Zapomniani

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Vergessenen
Ag2S

Napisany z rozmachem thriller rodzinny o zbrodniach z niedawnej przeszłości, o których trzeba pamiętać… 1944. Kathrin Mändler zaczyna pracę jako pielęgniarka; wierzy, że wreszcie odnalazła swoje miejsce. Niedługo potem poznaje charyzmatycznego doktora Karla Landmanna, który niesamowicie ją pociąga. Zbyt późno orientuje się, że praca Landmanna zagraża życiu wielu ludzi, w tym i jej. 2013. W...

2013. W Monachium mieszka człowiek do zadań specjalnych, Manolis Lefteris. Gdy otrzymuje zlecenie, by przechwycić tajemnicze dokumenty, będące w posiadaniu pewnej starszej pani, uznaje to za rutynowe zadanie. Nie przeczuwa, że wkrótce odkryje zbrodnię, która pozostawała tajemnicą przez całe pokolenia…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 109

Nieodpokutowane zbrodnie

Manolis wyciągnął komórkę, której numer znało oprócz niego tylko dwoje ludzi. Poczuł lekki niepokój, gdy zobaczył na wyświetlaczu smartfona nazwisko Bernda Köstera. Sprawa z Huthem przebiegła bez zakłóceń. Wszystko to kwestia dobrego przygotowania. Nie pozwolił sobie na żaden błąd. A może jednak?

- Cześć, Bernd. Jakiś problem?

- Miałbym dla ciebie nowe zlecenie, nic wielkiego.

- O co chodzi?

- Trzeba mieć tylko na kogoś oko. Christian Wiesinger. Mieszka w Monachium i szuka dokumentów, które należą do jednego z moich klientów. Gdy je znajdzie, odbierzesz mu je. To wszystko.

Z zainteresowaniem wziąłem do ręki thriller „Zapomniani”. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jej autorką jest Ellen Sandberg, monachijska pisarka. Tym razem napisała powieść, której kanwą są pewne wydarzenia z historii III Rzeszy. Byłem ciekaw, jak ten temat podejmie niemiecka autorka. Wydawca informuje, że jest to „napisany z rozmachem thriller o zbrodniach z niedawnej przeszłości, o których trzeba pamiętać”.

- Cześć, Bernd. Jakiś problem?

- Miałbym dla ciebie nowe zlecenie, nic wielkiego.

- O co chodzi?

Wiemy z historii, jak ciężko przyszło Niemcom rozliczenie z historią i dziedzictwem III Rzeszy. Wszak Hitlera popierały miliony ludzi. Mówię tylko o samych zaangażowanych, o tych, którzy należeli do NSDAP, SS i innych organizacji. Nie łudźmy się, że po wojnie rozpłynęli się oni w powietrzu. Zaskakująco wielu z nich żyło sobie wygodnie i spokojnie długie lata. Do 1945 roku mordercy, gestapowcy, esesmani, po wojnie przeobrażali się w dobrodusznych urzędników, zwykłych ludzi, którzy „tylko wykonywali rozkazy”. Jak zauważył ktoś z przekąsem, nagle okazuje się, że w czasie wojny wszyscy Niemcy pracowali na poczcie albo na kolei.

Akcja „Zapomnianych” rozpoczyna się 2013 roku. Pewien człowiek od zadań specjalnych ma przechwycić dokumenty, na których komuś bardzo zależy. Manolis przyjmuje to zlecenie i do pewnego momentu traktuje je jak wszystkie inne. W swoim zawodzie jest profesjonalistą. Jednak jest coś, z czym nie potrafi się uporać. Każdej nocy dręczy go ten sam koszmar. Widzi rodzinę swego ojca, którą w Grecji podczas pacyfikacji jednej z wiosek brutalnie zamordowali niemieccy żołnierze. Tato opowiedział mu o tej masakrze, gdy chłopiec miał jedynie sześć lat. Od tamtej chwili nie śpi spokojnie, każdej nocy budzi się zlany potem. Ma ogromny żal, że mimo szczegółowych opisów tej masakry żaden z jej sprawców nie poniósł kary. Nie wierzy w sprawiedliwość ferowaną przez sądy. Nie przypuszcza, że nowe zlecenie w jakiś sposób zmieni jego życie.

Kathrin Mändler, owa staruszka przechowująca tajemnicze dokumenty, trafia do szpitala z udarem. Splot okoliczności sprawia, że tajemniczych teczek szuka także jej siostrzenica Vera, która odkrywa przerażającą prawdę o swojej ciotce. Podczas wojny pracowała ona jako pielęgniarka w Winkelbergu. Był tam zakład opiekuńczo-leczniczy. Tak naprawdę była to jedna z tzw. głodowni, w których zabijano umysłowo chorych, upośledzonych i ludzi niezdolnych do pracy. Vera, która jest dziennikarką, postanawia zgłębić temat.

Komu – blisko siedemdziesiąt lat po wojnie – aż tak zależy na tych dokumentach? Co się w nich kryje?

