicznych", "poprawiają dopływ krwi do mózgu", "wchłaniają i unieszkodliwiają szkodliwe neurotoksyny, tj. pestycydy, dodatki do żywności", "wchłaniają szkodliwe metale groźne dla mózgu, np. ołów", "wyciąg z kurkumy"),
- wyciąg z sosny (pycnogenol) ("przejrzyste myślenie, lepsza pamięć, wzmocniona koncentracja")
- wyciąg z borówki czarnej ("poprawa sprawności intelektualnej")
- gorzka czekolada ("w każdym dekagramie gorzkiej czekolady kryje się o wiele więcej flawonoli (rodzaju OPC) wpływających równoważąco na mózg niż w jakimkolwiek innym pożywieniu")
- lit (rozważcie zastosowanie gdy "wśród członków rodziny zdarzały się przypadki nadużywania substancji psychoaktywnych zaburzenia dwubiegunowego, depresji i/lub skłonności samobójczych", zmniejszenie "irytacji, gniewu i wybuchów agresji", 16 lat: 2mg w dwóch dawkach, 6-15: 1mg),
-cynk ("inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy", "pikolinian cynku", 12+: "30mg w 2 dawkach", 6-11: "15mg w 2 dawkach", -5 "nie podawać!"),
-probiotyki ("uzdrowić jelita, pomóc mózgowi", leczenie infekcji drożdżakami, "ograniczcie spożycie cukru")
-kwasy omega-3 (1-2 g EPA, DHA, zwiększenie spożycia ryb i owoców morza),
- lipaza ("enzym usprawniający wchłanianie cholesterolu przez organizm", "w przypadku niskiego poziomu choresterolu (poniżej 130 mg/dl i objawów depresji i skłonności do agresji, zażywania marihuany, stwierdzenia zaburzenia dwubiegunowego)
-białko ("prekursor serotoniny"),
-Witamina D ("bierze udział w produkcji serotoniny", "łagodzi impulsywność", dawka 5 tys. j.m. na początek, podtrzymująca 2 tys. j.m.)
-L-DOPA,
-różeniec ("zioło zapewniające dopaminę turbodoładowanie"),
-wyciąg z zielonej herbaty ("ochrona dopaminy", "lepsza koncentracja", "ochrona przed stresem"),
-melatonina (przestawienie "wewnętrznego zegara" dziecka na głębszy sen"),
-L-teanina ("100 do 200 mg 30 min przed snem")
-glicyna ("aminokwas może pomagać w szybszym zasypianiu, a także pogłębiać i wydłużać sen, co prowadzi do zmniejszenia uczucia zmęczenia odczuwanego podczas dnia i poprawy koncentracji", "1-3 g na 30 min przed snem"
-L-tryptofan ("wytwarzanie dopaminy", "prekursor serotoniny", "na problemy z zasypianiem 500mg, 30min przed udaniem się na spoczynek"),
-5-HTP (5-hydroksytryptofan) ("jeżeli po upływie tygodnia podawanie tryptofanu nie przyniosło poprawy", "enzym wspomagający wytwarzanie serotoniny", "przekształcenie tryptofanu w serotoninę" 50mg, 30 min przed udaniem się na spoczynek")
-GABA ("wyciszenie się przed snem", 100 mg wieczorem),
Eliminacja: słodzonych napojów, miedzi (z wody;),ołowiu, cukru i innych przetworzonych węglowodanów, nabiału, pszenicy, kazeiny. Diagnostyka celiakii.

Autor poleca: regularne ćwiczenia fizyczne, techniki relaksacyjne, ćwiczenia uważności (medytację mindfulness)

"Strategie poprawy zachowania dziecka" znalazły się w ostatnim 13 rozdziale na 16 stronach. Przesłanie: nie krytykuj, udzielaj pozytywnej informacji zwrotnej, "złośliwe" zachowanie dziecka wywołane jest "symptomem ADHD" a nie zamiarem spowodowania krzywdy, wspieraj, akceptuj. Identyfikuj i wspieraj ulubione aktywności dziecka. Pachnie malizną. Dlatego poświęciłam 1 dzień na kartkowanie książki i szukam dalej.

"Czas przed ekranami ograniczyć do 2 godzin dziennie, wyłączać 1-2 godziny przed udaniem się na spoczynek". Może powodować uzależnienie z uwagi na zwiększenie produkcji dopaminy. Warto znaleźć ćwiczenia fizyczne, sporty i "aktywności sprawiające mu przyjemność".

Z mojego doświadczenia czas przed ekranami nie zmienił wiele w mojej głowie. Dorobiłam się za to okularów i bólu kręgosłupa w wieku 19-26 lat. Diagnozy doczekałam się w wieku 39 lat. Regularne ćwiczenia rehabilitacyjne łagodzą ból. Wykryto dyskopatię odcinka lędźwiowego i koksartrozę bioder. Niech moja życiowa lekcja będzie dla was przestrogą.

Mam nadzieję, że ta książka dotrze do większego grona osób. Bardzo dobrze napisana. Rady, które w niej znajdziemy można od razu do wcielić w życie.
Paradoksalnie jest to książka o bezradności i samotności rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom, a kompletnie nie wiedzą jak.

• Psychologia
  • Chcę kupić
  • Depresja
  • Psychodietetyka
  • Rozwój i firma

Bill Gottlieb Nareszcie skoncentrowani. Innowacyjny program leczenia ADHD Zobacz więcej