rozwiń zwiń

Szkoła nawigatorów nr 21 specjalny polsko-brytyjski.

Okładka książki Szkoła nawigatorów nr 21 specjalny polsko-brytyjski.
Gabriel Maciejewski Wydawnictwo: Klinika Języka Cykl: Szkoła Nawigatorów - KURS NA PRAWDĘ (tom 21) powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Szkoła Nawigatorów - KURS NA PRAWDĘ (tom 21)
Tytuł oryginału:
Szkoła nawigatorów nr 21 specjalny polsko-brytyjski.
Wydawnictwo:
Klinika Języka
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Język:
polski
Tagi:
szkola nawigatorow coryllus klinika języka
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkoła Nawigatorów nr 29 Oksytański Kamil Łukowski, Gabriel Maciejewski, Katarzyna Mróz, Michał Radoryski
Ocena 6,0
Szkoła Nawigat... Kamil Łukowski, Gab...
Okładka książki Szkoła Nawigatorów. NR 28, Tekstylny Robert Haller, Władysław Jakubski, Elżbieta Kowecka, Fritz Lauterbach, Gabriel Maciejewski, Katarzyna Mróz, Michel Pastoureau, Michał Radoryski, Edmund Trepka, Adam Trojanowski, Irena Turnau, Anton Zischka
Ocena 5,7
Szkoła Nawigat... Robert Haller, Wład...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
597
138

Na półkach: , ,

Co oferuje jeden z ostatnich numerów kwartalnika Szkoła Nawigatorów? Numer 21 z kolei, poświęcony stosunkom polsko-angielskim (brytyjskim)?
Bardzo wiele. Po pierwsze to zbiór prac uznanych autorów, do tej pory porozrzucanych w kilkudziesięciu odrębnych większych lub mniejszych wydawnictwach. Po drugie, napisany przez autorów znających się na temacie, lub jak np. w przypadku Władysława M. Kozłowskiego wolnomularzy, którzy szczerze wierzyli w swoją misję, jednocześnie w różowych okularach widzących otaczającą ich rzeczywistość i w związku z tym nie kryjących się z poglądami i interpretacją faktów. Interpretacją zgodną z intencjami opisywanych przez siebie „braci”. Czyli coś jak czytanie książek wydanych w głębokim PRL-u, gdy ci co samego znali Stalina, święcie wierzyli w nieodwracalny marsz komunizmu ku zwycięstwu i w związku z tym również nie zamiatający niczego po dywan.
Któż jeszcze znalazł się wśród autorów, do tej pory skrzętnie pomijanych w planach wydawniczych innych oficyn?

Jan Antoni Wilder, który ukończył w 1927 r. Gimnazjum im. M. Reja, a w 1931 z najlepszymi wynikami dwie wyższe uczelnie: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Nauk Politycznych, gdzie również poświęcił się studiom historycznym. Brał udział w seminarium Stanisława Arnolda na UW i Juliana Edmunda Makowskiego w SNP, by przejść z kolei, po służbie wojskowej w Szkole Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, na seminarium Marcelego Handelsmana. W 1936 r. wyjechał Wilder na dalsze studia archiwalne i biblioteczne do Londynu i Paryża. W „The Slavonic Review” ogłosił artykuł na temat kulis sprawy gdańskiej (1937). Do kraju wrócił pod sam koniec 1937 r. Podjął pracę w delegaturze warszawskiej Polskiej Konwencji Węglowej i Unii Przemysłu Górniczo-Hutniczego. Niezależnie od tego przygotował większą rozprawę na temat stosunku Gdańska do Prus w przeddzień Kongresu Wiedeńskiego. Podjął J. A. Wilder współpracę autorską, jak również w obrębie komitetu redakcyjnego, z „Kwartalnikiem Historycznym”. Najciekawszy i pełen finezji jest artykuł recenzyjny Wildera z głośnej książki amerykańskiego dyplomaty i znawcy historii najnowszej G. F. Kennana (Soviet-American Relations 1917–1920), gdzie historyk sięgnął do głębszej warstwy kulis polityki i dyplomacji (1958).

Kolejny to Józef Feldman. Tytan pracy, na pewno nie był czytany przez ekipę sanacyjną przed wrześniem 1939 roku w Polsce.
Jako historyk zajmował się głównie dziejami stosunków polsko-niemieckich, dyplomatyki międzynarodowej oraz historią Polski i Francji w XVIII wieku. W pracy Sprawa polska w roku 1848 (1933) przedstawił zarys polityki pruskiej i rosyjskiej wobec sytuacji na ziemiach polskich w okresie Wiosny Ludów. Wiele uwagi poświęcił polityce Bismarcka wobec Polaków; jego praca Bismarck a Polska (1938, wznawiana 1947, 1966, 1980) odegrała znaczącą rolę polityczną – Feldman przedstawił w niej obszerną, krytyczną analizę Bismarcka; okupanci niemieccy tępili książkę z zaciętością. Feldman był również autorem tezy, że okres saski w historii Polski charakteryzował się nie tylko upadkiem kraju, ale był także początkiem myśli postępowej i wewnętrznego odrodzenia narodu. Jako źródło antagonizmów polsko-niemieckich określił walkę o dostęp do Bałtyku.
Badał twórczość naukową Michała Bobrzyńskiego, Szymona Askenazego i Wacława Tokarza; był redaktorem Cambridge History of Poland (1941), przygotował wydanie pracy ojca Wilhelma Feldmana „Dzieje polskiej myśli politycznej 1864–1914” (1933). Przyjaźnił się z Władysławem Konopczyńskim, Stanisławem Kotem, Marianem Kukielem, Stanisławem Kutrzebą oraz uczonymi zagranicznymi. Cenił realizm w prowadzeniu polityki zagranicznej, opisywał zarówno zbytnie w jego mniemaniu zaufanie pokładane w mocarstwach zachodnich (Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Austro-Węgrzech), jak i potem zbytnie wyolbrzymianie rzekomo zawiedzionych nadziei.

