Historia naszych pożegnań

Cykl: Bądź przy mnie zawsze (tom 5)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Asiek

„Historia naszych pożegnań” to przejmująca opowieść o miłości, która zawsze jest pięknym uczuciem, bez względu na okoliczności, w jakich się zdarza. Basia pracuje jako kucharka i mieszka z bratem. Rodzeństwu nie powodzi się najlepiej, dlatego kobieta podejmuje dodatkową pracę – ma zaopiekować się pewną staruszką, swoją imienniczką. Niewidoma Barbara opowiada jej historię wielkiej i...

Basia pracuje jako kucharka i mieszka z bratem. Rodzeństwu nie powodzi się najlepiej, dlatego kobieta podejmuje dodatkową pracę – ma zaopiekować się pewną staruszką, swoją imienniczką. Niewidoma Barbara opowiada jej historię wielkiej i romantycznej miłości…

Zaczęło się od przypadkowego spotkania z Tadeuszem. Rodzące się pomiędzy nimi uczucie niespodziewanie splotło się z romantyczną historią niemieckiego malarza sprzed wojny – wspólnie chcieli poznać tajemnicę ostatniego dzieła artysty.

Ta piękna historia ma jednak pewną rysę… Czy Basia odkryje prawdę?

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

bookmoodpl | 2019-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2019

Są tacy autorzy, że nie ważne co wydadzą i tak sięgamy po ich książki. Kiedy lektura Nam się podoba cieszymy się z tego, ale gdy książka Nas nie dokonać urzekła jesteśmy smutni, przygnębieni oraz zawiedzeni. Nie wiem jak Wy, ale ja tak mam. Miałam tak z ostatnią częścią jednej z ulubionych serii Agaty Przybyłek. Z jednej strony autorka miała fajny pomysł na tę książkę, ale z drugiej strony była, jak dla mnie przekombinowana. Liczyłam na kolejną wciągającą historie, ale niestety było tak sobie. Co prawda parę scen podobało mi się, ale to za mało. Mam nadzieję, że kolejna książka autorki, będzie o wiele lepsza niż ta. Ale nie zniechęcajcie się, ponieważ możecie mieć inne zdanie niż ja.

Hanna | 2019-07-15

"Każde życie może być szalenie fascynujące. Wszystko zależy od tego, jak będziesz je postrzegać".

Basia i Julian. Barbara i Tadeusz. Anna oraz Josef. Sześć osobowości, trzy poruszające historie, jedna spójna i przekonująca całość. Basia pracuje jako kucharka i mieszka wspólnie z bratem, Julianem w niewielkim mieszkaniu socjalnym na wsi. Rodzeństwu nie wiedzie się najlepiej, ale mimo wszystko Basia stara się zapewnić bratu prawdziwy i ciepły dom, gdyż oboje nie doświadczyli tego z rąk rodziców. Z czasem dziewczyna podejmuje dodatkowa pracę - będzie opiekować się starszą panią. Podczas jednego ze spotkań niewidoma Barbara opowiada Basi historię wielkiej i romantycznej miłości, którą przeżyła z Tadeuszem. Poznajemy również losy zdolnego malarza, Niemca, Josefa oraz jego ukochanej Anny. Z pozoru nic nieznaczące dla siebie historie, zazębiają się i doprowadzają czytelnika do zakończenia, które zaskakuje, zadziwia i pozostawia wiele pytań.

