Marlow

Okładka książki Marlow Volker Kutscher
Okładka książki Marlow
Volker Kutscher Wydawnictwo: Piper Verlag GmbH Cykl: Komisarz Gereon Rath (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Gereon Rath (tom 7)
Piper Verlag GmbH
2018-10-30
2018-10-30
niemiecki
9783492055949

To już siódma cześć serii o Gereonie Rathie, znanej również jako Babilon Berlin. Zauważyłem że serial nakręcony na podstawie książek Volkera Kutschera staje się popularny a pierwsza jego książka, pierwszy tom serii został już przetłumaczony na język polski. Cieszy mnie to bo jest to na prawdę świetna seria. Ucieszyło mnie również to iż w Niemczech została wydana siódma cześć pt. „Marlow”.
Akcja siódmej części toczy się w 1935 roku, dwa lata po całkowitym przecięciu władzy przez nazistow. Autor w świetny sposób w dość dokładnych szczegółach opisuje działanie nazistowskiego aparatu władzy oraz duch tamtych czasów. Gereon jest raczej bierny jeśli i akceptuje rzeczywistość która ma miejsce wokół niego. Zdarza się że znajdując się w tłumie wśród ludzi wiwatujących na cześć przywódcy salutuje i skanduje z resztą tłumu. Z drugiej strony salutowanie na cześć fuehrera było wymagane od funkcjonariuszy policji, nawet tej niepolitycznej dla której pracował Gereon. Charlie bardzo otwarcie wyraża swoje zdegustowanie dyktaturą nazistowską, ściąga na całą rodzine uwagę kuratorki urzędu do spraw rodzinnych i wszczęta jest procedura odebrania jej i Gereonowi praw rodzicielskich ze względu na niepaństwowe podejście do rodzicielstwa. Ich syn już otwarcie angażuje się w HJ, czuje nawet dużą więź z kamratami z HJ i nawet przez pewien czas czuje się lepiej w HJ niż w domu rodzinnym. Jak potoczą się losy rodziny Gereona i Charlie oraz ich syna? Czy kuratorka da rady odebrać im prawa rodzicielskie i zabrać syna na rzecz rodziny bardziej odpowiedniej która wychowa go w odpowiednim duchu politycznym? To jestem z wątków tej książki i na pewno trzyma w napięciu. Lubię właśnie społeczny, obyczajowy wymiar tej książki. Autor jeszcze lepiej niż w poprzednich częściach serii rozbudował właśnie wątek rodzinny głównych bohaterów. Jak dla mnie to spory plus.
Ale przecież ta książka to w zasadzie kryminał. No właśnie. Na samym początku dochodzi do dość dziwnego samobójstwa a może właśnie morderstwa? Trudno powiedzieć, długo sprawa jest wyjaśniana przez Gereona. Śmiertelnie chory taksówkarz postanawia wjechać taksówka w której jest jeszcze pasażer z wielką prędkością w ścianę. Na miejscu ginie i taksówkarz i pasażer. Pasażer ma przy sobie tajne dokumenty prosto z ministerstwa bezpieczeństwa. Gereon zostaje uwikłany w polityczną intrygę i ociera się o policję polityczną, czyli SD, gestapo.
Autor porusza w wątku kryminalnym dość ciekawe prawdziwe zjawisko które miało miejsce tuż po przejęciu władzy przez nazistow. Mianowicie prawdziwi bandyci, kryminaliści szybko przeorientowali się i włożyli na siebie czarne mundury nazistowskie aby robić karierę i oraz kontynuować ciemne interesy. Alians świata kryminalnego z nazistami miał miejsce, nawet chociażby dlatego aby zaopatrywać niektórych czołowych nazistow w narkotyki.
Dodam jeszcze iż książkę przesłuchałem w formie audiobooka w świetnym wykonaniu Dawida Nathana. Bardzo dobra książka. Cieszę się już na następną część. Podobno ma ich w sumie być dziesięć.

• Powieść retro
  • Kryminał
  • Przeczytane w 2024
  • Przeczytane po niemiecku
  • Saga lub cykl

Dodaj cytat z książki Marlow