Piąta ofiara

Cykl: Sam Porter (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
The fifth to die
aleqsia

Chicago. Jedna z najsurowszych zim od wielu lat. Pod powierzchnią zamarzniętego jeziora zostaje odkryte ciało nastolatki Elli Reynolds. Dziewczyna zaginęła trzy tygodnie temu, tylko że jezioro jest zamarznięte od kilku miesięcy... Media uważają, że za porwaniem stoi seryjny morderca. Wkrótce giną kolejne ofiary. Instynkt detektywa Portera podpowiada mu, że sprawa jest początkiem czegoś bardzo złego.

źródło opisu: Czarna owca

źródło okładki: Czarna Owca

naturalbookskiller_ | 2019-09-13

Starzy kumple nigdy nie zapominają,
zwłaszcza gdy Cię polubią, wiesz?

Najsurowsza zima od lat ukazuje nam kolejne zwłoki. Kolejną niesprawiedliwą śmierć.

Ponownie ściskamy dłoń naszym starym kumplom. Nieco wyłysiałym.
Znajomym z bagażem doświadczeń i twarze z widocznymi, niechcącymi się zagoić, wręcz palących blizn.
Twarze, które będą musiały znieść nowe, już powoli rysujące się na niegdyś pięknym i nieskazitelnym obliczu.
Wrogowie, znający się na wylot. Uśmiechający się do siebie. Widzących się każdej nocy w snach niczym najgorszy koszmar ubrany w czarną szatę. Trzymający coś w dłoni. Coś niewidocznego, ale kuszącego. Chcącego tak bardzo się nawzajem odkryć.
A może trzymający w dłoniach samych siebie?

J.D Barker ewoluował lub wytoczył najcięższe działa trzymając je wcześniej za zamkniętymi, stalowymi drzwiami.
Zaskakuje nas kolejny raz.

Mówi się, że jak się zaczęło, wypadałoby skończyć. Albo przynajmniej kontynuować, bo końca nie widać.
Piąta ofiara nie jest wyjątkiem.

Patrycja Kunicka | 2019-09-12
Przeczytana: 28 sierpnia 2019

"Nie czynię nic złego"

"Piąta ofiara" była jedną z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie tegorocznych premier. Jest to kontynuacja rewelacyjnej "Czwartej Małpy", którą zaliczam do najlepszych jakie przeczytałam w zeszłym roku.
J.D. Barker miał bardzo wysoko postawioną poprzeczkę i przyznaję, że bałam się rozczarowania. Niepotrzebnie, bo już pierwsze strony książki to istna petarda!

Chicago. Pod powierzchnią zamarzniętego jeziora odnalezione zostają zwłoki zaginionej przed trzema tygodniami Elli Reynolds. Dziewczyna ma na sobie ubrania innej poszukiwanej nastolatki. Wkrótce giną kolejne ofiary, a śledztwo prowadzi Sam Porter. Próbuje on rozwikłać zagadkę, a jednocześnie na własną rękę kontynuuje pościg za Zabójcą Czwartej Małpy. Nie potrafi pogodzić się z ucieczką Bishopa i za plecami przełożonych stara się go odnaleźć.

"Piąta ofiara" spełniła wszystkie moje oczekiwania, a napisana przez Barkera historia wciągnęła mnie jak spacer po bagnach.
Cóż to była za książka!...

justyna | 2019-09-11
Przeczytana: wrzesień 2019

Początek tej historii zapowiadał się całkiem interesująco. Jednak to było jedynie moje złudzenie. Sporo krótkich rozdziałów, w których wiało nudą. Cała masa żmudnych opisów, które spokojnie można byłoby pominąć i które sprawiały, że wszelkie wydarzenia traciły swoją atrakcyjność. Zabrakło mi również dynamicznej akcji, która podsycałaby ekscytację i inne silne emocje. Owszem, były momenty, gdy fabuła nabierała tempa, stawała się nieobliczalna, ale nie trwało to zbyt długo i szybko znikało.

Co do samej fabuły to jak dla mnie stała się ona zbyt rozwlekła i zawiła. To tak, jakby napisać jak najwięcej o byle czym. Nie pomogły nawet rozdziały z porwanymi dziewczynami. Choć podnosiły adrenalinę, budowały napięcie i szokowały, to wszystkie inne elementy tej książki systematycznie to niszczyły. Również bohaterowie wpasowali się w moje przekonanie o książce. Bezbarwni, mało charyzmatyczni, naiwni, a do tego coraz bardziej denerwujący. To kolejna wada tej powieści.

