Twoja krew

Okładka książki Twoja krew Elżbieta Rodzeń
Okładka książki Twoja krew
Elżbieta Rodzeń Wydawnictwo: Endorfina literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Endorfina
2024-01-26
2024-01-26

"Ponoć na tym wła­śnie po­le­ga życie – na cią­głych nie­spo­dzian­kach. Można być pew­nym je­dy­nie tego, że ni­cze­go nie można być pew­nym."

Po III wojnie światowej świat wygląda zupełnie inaczej. Kryzysy religijne i ekologiczne zmieniły świat nie do poznania. Ludzie, którzy przetrwali są podzieleni na dwie grupy. Czyści- niekierujący się prymitywnymi żądzami oraz mający większe prawa oraz naturalni- ci, którzy żyją skromnie, cęniący bliskość fizyczną.

Alex należy do naturalnych. Chodzi do szkoły, a po odejściu matki opiekuje się swoimi siostrami, aby poczuć namiastkę normalnego domu. Unika miejsc przeznaczonych dla czystych .

Pewnego dnia w jej szkole pojawia się nowy uczeń. Jest nim Julian i zostaje jej podopiecznym. Początkowo dziewczyna nie odwzajemnia jego sympatii, jednak z czasem się to zmienia. Julian staje się dla niej najbliższą osobą. Jest tylko jeden problem- Julian należy do czystych.

Alex stopniowo odkrywa tajemnice, które skrywa Julian. To właśnie one stają na drodze do ich szczęścia i miłości. A tajemnicza choroba, na którą chorują części wciąż postępuje. Zabrała już brata Juliana, z biegiem czasu odejdzie również Julian.

A może istnieje jakieś lekarstwo na tajemniczą chorobę? Czy Alex i Julian, pochodzący z dwóch różnych światów mają szansę na happy end?

"Twoja krew" to książka, która przeniesie nas do innego świata. Dzięki niej odkryjemy zupełnie inną rzeczywistość, która będzie czymś zupełnie nowym. Bardzo spodobała mi się fabuła tej książki. Stworzony przez autorkę świat mnie zaintrygował. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, dlatego z ciekawością przewracałam kolejne strony.

Bardzo polubiłam się z tymi bohaterami. Współczułam Alex i jej siostrom tego, w jakiej sytuacji się znalazły. Najważniejsza dla nich osoba, która powinna być dla nich wzorem tak po prostu z nich zrezygnowała. Ich historia potrafi poruszyć czytelnika, a szczególnie postać małej Leny, która po prostu zdobyła moje ❤. Dlaczego to się musiało tak potoczyć? 🤧😭

Podobała mi się relacja pomiędzy Julianem i Alex. Rozwijała się swoim tempem, a to, co ich połączyło było wyjątkowe. Byłam w szoku, kiedy odkryłam sekret Juliana!

Na przykładzie bohaterów widzimy, że czasem to los podejmuje decyzję za nas. Życie potrafi być nieprzewidywalne. Widzimy również, że prawdziwa miłość ma naprawdę wielką moc i potrafi wiele znieść. Świetna historia!

Autorka przedstawia nam świat po wojnie, który przeszedł nieodwracalne zmiany. Osoby, które przetrwały, zostały podzielone na dwie grupy. Czyści, którzy uważają, że wszystko mogą, oraz naturalni, którzy żyją skromnie, ale posiadają serca pełne dobroci.

Poznajemy Alex, który jest częścią grupy naturalsów. Stara się być pilną uczennicą, po szkole zajmuje się młodszą siostrą, podczas gdy starsza pracuje. Cała sytuacja ulega zmianie, gdy spotyka Juliana, nowego ucznia. Na początku nie darzą się sympatią, ale z biegiem czasu zaczynają się rozumieć. Jednak pojawia się pewien problem - chłopak należy do innej grupy, czyli do czystych.

W tym świecie, czyści i naturalni rzadko mają ze sobą coś wspólnego, więc dlaczego Julian zdecydował się uczęszczać do tej szkoły? Okazuje się, że jest dotknięty ciężką chorobą, która wcześniej zabrała mu brata..

Gdy po zakończeniu lektury odczuwam ciarki, to wiem, że to była dobra książka."Twoja krew" poruszyła mnie bardzo, zwłaszcza że jest podzielona na trzy części. W której każda część odsłania kolejne etapy choroby Juliana. Nieraz w oku pojawiła się łza, ta walka z czasem i systemem była niezwykle porywająca i wzruszająca.. Jedno jest pewne - każdy człowiek może się zmienić. Tylko czy zmiana zawsze idzie w lepszym kierunku?

