Piąta ofiara

Okładka książki Piąta ofiara J. D. Barker
Okładka książki Piąta ofiara
J. D. Barker Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Sam Porter (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Sam Porter (tom 2)
The fifth to die
Czarna Owca
2019-07-31
2019-07-31
Agata Ostrowska
kryminał morderca śledztwo policjant Chicago nastolatka seryjny morderca

Trzymający w napięciu thriller z zaskakującymi zwrotami akcji i psychologicznymi zagadkami. Zapraszam na krótką wideo-recenzje: https://youtube.com/shorts/HpTgyhYaGZU?feature=share

"Piąta ofiara" to kontynuacja serii #4MK. Seryjny zabójca - Anson Bishop - z pierwszego tomu pozostaje nieuchwytny, a kolejnymi, wyszukanymi zbrodniami zajmuje się tutaj kolejny zbrodniarz o cechach "rasowego" psychopaty. Ściga obu cała grupa stróżów prawa. Akcja relacjonowana przez różnych bohaterów (z różnych punktów widzenia) rozwija się nieco ślamazarnie i rozgrywa aktualnie, przeplatając się z przeszłością opowiadaną w formie pamiętnika seryjnego mordercy, który odkrywa kolejne zdarzenia z życia Bishopa.
Główny bohater - Sam Porter, wciąż zmaga się z traumą, nie tylko po utracie małżonki, lecz także z obsesją na punkcie ścigania Bishopa. By ten cel osiągnąć jest gotów na wszystko, także działania pozaprawne.
Tom drugi, choć obszerny, nie przynosi rozwiązania wszystkich elementów składowych intrygi. Zainteresowani muszą sięgnąć teraz po tom trzeci. Mnie ten, nieco udziwniony narracyjnie kryminał/thriller aż tak bardzo jednak nie "wciągnął". Najbardziej zabrakło mi bohatera, z którym możnaby śledzić przebieg głównych wątków intrygi.

Pamiętacie "Czwartą małpę" J. D. Barkera ? Czytałam ją już dawno i długo zwlekałam z przeczytaniem kontynuacji tej książki, ale "Piąta ofiara" już za mną ☺️

Poznajemy tu dalsze losy Sama Portera. Zabójca czwartek małpy zwany 4MK cały czas jest na wolności. Co chwilę giną młode dziewczyny, śledztwo cały czas jest w toku. Detektyw Sam Porter robi wszystko aby odnaleźć Bishopa, ten jednak chce aby Sam pomógł mu odnaleźć matkę. Detektyw ukrywa sporo szczegółów, które mógłby pomóc w śled ztwu, gdy wychodzi to na jaw zostaje odsunięty od sprawy. Czy współpracuje on z 4MK?

Początkowo ją podczytywałam po kilkadziesiąt stron i nie mogłam się wkręcić w tą historię. Nie do końca pamiętałam też o czym była pierwsza część 🫣
Pierwsza połowa książki bardzo mi się dłużyła, mimo, że trochę się tam działo. Jest tu sporo dokładnych opisów.
Druga połowa była dużo lepsza i bardziej wciągająca. Wiele zaskakujących zwrotów akcji sprawiało, że nie chciałam odkładać książki. Autor miał sporo ciekawych pomysłów. Zakończenie bardzo dobre, ale to jeszcze nie koniec. Przede mną jeszcze ostatnia część z tej trylogii. Teraz sięgnę po nią szybciej 🤭

Co do opinii, to mógłbym zrobić kopiuj-wklej tego, co napisałem przy okazji pierwszego tomu cyklu o 4MK. Z tym że zwrotów akcji, zwłaszcza w końcówce, jest chyba jeszcze więcej. Określenie "nieodkładalna" nadal pasuje tu jak ulał. Znów otrzymujemy świetny thriller kryminalny trzymający w napięciu od początku do samego końca. A zakończenie jest z jednej strony mega zaskakująca, wywracająca wręcz wszystko do góry nogami, ale z drugiej akcja zostaje urwana jakby w połowie i za to ogromny minus. Teraz by poznać rozwiązanie trzeba sięgnąć po ostatnią część trylogii i to w miarę szybko.

Myślałam że „Czwarta małpa” jest świetnym kryminałem. Do czasu…
Do czasu, aż wzięłam się za jej kontynuację, czyli „Piątą ofiarę”. No cóż to za uczta! Doskonała sensacja, w której gryzie się pazury z niecierpliwości.

