W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł

Okładka książki W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł Linda Geddes
Linda Geddes Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa
popularnonaukowa
Chasing the Sun: The New Science of Sunlight and How it Shapes Our Bodies and Minds
Insignis
2019-06-19
2019-06-19
9788366071926
Andrzej Wojtasik

Kiedy tylko usłyszałam o tej książce od razu zapragnęłam ją przeczytać. Chciałam odnaleźć w niej receptę na moje problemy ze snem a otrzymałam to i wiele więcej.

Światło, zwłaszcza to słoneczne, ma na nas ogromny wpływ, co jest dość oczywistym faktem, ale czy wiedzieliście, np. że leki działają lepiej kiedy przyjmujemy je w zgodzie z naszym wewnętrznym zegarem? Albo, że odpowiednia pora przyjmowania chemioterapii sprawi, że będzie wywoływać mniej skutków ubocznych albo całkowicie je eliminować? Nie tylko intensywność ale również temperatura i „skład” światła ma ogromne znaczenie. Konkretny jego rodzaj może nam pomóc w uregulowaniu rytmów dobowych, albo całkowicie je zaburzyć. Wynalezienie sztucznego światła było przełomem w życiu ludzkości, znacznie wydłużyło naszą dobę i zwiększyło bezpieczeństwo na ulicach. Jednocześnie przyczyniło się do utraty naszego kontaktu ze słońcem, które jest kluczowe w regulowaniu nie tylko cyklu snu i czuwania, ale praktycznie wszystkich wewnętrznych procesów naszego organizmu.

Jeśli chcecie trochę lepiej poznać tę ludzką zależność od Słońca jak i światła w ogóle - serdecznie polecam tę pozycję. A może również macie problemy ze snem? Ta książka może, nomen omen, rozjaśnić Wam wiele wątpliwości.

Nie ukrywam, że nieco rozczarowałam się tą pozycją, oczekując może więcej dłuższej rozwiniętych tematów związanych z tematem wpływu słońca na nasze fukncjonwanie. Trochę zmęczyła mnie ilość przykładów/sytuacji/badań z amerykańskiego podwórka, które stanowiły dużą część treści.
Niemniej, niektóre przywołane historie i przykłady bardzo interesujące i otwierające inną perspektywę na docenienie światła na co dzień.

W niezwykle przyjemny sposób uświadamia, jak ważne jest dla nas i całego środowiska światło słoneczne. Przed lekturą nawet nie zastanawiałam się, ile krzywdy robi ludziom sztuczne oświetlenie i zmianowy tryb pracy. Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję oraz do rozważnych kąpieli w słońcu!

☀️🌟 W Pogoni za Słońcem: Odkryj Moc Światła Słonecznego! 🌟☀️

🌞 Nasza biologia jest zaprogramowana przez Słońce, a dostęp do jego światła to kluczowy warunek dla szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Czy wiesz, jak światło słoneczne wpływa na cykle snu i czuwania, układ odpornościowy i zdrowie psychiczne? 🌈

📘 Przenieś się wraz z Lindą Geddes, nagradzaną pisarką i dziennikarką popularnonaukową, w fascynującą podróż po najnowszych odkryciach nauki w książce "W Pogoni za Słońcem". Odkryj ciekawostki, zaskakujące wnioski i cenne wskazówki dotyczące jednego z najważniejszych aspektów naszego życia - światła słonecznego! 🌠

💡 Dowiedz się, jak brak ekspozycji na światło może wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie. Coraz więcej czasu spędzamy w biurach o półmroku, a wieczorami wpatrujemy się w jasno świecące ekrany, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego organizmu. 🌌

🌱 Ta świetnie napisana książka przedstawia rolę Słońca w naszym życiu, dzięki czemu zyskujemy nieocenioną wiedzę na temat korzyści zdrowotnych płynących z ekspozycji na światło słoneczne. Przekonaj się, jak walczyć z jet lagiem, a także odkryj fascynujące zwyczaje towarzyszące przesileniom słonecznym w starożytności! 🌄

🔬 Autor bazuje na najnowszych osiągnięciach nauki, by przybliżyć nam związek między światłem słonecznym a naszym organizmem. To pozycja, która wzbudzi Twoje zainteresowanie i pozwoli zrozumieć, jak możesz lepiej wykorzystać moc Słońca dla swojego zdrowia i dobrostanu. 🌞

🌿 Czy jesteś sowy czy skowronkiem? Czy czujesz, że słońce ma wpływ na Twój nastrój i energię? 🌈 Odkryj tajemnice chronobiologii, która może odmienić Twoje codzienne życie! Ta książka to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć swoje ciało i umysł na nowym poziomie. 💪

📚 Pobierz swoją kopię "W Pogoni za Słońcem" już teraz i zyskaj wiedzę, która pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby. Niech Słońce stanie się Twoim sojusznikiem w drodze do zdrowszego i bardziej harmonijnego życia! 🌞✨

#WPogoniZaSłońcem #Słońce #ŚwiatłoSłoneczne #Chronobiologia #ZdrowieiUroda #CiekawostkiNaukowe #KsiążkaMiesiąca #OdkryciaNaukowe #CzytajMądrze #WiedzaZaawansowana #ZdroweŻycie #Wellness #MocSłońca

☀️🌟 W Pogoni za Słońcem: Odkryj Moc Światła Słonecznego! 🌟☀️

📘 Przenieś się wraz z Lindą Geddes, nagradzaną pisarką i...

Bardzo dobrze opisany wpływ słońca jego promieni na nasz organizm. Promienie słoneczne jako naturalne oświetlenie. Polecam kazdemu.

