Narodziny Fundacji

Okładka książki Narodziny Fundacji
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Fundacja (tom 2) fantasy, science fiction
306 str. 5 godz. 6 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Fundacja (tom 2)
Tytuł oryginału:
Forward the Foundation
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Data 1. wydania:
1993-04-01
Liczba stron:
306
Czas czytania
5 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8371209258
Tłumacz:
Maryla Kowalska
Tagi:
powieść amerykańska galaktyczna ekspansja
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
963 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1564
701

Na półkach: ,

Kontynuując czytanie cyklu „Fundacja” wziąłem się za czytanie drugiego tomu zatytułowanego „Narodziny Fundacji”, a więc to jest dokładnie o tym co mamy w tytule, o powstawaniu Fundacji, a ściślej dwóch Fundacji. Jedna to opracowywanie Encyklopedii Galaktycznej, a więc ma być to próba ocalenia wiedzy zgromadzonej na przestrzeni dziejów upadającego imperium. A druga, to kontynuowanie działalności psychohistorycznej. Ten nowy rewolucyjny dział nauki, psychohistoria jest rodzaj nauki zawierającej w sobie psychologie, socjologię, historię i matematykę, a więc jest to analiza dotycząca dziejów.

Profesor Hari Seldon, bo poznajemy dalsze jego losy aż do śmierci, żyje wystarczająco długo, około 80 lat, żeby na własne oczy widzieć walące się imperium. Z jednej strony jego nauka osiąga realnych kształtów i z tego powodu może czuć satysfakcję, a z drugiej zbiera cięgi od wszystkich za swoje kasandryczne wizje upadku imperium, jakby to była jego wina, że imperium się sypie. Na Trantorze coraz gorzej funkcjonuje infrastruktura, spada poziom nauki, w tym chociażby medycyny, pewne choroby, które były leczone jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, teraz nie są do wyleczenia, bo po prostu kadra jest coraz gorzej wykwalifikowana.
Spada poziom bezpieczeństwa, chodzenie po ulicy jest utrudnione, bo nawet Uniwersytet Streelinga, przypomina to, co sam pamięta chodząc po Billibotonie w strefie Dahl, a to była całkiem niezła melina, przy tym zapewne Nowojorski Bronx, to miejsce, w którym zamieszkują same grzeczne kotki. Tak więc nasz profesorek bierze udział w bójkach ulicznych, a że się nie daje, i nawet mając 70 lat potrafi komuś porządnie przyłożyć, to za to w ramach promocji jest sądzony za pobicie. Hari Seldon ma ksywkę kruk, ponieważ w potocznym mniemaniu, łazi, mędzi i przepowiada koniec imperium, no to co niektórzy potrzebują wyładować na nim swoje frustracje. Oczywiście o krachu imperium świadczy potężna dziura w budżecie, rząd ma problemy ze ściąganiem podatków, bo coraz więcej planet w praktyce się uniezależniło, i jeśli jeszcze nie ogłosili rebelii, to cud. Ale te już powoli się zaczynają, a więc to kwestia czasu, kiedy imperium zacznie się rozwalać niczym domek z kart, po prostu będzie to przypominało efekt domina.

Problemy z kredytami, waluta imperium, ma również ekipa profesora Seldona, imperator jest bezradny, a biznesmesmenom jakoś się nie śpieszy, żeby finansować naukę, zwłaszcza tak rewolucyjną i nielubianą jak psychohistoria. No ale jakimś cudem trudności udaje się pokonywać. Powstała idea, żeby badacze przenieśli się na odległe światy, prowincje imperium lub w ręcz po za imperium, żeby spokojnie pracować, bo w centrach imperium i nie tylko jest coraz bardziej niespokojnie. Tylko profesor Hari Seldon postanowił zostać na Trantorze, za to wysłał w kosmos ukochana wnuczkę Wandę, mimo, że w zasadzie ona była jedyna bardzo bliska mu osobą, ale wiedział, że musi tak zrobić dla dobra nauki, bo dzieło tworzenia teorii psychohistorii musi być kontynuować, żeby jak Seldon święcie wierzy odbudować kiedyś imperium.

Warto kontynuować czytanie „Fundacji”
Polecam.

Kontynuując czytanie cyklu „Fundacja” wziąłem się za czytanie drugiego tomu zatytułowanego „Narodziny Fundacji”, a więc to jest dokładnie o tym co mamy w tytule, o powstawaniu Fundacji, a ściślej dwóch Fundacji. Jedna to opracowywanie Encyklopedii Galaktycznej, a więc ma być to próba ocalenia wiedzy zgromadzonej na przestrzeni dziejów upadającego imperium. A druga, to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 370
  • Chcę przeczytać
    731
  • Posiadam
    239
  • Ulubione
    37
  • Fantastyka
    25
  • Science Fiction
    23
  • Teraz czytam
    17
  • 2021
    14
  • Chcę w prezencie
    12
  • Fundacja
    12

Cytaty

Więcej
Isaac Asimov Narodziny Fundacji Zobacz więcej
Isaac Asimov Narodziny Fundacji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także