...

Psotka | 2019-09-08
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Kiedy w moje ręce trafiła pierwsza książka Barkera pt. "Czwarta małpa" byłam pewna, że dostałam coś genialnego, coś idealnego dla mnie. Oczywiście nie byłam tego taka pewna jak zaczynałam czytać, ale z każdą stroną w głąb treści wiedziałam, że to właśnie to, czego szukam w książkach tego typu. Czułam, że czekanie na każdą kolejną powieść tego autora będzie dla mnie nielada wyzwaniem. Mogę powiedzieć jedno - myślałam, że mam tylko jednego autora w typie "naj", ale teraz to zaszczytne miejsce będą dzielić we dwóch.

Detektyw Sam Porter w dalszym ciągu nie potrafi sobie poradzić ze stratą żony. Ma problemy ze spaniem i znalezieniem swojego miejsca. Choć nie powinien to pracuje choćby po to by zająć czymś myśli.

W Chicago jest jedna z najsurowszych zim od wielu lat. Najnowsza sprawa, jaką dostaje Sam i jego załoga nie zapowiada się zbyt dobrze. W zamarzniętym jeziorze zostają znalezione zwłoki nastolatki, która zaginęła około 3 tygodni temu. Problem w tym, że jezioro zamarzło kilka...

Kasia Sobańska | 2019-09-05
Przeczytana: 05 września 2019

"Nie można bawić się w Boga, nie zadając się przy tym z szatanem".

Doskonała kontynuacja! i to w dosłownym znaczeniu, gdyż nie sposób rozpocząć czytania tej serii, bez uprzedniego przeczytania 1 tomu. Książki są ściśle ze sobą powiązane, nie tylko za sprawą bohaterów, ale przede wszystkim treści. Przyznam, że w moim przypadku, nastąpiła roczna przerwa w czytaniu tomów, i wielokrotnie miałam problem z przypomnieniem sobie poszczególnych faktów. Autor jednak sprawnie naprowadza czytelnika na poprzednie wydarzenia, przez co czyta się płynnie, a całość w odpowiednim czasie wpada na właściwe tory. Ogromnie polubiłam bohaterów, głównie policyjną ekipę, jednak nowych postaci też nie można ignorować, bo zgrabnie wplatają się w całokształt. Książka nie jest pozbawiona emocjonujących zwrotów, a zakończenie przyprawia o zawrót głowy, jednakże nie jest to królik wyciągnięty z kapelusza, bo autor umiejętnie nas naprowadza i zostawia znaki, ale mimo tego udaje mu się zaskoczyć nawet najbardziej...

ania__zaczytana | 2019-09-05
Przeczytana: 04 września 2019

"Piąta ofiara" J.D.Barker Ojej ojej...co to była za książka. Co tu się działo. A zakończenie mnie wmurowało. Ja chcę już kolejną część. No nie wiem czy wytrzymam. Ta powieść jest jedyna w swoim rodzaju.
Pod powierzchnią jeziora detektywi odkrywają zwłoki nastolatki, która zaginęła kilka tygodni wcześniej. Wkrótce porwana zostaje kolejna nastolatka. Detektyw Porter obsesyjnie szuka Zabójcy Czwartej Małpy i niestety przez to zostaje odsunięty od śledztwa. Akcja nie zwalnia tempa a #4mk wciąż jest nieuchwytny i mąci oj mąci. Ta historia wciąga i nie puszcza wolno aż do ostatniej strony. Byłam zła jak musiałam ją przerywać....
Autor stworzył nieprzewidywalną historię i nie oszczędza Nam makabrycznych zbrodni. Postać Sama Portera jest bardzo życiowa, zmaga się z żałobą ale ze wszystkich sił pragnie uchwycić mordercę. To taki detektyw z prawdziwego zdarzenia, z krwi i kości.
Baker trzyma w napięciu i na każdej stronie szlifuje to co jest najlepsze w tej powieści. Tu znajdziemy grę na...