"Nie sposób zrozumieć drugiego...

siemamoniaczyta | 2019-07-12
Na półkach: Przeczytane, Mam

Basia mieszka z bratem Julianem. Nie powodzi się im najlepiej, dlatego Basia, poza pracą kucharki, przyjmuje propozycji opieki nad niewidomą Barbarą. W trakcie spotkań starsza pani opowiada dziewczynie pewną historię pięknej miłości. Opowieść ma jednak pewną rysę, której nie widać na pierwszy rzut oka, a zmienia niesamowicie dużo.
Ta książka jest smutna. Wydaje mi się, że mimo tego, że mimo miłości, wzruszeń, uniesień i chwilowych radości, ona jest tak życiowo smutna. I w tym smutku – piękna. Prawda jest taka, że w tej książce na równi z fabułą ważne są emocje. A może nawet ważniejsze?
„Historia naszych pożegnań” jest bez wątpienia wielowątkowa. Mamy tu życie Basi i Juliana, Barbary i Tadeusza, a dodatkowo opowieść o Josefie i Annie. Nie będę oryginalna, bo widziałam już kilka takich opinii, ale moim ulubionym bohaterem był Julian. To, co działo się w jego życiu raczej nie dotyczyło miłości, a mimo to, najbardziej mnie poruszyło.
Poza tym, ta książka jest prawdziwa. Czytając ją,...

sus3l3k | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Piękna historia o miłości tej w czasach wojennych i powojennych. Ppznajemy również historię rodzeństwa opuszczonego przez rodziców. Widzimy jak jedno dla drugiego jest w stanie dużo poświęcić. Poznajemy losy miłości Barbary i Tadeusza oraz Josefa i Anny.
Polecam

Marta Choleryczkapl | 2019-07-07

Po przeczytaniu poprzedniej książki P. Agaty: „Najlepsze, co mnie spotkało “, liczyłam na podobny styl i lekkość. W tej powieści jednak trudno było mi się zatopić na dobre. Przeszkadzało mi wiele rzeczy: konstrukcja zdań, dialogi i zdania, z których wynika coś innego, niż autorka miała na myśli. Sama fabuła, bohaterowie i pomysł zasługują na 8 *. Jednak to, że książka była pisana na szybko (co widać po tym, że autorka nie płynie lekko między słowami i wydarzeniami) odejmuje jej uroku. Poprzednia powieść była zdecydowanie lepsza. Dopracowana i bardziej życiowa.

maobmaze | 2019-07-06

Historie przedstawione w tej powieści poznajemy z kilku perspektyw. Losy Juliana i Basi, pani Barbary oraz Anny i Josefa przeplatają się ze sobą. W przedpremierowej zapowiedzi Historii naszych pożegnań (link tutaj) Agata zdradziła, że tak tajemniczej powieści w jej dorobku nie było. Co prawda nie czytałam wszystkich powieści tej pisarki, ale wierzę jej na słowo, ponieważ to co zaserwowała czytelnikom w tej powieści zdecydowanie to potwierdza. Zdawałam sobie sprawę, że te trzy historie w jakiś sposób się ze sobą połączą, ale nawet nie podejrzewałam, że wszystkie wątki mogą tak zgrabnie się ze sobą połączyć.

Agata Przybyłek już niejednokrotnie udowodniła, że swoimi książkami potrafi rozbawić czytelników oraz sprawić, że przyjemnie spędzą czas z książką, no co dowodem jest zabawna "seria siostrzana". Jeśli jednak macie ochotę na coś poważniejszego, poruszającego trudne tematy i zmuszającego do refleksji to seria z domkami będzie świetnym wyborem. Historia naszych pożegnań sprawia,...

Recenzentka Doskonala | 2019-07-05

Ten kto jest ze mną od dłuższego czasu doskonale wie, że mam obsesję na punkcie ksiażek Agaty Przybyłek. Czemu? Kompletnie nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Nigdy jakoś szczególnie nie przepadałam za książkami z tego gatunku i to na dodatek polskimi, a tu proszę!
Jest to już nie wiem która z kolei książka Agaty, jaką przeczytałam w swoim życiu. I choć muszę przyznać, że ta podobała mi się nieco troszkę mniej od poprzedniej. To nie ze względu na jakiś konkretny powód, tylko właśnie przez samą historię.
Nie znaczy to jednak, że ta książka jest zła, o nie! Jest cudowna, piękna i bardzo ciekawa w odbiorze. Bardzo podobało mi się to, że książka jest napisana jak gdyby z perspektywy osób żyjących w teraźniejszości ale i przeszłości. Niby wydawałoby się, że te dwie historie nie mają ze sobą żadnego powiązania, ale jednak końcówka książki wiele wyjaśnia! Julian i Basia to moje ukochane postacie. Było mi ich tak bardzo szkoda, że aż im współczułam. To rodzeństwo, które obecnie...