Książka porusza trudne tematy, ale jednocześnie oferuje przestrzeń na pozytywne chwile. Brak pewności co do wydarzeń utrzymuje napięcie do samego końca, sprawiając, że trudno jest odłożyć ją na bok.. Pokochałam tę historię całym sercem.♥️

Ta książka skusiła mnie przepiękną okładką i pięknymi, barwionymi brzegami. Jako okładkowa Sroka zwyczajnie nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Jej wnętrze jest równie piękne, skrywa w sobie rewelacyjną historię. Historię, która pokazuje mnóstwo emocji, jest wzruszająca, momentami bolesna, nieprzewidywalna, niepewna. Przez pierwsze kilkadziesiąt stron nie mogłam się wgryźć w tę książkę, ale potem pochłonęła mnie bez reszty. Historia opowiada o konsekwencjach trzeciej wojny światowej i mimo, że to fikcja, momentami byłam przerażona faktem, jak podzieleni zostali ludzie. Jakie trudności ich spotykają w życiu codziennym, jakie dramaty ich dotykają. Podoba mi się to, że książka daje dużo do myślenia. Przekaz, jaki płynie w naszym kierunku mówi nam, że sami doprowadzamy do pewnych przykrych wydarzeń i tego, co spotka nas w przyszłości, co niekoniecznie będzie piękne i kolorowe. Książka pokazuje jak okropne są podziały, na lepszych i gorszych. Jak trudno żyć i funkcjonować w takim świecie. Nie można zapominać, że ta pozycja to przede wszystkim historia o miłości, która nie ma łatwo. Dwie osoby z różnych światów, których nie powinno nic połączyć. Jest to wręcz hmmm.. zakazane? A jednak! Bohaterów połączy niesamowite uczucie, a oni sami każdego dnia będą musieli zmagać się z całym światem i walczyć o swoją relacje.
Ta książka jest po prostu rewelacyjna! Porusza wiele ważnych tematów, daje do myślenia, zmusza do refleksji. Czytałam ją z zapartym tchem, a emocje jakie mi towarzyszyły zaskakiwały mnie samą. Niedowierzanie, niesprawiedliwość, smutek, ból, wzruszenie. Było tego naprawdę całe mnóstwo. Naprawdę bardzo się cieszę, że mogłam poznać tak wspaniałą historię. Bardzo, bardzo polecam!

IG: zakochana.ksiazkoholiczka

Naprawdę kawał dobrego new adult. Polecam dla czytelników 16+. Trochę mało worldbuildingu, ale też taka specyfika postaci, że nienaturalnym by było, gdyby nagle zaczęła nam szczegółowo omawiać historię świata. Fajnie zawieszone strzelby Czechowa. Uwaga na medyczne triggery, bo jest ich naprawdę dużo - wrażliwi czytelnicy powinni przemyśleć lekturę.

Jak wiele byłbyś/byłabyś w stanie zrobić wiedząc, że możesz uratować komuś życie?

Czasy po trzeciej wojnie światowej. Ludzie, którym było dane żyć dalej, zostają podzieleni na dwie grupy, można by rzec "klasy", jak dawniej. "Naturalni" to ci, którzy żyją skromnie, za to dla drugiego człowieka. Cenią sobie bliskość, fizyczność jest dla nich równie ważna. Natomiast "Czyści".... luksusy nie są im obce. Mają fundusze, możliwości, gwarancję dobrej przyszłości (w kwestii edukacji chociażby). Brakuje im chyba tylko jednego... zdrowia.

Alex jest młodą kobietą należącą do naturalsów. Uczęszcza do szkoły przygotowującej do zawodu, zajmuje się domem i kilkuletnią siostrzyczką Leną. Dziewczyny żyją we trójkę. Najstarsza z nich - Sara, utrzymuje rodzinę. Skromna pensja i trzy dziewczyny, z których jedna wymaga szczególnej opieki i... funduszy, by móc lepiej żyć.
Pewnego dnia do szkoły Alex zostaje przyjęty nowy uczeń. Tak bardzo odmienny od nich wszystkich natychmiast rzuca się w oczy i budzi nieprzychylne komentarze. I słusznie, bo... jest czysty. Julian zostaje podopiecznym Al. Na zlecenie Dyrektora szkoły ma chronić chłopaka. Początkowa niechęć dziewczyny do nowego z czasem mija, a na jej miejsce wkracza odmienne uczucie. Ale czy dwoje ludzi z innych grup społecznych ma szansę na dozwoloną miłość?

