Córki światłości i synowie dnia. Świadectwa młodych błogosławionych i świętych

Okładka książki Córki światłości i synowie dnia. Świadectwa młodych błogosławionych i świętych praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC religia
religia
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2018-12-01
2018-12-01
świadectwa wiara święci błogosławieni chrześcijaństwo

No nie wiem. Przyznam, że mam bardzo mieszane uczucia po lekturze tej książki. Z jednej strony podobała mi się i uważam, że jest wartościowa, a z drugiej strasznie mnie wkurzała.
Zacznijmy zatem od tego drugiego... We wstępie czytamy, że świętość wydaje nam się czymś - parafrazując - nadętym, nierealnym, nieżyciowym. Taka droga dla świrów oderwanych od rzeczywistości. Należy zatem pokazać czytelnikom, że wśród świętych jest wiele młodych ludzi i osób takich, jak każdy z nas. Pokazać, że możemy z powodzeniem iść ich drogą. No i potem życiorysy.... Joanna D'arc, dziewczynka, która zmarła po przyjęciu komunii z miłości do Jezusa, dziewczyna, która zawisła głową w dół w otworze pełnym fekaliów, bo nie zaparła się wiary. Serio? To są święci, których da się naśladować? No wolne żarty. Strasznie wkurza mnie takie przedstawianie świętych, w którym są niemal ideałami. Nie mają wad, nic nie robią źle, nie grzeszą i od niemowlęctwa klęczą i się modlą. A takie am wrażenie po większości tekstów.
Z drugiej strony wiele razy zdarzyło mi się uronić łezkę wzruszenia, kiedy czytałam niektóre biografie. Niewapliwie czytając je, można oderwać się od swoich problemów i prozy życia. Można zobaczyć, że "nasze zwykłe problemy" czasem są naprawdę niewarte uwagi, zwłaszcza w obliczu tego, że ktoś potrafi umrzeć z miłości do Chrystusa.
Czy warto przeczytać tę książkę? Tak, zdecydowanie warto :)

Czy świętość jest dla wybranych, dojrzałych, mocnych, nieomylnych? Choć może się ona kojarzyć nam z czymś niedostępnym, historie wielu świętych i błogosławionych pokazują coś przeciwnego.

Książka jest zbiorem 29 opowieści, każda inna choć wszystkie łączy jedno – młodzi święci. Niespełna 30 osób i historie ich życia. Ułożone chronologicznie, wg daty urodzenia – poznajemy błogosławioną Imelde Lambertini żyjącą w XIV wieku, świętych żyjących w kolejnych epokach – aż do czasów współczesnych i historii np. Sługi Bożego Matteo Farina, który zmarł w 2009 roku.

Opowieści krótkie, proste, napisane bardzo przystępnym językiem. Nade wszystko jednak porywające umysł i serce. Ku Bogu, dobru, poszukiwaniu drogi swojego powołania.

Jedne opowieści budziły zachwyt, inne zdziwienie, jeszcze inne śmiech. Nie był to jednak śmiech z człowieka i jego życia, ale ze zwyczajności i tego, jak reagował, żył, był zwyczajnie niezwyczajny.

"W okresie Bożego Narodzenia bez zgody Elżbiety włożono do żłóbka w kościele jej lalkę Joasię, która miała przedstawiać małego Jezusa. Dziewczynka, spostrzegłszy lalkę, krzyknęła głośno: „Niedobry proboszczu, oddaj mi moją Joasię!”. Trzeba było siłą wyprowadzić ją z kościoła, ku ogólnej uciesze obecnych tam wiernych". Str. 109 – fragment opowieści o św. Elżbiecie od Trójcy Świętej.

Nie znajdziemy tu nudnych, długich i niezrozumiałych wywodów. Mnie te opowieści wciągnęły i porwały. Niejedna z nich zachęciła do dalszej lektury i głębszego poznania przedstawionych postaci – po to by lepiej poznać tych, którzy dzielnie i świadomie podejmowali codziennie trud pójścia za Jezusem, mimo bardzo młodego wieku.

Wydawało mi się, że znam dobrze św. Franciszka Ksawerego, ta lektura jednak pokazała mi coś więcej. Zainspirowała mnie również do modlitwy przez wstawiennictwo św. Dominika Savio (dotychczas nie wiedziałam, że jest patronem osób starających się o potomstwo).

Niektóre z historii dotyczą również męczenników, którzy torturowani oddali życie za wiarę – co jest nie tylko dowodem wielkiego zaufania Bogu, ale również inspiracją dla mnie do stawania się jasnym świadkiem dziś, gdy ciężko przyznać się do wiary, mimo że nie zagraża to mojemu życiu.

