Dopóki starczy mi sił

Okładka książki Dopóki starczy mi sił Karolina Klimkiewicz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dopóki starczy mi sił
Karolina Klimkiewicz Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Dopóki starczy mi sił (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dopóki starczy mi sił (tom 1)
Novae Res
2019-07-10
2019-07-10
new adult książka młodzieżowa romans

Po książki dla młodzieży nie sięgam zbyt często. Po prostu nie odnajduję się w świecie dorastających nastolatków. Zdecydowanie można tutaj spokojnie wstawić przysłowie: zapomniał wół jak cielęciem był. Jak widać, jednak zdecydowałam się na książkę z tego gatunku. W tym przypadku zadecydował o tym opis.
Zola Henderson i jej ciotka Camilla od siedmiu lat uciekają, zmieniając miejsce zamieszkania, wygląd i dane osobowe. W końcu zmęczone ucieczką, postanawiają na dłuższą chwilę osiedlić się w Jonesport. Niestety Zola zaczyna się w tym miejscu czuć niemalże jak w domu i krok po kroku odsłania swoją przeszłość, co może się dla niej źle skończyć.
Pani Karolina napisała bardzo fajną historię. Dałam się jej absolutnie porwać. Podobał mi się motyw z ucieczką i ta niepewność związana z tym, przed kim uciekają dziewczyny. Pierwsze dni w nowej szkole, próba aklimatyzacji, zawieranie nowych przyjaźni, nowa miłość - to było tak naturalnie napisane, że czułam, jakby mnie to dotyczyło. Już nie mogę doczekać się drugiej części, tym bardziej, że zakończenie tej, wywołało u mnie rzadko ostatnio spotykane wzruszenie.
,,- Wierzysz w przeznaczenie? - pytam nagle, a z oczu płyną mi łzy, nie jestem w stanie ich zatrzymać.
- Wierzę - mówi zgodnie z prawdą.
- Ja również - staram się uśmiechnąć - a my zawsze byliśmy przeznaczeni do pożegnania''. Ode mnie 8/10.

Zola Henderson i jej ciotka Camilla od siedmiu lat uciekają, zmieniając...

Wyobraź sobie życie, w którym musisz grać kogoś innego. Tkwić w zaklętym kręgu przemian: co trzy miesiące nowe imię i nazwisko, nowy kolor oczu, włosów, nowe plany na przyszłość, nowe upodobania... Zola Henderson i jej ciotka Camilla wiedzą, jak to jest stracić tożsamość, od 7 lat uciekają przed demonami przeszłości. Powoli zaczynają mieć dość tej ciągłej ucieczki.
Trafiają do miasteczka Jonesport, gdzie Zula nawiązuje przyjaźnie, może i odnajdzie miłość. Pragnie w końcu mieć swoje miejsce. Niestety demony przeszłości odnajdują ją i sięgają po swoje. Co się wydarzy? Co z miłością i przyjazniami Zuli? Jak zakończy się ta historia?....
Wzruszająca i wciągająca powieść o problemach, które są, były i będą. Przemoc domowa i życie małej dziewczynki pod dyktando ojca.
Wciąga od pierwszej strony i pozostawia niedosyt i ukłucie w sercu. Tajemnicza fabuła, pełna emocji i zaskakująca. Gorąco polecam i wkrótce recezja drugiej części.... Czytaliście?...

...

… zostawiam go na ganku. Bez podania ręki, bez pożegnania. Nie lubię pożegnań, zawsze niosą za sobą ryzyko, że nie nadejdzie powitanie."

"…mam świadomość jaka jest prawda - smutna, przykra i bolesna. Jeśli człowiek raz zobaczy piekło, trudno wytłumaczyć komuś i sobie, że ono nie istnieje, że zostało stworzone tylko po to, by nim straszyć niegrzeczne dzieci. Nie ma racjonalnych argumentów obalających tę teorię, istnieje jedynie niewygodny fakt - piekło istnieje naprawdę!"

17-letnia Zola od siedmiu lat, razem z opiekującą się nią ciotką, ucieka przed swoją przeszłością. Nigdzie nie osiadają na dłużej, a w każdym kolejnym miejscu zmieniają swoją tożsamość i wygląd. Gdy trafiają do Jonesport wszystko się zmienia. Zmęczona nieustanną ucieczką Zola chce w końcu zawalczyć o swoją przyszłość, ale żeby mogła to zrobić będzie musiała stanąć oko w oko ze złem i paraliżującym ją strachem

