Przemytnik cudu

Okładka książki Przemytnik cudu
Jakub Małecki Wydawnictwo: Red Horse Seria: Po zmroku horror
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Po zmroku
Wydawnictwo:
Red Horse
Data wydania:
2008-12-05
Data 1. wyd. pol.:
2008-12-05
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360504673
Tagi:
Horror Legenda Klątwa Tomasz Treter Poznań Akcja T4
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Ocena 6,1
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki Trupojad. Nie ma ocalenia Tim Borys, Robert Cichowlas, Tomasz Duszyński, Agata Getek, Krzysztof Gonerski, Daniel Greps, Jarosław Grzędowicz, Wiesław Karasiński, Radosław Kowalik, Jakub Małecki, Paweł Paliński, Paweł Pietrzak, Piotr Połubiński, Anna Szczęsna, Robert Wieczorek, Aleksandra Zielińska
Ocena 5,9
Trupojad. Nie ... Tim Borys, Robert C...
Okładka książki Wielka księga horroru, t.1 Peter William Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Stephen Jones, Joseph E. Lake, Joel Lane, Mark Morris, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Gene Wolfe
Ocena 5,6
Wielka księga ... Peter William Atkin...
Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Ocena 5,8
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
366 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
160
105

Na półkach:

Ciekawa jestem, co powiedziałaby Małgorzata Musierowicz po przeczytaniu ⹂Przemytnika cudu” Małeckiego? Bo choć opus magnum Musierowiczowej - Jeżycjada i jedna z pierwszych (wydana w 2008 r.) powieści Małeckiego różnią się od siebie jak dzień od nocy (czytaj: jak powieść dla dorastających panien od horroru), to jednak mają jedną cechę wspólną. Jest nią Poznań. Miasto, które było niemym świadkiem dorastania sióstr Borejko to przecież to samo miasto, w którym tajemniczy Przemytnik odcina ludziom stopy. Siekierą. To samo, i nawet lwy sprzed gmachu Opery te same, tylko że w Jeżycjadzie kojarzyły się z pierwszą randką Kreski i Maćka Ogorzałki (⹂Opium w rosole”) a w ⹂Przemytniku cudu” ożywają, by czynić swą lwią powinność, czyli pożerać…

No dobrze, tyle o Poznaniu, choć muszę przyznać, że gdy uświadomiłam sobie w którymś momencie lektury powieści Małeckiego, że miasto o którym czytam znam z moich ukochanych młodzieńczych lektur, złośliwy uśmiech sam wypłynął mi na oblicze… Ale poza tym jednym momentem wcale nie było mi do śmiechu. Bo ⹂Przemytnik…” jest raczej straszny niż śmieszny. Co też jakoś specjalnie nie dziwi, bo to w końcu horror.

Tak, tak - Jakub Małecki zaczynał swoją przygodę z literaturą od fantastycznych powieści grozy. Czytając jego powieści chronologicznie można zobaczyć, jak pisarstwo Małeckiego ewoluowało, szukać w jego dorobku książki, która mogłaby zostać nazwana przełomową (według mnie - ⹂Dżozef”). I wiem doskonale, że nie każdy czytelnik ma czas i ochotę na to, żeby prześledzić cały dorobek twórczy lubianego autora, raczej wybiera to, co w danym momencie najbardziej mu odpowiada, ale ja czasem (zwłaszcza wtedy, gdy skrupulatnie przygotowuję się do spotkania z autorem w naszej bibliotece) to robię. I zawsze sprawia mi to wielką frajdę, czuję się niemal jak literaturoznawca.

