Zrozumieć zbrodnię

Wydawnictwo: Rebis
literatura faktu
Karolina

Rozejrzyj się wokół siebie. Czy widzisz ludzi, którzy są skłonni do popełniania przestępstw? Uwierz, mógłbyś się zdziwić, wiedząc, do czego są zdolni... Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak to możliwe, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co sprawia, że szefowie o psychopatycznych skłonnościach zamieniają pracownika w...

Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak to możliwe, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co sprawia, że szefowie o psychopatycznych skłonnościach zamieniają pracownika w niewolnika? I co robić, by nie stać się ofiarą. Czy w ogóle można się przed tym ustrzec?

W książce Zrozumieć zbrodnię Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów.

Podstawowy błąd naszego myślenia polega na tym, że postrzegamy innych tak jak samych siebie. Tracimy czujność, myśląc: „Nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego, nikt nie jest do tego zdolny". A to już prosta droga do tego, by wpaść w niebezpieczną pułapkę...

Dr Jerzy Pobocha – założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, prezes Głównego Sądu Koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wiceprezes Federacji Polskich Towarzystw Medycznych, biegły sądowy z zakresu psychiatrii, od blisko czterdziestu lat wydaje opinie w sprawach karnych, w tym najpoważniejszych, o których głośno było w całej Polsce. To jego diagnoza posłała na szubienicę najgroźniejszego seryjnego zabójcę w Polsce, Pawła Tuchlina zwanego Skorpionem, który zabił dziewięć kobiet. Niejednokrotnie demaskował przestępców-symulantów, a także opanował epidemię „udawanej depresji”.
W ujawnianiu zła Jerzy Pobocha kieruje się nadrzędną zasadą: „Nie jest ważne to, co przestępca mówi o czynie, ale co czyn i jego okoliczności mówią o sprawcy.

źródło opisu: rebis.com.pl

źródło okładki: empik.com

Czytając "Zrozumieć zbrodnię" stykamy się z wieloma historiami oraz próbami osadzonych, którzy za wszelką cenę pragną zostać osądzeni jako osoby umysłowo chore.

Treść książki przedstawia kilka przypadków, motywów oraz realizacji tego orzeczenia przez oskarżonych pod względem różnych artykułów Kodeksu Karnego.

Czego się może dopuścić złoczyńca bądź morderca by Sąd uznał go za niepoczytalnego?
Czy automatyzm i roztargnienie przy kradzieży można uznać za czynność niezależną? Przecież dziennie wykonujemy dużo czynności automatycznie. Czy to także można przyjąć pod automatyzm? Zapewne na wszystko zalicza się kilka rzeczy, by stwierdzić czy zdarzenie było automatyczne, było roztargnieniem albo raczej było zaplanowaną kradzieżą.

Zacytuję słowa Jane G. Goldberg, które zapadły mi w pamięć przy czytaniu książki:
"Życie byłoby oczywiście o wiele prostsze, gdybyśmy mogli żyć samą miłością. Reguły byłyby wówczas jasne i każdy by wiedział, jakie powinny być jego uczucia. Nie byłoby...

red_sonia | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Zrozumieć zbrodnię... Hmm czy można ją w ogóle zrozumieć, wyjaśnić? Czy można wytłumaczyć? Okazuje się, że tak, a przynajmniej można spróbować.

„Zrozumieć zbrodnię” to zapis rozmowy Ewy Ornackiej z biegłym sądowym w zakresie psychiatrii dr. Jerzym Pobocha. Każdy z nas zna, a na pewno choć raz słyszał pojęcia depresja, niepoczytalność, czy częściowa niepoczytalność, słyszymy je we wiadomościach, kiedy dochodzi do zbrodni. Tymi oraz innymi terminami najczęściej posługują się przestępcy, którym grozi wieloletnie więzienie, a także adwokaci czy lekarze, chcący w jakiś sposób wpłynąć na wymiar kary.

Rozmowę autorki z biegłym sądowym uzupełniają wycinki prasowe dotyczące tych bardzo głośnych, jak i mniej znanych, niekiedy tylko lokalnie, spraw z sądowej wokandy. Moją uwagę przykuły samobójstwa rozszerzone, które bardzo często łączą się z depresją i doprowadzają do wielkich tragedii, jak ta sprzed roku, kiedy ojciec w toalecie sali zabaw otruł siebie i swojego synka.

„Zrozumieć...

starryeyed | 2019-06-02

Bardzo dobrze skonstruowana, poukładana i przede wszystkim wciągająca pozycja. "Zrozumieć zbrodnię" to przede wszystkim rozmowa z biegłym sądowym z zakresu psychiatrii dr. Jerzym Pobochą, przeplatana historiami przeróżnych zbrodni i komentarzem psychiatry dot. psychopatycznych zachowań. Historii jest sporo, ale czytelnik nie gubi się w nich. Co dla mnie osobiście było najważniejsze - to nie były ciągle wałkowane historie najgłośniejszych morderstw w Polsce i na świecie. Owszem, przewijały się przez kartki książki przypadki "wampira z Zagłebia" czy Karola Kota ale były one w zdecydowanej mniejszości. Komentarze były zrozumiałe i ciekawe, niekiedy odsłaniające prawdę (nie zawsze z tej dobrej strony) funkcjonowania zakładów psychiatrycznych. Dawno mnie tak książka nie wciągnęła, jak właśnie "Zrozumieć zbrodnię".

Mania | 2019-06-18
Ewa | 2019-06-13