Okładka książki Wyobrażone Życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Michael Summers, James Trefil
Michael SummersJames Trefil Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
Imagined Life: A Speculative Scientific Journey Among the Exoplanets in Search of Intelligent Aliens, Ice Creatures, and Supergravity Animals
Copernicus Center Press
2020-10-08
2020-10-08
Tadeusz Chawziuk
astrobiologia egzoplanety życie pozaziemskie

Wyobrazić sobie niewyobrażalne

Satysfakcjonująca lektura. Chociaż astrobiologia to na dobrą sprawę wróżenie z fusów, w końcu brak jakiejkolwiek grupy kontrolnej (a z puli N=1 ciężko ekstrapolować sensowne wnioski),to jednak Autor zdaje sobie sprawę z ograniczeń, a nawet wielokrotnie rozprawia się z nimi z dystansem, za pomocą dialogów przedstawiających rozumowanie hipotetycznych kosmitów nie tyle błędnego, co logicznie poprawnego, ale opartego na niepełnych danych - czyli dokładnie takiego i jedynego, do jakiego i ludzie są zdolni - by uzmysłowić nam, jak wiele jeszcze nie wiemy (a raczej - jak mało wiemy) i że wszelkie tego typu wywody, to w dużej mierze zabawa, gimnastyka intelektualna, popis wyobraźni. Niemniej, były to bardzo ciekawe wywody, przekrojowo jak "mogłoby" wyglądać życie wyewoluowane w innych warunkach niż ziemskie, w warunkach wysokiej grawitacji, rotacji synchronicznej, wraz z możliwym kierunkiem rozwoju oraz problemami.

Bardziej niebeletrystyczne hard science-fiction, niż typowo naukowa, ale to nie jest zarzut. Warto.

Bardziej naukowa niż popularna. Totalna astronomia. Nic nie zrozumiałam.

Bardziej naukowa niż popularna. Totalna astronomia. Nic nie zrozumiałam.

Próba przewidywania jak może powstać życie w kosmosie. Lekko i jasno napisane, dobrze wytłumaczone trudniejsze rzeczy, nie zagłębia się jednak za bardzo.

Astrofizyka dla laika. Przystępne i obrazowe opisanie zjawisk występujących na ziemi oraz podparte naukowymi faktami, rozważania i wyobrażenia światów z poza Układu Słonecznego.

Uwielbiam oglądać wszelkie filmy s-fi, których akcja toczy się w kosmosie i które dotyczą inteligentnych istot pozaziemskich. Szczególnie jestem fanką serialu Star Trek. Nie wypada zatem prawdziwemu "trekkie" nie sięgnąć po niniejszą pozycję. Zwłaszcza, że to naukowa opowieść filozoficzna o możliwych formach życia pozaziemskiego na możliwych światach egzoplanet!

Znamy tylko jedną formę życia - tę, która rozwinęła się na naszej planecie. "Wyobrażone życie" dlatego jest tak dobre, ponieważ autorzy wyszli poza ramy ludzkiego wyobrażenia czym jest życie. Tego karkołomnego wyczynu popartego wielką dawką wyobraźni dokonał duet profesorów fizyki i astronomii James Trefil i Michael Summers. Oparli oni kwestie możliwego życia na istniejących prawach przyrody, które działają wszędzie we Wszechświecie i związane są z ruchem, magnetyzmem, elektrycznością, termodynamiką oraz mechaniką kwantową.

W każdym z rozdziałów pojawia się egzoplaneta o określonym środowisku, w którym działałyby podstawowe zasady rządzące rozwojem życia oraz tym, w jaki sposób, w jakich miejscach i jakiego rodzaju życie mogłoby się na nich rozwinąć. Ponadto autorzy teoretyzują, jakie mogłyby pojawić się na nich zaawansowane cywilizacje techniczne. Rewelacyjne są błyskotliwe dialogi Mike i Jima podsumowujące każdy rozdział, w których bohaterzy spekulują pół żartem, pół serio na temat tego, czy dany rodzaj życia na odwiedzanej planecie byłby jedynym, który występuje we Wszechświecie. Prawdziwy gag pomysłów popartych wiedzą!

I tak trafiamy m.in. na planetę skutą lodem; gdzie woda zamknięta jest od góry kilometrami wiecznego lodu; gdzie powierzchniową warstwę stanowi sama woda; gdzie pole grawitacyjne jest o 50% silniejsze niż na Ziemi; egzoplanetę wyrzuconą z rodzącego się układu słonecznego, przemierzającą kosmos i całkowicie pozbawioną światła. Ostatnie rozdziały mówią zaś o życiu NAPRAWDĘ nie takim jak nasze i tutaj robi się już zupełnie dziwnie...

Podjęty temat w książce jest fascynujący. Dowiemy się z niej o dość nieoczekiwanych i zaskakujących wyobrażonych życiach, ale przede wszystkim - możliwych życiach! "Śmiało dążmy tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek!"

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Znamy...

Przeczytać, w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Życia na zasadach naukowych. Prawdziwa, stuprocentowa, fantastyka NAUKOWA.

Na wstępie publikacji krótkie przypomnienie podstawowych praw fizycznych. Następnie próba (właśnie - próba!) zdefiniowania życia w oparciu o wspomniane prawa. A od strony 85 przegląd możliwych form życia zarówno w zgodzie ze znanymi prawami nauki jak i te wykraczające poza. I żeby owe wizje nie były zawieszone w próżni, podstawą są konkretne egzoplanety ze znanymi - mniej więcej - warunkami na nich panującymi (...czyli jednak są zawieszone w próżni, dosłownie). Przy okazji omawiane są również prawidła stojące za powstawaniem oraz funkcjonowaniem planet i ich układów.

