Piąty wymiar

2019-05-06
2019-05-06
Elżbieta Zimna
literatura czeska

Jak dla ateistki, którą jestem, wszystkie niezwykłe zdarzenia w Andach są jedynie wytworem umysłu pogrążonego w samotności. Większość ludzi nie potrafi żyć samotnie, no chyba, że Indianin...

Mam wrażenie, ze doczytałam te książkę jedynie dla informacji na temat czarnej dziury

Książka z początku może faktycznie inna. Sposób prowadzenia narracji, jakieś powtórzenia. Nawiązania do fizyki niczym Cixin Liu. Porwała mnie. Przez cały czas poddawałam ją refleksji. Zastanawiałam się co jest realne a co nie. Na czym polega eksperyment. Chętnie sięgnę po „Podróżowanie z Beniaminem”. Autor godny zapamiętania.

Przeczytałam dopiero 40 stron tej wcale nieźle zapowiadającej się książki, a autor już tyle razy zrobił nudne i wyświechtane wstawki o seksie, niczym z fantazji 15-stolatka, że skutecznie obrzydził mi dalsze czytanie i to do tego stopnia, że zaczynam kartkować bez zagłębiania się w treść z obawy, że znowu jakieś grafomanie z harlekina dla mężczyzn wyskoczą.

Dobra, doczytałam do końca i muszę przyznać, że grafomania autora jest teraz poniekąd zrozumiała. Opisał on bowiem swoje nawet ciekawe spostrzeżenia filozoficzno - egzystencjalne, które, gdyby jest streścić zawarłaby się w może kilku stronach, lub nadały na temat dyskusyjny wśród znajomych lub na forum internetowe, a tak wymyślił sobie fabułę, która me legitymizować powstanie książki i hajsik za wydanie leci. Pomysł niezły. Czyta się ciężko.

Dobra,...

Pseudointelektualna książka o niczym. Pomysł absolutnie ciekawy lecz wykonanie infantylne. Grubiańskość tekstu obrzydza.

Miała być przygodowa książka z filozoficznym zacięciem, wyszedł pseudonaukowy traktat o niczym.

Fabuła jest zbudowana tak, że prawie do samego końca mamy ochotę trwać przy bohaterze powieści. Początkowo bowiem jego wynurzenia o fizyce i szeroko pojętej naturze człowieka zaciekawiają. Nawet dają do myślenia. Jednak im dalej w las, tym ciemniej. Autor miesza naukę z czymś w rodzaju religii, a ciekawa historia eksperymentu, w którym bierze udział, schodzi na dalszy plan.

I tak mamy niedosyt. Niedosyt przygody, bo w pewnym momencie staje się ona najmniej istotna. Niedosyt rozważań, bo okazuje się, że spełzają one gdzieś między psychologiczną skrajność a pseudoreligię.

Miałem nadzieję, że owoce umysłu zamkniętego w bunkrze, gdzieś w argentyńskich górach, są efektem odizolowania i nienaturalnych warunków życia, ale niestety. Autor wymyślił sobie, że przekaże nam "prawdę objawioną". Niespodziewane zakończenie i tajemnica, której atmosfera unosi się w umyśle czytelnika przez jakieś 2/3 książki, nie są w stanie uratować Vopenki.

Szkoda. Kiedy nie podoba mi się coś, co czeskie, serce boli podwójnie.

Ciekawy pomysł na historię i interesujący sposób jej przedstawienia. Momentami można było się zagubić w gąszczu myśli głównego bohatera. Ocena byłaby wyższa, gdyby autor zaproponował lepszy warsztat językowy.

Kupiłam tę książkę po wpływem jakiegoś internetowego zestawienia powieści zawierających sceny seksu. Przeleżała na półce rok. Zdążyłam o niej zapomnieć i gdy wkoncu po nią sięgnęłam, nie pamiętałam już genezy zakupu. Nie powiem. Zbliżenia głównego bohatera z żoną lub inne, które mu się przytrafiły zadziałały ożywczo na lekturę. Jednak jej nie zdominowały. Było i7ch za mało. Ogólnie z ciekawością śledziłam myśli i rozkminy głównego bohatera. Oprócz tego w książce niedużo się dzieje. To raczej statyczna proza z wewnętrznym dialogiem głównej postaci. Mi to odpowiadało. Rozkminy na temat fizyki i filozofii czasoduchowymiaru na początku wydawały mi się ciekawym urozmaiceniem i przybliżeniem tematów, po które sama nie sięgam, bo są dla mnie za trudne. Ostatecznie zaczęły mi się dłużyć. Zakończenie tej książki zasmuciło mnie i zostawiło w dyskomforcie. Być może to był zabieg celowy.

Zachwycił mnie pomysł, a początek wciągnął całkiem porządnie. Później bywało różnie - miałam wrażenie, że czytam dziennik, więc wytłumaczyłam samej sobie, że nie wszystkie przemyślenia mnie porwą, z moimi bywa tak samo, nie ma co narzekać ;)
Ale potem nie bardzo wiem, co się stało... na koniec zostałam z nieprzyjemnym poczuciem zagubienia - nie dlatego, że zakończenie mi się nie podoba lub uważam, że nie pasuje. Mam raczej wrażenie, że "klasyczne" rozwiązanie historii i wyjaśnienie wszystkich wątków przestało się autorowi wydawać potrzebne. A mnie było potrzebne i nadal jest. Co może świadczyć o tym, że nie zrozumiałam, jasna rzecz. Ale nadal czegoś mi brakuje, żeby samej sobie opowiedzieć w głowie, co i po co właściwie przeczytałam.

Po pierwsze, nie nazwałabym książki przygodową tak jak możemy to przeczytać na okładce.
Miałam duże oczekiwania zaczynając czytać książkę, bo przecież jest w serii Stehlik to będzie dobra.
Dobrze się ją czyta, ciekawy pomysł na fabułę, ale dla mnie za dużo dywagacji na temat czarnej dziury, piątego wymiaru. Tak jak już ktoś napisał w swojej opinii - męczyło mnie czytanie tych fragmentów. Książka nie jest zła i pewnie wielu będzie się podobać - ja niestety do nich nie należę.

• Literatura czeska
  • Literatura czeska/słowacka