Lubię młodzieżówki, choć nie są one moim ulubionym gatunkiem. Jednak książka "Dopóki starczy mi sił" na długo wpisze się w moje serce i pamięć. Autorka w fenomenalny sposób poprowadziła fabułę, w której było czuć ogrom emocji, która wciągnęła mnie od pierwszej strony, stopniowo odsłaniając tajemnicę głównej bohaterki, od której ciężko było mi się oderwać i której zakończenie okazało się być dla mnie niezwykle wzruszające. Największym plusem tej powieści okazali się dla mnie bohaterowie, i to zarówno ci główni, jak i drugoplanowi. W mojej ocenie byli dokładnie tacy jacy powinni być. Czuć było w nich autentyczność i szczerość. Mimo, że główna bohaterka, Zola była bardzo dojrzała, to jednak nie dominowało to nad jej nastoletnią buntowniczą naturą. Była rozsądna, ale i zacięta w swoich decyzjach. Styl autorki jest bardzo przyjemny, a opisane przez nią problemy, z którymi musiała mierzyć się Zola poruszające. Autorka bardzo umiejętnie połączyła elementy książki obyczajowej, dramatu i sensacji. Myślę, że "Dopóki starczy mi sił" to piękna opowieść o sile przyjaźni, miłości, o nadziei na lepsze jutro w obliczu sytuacji bardzo trudnych: przemocy w rodzinie, zastraszaniu, szykanowaniu, dręczeniu przez rówieśników. Ta historia naprawdę mnie oczarowała i bardzo Wam ją polecam

1964

No cóż, widać jestem oporna na takie historie, bo ani mnie nie wzruszyła, ani nie wciągnęła. Sztampowy wyciskać łez. Bardzo przewidywalny.

Zola może być kim chce. Blondynką o maleńkim rozumie, brunetką będąca duszą towarzystwa, bądź rudzielcem, który chce pozostać "szary".
Zasada jest jedna: nie ma prawa być sobą. Jednak czy udając kogoś innego przez wiele lat, nie zatracamy się na tyle, aby zgubić własne jestestwo?

Po siedmiu latach ciągłego uciekania u boku ciotki Camilli, Jonesport okazuje się być ich wybawieniem, a za razem przekleństwem.
Jaką cenę będą musiały zapłacić za normalność, o której marzyły od dawna?

Dziewczyna o stu twarzach,obliczach i imionach . Nastolatka ,która od lat ucieka przed apodyktycznym ojcem dla mnie bardziej pasuje słowo psychol 🤷
Zola ,która od 6 lat wraz z ciotka zmienia tożsamość i miejsca zamieszkania tym razem czuję ,że ma już dość i będzie znacznie trudniej . Nie myli się .
Poznaje dwójkę przyjaciół ,zakochuje się po raz pierwszy . Popełnia wszystkie błędy.

Spodziewałam się młodzieżówki ,banalnej ,cukierkowej .
Dostałam tejmnice , mnóstwo różnych emocji i miłość prawdziwa ,dojrzałam pełna poświęceń .
Mamy tu trzy rodzaje miłości : przyjacielskiej ,gdzie możesz na kogoś liczyć za dnia i nocy , w relacji "matka" ciotka- córka pełnej poświęcenia i tej pierwszej dosyć niewinnej ale dojrzałej .
Bohaterowie to postacie ,które chcesz poznać w prawdziwym życiu.
Czasem miałam wrażenie ,że czytam scenariusz jakiegoś amerykańskiego serialu i tak sobie myślę ,że chętnie bym taki serial obejrzała . Także @netflix do roboty 🔥 Autorka pięknie miesza gatunki ,przez historię się po prostu płynie . Btw .wisi mi Pani kawę za te nieprzespane noce ,a coś czuję że z drugą częścią będzie to samo . Lekkie pióro to to co lubię , bo wtedy lektura to sama przyjemność.

Jeśli jesteście ciekawi,czy Zola odważy się być sobą i stawić czoła problemom ,sięgnijcie po książkę .

Ta historia o przyjaźni ,miłości ,poświęceniu i nadziei na lepsze jutro zostanie ze mną na długo .
Będę wracać i do historii i do autorki
Jestem oczarowana 🌟

Poznaje dwójkę przyjaciół ,zakochuje się po raz pierwszy . Popełnia...

Bohaterowie: 10/10
Akcja: 10/10
Sposób pisania autorki/a/autorów: 10/10
Okładka: 8/10
Kreatywność: 10/10

Boże, jakie to było dobre!! Kawał dobrej roboty, wielkie brawa dla autorki!
Zakończenie roztrzaskało moje serce, nawet bardziej niż cała historia.
Kocham mocno i muszę przeczytać kontynuację!!

