Polaków seks powszedni

poradniki
HARDE Wydawnictwo
2019-05-15
2019-05-15

Szczerze mówiąc ta publikacja nie wniosła kompletnie nic nowego do mojego życia, nie dowiedziałam się niczego nowego. Jednak wielki + muszę dać za 22 prawdziwe historie doświadczeń seksualnych. Książki podejmujące temat seksu traktują go jako zjawisko do opracowania naukowego albo jako doświadczenie z kategorii fikcji – mam tu na myśli romanse itp.

Ważne i na wstępie.
Żeby nie było, szacunek dla osób udzielających wywiadów. Każdy człowiek ma swoją historię do opowiedzenia i każdy zasługuje, by ją wysłuchać.

Kategoria „poradnik”?
Przede wszystkim opis bohaterów w kategoriach wiek, status związku, ilość dzieci. Co za metryczka jakiegoś ankietera. Niekoniecznie rozumiem tej dzietności i związku – po co i co ma wnosić? Czyżby jakaś pozostałość po statystyce do pracy magisterskiej? Jakieś dane są, nie wiem do czego ich użyć; ale są i szkoda by się zmarnowały jak już są XD
Potem… Im głębiej w las tym lepiej odżywieni partyzanci. Historie, w których bohaterowie opowiadają o swoich stosunkach seksualnych. Przypomina to jakąś pracę terapeutyczną z terapii grupowej w ramach pisania konkretnych przykładów ze swojego życia.
Czepiam się autorki, która podjęła się wydania tego zbioru, któremu bardzo blisko do powieści Emmanuelle Arsan (puszczam oko do znawców erotycznej klasyki),tylko stylu i zwiewności zabrakło. No i te „podsumowania” na koniec rozdziału – jakaś namiastka informacji zwrotnej?
Nie wiem, jak zaniedbanym edukacyjnie trzeba być, by daną książkę traktować jako swoistego rodzaju podręcznik? (chociaż, MEN i nie takie cyrki odwalał XD). W 2018 roku ukazała się pozycja #sexedpl. W niej dopatruję „edukatora seksualnego”.
Lektura, która uległa zapomnieniu i… niech tak zostanie.

Ważne i na wstępie.

Kategoria „poradnik”?

Jestem bardzo zawiedziona tą książką.

Spodziewałam się opowieści o życiu seksualnym Polek i Polaków, natomiast historia każdego z bohaterów składała się z krótkiego opisu - np. w jakim wieku nastąpiła ich inicjacja seksualna i jak wyglądała - a kolejne kilka stron było opisem ich stosunku seksualnego. Wiem, jest to książka o seksie, ale opisy były zdecydowanie zbyt szczegółowe, napisane niczym w powieści erotycznej i nie miały raczej aspektu edukującego.

Oczekiwałam ciekawszych historii, głębiej poruszających różne aspekty seksualności i życia seksualnego Polaków, które nie będą ograniczały się do opisu jednego stosunku.

Tytuł "Polaków seks powszedni" sugeruje też w jakimś stopniu, że dowiemy się czegoś właśnie o tym seksie Polaków jako narodowości, jak to wygląda u nas w kraju - książka to jednak zbiór indywidualnych doświadczeń, które nie zostają w żaden sposób podsumowane, nie ma żadnych wniosków z tych opowieści.

Pewnym wyjątkiem są tutaj wypowiedzi psycholożki po każdym z rozdziałów, jednak są one stosunkowo krótkie, niezbyt szczegółowe, a pewne zdania wzbudziły moje wątpliwości, jeśli chodzi o ich prawdziwość i zasadność.

Podsumowując, książkę faktycznie czyta się szybko, ale chyba nie warto :)

Jestem bardzo zawiedziona tą książką.

Daje jedną gwiazdkę za to, że szybko się czyta to "dzieło". Chwytliwy tytuł, dosyć krzykliwa okładka. A w środku teksty rodem z filmów porno. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Liczyłam na coś ciekawszego, a nie porno w tanim wydaniu. Nie polecam.

Z ogromną przyjemnością przeczytałem jednym tchem pozycję, która opisuje typowe i nietypowe zachowania Polaków w różnym wieku i statusie społecznym. Historie opowiedziane z perspektywy osób, które doświadczały różnych zachowań, które w ich rozumieniu były dopuszczalne. Ciekawa konfrontacja terapeuty pozwala wnioskować, że nie zawsze to co nam wydaje się odmienne takie właśnie jest. Gorąco polecam i z pewnością nie będzie to czas stracony podczas wieczornego czytania.

Rzecz o seksie... problem, że większość z historii jest potwornie nudna i poziomem dorównują tym umieszczanym na ostatnich stronach "Chwili dla Ciebie". Ot, ktoś wywrócił stół podczas stosunku czy fantazjuje o trójkącie. Ziew. Jedynie kilka historii wartych uwagi, ale to za mało. Niepotrzebna książka, na rynku istnieje wiele lepszych pozycji poruszających tematy seksu.

Opowieści o seksie 22 różnych bohaterów, w każdym rozdziale są cztery historie.
Jeśli ktoś lubi rozmawiać o seksie to ta książka powinna wam przypaść do gustu. Szybko się czyta, historie są bardzo różne, opowiadają ludzie starsi, młodsi, o różnej orientacji seksualnej, rozpoczynający swoją przygodę z seksem i tacy dla których seks to już tylko piękne wspomnienia.

Opowieści o seksie 22 różnych bohaterów, w każdym rozdziale są cztery historie.

Bezwstydna.
Bezpruderyjna.
Naturalna.

Bezwstydna.
Bezpruderyjna.
Naturalna.

Ksiązkę czyta się szybko, to prawda...ale oprócz wywiadów z panią psycholog na koniec każdego z rozdziałów, nic szczególnego. Miałam wrażenie, że czytam jakieś opowiadania erotyczne. Wymęczona lektura.

Uśmiałam się z tych historii.

Uśmiałam się z tych historii.

• Przeczytane w 2019
  • 52/2019
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Polaków seks powszedni