Wieczne utrapienie z tym kotem

AgnieszkaB AgnieszkaB
19.03.2019
Okładka książki Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota Mikel  Maria Delgado, Jackson Galaxy

Koty powszechnie uważane są za zwierzęta trudne do trzymania w domu jako pupile. Indywidualiści, chodzą własnymi ścieżkami, nie dają się wytresować ani ujarzmić. Ale mimo ich niełatwego charakteru można stworzyć z nimi prawdziwą relację, trzeba tylko zrozumieć zasady ich zachowania. Do tego chce nas przekonać Jackson Galaxy w swojej książce „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”.

Poradnik jest podzielony na cztery części. Dwie pierwsze są bardziej teoretyczne – autor opowiada o historii udomowienia kota i tłumaczy, czym jest kocie mojo, jak się przejawia i dlaczego właściwie powinniśmy dążyć do tego, by nasze koty odnalazły swoje mojo. Części trzecia i czwarta przedstawiają konkretne problemy i praktyczne porady, jak w danej sytuacji powinien zachować się świadomy opiekun. W książce znajdziemy rozwiązania licznych dylematów, które spędzają sen z powiek kocim właścicielom.

Jest to bardzo dobry poradnik. Nie ma w nim rad bez pokrycia. Wszystko jest dokładnie wyjaśnione zgodnie z kocią psychologią i behawiorystyką. Można się z niego dowiedzieć wiele o swoim pupilu i zrozumieć jego zachowania, które dotąd były dla nas zagadką. W niektórych momentach, szczególnie na początku, można wręcz odnieść wrażenie, że czyta się podręcznik, a nie poradnik. Jednocześnie treść jest przedstawiona w taki sposób, że czyta się ją szybko i przyjemnie – są obrazki, osie czasu, wypunktowania, a ważniejsze zdania lub pojęcia zostały wytłuszczone. Nie ma za to słodkich zdjęć kotków, gdyby ktoś na to liczył.

Muszę jednak powiedzieć, że nie jest to książka dla każdego. Zastosowanie wielu porad przedstawionych przez Jacksona Galaxy'ego, jak chociażby sposób wprowadzenia nowego kota do domu, w którym są już inne zwierzęta, wymaga naprawdę dużo czasu i poświęcenia. Jeżeli ktoś traktuje swojego kota bardziej jak ozdobę domu, raczej nie będzie chciał takich porad wcielać w życie. To poradnik dla tych, którym zależy na stworzeniu prawdziwej relacji ze swoim zwierzęciem i traktują go poważnie, jak pełnoprawnego członka rodziny.

Choć i dla osób widzących w swoich kotach tylko przytulanki książka może okazać się przydatna. Cóż, może nawet bardziej. Celem autora jest również zmienić punkt widzenia tych, którzy nie chcą traktować zwierzęcia jak przyjaciela. Galaxy przekonuje, by nazywać się opiekunem, nie właścicielem, by dokładnie obserwować zachowanie swojego kota i na jego podstawie wysnuwać wnioski. Jednym słowem, by zachowywać się odpowiedzialnie.

Myślę, że odbiór tej książki w dużej mierze będzie zależał od podejścia. Jeżeli zależy nam na naszych pupilach, na obudzeniu w nich mojo i sprawieniu, by czuły się w domu komfortowo, na pewno wdrożymy w życie przynajmniej część porad. A jest ich tu pod dostatkiem, ten, kto chce lepiej zrozumieć swojego kota, na pewno się nie zawiedzie.

Agnieszka Budna