Życie szczęśliwe

Okładka książki Życie szczęśliwe Katarzyna Błeszyńska
Okładka książki Życie szczęśliwe
Katarzyna Błeszyńska Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Pokolenia końca świata (tom 1) literatura piękna
Pokolenia końca świata (tom 1)
Świat Książki
2019-03-13
2019-03-13
Literatura polska

Bardzo miłe zaskoczenie, świetnie napisana książka, przeczytałam w 2 dni.

Bardzo miłe zaskoczenie, świetnie napisana książka, przeczytałam w 2 dni.

1985

Nie tego się spodziewałam, kiedy po nią sięgnęłam. Ale to było bardzo udane rozczarowanie.
Autorka chce pokazać nam ludzi, który swoją dorosłość zaczęli po roku 2000-cznym. To ludzie wciąż młodzi, ale już jakoś doświadczeni życiowo. Ludzie, którzy większość życia spędzili w wolnym kraju i chcą doganiać mityczny Zachód i korzystać z życia na całego. Chcą wykorzystać wszystkie możliwości i być wygranymi.
W pierwszej części Sagi Pokolenia Końca Świata, poznajemy małżeństwo z 20 letnim stażem. Marta poświęciła studia, karierę i życie dla rodziny. Dziś ma 40 urodziny, dwóch dorosłych synów, piękny dom i pracowitego męża. Piotr to wzięty prawnik, ledwo po 40 urodzinach. Wydawało się, że całe życie przed nimi. Synowie odchowani, czas myśleć o sobie. Ale w dniu urodzin Marta znajduje bransoletkę, której jednak nie dostaje. Czy idealny Piotr ma romans?
To dopiero początek. Bo potem dołącza wątek kryminalny i robi się naprawdę bardzo ciekawie.
Ta książka wymusza wiele przemyśleń i naprawdę wchodzi w głowę!

Z tego co zdążyłam się zorientować już po przeczytaniu "Życia szczęśliwego" każda z części tworzących tryptyk sagi ma być kompozycją samodzielną. Nie będzie więc kontynuacji wątków i tropienia śladów bohaterów, z którymi już się zaznajomiliśmy. Tym co ma łączyć wszystkie trzy powieści są ludzie pokolenia milenium, ich perypetie w dorosłości.

"Życie szczęśliwe" to lektura o codzienności, o sensie życia, o tym co nas zwodzi, co ukrywa się pod kolorowym płaszczem dając iluzję czegoś lepszego niż to co mamy.

"Zakochał się w tej ułudzie niezwykłości swego uczucia, bo miał wrażenie, że to, co go dotychczas spotkało, było trywialne." (s.173)

(...)

Autorka serwuje zwyczajną historię, o życiu jakie toczy się za setkami drzwi nieźle ustawionych pod względem materialnych ludzi, którzy po części spełniają się w rutynie, po części nie dostrzegają, że coś im umyka. A gdy już otworzą szerzej oczy, wyciągną dalej ręce zaczynają żałować decyzji. To jak Autorka opisuje doznania bohaterki, matki, żony, niespełnionej malarki jest ciekawym odkrywaniem ludzkich potrzeb. Niby taki był świadomy wybór, bo kariera bez korzeni, domu, rodziny nie miała dla Marty sensu. Ale gdy przyszła odpowiednia chwila spojrzała krytycznie na to co ma, jak jest traktowana przez bliskich, porównując z tym co mogła mieć nie zaprzepaszczając żadnej ze swoich potrzeb. Jej doświadczenia, zmiana toru myślenia będzie bliska wielu z nas. Przecież nie chodzi o to co mamy w małżeństwie poświęcać, ale ile uda nam się zyskać.
Paweł również przechodzi przeobrażenie. Można czepiać się, że Błeszyńska podeszła do tematu stereotypowo, bo oto mąż trafia na kobietę, romans kwitnie i.. Właśnie i co ? bo czy wszyscy są szczęśliwi? Poszalejemy i wrócimy do tego co było? A gdy przy okazji dojdzie jeszcze do drastycznych wypadków, to dalej będzie można ciągnąć tę bajkę?

Dla mnie historia interesująca, skłaniająca w pewnych aspektach do przemyśleń i życiowa, gdyby nie seria przypadków w końcowej fazie. Potem to już układa się wedle schematów typowo powieściowych, gdzie czytelnik odnosi wrażenie, że Autorkę poniosło. Jednak całość dość zadowalająca. Chętnie zapoznam się z całą trylogią by mieć pełne spojrzenie na tematykę problemów pokolenia milenialsów.

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/problemy-milenialsow-zycie-szczesliwe

"Życie szczęśliwe" to lektura o...

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Książka przedstawia trójkąt, on i one dwie. On - robiący karierę i ona, kura - domowa. Historia zwykła. On w końcu poznaje kobietę, która zawraca mu głowę, a wszystko kończy się jak? Tragicznie.
Kolejna książka o romansie , zdradzie itd.
Plus - bardzo szybko się czyta.

Kolejna książka o romansie , zdradzie itd.
Plus - bardzo szybko się czyta.

Intrygująca, zaskakująca ... spodziewałam się zupełnie innej książki, gdybym wiedziała, że to akurat taka tematyka, to w życiu bym po nią nie sięgnęła... więc moje przeczytanie jej to zwykły przypadek. A jednak podobała mi się :) Fabuła dość banalna - kobieta "kura domowa" + zdradzający mąż, ale dzieje się, oj dzieje. Polecam.