Tak wiele emocji obudziła we mnie ta książka! Losy młodych, dorosłych już ludzi, których życie doświadczyło w odmienny, choć równie bolesny sposób, ściskają za serce. "Twoja krew" Elżbiety Rodzeń zaczyna się stosunkowo niewinnie, nic nie zwiastuje tego, co czeka czytelnika na kolejnych kartkach powieści. Choroba, która dotyka czystych jest zapalnikiem całej historii. Nie zliczę, ile razy miałam łzy w oczach podczas czytania. Nie będę ukrywać, to historia przez którą krwawi serce. Tworzy w nim rany, ale potrafi również je łatać. To opowieść o sile przyjaźni, miłości. O rodzinnych relacjach i jej braku. O życiu i śmierci. O stracie. O docenianiu najdrobniejszych radości dnia codziennego. O niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. O poświęceniu. O zaufaniu. O wzlotach i upadkach. Niejednokrotnie przekonałam się, że pióro Elżbiety Rodzeń jest wyjątkowe. Znów jestem pod wrażeniem.

Mogłabym pogrymasić jedynie w kwestii zakończenia. Nie przepadam za przeskokami czasowymi między ostatnim rozdziałem a epilogiem. Zdecydowanie wolę "tu i teraz" do samego końca. Niemniej rozumiem tak obrany szlak i akceptuję 😉.

PS Zwróćcie uwagę na wydanie, istny obłęd! 😍

Szczerze, obawiałam się tej książki. Nigdy nie czytałam książki z akcją w przyszłości. W moim wyobrażeniu są one zbyt nierealne, odstające od rzeczywistości z nutą fantasy. Serio, takie były moje przekonania🤣 Książka skusiła mnie, pięknym wydaniem, barwionymi brzegami i opisem wydawcy, który jest bardzo intrygujący. Tak więc powiedziało się A trzeba powiedzieć B. Przeczytałam. I wiecie co? Jestem nią zachwycona !!!

Autorka stworzyła świat po III wojnie światowej. Świat, który podzielił ludzi na dwie grupy społeczne. Podzieliła ich polityka, przekonania w ramach danej idei, medycyna. W takich warunkach, bardzo łatwo sterować ludzkim życiem. Wizja tego świata, została tak realistycznie przedstawiona, że bardzo łatwo i szybko wczuwamy się w ich realia. Piękne, opisowe i barwne pióro autorki ułatwia to zadanie maksymalnie. Poruszone problemy bardzo emocjonalnie na mnie wpłynęły. Miłość, która od początku skazana jest na niepowodzenie, związek dla osiągnięcia korzyści zdrowotnych, tajemnicza, śmiertelna choroba, żałoba po najbliższych i walka z czasem. Przecież to istny rollercoaster emocjonalny. Opisana scena ostatnich chwil na ziemii, słowa otuchy i wsparcia wywołały potok łez. Było mi tak smutno ...

Powieść czyta się bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem. Emocje jak podczas jazdy kolejką górską. Brak przewidywalności, nowe wątki napędzają całą fabułę. Wszystko ma swój cel i swoje wytłumaczenie, spójność na najwyższym poziomie.
Pani Elżbieto, sam zamysł to już majstersztyk 🏆
To było pierwsze spotkanie z piórem autorki ale już wiem, że nie ostatnie!

Świat został podzielony na czystych i naturalnych. Ci pierwsi są uprzywilejowani, podczas gdy Ci drudzy są gorsi. Alex zostaje zmuszona przez dyrektora szkoły naturalnych do opieki nad Julianem. Nie musi nawet się zbytnio wysilać, aby dostrzec w nim czystego. Na szali leży jej edukacja, a bez niej zostanie zmuszona pozostać surogatką dla czystych. Musi zadbać o to, aby chłopak przetrwał. Ale co on tu robi? Czyżby życie było mu niemiłe?

Julian budzi w Alex uczucia, których dziewczyna wcale nie chce. Jednak z czasem nie jest w stanie się już im opierać. Czy wspólna przyszłość czystego i naturalnej jest w ogóle możliwa? Zanim jednak odpowiedzą na te pytania, na jaw wychodzi tajemnica, a dziewczynie nie podoba się wyznaczona w tym związku rola.

Tragiczne wydarzenia, prawda o Julianie i odnaleziony ojciec są początkiem zmian. Alex zaczyna nowe życie, ale to stare wraca szybciej niż się spodziewała.

Tu nie ma miejsca na uczucia. Nie pozwala na to ani praca, ani strach przed jej utratą, a tym bardziej złamane serce, które nie pozwala zapomnieć krzywdy. Los ma jednak inne plany. Alex będzie musiała podjąć trudne decyzje, a na szali będzie leżało nie tylko jej życie.