Przemoczytase | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Pierwszą książką którą przeczytałem w tym roku była "czwarta małpa" J.D. Barkera. Po jej skończeniu pomysłałem sobie ale to było zajebiste chce wiecej i kolejną cześć. Niestety okazało się że musze cierpliwie czekać i nie żałuje ani chwili bo dostałem od tego genialnego pisarza "Piątą ofiarę".
W książce odnajdujemy rozwiązania z poprzedniej cześci i mase kolejnych nowych wątków i wyrazistcyh bahaterów których chcemy jeszcze bardziej poznać i wejść do ich głów. Ja jestem jak najbardziej zakochany w twórzczości Barkera i chce wiecej i wiecej. Każdy rozdział zostaje nam przedstawiony z perspektywy kilku główonych bohaterów, wydarzenia kapitalnie się łączą i coraz bardziej zaskakują. Opisy miejsc zbrodni, morderstw i miejsc w których policja odnajduje zwłoki to coś niesamowitego, jak to wszystko współgra z całoscią. Finał jest po prostu spektakularny.
Morderca jest zawsze przed policją, a jego dewiza to "Nie można bawić się w Boga, nie zadając się przy tym z szatanem", ale...

Karolina29 | 2019-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

"Nie lękajcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle
Mt. 10, 28"

Chicago. Za oknami domów jedna z najsurowszych zim od lat. Policjanci zostają wezwani nad jezioro, w którym zostają odnalezione zamarznięte zwłoki. Niby zwykły przypadek ktoś wpadł pod wodę i nie udało mu się wydostać. Niby, bo dziewczyna, którą odnajdują zaginęła kilka tygodni wcześniej a woda zamarzła kilka miesięcy przed tym. Media podnoszą rwetes, siejąc wiadomości, że w Chicago ponownie grasuje seryjny morderca, gdy zaczynają ginąć kolejne ofiary detektyw Porter już wie, że ponownie stanie oko w oko ze złem, które trudno objąć rozumem.
Czy z kolejnymi zaginięciami ma coś wspólnego Czwarta Małpa? Sam przypuszcza, że to nie jego sprawka jednak coraz więcej śladów wskazuje na to, że w wielkim mieście grasuje jego naśladowca. Jaka jest prawda i z kim przyjdzie się zmierzyć poranionemu przez życie policjantowi?

"Piąta...

Madame Booklet | 2019-09-01
Przeczytana: 01 września 2019

Kolejna książka z cyklu Sam Porter i kolejny mój zachwyt nad twórczością J. D. Barker.

Tu się aż roi od zagadek! Ilość wątków i bohaterów powinna przytłaczać, ale w tej książce to atut i tylko wyjątkowa umiejętność prowadzeni akcji przez autora nie pozwala się pogubić. Jest mrocznie, tajemniczo, czułam dreszcz emocji na każdej stronie.

Totalnie pochłonęła mnie ta historia seryjnego mordercy, który jest zawsze o krok przed detektywem Porterem, jego natomiast jest znacznie mniej niż w poprzedniej książce.

Mocną stroną powieści jest wątek psychologiczny - po raz kolejny pojawia się pamiętnik mordercy, a w nim to, co go ukształtowało do bycia potworem.
A to jeszcze nie koniec!

czytaniaa | 2019-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Panie Barker! Jest Pan niesamowity! Nawet nie potrafię opisać swoich uczuć względem tej książki... Niesamowita, genialna, nieprzewidywalna... To za mało... Piąta ofiara to kontynuacja genialnej Czwartej Małpy. To prawie 600 stron trzymającego w napięciu kryminału.

Jedna z najsurowszych zim w Chicago. Pod powierzchnią jeziora detektywi odkrywają zwłoki nastolatki zaginionej kilka tygodni wcześniej. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jezioro zamarzło kilka miesiącu temu.
Wkrótce zamordowana zostaje kolejna nastolatka. Podejrzenia padają na #4MK.
Sam Porter ogarnięty obsesją prowadzi poszukiwania Zabójcy Czwartej Małpy na własną rękę, przez co zostaje odsunięty od toczącego się równolegle śledztwa.
Seryjny morderca poraz kolejny wciąga Portera w swoją chorą grę. Mężczyzna wyrusza na poszukiwanie matki #4MK i przekonuje się, że gorszy od umysłu psychopaty jest umysł kobiety, która wydała go na świat.

Zakończenie książki to kompletna petarda! Jeszcze nigdy nie...