Piąty wymiar

Pátý rozměr
literatura czeska
literatura piękna
Dominika

Bohater powieści – Jakub – to zbankrutowany biznesmen, który zapisuje się do tajemniczego eksperymentu. Za udział w nim amerykańska firma Free Year oferuje duże pieniądze. Ale uczestnik ryzykuje – nie może poznać celu przedsięwzięcia. Musi wyjechać w argentyńskie góry, gdzie przez rok będzie odcięty od rodziny i jakiegokolwiek kontaktu ze światem. W eksperymencie dopuszcza się zabranie ze sobą jednej książki. Czy ma wziąć Biblię, czy książkę o fizyce kwantowej? Wysoko w Andach, w specjalnie wybudowanym bunkrze, Jakub będzie musiał skonfrontować się z nowym doświadczeniem. Zło i seks, które spokojny biznesmen znał przecież ze swojego życia, tu będą dla niego wstrząsającym wyzwaniem.
„Nawet teraz, kiedy mam własną rodzinę i jestem szczęśliwy, czuję czasem, że chciałbym żyć w dwóch osobach, które wiodą całkiem różne życia – powiedział pisarz w wywiadzie dla „styl.pl”. - Myślę, że to poczucie zna wielu z nas. Czasem chcielibyśmy zostawić to, co mamy, i spróbować żyć inaczej. Ale nie możemy, bo to, co mamy, także daje nam satysfakcję. W tym momencie w moim życiu zwycięża rodzina i dom. Pisząc powieści, szukam innego życia”.
Z pozoru „Piąty wymiar” jest powieścią przygodową, ale w głębszej warstwie to filozoficzny esej o naturze wszechświata i ludzkiej egzystencji. Na szczycie Andów Jakub dotyka tytułowego piątego wymiaru. Czym jest? Czy wszechświat to tylko prawa fizyki? Kto go stworzył? Czym jest czas? Jakie są jego granice? I czy istnieje wieczność? A jeżeli nie, to jaki sens ma nasze życie?
To druga książka Martina Vopěnki (ur. 1963, z wykształcenia fizyka jądrowego, który życie poświęcił powieściopisarstwu), która ukazuje się w Polsce w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej. W 2016 roku miała swoją premierę powieść „Podróżowanie z Beniaminem” – książka doczekała się uznania czytelników, nie tylko tych zainteresowanych współczesną literaturą czeską.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: https://www.dowody.com/

Matylda Saresta | 2019-08-07

Ocena właściwie za początek, a przede wszystkim za rewelacyjny pomysł.
Potem robi się monotonnie. Filozoficznie. Nużąco. Nudno.
O sile umysłu człowieka, a właściwie jej braku.

Może to nie do końca mój typ literatury, ale i tak z ciekawości dobrnęłam do końca.

Chwila_Ciszy | 2019-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Ta książka z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci z bardzo szczególnego powodu. Czytając ją w mojej obecnej sytuacji życiowej pewne pojedyncze zdania zdawały się być wyróżnione, jakby były zaznaczone odblaskowym flamastrem, "wystawały" z tekstu niczym drogowskazy przy drodze i tak właśnie je odebrałam. W tej książe to okazało się dla mnie najistotniejsze.

Paweł Cybulski | 2019-07-15
Przeczytana: 18 maja 2019

Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/07/piaty-wymiar-martin-vopenka-recenzja/

Pewnie nie dowiesz się z “Piątego wymiaru” wszystkiego, czego mógłbyś oczekiwać, bo Vopěnka rozbudza apetyt poznawczy ponad miarę. Dowiesz się jednak na tyle dużo, żeby zacząć szukać dalej i uruchomić wyobraźnię. A wtedy… Kto wie, jak to się skończy. Tylko nie mów, że nie ostrzegałem.

Inspiracją do napisania tej książki mogłyby być liczne konkursy, w których do wygranej brakuje propozycji na temat „jaką jedną książkę zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę/ w podróż międzygalaktyczną/ w czasy postapokaliptyczne”. Tu jednak, zamiast końca znanej nam rzeczywistości, jest ukryty gdzieś głęboko w argentyńskich górach bunkier, który jest dla Jakuba - bohatera książki, ostoją spokoju i źródłem życiodajnych materiałów. Poza bunkrem czeka na niego dzika natura, nieprzewidywalne wiatry i osuwiska, samotni egocentrycy. Generalnie strach i permanentne wspinanie się po szczytach własnych możliwości fizycznych i psychicznych. W tym specyficznym kręgu odosobnienia Vopenka wyposaża swoją postać w jedną jedyną książkę, która będzie dla niego pomostem między dawnym życiem, a trudną codziennością – „Czarne dziury i krzywizny czasu” Kipa Stephena Thorne’a. Wybór tyleż dziwny, co zrozumiały, jeśli weźmiemy pod uwagę wykształcenie i pasję autora, jaką jest fizyka jądrowa. To właśnie...

Major_Tom | 2019-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2019

Sporo filozofii i fizycznych zagadek w dość prostej i momentami banalnej historii. Czyta się dobrze.

mcjakuba | 2019-06-22
Przeczytana: czerwiec 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fabuła niektórych książek, mimo, że znajdują się na naszej półce "Ulubione", rozmywa się. Czuję, że fabuła tej pozostanie zawsze ostra. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej intryguje. Tworzymy możliwe scenariusze zakończenia i czekamy, który z nich się spełni. Żaden. Albo wszystkie. Nie dostajemy odpowiedzi.

Konrad Urbański | 2019-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 03 maja 2019

Jak to jest: z własnej woli wyjechać na pustynię, z jedną (!) książką do czytania, odciętym od wszelkich form komunikowania się z cywilizacją? Vopěnka spełnia fantazję każdego z nas, czyli ucieczki od świata, wyhamowania zabójczego rytmu i odkrycia prawd większych, niż możemy sobie wyobrazić.

Ilu z nas nie mogłoby się określić jako głównego bohatera powieści? Człowieka zbankrutowanego, ale nie przegranego, prowadzącego poukładane życie z piękną żoną, dwójką udanych dzieci, gdzieś w Pradze. I kto z nas nie chciałby zarobić dwustu tysięcy dolarów za rok siedzenia na pustyni, bez telefonu komórkowego, internetu i z zakazem wstępu do cywilizacji? Eksperyment, fundowany przez amerykańską organizację, okaże się czymś więcej, niż początkowo przypuszczaliśmy.

Jakub, główny bohater, zmierzy się z samotnością, ale odkryje też naturę czasu i rzeczywistości. No i dotknie piątego wymiaru: sfery ducha (niby nic nowego, a jednak), spajającej cztery pozostałe wymiary, wymykającej się czasowi,...