Jeśli znacie część pierwszą, to wiecie, że tzw „zabójca czwartej małpy” zwany w skrócie 4M wymknął się policji, ale mając wyraźną słabość do detektywa Sama Portera, zostawił mu mały prezent, prosząc w zamian o pomoc w odnalezieniu matki, która porzuciła go w dzieciństwie. Sam zaczyna mieć powoli obsesję na punkcie Bishopa, ukrywa pewne fakty przed kolegami, przez co wpada w pracy w tarapaty i zostaje odsunięty od sprawy. Postanawia działać sam i rzeczywiście chce odnaleźć matkę „4M”, licząc że przez nią dotrze do niego. Tymczasem giną kolejne młode dziewczyny, ale ich śmierć wygląda inaczej niż w przypadku tych mordowanych przez 4M. Czy ma on zatem coś wspólnego z tymi sprawami? Na rozwiązanie zagadki trzeba poczekać do tomu trzeciego, bo zakończenie „Piątej ofiary” wyrywa z butów.

Naprawdę, dawno nie czytałam tak dobrej serii.

Myślałam że „Czwarta małpa” jest świetnym kryminałem. Do czasu…

Po wciągającej Czwartej Małpie przyszła kolej na Piątą Ofiarę. To kontynuacja losów policjanta, Sama Portera, który po wydarzeniach z poprzedniej części nie potrafi sobie wybaczyć i rusza śladem przeszłości zabójcy "4M".
W dodatku w jeziorze zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Co ciekawe, ofiara zaginęła niedawno, a tafla jest skuta lodem od wielu dni. Jak się tam znalazła?
Historia w pewnym momencie zaczyna biec dwutorowo, gdyż prowadzone są dwa śledztwa. Choć Porter nadal jest głównym bohaterem, to na znaczeniu zyskują jego kompani z grupy.
Duet bohatera i antagonisty jest niezwykle wciągający. To fenomenalna kontynuacja pełna fabularnych twistów. Autor udźwignął ciężar świetnej pierwszej części. Teraz wiem, że obowiązkowo muszę sięgnąć po ostatnią część trylogii!

Druga część kryminału autora zaciekawiła mnie, pochłonęłam całkowicie tą książkę.
Szybkie zwroty akcji,fabuła znakomita to świetny,doskonały kryminał.

Szybkie zwroty akcji,fabuła znakomita to świetny,doskonały kryminał.

Polecam dawno tak dobrego kryminału nie czytałam

Polecam dawno tak dobrego kryminału nie czytałam

Historia wciąga coraz głębiej ukazując kolejne makabryczne działania podszyte zachciankami spaczonej psychiki. Autor zarysowuje widoczniej przeszłe zdarzenia jak również dba o pokazanie drobiazgowości śledztwa. Postaci mają charakter i ukazują swoje słabości co czyni je bardziej realnymi a język współgra z klimatem historii. Książka trzyma w napięciu nie odkrywając wszystkich kart kiedy w zanadrzu kolejna część.

"Piąta ofiara" stanowi kontynuację "Czwartej małpy", czyli trylogii #4MK, która niedawno została wydana w odświeżonej szacie graficznej. Amerykański autor już od wielu lat zdobywa najwyższe noty w kryminalnych kategoriach, podbijając serca czytelników mrocznych gatunków tą serią. Niebywale angażująca, wzbudzająca wiele emocji, spisana dwutorowo - w formie akcji rozgrywającej się w czasie obecnym, oraz tej z przeszłości przedstawionej za pomocą zapisków pozostawionych w pamiętniku seryjnego m0rdercy.

Zabójca Czwartej Małpy wciąż pozostaje nieuchwytny. Stróże prawa w Chicago dwoją się i troją, by zaprzestać tej nieustannie nakręcającej się spirali śmierci. Koszmar powraca z nawiązką, gdy pod powierzchnią zamarzniętego od miesięcy jeziora znaleziono ciało nastoletniej dziewczynki, zaginionej... zaledwie przed trzema tygodniami. Co ciekawe, ubrana jest w odzież innej zaginionej nastolatki. Sprawę prędko przejmuje Sam Porter, który od lat zmaga się z obsesją na punkcie nadal niezamkniętej sprawy. Biorąc sprawy we własne ręce, posuwa się kilka kroków za daleko...

Przerażające opisy chorych, eksperymentalnych t0rtur, bolesne przeżycia bohaterów, oraz obszernie wykreowany portret psychologiczny nie tylko psychopaty, lecz również detektywa Sama Portera. Dynamiczne pościgi, niczym nieodbiegające od najlepszych filmów akcji.

Zakończenie poznamy dopiero w trzecim tomie, zatem nie przedłużając - idę zatopić się w lekturze i wracam do Was za kilka dni z finalnymi wrażeniami.