O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu

Okładka książki O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu Igor Górewicz
Okładka książki O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu
Igor Górewicz Wydawnictwo: Triglav historia
historia
Triglav
2019-06-21
2019-06-21

Wystarczy przeczytać kilka stron, aby zauważyć że tematyka wczesnego średniowiecza jest dla autora tej książki całym życiem. Zaczynając od opisu własnych doświadczeń na rekonstrukcyjnych polach bitew, aż po nawiązania do życia osobistego, jak opis pogrzebu jednego z przyjaciół. To zaangażowanie w tematykę jest mocno wyczuwalne i dodaje charakteru pozycji, jednak ta, mimo wszystko, mnie nie urzekła. Styl jest bardzo prosty, wręcz potoczny, przez co pozycja jest dosyć łatwa w odbiorze, jednak wydaje się sztucznie rozwleczona. Autor wyciąga daleko idące wnioski z pojedynczych sformuować, niepotrzebnie wałkuje bardzo jasne opisy, wyważając w ten sposób otwarte drzwi (widać to zwłaszcza przy opisie bitwy pod Cedynią). Nie brak jednak fragmentów mocno pouczających, zwłaszcza dotyczących sztuki oblężniczej, walk niemiecko-duńsko-słowiańskich na Połabiu oraz ew. skandynawskiego pochodzenia drużyny Mieszka I.

Ogólnie, książkę warto przeczytać, ale trzeba pamiętać, że dosyć wolno się rozkręca, bo pierwsze rozdziały są gorszej jakości. Jest to dosyć dobre wprowadzenie dla osób dopiero chcących zapoznać się z tematem, ale i specjaliści mogą czasem znaleźć coś dla siebie.

Książka świetna, takiej na polskim rynku brakowało. Zdecydowanie autor zna temat w którym się obraca i potrafi zainteresować odbiorcę. Jedynie do czego mam zastrzeżenie to do grupy docelowej tej książki, trudno mi się domyśleć w jaki target autor celował. Część książki jest napisana jak dla laików, a część(zwłaszcza ta o wikingach) wygląda jak dla osób mocno zaznajomionych z tematem.

Rzetelna, napisana przyjemnym językiem książka. Przybliżająca niezwykle ciekawą kulture wojenną słowian, nieznaną szerszemu odbiorcy. Autor doskonale przedstawił fakty historyczne, opisując taktyke i etos dawnych wojowników, zrywając też z nieuzasadnionym kompleksem wobec  milatrnych dokonań słowian. Pozwoił wybrzemieć tarczom i stali na nowo.

Nareszcie pojawiła się książka dla "czytelników środka"! Z jednej strony autor przekazuje wiele podstawowych informacji, które są niezbędne do zrozumienia tematu, lecz z drugiej zaprasza czytelnika w meandry bardziej szczegółowych rozważań, a czasem nawet osobistych historii. Takiej książki zwyczajnie brakowało, bo na rynku mamy albo prace naukowe, przez które część odbiorców nie potrafi przebrnąć, albo głupoty pokroju prac Barkowskiego czy Michałka. Świetnym uzupełnieniem informacji płynących ze źródeł są rekonstruktorskie doświadczenia autora, który na własnej skórze mógł przetestować skuteczność pewnych rozwiązań. Po lekturze mam lekki niedosyt, szkoda że autor nie pokusił się o rozwinięcie niektórych wątków, pod względem językowym także jest to miejscami nierówna publikacja, ale i tak jest to moim zdaniem książka zdecydowanie godna polecenia.

Lubię sposób pisania autora, dzięki czemu książka czyta się dobrze. Zawiera interesujące treści poparte dużą bezpośrednią wiedzą. A co też słuszne, zadaje kłam romantycznym twierdzeniom o pokojowym nastawieniu Słowian.

Świetna książka napisana zdecydowanie przez specjalistę, dysponującego obszerną wiedzą, w omawianym przes siebie temacie.

• Słowianie
  • Zainteresowania: Medieval szeroko rozumiany