Nieco męczący jest styl oparty na zasadzie "o czym będziemy mówić w następnych rozdziałach", zasadzie o tyle nonsensownej, że książkę wzbogacono o solidny indeks rzeczowy.

Pasjonująca lektura s-f. I te przeurocze futurystyczno-oldskulowe foldery turystyczne...

p.s.: Niejakie trudności sprawia tłumaczowi język polski zwłaszcza w sferze fleksji i interpunkcji.

Przeczytać, w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Życia na zasadach naukowych. Prawdziwa, stuprocentowa, fantastyka NAUKOWA.

Książka jest specyficzna, na pewno nie przypadnie do gustu osobom, które nie rozumieją fizycznych konceptów. Mam wrażenie, że tłumaczenie autorów trudnych pojęć nie idzie najlepiej. Może to kwestia długiej przerwy, ale nie do końca rozumiem, jak przedstawione egzoplanety miałyby funkcjonować. Najbardziej podobały mi się początkowe i końcowe rozdziały. Mimo wszystko jest ciekawą pozycją i pobudza do myślenia i wyobrażania sobie "życia kompletnie innego niż nasze".

Wyobrażone życie to książka o innym niż zazwyczaj podejściu do egzoplanet. Zamiast skupienia się na metodach poszukiwania tych obiektów i tego, co jesteśmy w stanie się o nich dowiedzieć, autorzy (profesorowie fizyki z Uniwersytetu im. George'a Masona: James Trefil i Michael Summers) poruszają temat tego, jak mogłoby powstać życie na planetach pozasłonecznych. Na potrzeby książki sklasyfikowano je pod kątem cech fizycznych jako Nowa Europa, Neptunia, planeta Złotowłosej, Halo czy planeta Samotna. Niestety w przypadku omawiania "życia takiego jak nasze", czyli opartego na węglu, koncepcje sposobu i miejsca powstawania życia niewiele się różnią pomiędzy światami i czasami można było odnieść wrażenie, że książka jest niepotrzebnie rozwlekła.

Powiem szczerzę, że jak na taką ilość stron wchodziło mi opornie - może to wina stylu autorów, choć muszę przyznać, że spodobało mi się ich poczucie humoru. Przy dalszej lekturze trzymało mnie wiele ciekawostek i pobudzających wyobraźnię wizji ,,co by było gdyby", jednak poza tym - ciekawostkami właśnie - nie za wiele tu merytorycznej treści, której nie znalazło by się choćby w podręcznikach szkolnych.

Gdyby książka była dłuższa, pewnie siadłaby mniej, a tak widzę ją jako krótką ciekawostkę właśnie. Z jednej strony nic się nie straci, jeśli się ominie, ale z drugiej nie żałuję poświęconego czasu.

“Wyobrażone życie” Jamesa Trefila i Michaela Summersa to książka, która zabiera nas w niezwykłą i pouczającą podróż po egzoplanetach. Tych które już znamy, a także po hipotetycznych, ale zgodnych ze wszystkimi prawami fizyki i biologii, jakie nas obowiązują. Naszą podróż zaczynamy na Ziemi, w sali wykładowej od krótkiego, prostego i przejrzystego zarysu zasad naukowych - powtórka między innymi na temat grawitacji, Newtona, ruchu, elektryczności i magnetyczności. Następnie definiujemy sobie czym jest życie, którego na egzoplanetach będziemy poszukiwać i ustalamy jakie warunki muszą być spełnione, żeby egzoplaneta mogła nas w ogóle interesować. I wtedy zaczyna się nasza podróż! Autorzy, profesorowie fizyki, zgrabnie zabierają nas w kolejne zakątki kosmosu i fascynujące miejsca. Skupiają się przy każdej egzoplanecie jak mogłoby na niej wyglądać życie, jak rozwinęłaby się technika, skąd czerpana byłaby energia. Wszystkie rozdziały utrzymane są w lekkim tonie, a język jest zrozumiały i prosty. Myślę, że Panowie doskonale poradzili sobie z wyważeniem między laicyzmem a profesjonalizmem astronomicznym. Sam temat jest niezwykle fascynujący, jako że pytanie czy istnieje tam gdzieś we wszechświecie inne życie, ciekawi ludzkość od dawna, myślę że książka przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Bardzo podobały mi się krótkie opisowe wstępy do rozdziałów o kolejnych rodzajach egzoplanet, dzięki którym mogliśmy wczuć się w klimat miejsca. Do tego przepiękne ilustracje! W środku mamy wklejkę z wydrukowanymi retro plakatami, które w 2015 NASA i Jet Propulsion Laboratory, wypuścili jako broszury z Egzoplanetarnego Biura podróży, w ramach promowania badań nad eksploracją egzoplanet (mój ulubiony z Jupiterem <3). Jedynym minusem, który zauważyłam w tej książce, były nieustanne odniesienia autorów do tego o czym i co przeczytamy w kolejnych rozdziałach, z danym rozdziałem w nawiasie. Mogło się obyć bez tego wspominania, ale nie było to aż tak irytujące, aby odebrało radość z lektury. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z tego, że mogłam przeczytać tę książkę. Była to doskonała i naukowa rozrywka!

• Kosmos
  • Popularnonaukowe

James Trefil Wyobrażone Życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Zobacz więcej