Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota

Tłumaczenie: Monika Nowak
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Total Cat Mojo: The Ultimate Guide to Life with Your Cat
poradniki
8_oclock

Wszechstronny poradnik gospodarza programu Kot z piekła rodem. Jackson Galaxy pokazuje, w jaki sposób zrozumieć kocie zachowanie i uczynić kota zdrowym i szczęśliwym. Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą. Pomoc...

Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą. Pomoc w odkryciu i wykorzystaniu kociego mojo – oto misja Jacksona Galaxy.

Ta książka to fascynująca podróż po kocim świecie, a także skarbnica wiedzy na temat opieki nad mruczkami. Od zapewnienia kociętom właściwego startu w sensie społecznym do troski o seniorów, „Kocie mojo” prezentuje całe spektrum fizycznych i emocjonalnych potrzeb kotów – podejmuje tematy takie jak pielęgnacja, żywienie, zabawa czy bezstresowe wizyty u weterynarza. Pozycja obowiązkowa dla każdego odpowiedzialnego opiekuna.

źródło opisu: https://www.wsqn.pl

źródło okładki: https://www.wsqn.pl

Oficjalna recenzja
AgnieszkaB książek: 115

Wieczne utrapienie z tym kotem

Koty powszechnie uważane są za zwierzęta trudne do trzymania w domu jako pupile. Indywidualiści, chodzą własnymi ścieżkami, nie dają się wytresować ani ujarzmić. Ale mimo ich niełatwego charakteru można stworzyć z nimi prawdziwą relację, trzeba tylko zrozumieć zasady ich zachowania. Do tego chce nas przekonać Jackson Galaxy w swojej książce „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”.

Poradnik jest podzielony na cztery części. Dwie pierwsze są bardziej teoretyczne – autor opowiada o historii udomowienia kota i tłumaczy, czym jest kocie mojo, jak się przejawia i dlaczego właściwie powinniśmy dążyć do tego, by nasze koty odnalazły swoje mojo. Części trzecia i czwarta przedstawiają konkretne problemy i praktyczne porady, jak w danej sytuacji powinien zachować się świadomy opiekun. W książce znajdziemy rozwiązania licznych dylematów, które spędzają sen z powiek kocim właścicielom.

Jest to bardzo dobry poradnik. Nie ma w nim rad bez pokrycia. Wszystko jest dokładnie wyjaśnione zgodnie z kocią psychologią i behawiorystyką. Można się z niego dowiedzieć wiele o swoim pupilu i zrozumieć jego zachowania, które dotąd były dla nas zagadką. W niektórych momentach, szczególnie na początku, można wręcz odnieść wrażenie, że czyta się podręcznik, a nie poradnik. Jednocześnie treść jest przedstawiona w taki sposób, że czyta się ją szybko i przyjemnie – są obrazki, osie czasu, wypunktowania, a ważniejsze zdania lub pojęcia zostały wytłuszczone. Nie ma za to słodkich zdjęć kotków, gdyby ktoś na to liczył.

Muszę jednak powiedzieć, że nie jest to książka dla każdego. Zastosowanie wielu porad przedstawionych przez Jacksona Galaxy'ego, jak chociażby sposób wprowadzenia nowego kota do domu, w którym są już inne zwierzęta, wymaga naprawdę dużo czasu i poświęcenia. Jeżeli ktoś traktuje swojego kota bardziej jak ozdobę domu, raczej nie będzie chciał takich porad wcielać w życie. To poradnik dla tych, którym zależy na stworzeniu prawdziwej relacji ze swoim zwierzęciem i traktują go poważnie, jak pełnoprawnego członka rodziny.

Choć i dla osób widzących w swoich kotach tylko przytulanki książka może okazać się przydatna. Cóż, może nawet bardziej. Celem autora jest również zmienić punkt widzenia tych, którzy nie chcą traktować zwierzęcia jak przyjaciela. Galaxy przekonuje, by nazywać się opiekunem, nie właścicielem, by dokładnie obserwować zachowanie swojego kota i na jego podstawie wysnuwać wnioski. Jednym słowem, by zachowywać się odpowiedzialnie.

Myślę, że odbiór tej książki w dużej mierze będzie zależał od podejścia. Jeżeli zależy nam na naszych pupilach, na obudzeniu w nich mojo i sprawieniu, by czuły się w domu komfortowo, na pewno wdrożymy w życie przynajmniej część porad. A jest ich tu pod dostatkiem, ten, kto chce lepiej zrozumieć swojego kota, na pewno się nie zawiedzie.

