Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć

Okładka książki Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć Jerry Kaplan
2019-05-01
9788301205683
Sebastian Szymański
informatyka sztuczna inteligencja

Na plus poruszanie tematów i zadawanie otwartych pytań dotyczących AI, których na co dzień człowiek sobie nie zadaje. Mocno subiektywna ocena autora, ogólne myśli zebrane na temat AI, nie wszystko trafne, ale kiedy czytelnik skupi się na samych pytaniach i zastanowi nad nimi to może trochę otworzyć oczy. Jednakże w tak szybko zmieniającym się świecie i tak postępującej gałęzi jak AI, coś co wczoraj było nowinką, dzisiaj już może być przestarzałe. Dla mnie książka ciekawostka, nic więcej.

“Sztuczna inteligencja” Kaplana prawdopodobnie zyska uznanie w oczach czytelnika albo słabo orientującego się w tematyce AI, albo szukającego książki, w której znajdzie niemal encyklopedyczne wpisy na różnorodne tematy związane mniej lub bardziej z AI. Natomiast czytelnik bardziej wymagający może poczuć się nieco rozczarowany brakiem choćby pobieżnego przeglądu kluczowych zastosowań AI. Nie znajdzie on też tutaj bardziej szczegółowych opisów działania sztucznych sieci neuronowych. Co więcej, brakuje także rozdziału opisującego najważniejsze zastosowania AI w kluczowych dziedzinach, takich jak ekonomia, medycyna czy robotyka.
Moja pełna recenzja jest dostępna tutaj:

Książka nie jest nazbyt zajmującą lekturą - polecam podejść do niej z przymrużeniem oka. To nie zmienia faktu, że można odnaleźć parę ciekawostek. Wydaje mi się, że osoby, które mają wiedzę na temat AI nie dowiedzą się wiele nowego, tymczasem niektóre podstawowe zagadnienia typu heurystyka, silniki w systemach eksperckich czy planowanie mogłyby zostać wytłumaczone w sposób bardziej przystępny (w sytuacji, gdy czytający jest całkowicie zielony w temacie). Szybko się czyta, więc nie żałuję poświęconego czasu.

Miałem nadzieję, że będzie bardziej wartościowa.

Miałem nadzieję, że będzie bardziej wartościowa.

• Popularnonaukowe
  • 02. Epub?