Bohaterowie: 10/10
Akcja: 10/10
Sposób pisania autorki/a/autorów: 10/10
Okładka: 8/10
Kreatywność: 10/10

Boże, jakie to było dobre!! Kawał dobrej roboty, wielkie brawa dla autorki!
Zakończenie roztrzaskało moje serce, nawet bardziej niż cała historia.
Kocham mocno i muszę przeczytać kontynuację!!

Wzruszająca i wciągająca powieść o problemach, które były, są i będą. Smutne to wnioski.
Ukazane zjawisko przemocy domowej, tej psychicznej i fizycznej, przybliża nas do obrazu jaki przeżywa dziewczynka a potem dorastająca dziewczyna. I tu należy sobie zadać pytanie:
jak dzieciństwo wpływa na naszą przyszłość, na nasz charakter, na to w co wierzymy i co czujemy?
ile trzeba znieść by być tak zdeterminowanym i silnym w walce o bezpieczeństwo, normalność, miłość i szczęście? Codzienna walka o przetrwanie, ciągły stres - jak nie zwariować?
Oboje bohaterowie widzieli w sobie nadzieję i dodawali sił.
Połączy ich coś wyjątkowego i pięknego. Jak na swój wiek byli dojrzali i zdeterminowani by walczyć z własnymi demonami.
Na końcu pojawia się nadzieja ale i okrutna bezradność i bezsilność, z którą musi poradzić sobie bohaterka.
Oj wstrząsnęło mną na koniec. Rozłożyło na łopatki. Długo miałam w myślach tą historię.
Warto przeczytać, polecam gorąco. Z pewnością wyciągniecie coś z tej książki dla siebie. Przeczytaj i poczuj to, co ona czuje i z czym się zmaga.
Dziękuję Pani Klimkiewicz za możliwość przeczytania tak dobrej książki. :) Z pewnością do niej powrócę.

ile trzeba...

Niestety ostatecznie tylko 4, a szkoda, bo do mniej więcej 150 strony jest to fajne czytadło na mocną 6. Niestety potem następuje absurd instant love i sceny erotyczne, które według mnie są trochę za bardzo samoświadome jak na 17-latkę, która, jak rozumiem, nigdy się nawet z żadnym chłopakiem nie całowała, a tu proszę orgazm za orgazmem. Pozazdrościć. Ten istny szczyt odlotu wieńczy najbardziej nieprawdopodobny plot twist, jaki w życiu czytałam. Chyba autorka postanowiła mocno przed czasem zakończyć tę imprezę i nagle mamy dramatyzm w stylu telenoweli albo filmu na podstawie powieści N. Sparksa. Końcówka koszmarna, więc nie mogę tego z czystym sumieniem nikomu polecić.

„ Liam chwyta mnie w pasie i mocno do siebie przyciąga. Pozwalam mu na to, kładąc głowę na jego ramieniu. Stoimy wtuleni w siebie, bujając się w rytm, jaki nadaje nam wiatr.
- Złapałem – szepcze mi do ucha.
- Bez względu na to, jak daleko bym nie uciekła, zawsze mnie złap, proszę.
- Zawsze – powtarza, przytulając mnie jeszcze mocniej.”

Zola i jej ciotka Camilla uciekają już od 7 lat. Za każdym razem zmieniają tożsamość. Uciekają przed demonami. Jednak Zola chce walczyć o siebie i o swoją przyszłość. Ma dosyć uciekania. Wszystko się zmienia, gdy przeprowadzają się do nadmorskiego miasteczka. Zola zaczyna mieć w miasteczku więcej znajomych i nawet poznaje chłopaka, który wywraca jej myśli do góry nogami. Jednak demony przeszłości uderzają.

Książka wciąga od pierwszej strony. Bardzo byłam ciekawa zakończenia. Autorki pióro już znam i z wielką chęcią sięgnęłam po książkę. Nie zawiodłam się. Autorka wie doskonale jak zaciekawić czytelnika. Czytałam z wielkim zaciekawieniem i chciałam poznać odpowiedzi na swoje pytania. Autorka bardzo dobrze wykreowała postacie. Fabuła była tajemnicza, pełna emocji i zaskakująca. Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się więcej, a głównej bohaterce kibicowałam. Nie chciała tak łatwo się poddać i chciała zmierzyć się z przeszłością. Nie chciała już uciekać. „Dopóki starczy mi sił” to cudowna historia o nadziei, miłości. Historia, która owiana jest tajemniczością. Zakończenie sprawia, że chce się więcej. Idealnie poprowadzona fabuła. Wiele emocji i pięknie opisana historia.
Polecam!

- Złapałem – szepcze mi do ucha.
- Bez względu na to, jak daleko bym nie uciekła, zawsze mnie złap, proszę.
- Zawsze – powtarza, przytulając mnie jeszcze mocniej.”

Zola i jej ciotka Camilla uciekają...

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane w 2019