Labirynt fauna

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Labyrinth of the Faun
KenGoKang

Mroczna i nastrojowa, bogato ilustrowana baśń oparta na nagrodzonym trzema Oscarami filmie Guillermo del Toro Guillermo del Toro, zdobywca Oscara za najlepszy film za Kształt wody, wraz z Cornelią Funke, autorką bestsellerowych powieści Atramentowe serce i Król złodziei, wspólnie stworzyli epicką i mroczną powieść fantasy dla czytelników w każdym wieku, wzbogaconą poruszającymi poetyckimi...

Guillermo del Toro, zdobywca Oscara za najlepszy film za Kształt wody, wraz z Cornelią Funke, autorką bestsellerowych powieści Atramentowe serce i Król złodziei, wspólnie stworzyli epicką i mroczną powieść fantasy dla czytelników w każdym wieku, wzbogaconą poruszającymi poetyckimi ilustracjami.

Ta czarowna historia zabiera czytelników do złowrogiego, magicznego i rozdartego wojną świata, zapełnionego wyraziście narysowanymi postaciami, takimi jak nieuczciwe fauny, zawzięci żołnierze, potwory zjadające dzieci czy dzielni buntownicy. Jak przystało na prawdziwą baśń, jest też dawno zaginiona księżniczka, która ma nadzieję na powrót do rodziny…

„Ta powieść, cudownie niepokojąca i głęboko emocjonalna, skojarzyła mi się z najlepszymi baśniami, w których każdy rozdział jest klejnotem, a całość zmienia sposób postrzegania otaczającego odbiorcę świata”.
Roshani Chokshi,
autorka bestsellera Aru Szach i koniec czasu

„Odważna i przejmująco napisana adaptacja filmu, a równocześnie wspaniała, emocjonalna, przerażająca przypowieść o odwadze młodych kobiet w obliczu brutalności wojny”.
Michael Grant,
autor bestsellerowego cyklu Gone: Zniknęli

źródło opisu: https://zysk.com.pl

źródło okładki: https://zysk.com.pl

Girl-from-Stars | 2019-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Coraz częściej na podstawie jakiejś książki powstaje jej ekranizacja. Pierwszy raz jednak spotkałam się z taką sytuacją, w której inspiracją do napisania historii stał się film. „Labirynt fauna” wyreżyserowany przez Guillermo del Toro, miał swoją premierę aż 13 lat temu. Początkowo byłam nieco sceptycznie nastawiona do tej historii, bo jak można napisać coś dobrego, tylko na podstawie jakiegoś „suchego” scenariusza? Niespodziewanie jednak zostałam pozytywnie zaskoczona, gdyż „Labirynt fauna” Cornelii Funke okazał się być jedną z najlepszych współczesnych baśni, z jaką kiedykolwiek miałam do czynienia.
Akcja tej historii rozgrywa się w 1944 roku w Hiszpanii, która została dotknięta widmem wojny domowej. Główną bohaterkę Ofelię poznajemy, gdy ma trzynaście lat. Wtedy wraz ze swoją mamą wprowadzają się do starego młyna, należącego do kapitana Vidala, nazywanego przez główną bohaterkę Wilkiem....

książek: 2006
dorotbook | 2019-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

„To prawda, zwykle niewielu jest takich, którzy wiedzą, gdzie szukać i jak słuchać.
Lecz w przypadku najlepszych opowieści ci nieliczni wystarczą.”

Film “Labirynt fauna” wyreżyserowany przez Guillermo del Toro od wielu lat chciałam obejrzeć, lecz miałam do niego uczucia w stylu „chciałabym, ale boje się”. Zwiastun w roku 2006, a zwłaszcza pojawiający się w nim faun, wydawał mi się przerażający i obejrzenie filmu przez wiele lat odkładałam, aż w końcu o nim zapomniałam. Wszystko zmieniło się, gdy Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się wydać książkę. Co ciekawe – del Toro napisał ją z autorką uwielbianej przeze mnie książki „Atramentowe serce”, czyli Cornelią Funke. Był to dla mnie znak, żeby wziąć się za bary ze strachem i w końcu poznać tę historię. I znowu znalazłam się w sytuacji, w której odkryłam, że strach ma wielkie oczy, a książka jest cudowna i się w niej zakochałam.

Faszystowska Hiszpania, rok 1944. Trzynastoletnia Ofelia rok wcześniej straciła ukochanego ojca. Obecnie...