Koniec dygresji, czas na fabułę. Poznaniem wstrząsa fala napaści na pasażerów autobusu nocnej linii. Tajemniczy mężczyzna z identyfikatorem kontrolera odcina im stopy a potem znika bez śladu. Informacje o ⹂Nocnym Drwalu” powtarza sobie całe miasto. Również Hubert Kraśniewski, pracownik banku, żyjący od weekendu do weekendu (bo wtedy może zabalować z kolegami), nie widzący sensu istnienia przedstawiciel klasy średniej, wprzęgnięty w tryby machiny zwanej dorosłym życiem, przetrawiony przez nie i wypluty, żeby nie powiedzieć dosadniej.

"Praca ukradła mu życie osobiste, dając w zamian rosnący nieustannie kaban, wadę wzroku i sporą szansę na zawał przed czterdziestką. Codziennie przez dziesięć godzin zwijał się w pracy jak w ukropie, przez kolejne dwie klepał w klawiaturę, sporządzając raporty, sprawozdania, maile. Pracy poświęcał wszystko; oddał serce i sprzedał duszę." [s. 13]

To jeden z bohaterów. Drugim, a raczej drugą jest Joasia Modrzejewska, pracująca na etacie, a w zasadzie etatach (bo i na uczelni i w banku, w którym pracuje Hubert) sprzątaczki, po pracy opiekująca się przykutą do łóżka matką w stanie terminalnym, pozostająca pod przemożnym wpływem tejże matki i marząca o lepszym życiu zakompleksiona dziewczyna.

Hubert i Joasia mają wspólnego znajomego. To tajemniczy Bogdan (człowiek bez nazwiska, czy też raczej bez imienia), który stoi na czele przypominającej jakąś dziwną sektę organizacji ⹂Dobro”. Z Hubertem kontaktuje się w sprawie kredytu na mieszkanie (które nawiasem mówiąc, znajduje się w bloku Kraśniewskiego). Z Joasią zawiera znajomość na ulicy i kontynuuje ją podczas serii dziwnych randek, którymi jednak dziewczyna wydaje się być zachwycona. I już wiadomo, że Bogdan wpłynie na życie bohaterów w sposób właściwy dla horrorów.

Przyznaję, że początkowo byłam przekonana, że będzie kimś na kształt właściciela sklepu z marzeniami, za które potem klienci płacą własną duszą… Ale się pomyliłam. Bo Małecki wplótł w ⹂Przemytnika cudu” wątek historyczny : w 1399 r. w Poznaniu ukradziono i sprofanowano konsekrowane hostie. Jednak nie udało się ich zniszczyć. W miejscu w którym ukazały się ludziom postawiono drewnianą kaplicę, która wkrótce stała się miejscem kultu. Wydarzenie opisał m.in. w swoich ⹂Rocznikach” Jan Długosz.


Oczywiście, nie będę wikłać się w dalsze opowieści dotyczące tego, jak Hubert i Joasia, o Bogdanie i ⹂Nocnym Drwalu” nie wspominając łączą się z legendą. Doczytajcie sobie sami…
Napiszę tylko, że jakkolwiek uważam, że w przypadku książek Małeckiego - im późniejsze, tym lepsze, to ⹂Przemytnika…” czytało się dobrze....

więcej na: https://wypozyczone.blogspot.com/2019/05/poznan-miasto-doznan.html

Ciekawa jestem, co powiedziałaby Małgorzata Musierowicz po przeczytaniu ⹂Przemytnika cudu” Małeckiego? Bo choć opus magnum Musierowiczowej - Jeżycjada i jedna z pierwszych (wydana w 2008 r.) powieści Małeckiego różnią się od siebie jak dzień od nocy (czytaj: jak powieść dla dorastających panien od horroru), to jednak mają jedną cechę wspólną. Jest nią Poznań. Miasto, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    509
  • Chcę przeczytać
    293
  • Posiadam
    206
  • Ulubione
    23
  • Horror
    14
  • Fantastyka
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Z biblioteki
    4
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
Jakub Małecki Przemytnik cudu Zobacz więcej
Jakub Małecki Przemytnik cudu Zobacz więcej
Jakub Małecki Przemytnik cudu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także