Świetnie napisana książka. Dynamiczna akcja, wyraziście nakreślone postaci bohaterów, którzy są prawdzywie ukazani poprzez swoje wady i upadki, a przede wszystkim chęć bycia szczęśliwym, co na ogół się nie udaje.

Sięgnęłam po wszystkie trzy tomy i niestety nic z tego nie wyszło. Chęci były ale to nie jest mój styl pisarski. Po prostu mi nie zagrało i stwierdziłam, że szkoda mojego czasu.

Żona, mąż i kochanka. Ich troje. Ze śmiercią w tle.

Choć po książki polskich autorów sięgam zdecydowanie częściej niż kiedyś, w dalszym ciągu jednak odnoszę się do nich z dystansem. W dużej mierze wynika to z faktu, że zbyt wiele razy już się nimi rozczarowałam. Katarzynie Błeszyńskiej postanowiłam zaufać tylko ze względu na okładkową obietnicę przełamania tej obyczajowej historii wątkiem kryminalnym. Szczerze i z przyjemnością muszę przyznać, że ta powieść okazała się lepsza, niż mogłabym przypuszczać.

Autorka opowiada nam o zdradzie. Wydaje się, że nie mogła wybrać bardziej oklepanego motywu, bowiem i w literaturze i w życiu pojawia się on zasmucająco często. Na jej obronę muszę dodać, że pokazała ten problem z różnych stron. To nie jest jedna z tych powieści o poszkodowanych żonach. To także historia pokazana z innej perspektywy. Zwrócenie uwagi na uczucia każdej ze stron i próba udowodnienia, że nie można generalizować, upraszczać i wszystkiego zaplanować.

Błeszyńska pisze w taki sposób, że w tę opowieść łatwo się zaangażować. Widać, że zabrała się do pisania z konkretnym planem, który przełożyła na strony powieści. Podczas lektury miałam wrażenie, że autorka dobrze wie, co chce przekazać, a w jej słowach nie ma żadnego przypadku. Czułam, jakby ta historia rzeczywiście mogła się wydarzyć. Sposób jej przedstawienia, autentyczność wydarzeń, pewna nieprzewidywalność akcji- te elementy złożyły się na realizm, który cenię w powieściach ponad wszystko.

Na życiowość tego utworu wpływa także przyjemna kreacja bohaterów. Nikt z nas nie jest idealny i autorka stosuje tę formułę również w przypadku książkowych postaci. Na naszych oczach zdają się dojrzewać, popełniają błędy, zmieniają zdanie, mylą się, zaskakują. Po prostu są sobą. Z lepszymi i gorszymi dniami, z paletą wad i zalet.

Autorka ma pewne pióro i bardzo wyrazisty styl. Opisywaną historię czyta się dobrze i szybko. Świat na kartkach powieści okazuje się bardzo gościnny wobec czytelnika. Nic, tylko usiąść wygodnie z książką i czerpać przyjemność z lektury. Błeszyńska operuje słowem z wielką gracją, potrafi pisać tak, że nie mamy chęci od jej powieści się odrywać. I choć szczerze mówiąc nigdy nie pomyślałabym, że ta książka mogłaby stać się bestsellerem, to nie mogę też powiedzieć, bym miała poczucie straconego czasu. Nie. To w miarę lekka i przyjemna opowieść (na tyle, na ile może taką być przy poruszanych kwestiach),stanowiąca doskonałe źródło rozrywki dla kobiet.

Największe wrażenie zrobił jednak na mnie ten obiecywany wątek kryminalny. Takie przełamanie obyczajowości sprawia, że całość wypada bardziej tajemniczo i intrygująco. Mroczne akcenty są moimi ulubionymi i z wielką radością przyznaję, że otrzymałam ich więcej, niż się spodziewałam. W moich oczach to najmocniejszy punkt tej powieści.

Oprócz świetnego stylu i dobrze poprowadzonej fabuły lekturę książki przyspieszają i uprzyjemniają także krótkie i zgrabne rozdziały. Mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia, ale dla mnie takie rozwiązanie okazuje się bardzo przydatne, kiedy muszę po prostu odłożyć książkę. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na to bez żalu, a i lektura upływa przyjemniej.

„Życie szczęśliwe” to dobry wybór dla czytelniczek ceniących sobie kobiece lektury, życiowe tematy i zaskakujące rozwiązania. Nawet jeśli, podobnie jak ja, częściej wybierasz kryminały niż książki obyczajowe, to tym razem możesz się skusić na trochę lżejszą opowieść. Myślę, że nie pożałujesz.

Żona, mąż i kochanka. Ich troje. Ze śmiercią w tle.

Książka warta przeczytania. Pochłonęłam ja w dwa dni. Mąż, żona i ta trzecia. Każdy przedstawia swoi punkt widzenia, swoje emocje.

Na pierwszy rzut oka klasyczna opowieść o romansie męża znudzonego swoją kurą; niespodziewanie akcja nabiera rumieńców, by zakończyć się dość nieoczekiwanie

• Przeczytane 2019
  • Polskie
  • Serie

Dodaj cytat z książki Życie szczęśliwe

Video

Video