Detektyw_Książkowy | 2019-08-20

Kilkanaście lat temu byłam uzależniona od baśni pod każdą postacią. Namiętnie zaczytywałam się w "Baśniach Braci Grimm" i "Baśniach Andersena". Niektóre opowieści tych Panów znam na pamięć i mogłabym je opowiedzieć o każdej porze dnia i nocy. Baśnie mają to do siebie, że nie da się ich nie kochać. Te historie uzależniają i sprawiają, że szara rzeczywistość wcale nie jest taka zła jak się wydaje. Ostatnimi czasy zaniedbywałam piękne historie o księżniczkach, silnych rycerzach i poczciwych bohaterach. Zaczytywałam się w mroczniejszych klimatach, aż w końcu w moje ręce wpadła książka pt."Labirynt Fauna". Od pierwszej chwili wiedziałam, że muszę tę powieść przeczytać. Czy była to dobra decyzja? Zapraszam do przeczytania mojej opinii.

Sylwka | 2019-08-19
Na półkach: Przeczytane, Papier
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Gdy zobaczyłam książkę Labirynt fauna Cornelia Funke i nagrodzonego oskarem Guillermo del Toro wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Wszystko przez to, iż sytuacja w przypadku tej książki jest mocno nietypowa. Powstała ona bowiem na podstawie filmu o tym samym tytule z 2006 roku, którego (na szczęście dla książki ;)) nie miałam jeszcze okazji obejrzeć. :)

Hiszpania, 1944 rok.
Trzynastoletnia Ofelia przenosi się wraz z ciężarną matką i ojczymem — kapitanem Vidalem, zwanym przez dziewczynkę również wilkiem — do wiejskiego domku, położonego w pobliżu starego zrujnowanego labiryntu. Labiryntu, który szybko staje się jej azylem przed światem i ojczymem, który nie zatrzyma się przed niczym i zawsze dopnie swego.

Pewnego dnia podczas zabawy w labiryncie odwiedza dziewczynkę tajemniczy Faun, który zdradza jej mrożącą krew w żyłach tajemnicę, która jest początkiem niezwykłej przygody.

Dark fantasy.
Labirynt fauna nie jest lekką i przyjemną lekturą dla dzieci.

To mroczna i przerażająca...

Kasia | 2019-08-19
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

"Chcecie bajki, oto bajka..." i to nie byle jaka. Bajka, która pochłonie Was całkowicie. Baśń, w której utoniecie niczym w jeziorze razem z Riocio.

Trzynastoletnia Ofelia udaje się razem z brzemienną matką do starego młyna, posiadłości swojego ojczyma- kapitana Vidala. Mimo oczekiwań matki, ślepo zapatrzonej w nowego wybranka, Ofelia nigdy nie zwraca się do niego tato. Vidal to człowiek okrutny, czerpiący satysfakcję i radość z okaleczania, torturowania i zabijania ludzi - czego dowodem są opisane zbrodnie, których się dopuszcza. Nie interesują go również żona ani pasierbica, liczy się tylko nienarodzony syn, który w mniemaniu kapitana ma przejąć całą spuściznę po nim.

Ofelia czuje się w nowym miejscu rozdarta. Z jednej strony nie chce zawieść swojej matki, która za wszelką cenę pragnie przypodobać się mężowi. Z drugiej zupełnie nie odnajduje się w nowym miejscu i sytuacji. Kiedy jednak pewnego dnia odkrywa labirynt, wszystko się zmienia. W labiryncie poznaje baśniowe stworzenia...

Robert Frączek | 2019-08-19
Przeczytana: 26 lipca 2019

Czy pamiętacie film "Labirynt fauna", od którego zaczęła się na dobre sława Guillema del Toro? Oto reżyser postanowił wrócić do tej historii i wraz z Cornelią Funke, znaną autorkę książek dla młodzieży, wydać ją w wersji książkowej. Z jednej strony odezwą się pewnie głosy: ale jak to, przecież prawie nigdy nie udaje się napisać dobrej powieści na podstawie scenariusza. Z drugiej pewnie ci którzy nawet znają film, chętnie do niego powrócą. Zwłaszcza, że Cornelia Funke rozbudowała to co widzieliśmy w filmie o większą ilość legend, które pozwalają nam zrozumieć bieg wydarzeń w teraźniejszości. Wejdziemy do Podziemnego Królestwa, poznamy los poszczególnych artefaktów i to jak wpływały na ich posiadaczy. A więc moim zdaniem warto!