"Ofiarę zawieszano za nogi na linie i spuszczano głową do ziemnej jamy wypełnionej nieczystościami i zakrytej deskami odcinającymi dopływ powietrza. Niekiedy, by zwiększyć cierpienie, ciało obciążano kamieniami". Str. 75 – tak męczono przez 13 dni św. Magdalenę z Nagasaki, która mimo ogromnego bólu nie wyrzekła się wiary.

Opowieści o nawróceniu zbrodniarzy, którzy stali się świętymi. Historie misjonarzy, którzy od najmłodszych lat czuli dużą cześć do Maryi i nie potrafili żyć bez obecności Chrystusa. Wiele różnych spojrzeń, ludzi, historii. Marzy mi się by całe Żywoty Świętych zostały wydane w tak przystępnej i pięknej formie.

Polecam tę lekturę każdej osobie, która potrzebuje wzmocnienia na drodze wiary – mocnych utwierdzi, wątpiących poprowadzi, niewierzących być może zainspiruje do nowego spojrzenia na świat. Z wielką nadzieją liczę na kolejne podobne publikacje!

Pełna opinia na GodzinaZksiazka.blogspot,com
Rozpoczynając lekturę książki, pomyślałam o sucho brzmiących życiorysach świętych i błogosławionych, które poznaje się podczas nauki szkolnej czy słucha w jakichś innych okolicznościach. Fakty, wydarzenia, daty, wiedza można powiedzieć encyklopedyczna. A tutaj mamy opowieści, które przybliżają nam ludzi zwyczajnych, takich, spotykanych często w bliskim otoczeniu. Niektórzy z przedstawionych nam "wybranych przez Boga", żyli nawet w obecnym stuleciu. Oni naprawdę byli wśród współcześnie żyjących, ich osobowość, niezwykłe podejście do życia i oddziaływanie na innych ludzi, było faktem, który można sprawdzić nawet dzisiaj. Czym się wyróżnili, co takiego zrobili, że nazwano i ogłoszono ich świętość? Te historie wszystko wyjaśniają. Są prawdziwe, szczere i często tak wzruszające, że nie można oprzeć się wrażeniu, jakbyśmy znali tych ludzi (...)
Jak bardzo kilkunastoletnie dziecko, żyjące w zaciszu swojego małego miasteczka czy środowiska może wpłynąć na losy wielu ludzi ? W jaki sposób ogłasza się świętym jeszcze młodsze dzieci? Przecież one nie miały szansy na napisanie wielkich dzieł, popularyzowanych w mediach, nawet nie mogły dotrzeć do tłumów, przecież były jeszcze wciąż pod opieką swoich rodziców. A jednak ich życie wyróżniło się i sprawiło, że te kilka lub kilkanaście lat życia okazało się wyjątkowe.
A kiedy jedno z takich nastolatków mówi:
"Tu, na ziemi świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki" ....Wtedy my, dorośli milkniemy z wrażenia, bo sami być może niejednokrotnie przeczymy tej zasadzie, przejmując się, zamartwiając czy denerwując na przeszkody, stawiane przez los. A to dziecko przypomina nam kwintesencję zasad wiary w Bożą Opatrzność i bezgranicznego zaufania w to, dokąd i w jaki sposób nas poprowadzi.
Z pewnością przy lekturze dotknie Was jeszcze jedna refleksja. Czytając o losach osób, żyjących już w "naszych czasach", zastanawiamy się mimowolnie, co my robiliśmy, w tym samym momencie, kiedy Oni byli, działali i sprawili, ze świat i ludzie stali się choć w małej części, ale jednak lepsi..
Poznajcie ich wszystkich, niektórzy są bardziej znani i sławni, inni mniej.
Losy 15-letniego Dominika Savio, Bernadetty, która widziała Matkę Bożą w Lourdes czy Stanisława Kostki albo Katarzyny ze Sieny, ale i dwudziestu dwóch męczenników z Ugandy, którzy w imię swoich zasad sprzeciwili się królowi i zapłacili za to wysoką cenę. Poznacie też małe dzieci, które ze względu na swój wiek, mogą wzbudzić największe emocje, wręcz porównywalne do rodzicielskiej troski o niewinne istoty.
Poznajcie "...młodych "błogosławionych czystego serca", którzy własnym codziennym przykładem pokazywali, że dobroć ma wartość uniwersalną, że wszystko, co zdarza się w tym życiu nie jest przypadkiem, że warto uczynić coś - niekiedy choćby jeden gest, jeden czyn - by nie pozwolić własnemu czasowi tak zwyczajnie przeminąć, bez choćby krótkiego przebłysku światła Bożego. I nawet najdrobniejsze gesty mogą przesądzić o świętości..."
Dowiedzcie się jacy byli i co zrobili, by odkryć tajemnicę i odpowiedź na pytanie "Jak być świętym".

Pełna opinia na GodzinaZksiazka.blogspot,com

• Biografie/pamiętniki