Historię opisaną w powieści czyta się jednym tchem. Dzieje się tak mimo czasem nie najlepszego stylu – trudno ocenić, czy to wina autorki, czy przekładu.

Wydarzenia rozgrywają się równolegle w roku 2013 i 1943 (i latach następnych). Czytamy o okrutnych zbrodniach III Rzeszy. Powieść przynosi także odpowiedź na pytanie, jak potoczyły się losy zbrodniarzy po wojnie. Norymberga nie była regułą. Wielu z nich dożyło spokojnie sędziwego wieku.

Jak zakończy się historia Manolisa i Very? Czy odkryją prawdę? Czy niemiecki wymiar sprawiedliwości tym razem zda egzamin? Lektura „Zapomnianych” przynosi odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Książka jest opowieścią o zbrodniach, za które nikt nie odpokutował. O próbie dochodzenia do prawdy i sprawiedliwości, których – niestety – czasem próżno szukać w sądach.

Jeżeli szukacie dobrego thrillera z wątkami historycznymi, to jest to książka dla was.

Wojciech Sobański

Aneta | 2019-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Świetny thriller, którego akcja rozgrywa się współcześnie w okolicach Monachium lecz jej podłożem jest program Aktion T4, realizowany w ramach narodowosocjalistycznej higieny w latach 1939–1944 w nazistowskich Niemczech polegający na szeroko pojętej eutanazja ludzi upośledzonych, czyli po prostu na mordowaniu m.in, ludzi chorych psychicznie, niepoczytalnych, z zespołem Downa lub wadami wrodzonymi i rozwojowymi. Książka porusza bardzo trudny temat odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie
Jednym z głównych bohaterów jest Manolis Lefteris, który podczas poszukiwań zaginionych dokumentów na zlecenie tajemniczego zleceniodawcy, śledzi dziennikarkę Verę Mändler, której ciotka Kathrin pod koniec wojny pracowała jako pielęgniarka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Winkelbergu, gdzie wówczas realizowany był program T4. Kathrin związana była wówczas nieformalnie z doktorem Landannem, okrutnym szefem Zakładu. Czy Kathrin świadomie uczestniczyła w tym procederze, czy była tylko trybikiem,...

anetapzn | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

Zapomniani to dobrze napisana, wciągająca opowieść. Przyznam się, iż jestem książką zaskoczona, pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się, że tak mnie zaintryguje, wciągnie, poruszy.
Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasie II wojny światowej, gdy III Rzesza była w rozkwicie.
W Zapomnianych jest wszystko, co potrzebne żeby książka zaintrygowała. Mamy charyzmatycznego człowieka od zadań specjalnych, tajemnicze dokumenty, które musi zdobyć za wszelką cenę, wielkie sekrety i niesnaski rodzinne, porywającą miłość, zagrożenie, które czyha na bohaterkę przed laty i teraz oraz kwestie, które poruszą każdego czytelnika.
Komu zagraża starsza, schorowana pani? Co takiego ukrywa?
Zapomniani to historia, w której przeplata się wiele wątków, ale główne to miłość, sekrety wojenne, dążenie do prawdy i tajemnica licząca ponad 70 lat, którą jedni chcą skryć przed oczyma innych. Co takiego jest w dokumentach przechowywanych przez starszą panią, iż wielu ludzi...

rudy_lisek_czyta | 2019-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

”Niektórzy woleliby zapomnieć. Inni nie mogą”.
”Zapomniani”autorstwa Ellen Sandberg to świetna,choć trudna lektura.Muszę przyznać,że nie spodziewałam się tak dobrze napisanej historii.Lubię taki miłe niespodzianki czytelnicze.A wy😁?
Akcja powieść dzieje się w latach współczesnych,to cofamy się także do czasów bezwzględnej Trzeciej Rzeszy.I choć bohaterowie tej powieści to postacie fikcyjne to autorka doskonale łączy miejsca i zdarzenia oparte na faktach historycznych.To sprawia,że powieść ta jest tak poruszająca,wyjątkowa i czyta się z wielkim zainteresowaniem.Opowieść jest przedstawiona z punktu widzenia trojga bohaterów:Very,Manolisa i Kathrin.Ciotka Very,Kathrin w młodości w czasie wojny pracowała jako pielęgniarka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.Tam również wdaje się w romans z pewnym lekarzem,który skrywa mroczne tajemnice. Kobieta zbyt późno orientuje się co tak naprawdę dzieje się na oddziałach.Z przerażeniem odkrywa w jak okrutny sposób tratowani są pacjenci,skazywani...