Agnieszka Budna

Blanka | 2019-04-01
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2019

„Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” to poradnik, który pomaga zrozumieć zachowanie kota i pokazuje, w jaki sposób uczynić go zdrowym i szczęśliwym. Czym jest mojo? Mojo jest to pewność siebie, jaką kot prezentuje, kiedy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami, dlatego Jackson Galaxy próbuje zmienić sposób patrzenia na naszych podopiecznych i wskazuje na podstawową sprawę -że w każdym mruczku drzemie kot pierwotny. Książka wskazuje, jak ważne jest pielęgnowanie kociej natury, ponieważ to ona daje kotom szczęście, a przy tym pomaga zniwelować problemy behawioralne takie jak: agresja, lękliwość czy załatwianie się poza kuwetą.

„Pomiędzy światem ludzi i światem kotów stoi mur. Musimy się spotkać właśnie przy nim. By się z nami skomunikować, psy ochoczo przeskoczą mur, natomiast koty tego po prostu nie zrobią, gdyż nigdy, aż do teraz, nie stanowiło to części łączącego nas układu”.

Przyjemna książka! Nie dość, że ciekawa to jeszcze...

arcytwory | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

„Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” jest książką-niespodzianką od wydawnictwa SQN. (Chyba ktoś zauważył, że to Pan Kot gra pierwsze skrzypce na naszym bookstagramie.)
Przyznam się Wam, że nigdy wcześniej nie słyszałam ani o Jacksonie Galaxym ani o jego programie „Kot z piekła rodem” (ależ to złowieszczo brzmi!). Jednak nadrobiłam te braki i teraz już wiem, że jest kocim behawiorystą, napisał wiele poradników dla właścicieli tych futrzaków, a 13.02 będzie polska premiera jego najnowszej książki, czyli właśnie „Kociego mojo”.
Jest to obszerny i szczegółowy przewodnik dla właścicieli kotów. Jackson tłumaczy nam jak je zrozumieć. Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów i każdy z nich porusza inną kwestię. Poznajemy historię kota pierwotnego i to, czy jakaś jego część „siedzi głęboko” w naszych Mruczkach i Kłębuszkach. Behawiorysta szczegółowo opowiada o rytmie kociego funkcjonowania oraz kocim „mojo”, czyli jego pewności siebie. Wskazuje również na...

zelazna88 | 2019-03-08
Przeczytana: 08 marca 2019

W bardzo zabawny i przystępny sposób koci behawiorysta, opowiada nam wszystko co powinniśmy wiedzieć o kocim świecie. Wiele z tych ciekawostek już wiedziałam, jednak i tak trafiłam na rzeczy, które były dla mnie zaskoczeniem.
Autor wyjaśnia nam mowę kociego ciała, co ułatwia nam komunikację z naszymi podopiecznymi. Dowiadujemy się trochę o przodkach naszych małych drapieżców, dzięki czemu wiele zachowań naszych milusińskich nie będzie nas dziwić.
Książka zawiera śmieszne obrazki oraz rubryki takie jak „kocie fakty Jacksona” czy „kącik kociego mądrali”, które umilają czytanie. Choć nie przepadam za poradnikami, ten jest utrzymany w takiej formie, że czerpałam wiele przyjemności z jego lektur i na pewno będę do niego wracać.

Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla miłośników kotów. Nawet jeśli już posiadasz mruczka i myślisz, że o kocim świecie wiesz już wszystko, warto zapoznać się z tą publikacją. Zawiera skondensowaną wiedzę i wyjaśnienia oraz rozwiązania najczęściej...

mpw | 2019-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2019

Niezwykle mądre, wnikliwe podejście. Nastawione na zrozumienie i akceptację. Merytoryczna, wyczerpująca. Doświadczenie plus wiedza. Dla szczęśliwców żyjących z Kotami i dla tych, którzy myślą o nim (o tym szczęściu potencjalnym)… „Kocie mojo” warto, warto. To spora publikacja – ponad 400 stron. Przyjazna edytorsko. Jest „Kącik kociego mądrali” i „Koci słownik Jacksona”. Planujących życie z kotem może fragmentami nieco wystraszyć, wprowadzić w konsternację. JG nie buja w obłokach. Jest kocim behawiorystą, pracuje z „kotami z piekła rodem”. Broni racji pogromców kartonów, prezentując ich punkt mruczenia, pierwotność i dzikość pulsującą w genach!

Alicya Oss | 2019-02-24

Czytałam już „Zaklinaczkę kotów”, „Co jest kocie?” i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. „Jak wytresować kota?”, nie sądziłam więc, że Jackson Galaxy, gospodarz programu „Kot z piekła rodem”, czymkolwiek mnie jeszcze, jeżeli chodzi o koci behawioryzm, zaskoczy. Muszę jednak przyznać, że niejednokrotnie dał mi do myślenia i wiele z jego rad wzięłam sobie do serca. Z czystym sumieniem mogę więc napisać, że jeśli chcielibyście lepiej zrozumieć swojego kota, przy okazji wzmacniając łączącą was wyjątkową więź, „Kocie mojo” jest na pewno lekturą dla was.

Pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy spoglądamy na tytuł książki, to dosyć oczywiste pytanie: czym jest to całe kocie mojo? Galaxy nie skąpi nam w swoim poradniku wyjaśnień, więc tutaj ograniczę się tylko do krótkiego podsumowania: kocie mojo to pewność siebie naszego mruczka, która w odpowiednim natężeniu sprawia, że jest on po prostu, po kociemu, szczęśliwy. Okazuje się, że cała zabawa polega na...

Zofia Jachymek | 2019-03-03

Świetna pozycja, prawdziwy poradnik dla kociarzy, bez lania wody z wieloma cennymi poradami, wskazówkami.
W książce zapoznajemy się z kotem pierwotnym. Skąd wzięły się nasze Mruczki i kim są ich przodkowie? Dowiadujemy się jak zapoznać nowego kotka z otoczeniem, sprawić żeby czuł się komfortowo i bezpiecznie. Co zrobić gdy kot się boi albo jest agresywny i dlaczego tak się dzieje? Czemu kot załatwia się poza kuwetą? Jak to zmienić? Jak urządzić kotku polowanie z prawdziwego zdarzenia? Dlaczego ich oczyska świecą w nocy? Czy koty to tak naprawdę nocne stworzenia? Dlaczego twój kot miauczy, mruczy, tęsknie wpatruje się w żyrandol? Czemu spanie z nami jest dla nich takie atrakcyjne? Te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce. Uczy nas ona nie tylko jak zrozumieć kocią naturę, ale też jak zaakceptować zachowanie naszych kochanych sierściuchów.

Małgorzata | 2019-03-05
Przeczytana: 05 marca 2019

#kociemojo #jacksongalaxy #recenzja
@czytampierwszy
#czytampierwszy
🌐www.jacksongalaxyfoundation.org

Jackson Galaxy (ur. 28 kwietnia 1966 r. , jako Richard Kirshner)jest behawiorystą i gospodarzem programu telewizyjnego "Mój kot z piekła".
Książka ma 299 stron (w formie ebooka), które są poradnikiem jak radzić sobie z kotem.
Jest dużo naprawdę ciekawych i przydatnych informacji dotyczących naszego pupila.
Są tam także informacje jak utworzyć relację kot-kot, kot-pies, kot-dziecko.
Każdy właściciel kota (i psa) powinien sięgnąć po ten egzemplarz.
Polecam!

Karol | 2019-02-28

Wielka, pełnowartościowa pigułka wiedzy o tych czworonożnych stworach. Do tej pory posługiwałem się wyłącznie intuicją w relacjach z moim kotem, teraz już wiem ile błędów popełniałem. Książka Galaxyego wiele ułatwia i potrafi nakierować na rozwiązanie pospolitych i tych bardziej rzadkich problemów. Warto dodać, że jest napisana językiem przystępnym i nie brak w niej poczucia humoru, co na tle innych tego typu poradników fajnie ją wyróżnia.

CherieDale | 2019-02-10

„Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” to wyjątkowo ciekawa pozycja nie tylko dla właścicieli i miłośników kotów, ale również dla tych, którzy z kotami dopiero pragną mieć do czynienia. Zawiera wiele przydatnych informacji, a są one opisane w zdecydowanie przystępny dla czytelnika sposób.

Jackson Galaxy, koci behawiorysta, wyjaśnia, czym jest „kocie mojo”. Tłumaczy zachowania domowych futrzaków i pozwala zrozumieć, dlaczego koty zachowują się w ten, a nie inny sposób. Znany z programu „Kot z piekła rodem” uświadamia właścicieli, jak myślą ich pupile i jak powinni postępować, by czuły się dobrze w swoim otoczeniu. Jak możemy przeczytać na okładce: „Historia kotów i podstawowa wiedza dla każdego aktualnego i przyszłego posiadacza mruczków.”

„Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą....

Romanow | 2019-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2019

Kiedy pierwszy raz spotkałam się z terminem "cat mojo" pomyślałam, że to kolejna faneberia samozwańczego znawcy kotów... dopóki nie obejrzałam "Kota z piekła rodem". Program Jacksona stał się moim ulubionym, a sam prowadzący moim kocim autorytetem. Oczywistym stało się więc, że pojawienie się "Kociego Mojo" w Polsce, będzie pretekstem do jego zakupu ;) Sam poradnik jest napisany z wielką skrupulatnością, nie jest to poradnik z luźnymi, wyrwanymi z kontekstu radami, ale jedna spójna całość. Wprowadzenie prezentuje nam sam koncept książki i tłumaczy czym jest owe mojo, kolejno przechodzimy przez historię kota pierwotnego i jego adaptację do nowych warunków życia, a mianowicie życia z człowiekem. Dla mnie właśnie ten rozdział stał się ważny, ponieważ pomógł mi zrozumieć istotę zachowań kotów, co według mnie jest podstawą do tworzenia pięknej więzi między mną a moim Podopiecznym. Coś co niesamowicie mnie urzekło w tym poradniku to to, że skierowany jest on dla kociarzy amatorów, którzy...