Katarzyna | 2019-07-05

Przeczytałam poprzednie tomy „serii z domkami” i byłam pewna, że kolejna część będzie równie piękna jak poprzednie. wiec obiecałam sobie iż będę ja czytać „oszczędnie” 😂 no i co ? Na obietnicach się skończyło, jak się dorwałam do niej, to nie mogłam się odstawać i już skończyłam !!!!! I znowu będę musiała czekać na kolejne dzieło autorki ❤️❤️❤️
📚Basia- pomimo młodego wieku przeszła już wiele złego w życiu. Mieszka ona ze swoim młodszym bratem Julianem. Dziewczyna pracuje jako kucharka, ale niestety mimo tego iż ma pracę nie powodzi im się najlepiej... dlatego też Basia podejmuje dodatkową pracę, a mianowicie ma się zaopiekować starszą panią, swoją imienniczkę. Niewidoma Barbara opowiada młodej kobiecie swoją historię o wielkiej miłości ... jakie tajemnice zostaną odkryte po drodze? Czy znalezione przez Juliana płótno rozwiąże zagadkę sprzed lat ?

Kasia | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Agata Przybyłek po raz kolejny pokazuje mi jak innym czytelnikom, że nie boi się trudnych, niekiedy przykrych tematów. Tym razem w swojej najnowszej powieści poruszyła temat miłości, jak również wszystkie jej oblicza. Pokazane w książce uczucie nie zawsze było szczęśliwe, beztroskie i stawiało niejednokrotnie bohaterów tej historii przed trudnymi wyborami, zmuszając ich do odkładania swoich planów i marzeń na drugi plan. Niezmiernie poruszyła mnie historia Anny Josepha, których miłość nie była do końca akceptowana przez rodzinę i społeczeństw. Fabuła książki prowadzona jest dwutorowo, co pozwoliło mi jeszcze dogłębniej wczuć się w lekturę i współodczuwać emocje jakie towarzyszyły bohaterom powieści.

"Spojrzenie w przyszłość zawsze pozwala zobaczyć w niej odbicie teraźniejszości."

Uwielbiam serię z domkami za te wszystkie emocje i nostalgie, ale przede wszystkim cenię za nietuzinkowe historie i ich bohaterów. Dla mnie osobiście książka "Historia naszych pożegnań" była...

CZYTAMITU | 2019-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2019

Kiedy otrzymałam książkę, autorki, której twórczość uwielbiam, nie mogłam nic innego jak w chaosie dnia codziennego, znaleźć czas na pogrążenie się w lekturze. ,,Historia naszych pożegnań" to już piąty tom z uwielbianej przez wiele czytelników serii z domkami. Każda część dostarczyła mi ogrom przeróżnych emocji, rozbijały moje serce na kawałki. Dla tych przeżyć, zawsze czekam z utęsknieniem na kolejną powieść. Dla mnie ta seria może trwać w nieskończoność.
,,Historia naszych pożegnań" to największe zaskoczenie dla mnie, przez wątek, który został poruszony. Ze zdumienia przecierałam oczy, zastanawiając się, czy aby dobrze zinterpretowałam to co chciała przekazać autorka. Nie zdradzę Wam o co chodzi, musicie sami się przekonać, co takiego wydarzyło się w powieści.
Wielokrotnie już wspominałam, że uwielbiam książki, które posiadają wątki historyczne i tym razem ich nie zabrakło.
Ostatnio miałam okazję czytać pierwszą stworzoną przez Agatę Przybyłek serię. Będąc teraz po lekturze...