Jestem mile zaskoczona fabułą, emocjami, jakie wywoływała, kreacją bohaterów i całego świata. To taka mieszanka gatunków: fantasy (ale bez potworów czy magii, tylko w innych realiach życia na Ziemi – po III Wojnie Światowej),obyczajówki, romansu i dramatu. Autorka umie grać na emocjach czytelników od śmiechu do łez, od strachu do poczucia bezpieczeństwa.

Książka nie jest przewidywalna, a stworzony klimat jest nietuzinkowy i wyjątkowy. Padają tu pytania, na które zdaje się, że nie ma jedynej słusznej odpowiedzi, a w ich wyniku zawsze ktoś albo cierpli albo ponosi ryzyko.

Bardzo polecam. Odkryjcie tą historię i pozwólcie jej pozostać w waszych sercach na dłużej.

Alex jest młodą dziewczyną, która za wszelką cenę stara się odnaleźć w totalnie nowej rzeczywistości. Na codzień uczy się w szkole, popołudniami opiekuje młodszą siostrą, jej starsza siostra natomiast zarabia na ich utrzymanie. Alex dostaje ważne zadanie od dyrektora placówki, do której uczeszcza- ma zająć się nowym uczniem Julianem , pomoc mu się zaklimatyzowac i ukryć fakt, że jest "czysty", co wśród "naturalsow"nie do pomyślenia, tak samo jak chęć Juliana do nauki wśród tych ludzi. Czyści to osoby majetne, mające łatwy dostęp do wszelkich udogodnień, natomiast naturalsi wręcz przeciwnie (nawet udając się do dzielnic czystych muszą mieć specjalne opaski i identyfikatory). Niesprawiedliwy podział budzi agresję, więc Julian jest w dużym niebezpieczeństwie. Dlaczego tak bardzo zależy mu na nauce wśród naturalsow? Jaki sekret skrywa? Jedno jest pewne -przygód nie zabraknie. Czy one zbliża do siebie Alex i Juliana?.
"Twoja krew" to moja pierwsza styczność z twórczością Autorki, jednak nie ostatnia. Czy książka mi się podobała? Powiedzieć, że była świetna, to jak nie powiedzieć nic. Mamy romans z mocnymi elementami fantastyki i dystopii, motywem zakazanej miłości i dużym ciężarem emocjonalnym. Zdecydowanie nie jest to opowieść lekka i przyjemna, natomiast porywająca i wciągająca w fabułę w stopniu maksymalnym. Autorka wprowadza nas w świat, po III wojnie światowej, a co gorsza, przyczyny które ową wojnę wywołały są bardzo realne. Ludzie zostają podzieleni na gatunki :gorszych -naturalsow i lepszych -czystych i nie żyją ze sobą w zgodzie, jednak jedni muszą się drugim podporządkować. Jak widzicie jest to historia wielowymiarowa, łącząca w sobie nie tylko miłość, ale także dystopie, powojenna rzeczywistość, kryzys ekologiczny, ekonomiczny, polityczny i wyżej opisane podziały,ale także tajemnicza chorobę, która panuje wśród czystych... Bohaterowie -młodzi ludzie, którym przyszło żyć w tak trudnych czasach, wykreowani są bardzo dobrze. Emocje momentami wręcz "wylewaja" się ze stron opowieści. Relacja Alex i Juliana została przez Autorkę poprowadzona idealnie,chociaż nie była to droga uslana różami, a wręcz przeciwnie -była wyboista, pełna wzlotow i upadków. Miłość, poświęcenie dla drugiej osoby, ale też rozstanie, zdrada, brak zrozumienia. Pełen wachlarz emocji, ale to tylko niektóre z nich. "Twoja krew" to historia o miłości, o odwadze, o niesprawiedliwości, z którą muszą zmagać się młodzi ludzie, ale też mocno uswiadamiajaca nam jak może wyglądać świat, jeżeli się nie opamietamy. Im bardziej zaglebialam się w historię, tym więcej widziałam podobieństw do realnego świata, chociaż oczywiście w książce są one uwypuklone. Podział na gorszych i lepszych (klasyk mawiał "gorszy sort"),na bogatych i biednych to tylko niektóre z nich..
Opowieść ta jest przepełniona bólem, cierpieniem i niepewnością,przez co jej klimat jest dość mroczny,jednak miłość głównych bohaterów... Ona jest piękna! Ona rozświetla tą szarą rzeczywistość, w której przyszło im żyć.
Jak już pisałam, jest to historia dość obciazajaca, więc trzeba mieć na nią odpowiedni moment w zyciu, ale warto! Zapiszcie sobie tytuł i koniecznie poznajcie Alex i Juliana, ich historię...
Jest to jedna z tych książek, która po przeczytaniu mam ochotę przytulić. Do tego wspaniałe wydanie i piękne barwione brzegi 😍 @wydawnictwoendorfina mam wrażenie jest mało rozslawione, a naprawdę wydaje wspaniałe książki 😍