Człowiekiem, który zjadł zęby na badaniu stosunków polsko-angielskich był Wacław Borowy. Zajmował się historią literatury polskiego oświecenia, romantyzmu i pozytywizmu. Badał m.in. poezję czasów stanisławowskich. Opracował sylwetki wybitnych twórców, m.in. Gilberta Keitha Chestertona, Ignacego Chodźki, Adolfa Dygasińskiego, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Stefana Żeromskiego. Ogłosił pierwsze w Polsce krytyczne studia nad twórczością Thomasa Stearnsa Eliota. Badał związki kulturalne polsko-angielskie. Jego prace powinny być wznawiane już od dawna.
Dlaczego nie są?

Władysław Mieczysław Kozłowski, (ur. 17 listopada 1858 w Kijowie, zm. 25 kwietnia 1935 w Konstancinie koło Warszawy) – polski pisarz filozoficzny i przyrodnik, wolnomularz. Piszący w XIX wieku, gdy na określenie plemion północnoamerykańskich mówiło się plemiona indyjskie.

Kolejnym autorem jest Andrzej Wojtkowski (1891-1975) – polski historyk. Absolwent Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie (matura 1912). W latach 1912–1914 studiował na uniwersytecie w Berlinie filologię klasyczną, historię literatury polskiej i rosyjskiej oraz historię, a wśród jego wykładowców byli między innymi Aleksander Brückner i Theodor Schiemann. Działał podczas tych studiów w Związku Młodzieży Polskiej Zet. Przez rok przewodniczył samokształceniowej ekspozyturze Związku zwanej Grupą Narodową.
W czasie I wojny światowej wcielony do armii niemieckiej. W 1918 powrócił do Wielkopolski. W 1919 walczył w powstaniu wielkopolskim, w tym samym roku walczył wśród ochotników z Poznania idących wspomóc Polaków we Lwowie.

Albert Sorel (1842-1906) – francuski historyk, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1898 roku. Innymi słowy znał się na rzeczy.

Józef Piernikarczyk (1885-1946) – polski górnik, nauczyciel, historyk oraz działacz kulturalno-oświatowy na Górnym Śląsku.

Kto oczekuje smaczków, znajdzie je prędzej w książkach typu „tajemnice alkowy”, „kochanki i kochankowie tej czy tamtego” lub „historia czerwonej ciżmy” a tu będzie musiał obejść się smakiem. Jak wiadomo, półki księgarskie uginają się pod ciężarem takiej literatury, obciążonej dodatkowo kilogramami kurzu. Mniej będzie oczekiwań i klap, co w kraju nad Wisłą staje się w niektórych kręgach regułą prostą jak lot nietoperza.

Kto zaś chce poznać przejrzystą, konkretną wykładnie polityki zagranicznej anglo-brytyjskiej sięgnie po ten numer dla tekstu Józefa Feldmana. Józef Beck tego na pewno nie czytał. Kto będzie chciał poznać szczegóły pobytu w Polsce i na Litwie przyszłego króla Anglii, na swojej wychudzonej chabecie podążającego drogą na Puck, poczyta teksty Wacława Borowego.

Stara wesoła Anglia, pozostająca bardzo daleko od spraw polskich to humbug. I to wiedzieli polscy autorzy opisujący np. gorące i głębokie zaangażowanie Brytanii w sprawę rozbioru Rzeczypospolitej.
Wszystko o tym w uwspółcześnionej polszczyźnie, w kapitalnej szacie graficznej, z wygodnie leżącą w ręku książką. Szkoła Nawigatorów nr 21 polsko-brytyjski to wszystko zapewnia;)

Co oferuje jeden z ostatnich numerów kwartalnika Szkoła Nawigatorów? Numer 21 z kolei, poświęcony stosunkom polsko-angielskim (brytyjskim)?
Bardzo wiele. Po pierwsze to zbiór prac uznanych autorów, do tej pory porozrzucanych w kilkudziesięciu odrębnych większych lub mniejszych wydawnictwach. Po drugie, napisany przez autorów znających się na temacie, lub jak np. w przypadku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szkoła nawigatorów nr 21 specjalny polsko-brytyjski.


Podobne książki

Przeczytaj także