Duże brawa na początek dla wydawnictwa Zysk i S-ka za to, że nie poszły na łatwiznę i nie skorzystały na okładce ze zdjęcia z filmu. Chwała! Za samo wydanie (bardzo ładne) i klimatyczne ilustracje chwała po trzykroć.

Czy to książka dla młodzieży? Nie tylko....

motheroftworeads | 2019-08-19

„Najgorsze obawy czają się zawsze gdzieś pod nami, ukryte pod trzęsącym się gruntem, który uznajemy za stabilny i bezpieczny.”

Po śmierci ojca, trzynastoletnia Ofelia przeprowadza się do mężczyzny, z którym związała się jej matka. Jej ojczym jest bezwzględnym kapitanem, który prowadzi wojska przeciw partyzantom. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem natrafia na tajemniczy labirynt, w którym poznaje mitycznego fauna. Stworzenie ma dla niej trzy ważne zadania, po wykonaniu których życie dziewczynki diametralnie się zmieni. Czy dziewczynce uda się wypełnić wszystkie zadania przygotowane przez fauna i tym samym ocali swoich najbliższych?

Kiedy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawnictwa Zysk i S-ka, że zostanie wydana książka „Labirynt fauna” już wiedziałam, że to jest moje must-read. Nie miało znaczenia, że film na którym opiera się książka praktycznie znam na pamięć, bo go uwielbiam. Zdecydowanie to nie jest książka dla młodszych czytelników, głównie ze względu na dosyć brutalne,...

Caroline Anne | 2019-08-18
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Czuliście się kiedyś oszukani przez książkę? Bo obiecała być dla Was dobra, a potem z Was zadrwiła?
Być może gdybym obejrzała wcześniej film pod tym samym tytułem – wiedziałabym czego się spodziewać, ale cóż – nie oglądałam. Zainteresował mnie jednak opis tej powieści, która została określona jako „fantasy dla czytelników w każdym wieku”, a że fantasy lubię, to się skusiłam. I wiem, że nie mogłam oczekiwać słodkiej i miłej historii, bo w końcu obietnica zabrania do „złowrogiego, magicznego i rozdartego wojną świata” dobitnie mówi o tym, że nie będzie to szczęśliwa opowieść, nie spodziewałam się jednak, że będzie ona zawierać tak brutalne sceny. Dla mnie stwierdzenie „dla czytelników w każdym wieku” oznacza, że i dziecko może się z taką książką zapoznać, więc pomyślałam – w takim razie ja tym bardziej mogę. I tego niestety chwilami bardzo żałowałam. Bo owszem, jest to powieść fantasy, ale TYLKO dla dorosłych i to takich o mocnych nerwach, którym nie przeszkadza czytanie o wbijaniu...

Zaczytana_Maniaczka | 2019-08-18

Książka, która w swojej pięknej okładce zawarła magiczną historię. Mamy małą Ofelię, która jest bardziej odważana niż niejeden dorosły. Negatywnym bohaterem jest jej ojczym, który ma wielką pogardę dla ludzi. Uznaje tylko siebie i swojego potomka.
Ofelia dzięki spotkanemu magicznemu stworzeniu odkrywa magiczny świat.
Dostałam piękną historię, która wciąga od początku. Pomiędzy jej historiami dostajemy również piękne ilustracje, które dopełniają całość.
Polecam dorosłym i młodzieży. Chodź jest to baśń nie jest ona dla dzieci.

Smallbookworld | 2019-08-11

To nie jest zwyczajna książka, jaką możecie spotkać w tym gatunku. Momentami byłam przerażona, chciało mi się śmiać, ale i nawet płakać. Jeszcze żadna książka w tym gatunku nie wywołała u mnie tyle emocji co właśnie ta. Jednak zacznijmy od początku.

Nasza główna bohaterka Ofelia jest cichą i spokojną dziewczynką, nie chce się rzucać w oczy i jedynym jej zajęciem jest czytanie książek, które czyta po zmarłym tacie. Widać, że jest przerażona i nie potrafi się w tym świecie odnaleźć. Jej mama jest w zaawansowanej ciąży co pokazuję, że bardzo się martwi i nie chce stracić kolejnego rodzica. Niektóre zachowania bohaterki są, według mnie, mało wyjaśnione. Czasami nie potrafiłam zrozumieć czemu tak postąpiła a nie inaczej. Jednak wiadomo, że między mną a główną bohaterką jest duża różnica wiekowa więc też za duży minus tego nie uważałam.

Jest to typowa książka dla czytelników 15+ nawet gdyby nie wyżej. Pojawiają się tutaj drastyczne sceny, które nawet u mnie powodowały momenty...