𝑍𝑦𝑐𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑑𝑜𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑𝑦 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑𝑧𝑖𝑤𝑛𝑒.
𝑀𝑜𝑧𝑛𝑎 𝑝𝑙𝑎𝑛𝑜𝑤𝑎𝑐 𝑖 𝑡𝑟𝑧𝑦𝑚𝑎𝑐 𝑟𝑒𝑘𝑒 𝑛𝑎 𝑝𝑢𝑙𝑠𝑖𝑒, 𝑎 𝑜𝑛𝑜 𝑖 𝑡𝑎𝑘 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖 𝑧 𝑡𝑜𝑏𝑎 𝑐𝑜 𝑐ℎ𝑐𝑒. 𝐼 𝑗𝑢𝑧.

Ten świat wygląda zupełnie inaczej.
To, co się wydarzyło sprawilo, że społeczeństwo zostało podzielone, jest pełno nierówności, wzajemnej wrogości i walki z systemem, który twardo trzyma się ustanowionych zasad, a w tym wszystkim ludzie, którzy pragną po prostu normalności.

Obydwoje pochodzą z dwóch różnych swiatow. Ona należy do "naturalsow", którzy mają ograniczone prawa, mieszkają w gorszych warunkach, nie mogą przekraczać dzielnicy tej drugiej grupy bez specjalnej opaski, zaś on należy do "czystych", którzy w hierarchii społecznej stoją wyżej, posiadają samochody, mieszkają w lepszej okolicy, mają dostęp do wielu możliwości i wieksza perspektywe na rozwoj.
Dla Alex każdy dzień to walka o przetrwanie, a dodatkowo sprawy komplikują się, kiedy pod jej opiekę trafia nowy uczen. Miedzy nimi nawiązuje się nic porozumienia, jednak przed tą dwójką wiele trudności. Muszą stawić czoła nie tylko nierównościom i systemowi, ale jak się okazuje tajemniczej chorobie, która dotyka tylko czystych i która sprawia, że Julian ma ograniczony czas. Co zrobi Alex, gdy dowie się, że chłopak nie jest z nią do końca szczery? Czy dziewczyna znajdzie w sobie siłę, aby stawić czoła prawdzie i stoczyć nierówna walkę z czasem i systemem? Czy w ich świecie jest szansa na miłość?

Elżbieta Rodzeń stworzyła niewiarygodną opowieść, która przede wszystkim zaskakuje oryginalnością, zwrotami akcji, pomysłem na fabułę jak i kreacją bohaterów. Przepadłam w stworzonym przez nią świecie, a jednocześnie podczas czytania wiele pytań i refleksji pojawiało się w glowie. Co by było, gdyby tak miał wyglądać kiedyś świat?
Całość sprawiła, że tak naprawdę nie wiadomo było, czego można się spodziewać w tej historii, jaki będzie jej finał i jak potoczą się losy Alex i Juliana, czy w starciu z tak wieloma przeszkodami będzie szansa na happy end?
Nie brakowało w tej książce emocji, zaskakujących momentow i kiedy mniej więcej przypuszczałam w jaką stronę idzie fabuła, to autorka mnie zaskakiwała wyciągając tzw "asa z rekawa". Na uwagę zasługują nie tylko bohaterowie pierwszoplanowi, ale i pozostali, którzy dodają atrakcyjności książce. Z zapartym tchem śledziłam ich losy.

Czytając opis myślałam, że ta książka to będzie coś lżejszego, walka o uczucie to tak naprawdę jedno.., dużo większą rolę odgrywa w tej historii ludzkie życie, pragnienie równości, normalności. Były chwile w których łzy spływały mi po policzku (dotyczące młodszej siostry Alex),a emocje wręcz kotłowały się w środku. Moim zdaniem to świetna historia, nieszablonową, z oryginalna fabułą, wciągająca, która warto przeczytać.

𝑍𝑦𝑐𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑑𝑜𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑𝑦 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑𝑧𝑖𝑤𝑛𝑒.

Ten świat wygląda zupełnie inaczej.

Nie rozumiem zachwytów nad tą książką, zwłaszcza nad pierwszą częścią powieści.

Nie rozumiem zachwytów nad tą książką, zwłaszcza nad pierwszą częścią powieści.

• Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Twoja krew