Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11651-1
geopolityka
n0e

Geopolityka potęga w czasie i przestrzeni jest próbą syntezy stuletniego już dorobku geopolityki akademickiej oraz krytycznej oceny głównych koncepcji geopolityki stosowanej. Jak pisze autor każdy kraj jest częścią większej przestrzeni i uczestnikiem procesów rozwijających się w szerszej skali. Stąd pojawia się konieczność szukania syntez kulturowych ekonomicznych socjologicznych. brbr Jedną z najważniejszych jest synteza biorąca pod uwagę w równej mierze zjawiska czasowe i przestrzenne. Dyscyplina która się tym zajmuje czyli geopolityka jest względnie młodą dziedziną nauki powstałą w naszym stuleciu i jeszcze w pełni nieukształtowaną choć już kontrowersyjną. Generalnie zajmuje się ona badaniem przestrzennej struktury politycznej na tle fizycznej struktury geograficznej. brbr Ciągle znajdujemy się w pionierskiej epoce określania jej ram i funkcji. Próba konfrontacji teoretycznych założeń formującej się dyscypliny z powszechnie znanym materiałem historycznym może być interesująca intelektualnie zarówno w zakresie nowych interpretacji przeszłości jak i lepszego rozumienia świata w którym żyjemy oraz przyszłości w którą wkraczamy. Książka oparta na bogatej literaturze autor odwołuje się bezpośrednio do ponad 600 cytowanych pozycji jest efektem wieloletnich studiów. Obecna wersja napisana została w latach 1997-98.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/163562

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/163562

gorzka | 2016-10-24

„Geopolityka” Leszka Moczulskiego to jedna z bardziej wartościowych lektur, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Książkę zaliczyłabym do literatury fachowej, w której znajdziemy skondensowaną dawkę wiedzy poświęconą dziedzinie, jaką jest geopolityka i jej uwarunkowania. Stąd też nie da się powyższego tytułu przeczytać w tempie, w jakim czytamy literaturę rozrywkową, każdy jednak kto podejmie się lektury z pewnością poszerzy horyzonty i na bieżące wydarzenia spojrzy z zupełnie innego punktu widzenia. O tym, jak ważną dziedziną pozostaje przedmiot badań L. Moczulskiego, upewnia fakt, iż zarówno jeden z najsilniejszych ośrodków władzy na wschodzie (Rosja) jak i USA, od lat nieodmiennie prowadzą swoją politykę w oparciu o geopolityczne doktryny (np. wikłanie się Stanów w konflikty w basenie Pacyfiku w XX-tym wieku wynikało z poglądu mówiącego o pozycji hegemona dla tego, kto panuje nad dostępem do mórz i oceanów; podobnie Rosja i jej aktywność na Ukrainie oraz w Gruzji zdają się...

Niech mnie ktoś doinformuje, jeśli powstała druga taka książka na świecie. Przegląd wszystkich najważniejszych teorii geopolitycznych ze szczególnym uwzględnieniem idee fixe Moczulskiego: Intarmarium. Dodatkowo Autor przytacza takie teorie ekonomiczne (np. cykle Kondratiewa), co do których wiarygodności nie możemy być przekonani, ale które służyły do konstruowania doktryn geopolitycznych. Dużo map, których opracowanie przeorientowuje myślenie czytelnika o układzie sił na świecie - zobaczcie świat oczami Nowozelandczyka, spójrzcie na glob z perspektywy bieguna północnego albo zwróćcie uwagę na Lwów jako węzeł komunikacyjny a polityka i historia nigdy nie wyda się Wam taka sama. Warto też przetrzepać bibliografię Moczulskiego i iść tym śladem!

Dekadent | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka jest rewelacyjna i stanowi przekrój przez podstawy, założenia, koncepcje, doktryny geopolityczne. Jeżeli ktoś interesuje się teoretycznymi powodami agresywnego imperializmu rosyjskiego znajdzie odpowiedź w tej książce. Jeżeli ciekawi kogoś, dlaczego Niemcy zawsze ciągną do Rosji i odwrotnie, również dowie się dlaczego tak jest.
Gorąco polecam!

Adrian | 2016-09-26

Niestety, ale zawiodłem się na tej pozycji. Moim głównym zarzutem w stosunku do Moczulskiego jest pisanie nie na temat i wodolejstwo. Spośród czterech głównych rozdziałów książki tylko pierwszy i ostatni były poświęcone geopolityce (czyli badaniu wpływu środowiska geograficznego na stosunki międzynarodowe) - pozostałe części dotyczyły teorii narodu, podziałów cywilizacyjnych i historii politycznej Europy. Oczywiście nie kwestionuję, że te zagadnienia silnie łączą się z zagadnieniami geopolitycznymi, ale w gruncie rzeczy wszystko się łączy ze wszystkim, a kunszt dobrego naukowca poznajemy po tym, czy potrafi w sposób zwięzły opisać te rzeczy, których dotyczy przedmiot danej pracy. Inna sprawa, że Moczulski pisał o rzeczach oczywistych, których powinna być świadoma każda osoba zainteresowana historią i polityką, a podejrzewam, że jednak głównie takie sięgają po pozycje dotyczące geopolityki. Sprawia to, że środkowe rozdziały niemiłosiernie się dłużą, bo nie dość, że w gruncie rzeczy...

Grobsol | 2016-08-09
Przeczytana: 14 lutego 2016

Po tej książce inaczej spojrzycie na wydarzenia na świecie oraz na politykę. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, kto chciałby siebie nazywać "obywatelem".

Empek | 2016-11-15

Ciekawa książka na pierwszy rzut okien w świat geopolityki. Strukturą przypomina prace naukową, ale jest napisana przystępnym tekstem. Wprowadza nas przez definicje i historie badań nad geopolityką do najważniejszych teorii wyjaśniających i kształtujących rozłożenie siły światowej. Pochodzi bardzo naukowo i tworzy intelektualne podstawy do rozumienia świata z tej perspektywy.

Zubr | 2016-09-05
rfz | 2016-04-16