Świetnie napisana książka o tak bardzo ważnym aspekcie naszego życia. Uważam, że każdy musi ją przeczytać a przede wszystkim Ci, którzy mają wpływ na wprowadzenie istotnych zmian w życiu społecznym.

Przeczytać i podać dalej.

Tytuł i podtytuł nieco mylące, gdyż w większości jest to publikacja o czasie, zegarach i rytmach biologicznych, ich roli w życiu człowieka, a omówienie wpływu Słońca na to wszystko to niejako dodatek.

Niestety książka potwornie 'rozwodniona': dziesiątki (jeśli nie setki) jednostkowych przykładów, wiele mikroanaliz, sporo wyliczeń statystycznych, wiele informacji powtarzanych, brak zaś podejścia sytetyzującego. Brak ten można tłumaczyć prawdopodobnie tym, iż w problematyce omawianej przez autorkę, więcej jest wyjątków niż reguł. Dużo chęci i zapału, trochę mniej umiejętności pisarskich.

Mimo wszystko sporo ciekawostek, trochę rzeczy do przemysleń - nawet do zastosowania (w tym wskazówka dla gamblerów w zmaganiach z bukmacherami) a także wyjaśnienie, dlaczego zniesienie/zachowanie czasów letniego i zimowego to nie taka prosta sprawa.

Przeczytać i podać dalej.

Świetnie pokazana rola słońca w naszym życiu. Autorka pisze o wielu różnych sprawach w których słońce czy światło jest istotne, i jego brak powoduje zupełnie niespodziewane efekty lub ma, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy, istotne znaczenie w życiu każdego człowieka.
Właściwie każdy rozdział to inny temat; każdy interesujący. Każdy może być początkiem dalszych poszukiwań informacji i własnych rozważań nad tym jak więcej korzystać ze słońca i jak własny plan dnia można lepiej dopasować do własnych potrzeb. I oczywiście do Słońca.

Czy jesteście sowami czy skowronkami? Czy sie wysypiacie? Czy latem budzicie się ze słońcem? czy praca lub szkoła zaczyna się dla was za wcześnie? Czy pilnujecie codziennego pobytu na słońcu, czy raczej zażywacie syntetyczna witaminę D?
czy pracujecie przy sztucznym czy naturalnym oświetleniu?
W jakim miesiacu sie urodziliście?

Osobiście uwielbiam słońce, jestem skowronkiem, mogłabym należeć do jakiejś grupy wielbicieli Słońca. Słońce i światło słoneczne jest bardzo istotne w moim życiu. Książka mnie oczarowała,szkoda, że była taka krotka - o słońcu mogłabym czytać codziennie.

Lekka i swobodnie napisana książka. Na pewno nie jest to pozycja, która bombardowałaby czytelnika szokującymi faktami i najnowszymi odkryciami w zakresie wpływu światła słonecznego na nasz organizm, ale skłania do przeanalizowania swojego rytmu dnia i zweryfikowania niektórych przyzwyczajeń.

Mało wiemy jeszcze o tym, jak Słońce tak naprawdę na nas oddziałuje i autorka tego nie ukrywa. Przytacza sporo badań, ale często podkreśla, że wnioski są jeszcze niejasne, że nie ma dowodów a jedynie przesłanki itd. Stara się generalnie wykazać i podkreślić korzystny wpływ światła na naszą biologię, zachęcając czytelnika do wprowadzenia pewnych zmian w swoje życie, ale uczciwie konfrontuje się także z faktami z "drugiej strony barykady", otwarcie pisząc również o zagrożeniach związanych ze światłem słonecznym. Pisze też wprost, że w tym czy innym wypadku terapia światłem może być mniej skuteczna niż inne rozwiązania. To umiarkowanie i uczciwość warto docenić.

Pani Geddes sam temat traktuje również dość szeroko. Pisze o korzyściach jakie płyną ze światła słonecznego dla organizmu jednostki, jak również o wpływie na społeczeństwa. Sporo miejsca poświęca wewnętrznemu zegarowi i jego zaburzeniom, jak również pomysłom i inicjatywom mającym temu przeciwdziałać w szerszej skali. Znajdzie się tu sporo porad, które można wprowadzić również we własne życie. Autorka pisze trochę o chorobach związanych z brakiem światła i o terapiach mających pomagać w walce z tymi zaburzeniami, tu i tam poświęcając też akapit kwestiom pobocznym jak sen, czy krótkie opisy życia Amiszów lub mieszkańców północnej Norwegii.
Wszystko to tworzy luźną, niezobowiązującą całość, nie za długą, nie za krótką. którą przyjemnie się czyta poszerzając przy tym swoje horyzonty. Polecam :)

Książka warta przeczytania, uważam, że właśnie zamiast brać leki trzeba spróbować tych metod i zadbać o nie, jak np. nie można lekceważyć snu, trzeba też brać pod uwagę, że może zbyt dużo spędzamy czasu w social media a za mało relacji międzyludzkich które są nam potrzebne. Również żyjemy w takim okresie, gdzie rzadko się wychodzi na dwór niż za czasów dzieciństwa, a to dlatego że mamy np. więcej obowiązków w pracy czy szkole, gdzie siedzimy w 4 ścianach, a na dojazdy zazwyczaj jedziemy komunikacją miejską. A wystawienie na światło słoneczne rano jest istotne, można również na youtubie obejrzeć wykład neurobiologa Andrew Huberman, który przekazuje ciekawą wiedzę. A tą książkę poleciła dr Joanna Podgórska, którą możecie też zaobserwować na instagramie lub są także różne wykłady z naprawdę interesującą ilością wiedzy, jaką przekazuje. Nie wystarczy tylko pochłaniać książki, istotne jest żeby zacząć wdrażać te rady i działać.

• Popularnonaukowe

Linda Geddes W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł Zobacz więcej