Herbatkow87a | 2019-04-03
Przeczytana: marzec 2019

“Zapomniani” to trudna książka. Porusza bardzo trudny temat - temat zbrodni w czasach Trzeciej Rzeszy. Połączenie faktów z przeszłości wraz z fikcyjnymi postaciami oraz elementami kryminału tworzy interesującą całość.
Mamy tutaj dwóch głównych bohaterów i dwie osobne historie, które się ze sobą splatają. Vera Mandler to siostrzenica Kathrin. Po udarze niespełna dziewięciesięcioletniej ciotki, Vera trafia na ślad tajemniczych dokumentów. Wszystko za sprawą kuzyna Christian, hazardzistą, który dzięki papierom liczy na łatwe pieniądze. To on pierwszy szukał owych dokumentów. Gdy zostaje znaleziony martwy, Vera postanawia bliżej przyjrzeć się tej sprawie.
Drugą postacią jest Monalis Lefteris. Jest to człowiek do zadań specjalnych i właśnie otrzymuje zlecenie przejęcia tajnych dokumentów. Mężczyzna, szpiegując Verę odkrywa zbrodnię, która pozostawała tajemnicą przez dziesiątki lat. Czy dokończy zlecenie? Jednocześnie Monalis walczy ze wspomnieniami innej zbrodni. Gdy był małym chłopcem,...

książek: 1986
dorotbook | 2019-04-01
Przeczytana: 31 marca 2019

„Zapomniani” to połączenie fikcyjnej opowieści kryminalnej z prawdą historyczną. Choć książka nie wciągnęła mnie od pierwszych stron, a poruszana tematyka sprawiła, że lekturę musiałam sobie dawkować, to książka zasługuje na uwagę. Narracja prowadzona jest naprzemiennie przez Manolisa i Verę, którzy chcą odzyskać dokumenty, kilkakrotnie pojawią się także wspomnienia ciotki Kathrin, które uzupełnią jakże ważną historię wojennych wydarzeń. Akcja toczy się bardzo leniwie, czasami może nazbyt wolno, lecz to, co odkryją nasi bohaterowie, wynagradza ten mały minus. Żałuję tylko, że historia rodziny Manolisa była tylko liźnięta i stanowiła tło tej książki, wydarzenia opisane w prologu były bardzo poruszające.

Cała recenzja tu: http://www.bookparadise.pl/2019/04/zapomniani-ellen-sandberg.html

agatson | 2019-03-31

Nie sądziłam, że będzie za tak dobra. Uwielbiam takie klimaty z czasów II wojny światowej. Kryminał z tajemnica w tle do tego miłość czy bardziej pożądanie jak nazwać to uczucie które kierowalo Kathrin trudno nazwać.

Panna Jagiellonka | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Kathrin Engesser w wyniku stresu zadanego jej przez siostrzeńca doznaje udaru. Starsza kobieta trafia do szpitala, a jej sprawami opiekuje się siostrzenica, która ze swoją wyuczoną dziennikarską ciekawością zaczyna grzebać w przeszłości ciotki natknąwszy się na zdjęcie z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Winkelbergu. Fotografia otwiera drzwi do przeszłości, wyciągając na wierzch bardzo brudne tajemnice, które ktoś za wszelką cenę chce pozostawić w ukryciu i zatrudnia w tym celu człowieka do zadań specjalnych, Manolisa Lefterisa.
Mężczyzna ma swoje własne rodzinne dramaty, które sięgają niemal siedemdziesiąt lat wstecz i odbijają się echem na jego psychice. Ojciec Lefterisa, jedyny ocalony z masakry, jakiej dopuścili się żołnierze Wehrmahtu na jego rodzinie latem 1944 roku, przez lata opowiadał Manolisowi o wydarzeniach z tamtego gorącego, czerwcowego dnia w greckiej Daflimissie. Sęk w tym, że zaczął, gdy ten miał sześć czy osiem lat - jak wielki bagaż emocjonalny może udźwignąć...

agatarecenzuje | 2019-03-19
Przeczytana: 18 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbrodnie wojenne, rodzinne tajemnice i wątek kryminalny to wszystko znajdziecie w poruszającej książce „Zapomniani” Ellen Sandberg.
Manolis Lefteris to człowiek od czarnej roboty, skutecznie i bez zbędnych pytań wykonuje zadania, których nikt inny by się nie podjął. Jednym z nich jest przechwycenie tajemniczych dokumentów, których poszukuje Christian Wiesinger. Należą one do jego ciotki Kathrin Engesser i kryją w sobie tajemnice za które mógłby uzyskać dużo pieniędzy. Z pozoru proste zadanie komplikuje się gdy Christian zostaje zamordowany, a w sprawę zaczyna mieszać się siostrzenica Katheriny dziennikarka Vera Mandler. Kobieta powoli odkrywa sekret ciotki skrywany przed wszyskimi przez całe życie. Zszokowana postanawia upublicznić sprawę i pomóc w skazaniu zbrodniarza wojennego.

W tym samym czasie Manolis odkrywa kto jest jego tajemniczym zleceniodawcą i dlaczego tak bardzo zależy mu na zniszczeniu dokumentów. Decyduje się jednak dokończyć zaczęte zlecenie. Czy Verze uda się...