Nareszcie skoncentrowani Bill Gottlieb 7,0

"Wasze dziecko podąża w wielu kierunkach - czasami macie wrażenie, że jednocześnie we wszystkich!"
Przekartkowałam. Książka ma funkcjonalny układ: informacje w ramkach, podsumowania na końcach rozdziałów. Zbyt opasła, można było krócej i terściwiej.
Książka autorstwa z polecana przez psychiatrę Daniela G. Amena. W moim odczuciu przekazuje naukowo poparte szamaństwo. Mnóstwo wyników badan. Wierzyć nie wierzyć, warto spróbować. Bardziej przejrzyście napisana niz publikacje Daniela G. Amena. Wzbogacona o przypisy przypisane do rozdziałów i indeks. Autor reklamuje własne specyfiki.
Przygnębiające, że trzeba dziecko poddawać szerokiej diagnostyce, by wykryć nadmiary i niedobory poszczególnych składników wymienianych w książce.
Suplementacja dostępna bez recepty wskazana w książce:
- magnez ("złagodzenie hiperaktywności, problemów z koncentracją, impulsywności i zachowań opozycyjnych - dzięki dziennej dawce 200 mg", wiek 13+: 200mg 2x dziennie, 10-12: 100mg 2x dziennie, 6-9: 50 mg, 2x dziennie, -6 lat(poniżej): 10 mg dziennie),- oligoproantocyjanidyny (OPC) flawonole ("rozważcie zastosowanie OPC, jeżeli dziecko cierpi na ADHD z przewagą deficytu uwagi", wspomaganie uwagi "całkowite skupienie", "spowolnienie produkcji i uwalniania histaminy wydzielanej podczas reakcji alergicznych", "poprawiają dopływ krwi do mózgu", "wchłaniają i unieszkodliwiają szkodliwe neurotoksyny, tj. pestycydy, dodatki do żywności", "wchłaniają szkodliwe metale groźne dla mózgu, np. ołów", "wyciąg z kurkumy"),- wyciąg z sosny (pycnogenol) ("przejrzyste myślenie, lepsza pamięć, wzmocniona koncentracja")
- wyciąg z borówki czarnej ("poprawa sprawności intelektualnej")
- gorzka czekolada ("w każdym dekagramie gorzkiej czekolady kryje się o wiele więcej flawonoli (rodzaju OPC) wpływających równoważąco na mózg niż w jakimkolwiek innym pożywieniu")
- lit (rozważcie zastosowanie gdy "wśród członków rodziny zdarzały się przypadki nadużywania substancji psychoaktywnych zaburzenia dwubiegunowego, depresji i/lub skłonności samobójczych", zmniejszenie "irytacji, gniewu i wybuchów agresji", 16 lat: 2mg w dwóch dawkach, 6-15: 1mg),-cynk ("inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy", "pikolinian cynku", 12+: "30mg w 2 dawkach", 6-11: "15mg w 2 dawkach", -5 "nie podawać!"),-probiotyki ("uzdrowić jelita, pomóc mózgowi", leczenie infekcji drożdżakami, "ograniczcie spożycie cukru")
-kwasy omega-3 (1-2 g EPA, DHA, zwiększenie spożycia ryb i owoców morza),- lipaza ("enzym usprawniający wchłanianie cholesterolu przez organizm", "w przypadku niskiego poziomu choresterolu (poniżej 130 mg/dl i objawów depresji i skłonności do agresji, zażywania marihuany, stwierdzenia zaburzenia dwubiegunowego)
-białko ("prekursor serotoniny"),-Witamina D ("bierze udział w produkcji serotoniny", "łagodzi impulsywność", dawka 5 tys. j.m. na początek, podtrzymująca 2 tys. j.m.)
-L-DOPA,
-różeniec ("zioło zapewniające dopaminę turbodoładowanie"),-wyciąg z zielonej herbaty ("ochrona dopaminy", "lepsza koncentracja", "ochrona przed stresem"),-melatonina (przestawienie "wewnętrznego zegara" dziecka na głębszy sen"),-L-teanina ("100 do 200 mg 30 min przed snem")
-glicyna ("aminokwas może pomagać w szybszym zasypianiu, a także pogłębiać i wydłużać sen, co prowadzi do zmniejszenia uczucia zmęczenia odczuwanego podczas dnia i poprawy koncentracji", "1-3 g na 30 min przed snem"
-L-tryptofan ("wytwarzanie dopaminy", "prekursor serotoniny", "na problemy z zasypianiem 500mg, 30min przed udaniem się na spoczynek"),-5-HTP (5-hydroksytryptofan) ("jeżeli po upływie tygodnia podawanie tryptofanu nie przyniosło poprawy", "enzym wspomagający wytwarzanie serotoniny", "przekształcenie tryptofanu w serotoninę" 50mg, 30 min przed udaniem się na spoczynek")
-GABA ("wyciszenie się przed snem", 100 mg wieczorem),Eliminacja: słodzonych napojów, miedzi (z wody;),ołowiu, cukru i innych przetworzonych węglowodanów, nabiału, pszenicy, kazeiny. Diagnostyka celiakii.
Autor poleca: regularne ćwiczenia fizyczne, techniki relaksacyjne, ćwiczenia uważności (medytację mindfulness)
"Strategie poprawy zachowania dziecka" znalazły się w ostatnim 13 rozdziale na 16 stronach. Przesłanie: nie krytykuj, udzielaj pozytywnej informacji zwrotnej, "złośliwe" zachowanie dziecka wywołane jest "symptomem ADHD" a nie zamiarem spowodowania krzywdy, wspieraj, akceptuj. Identyfikuj i wspieraj ulubione aktywności dziecka. Pachnie malizną. Dlatego poświęciłam 1 dzień na kartkowanie książki i szukam dalej.
"Czas przed ekranami ograniczyć do 2 godzin dziennie, wyłączać 1-2 godziny przed udaniem się na spoczynek". Może powodować uzależnienie z uwagi na zwiększenie produkcji dopaminy. Warto znaleźć ćwiczenia fizyczne, sporty i "aktywności sprawiające mu przyjemność".
Z mojego doświadczenia czas przed ekranami nie zmienił wiele w mojej głowie. Dorobiłam się za to okularów i bólu kręgosłupa w wieku 19-26 lat. Diagnozy doczekałam się w wieku 39 lat. Regularne ćwiczenia rehabilitacyjne łagodzą ból. Wykryto dyskopatię odcinka lędźwiowego i koksartrozę bioder. Niech moja życiowa lekcja będzie dla was przestrogą.