Zapomniani

Nieodpokutowane zbrodnie

Zapomniani to kolejna produkcja o silnych kobietach, złych Nazistach i trochę lepszych Niemcach. Autorka maluje portret przeciętnego Niemca, który nie ma zielonego pojęcia o tym, czego dopuścili się jego dziadkowie w latach 1939-1945. Wiadomo, że odpowiedzialni byli za akcję T4 (która wg. Ellen Sandberg objęła kilkaset chorych osób) i kilka lokalnych mordów na niewielką skalę.

Szkoda czasu. Nie dałem rady dokończyć, bo przy 70% fabuły całkiem przestałem się interesować co wydarzy się dalej. Podejrzewam, że w końcu sprawiedliwość zatriumfowała, jakże mogłoby być inaczej?

Dość szybko człowiek dochodzi o czym jest książka.
Już wcześniej miałam do czynienia z tematyką, więc nie byłam zaskoczona tym co się działo, choć smutek pozostał. I daje do myślenia co będzie po zakończeniu każdej wojny.
Jak dla mnie to trochę przegadana książka, więc aż tak mocnego wrażenia nie było.

Dość szybko człowiek dochodzi o czym jest książka.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam od dawna z gatunku thrillera, sensacji ? właściwie nie wiem gdzie by ją zaklasyfikować może thriller historyczny. Fikcja połączona z wydarzeniami historycznymi.
Jest tajemnica, która początek swój ma w II wojnie światowej. Rodzina Manolisa została niewyobrażalnie zmasakrowana przez Niemców podczas rzezi całej greckiej wsi Daflimissa (historyczna wieś Distomo). Od masakry minęło prawie 70 lat a wciąż ma wpływ na życie ludzi.
Manolis człowiek do zleceń specjalnych otrzymuje zadanie przejęcia tajemniczych teczek od starszej kobiety Katherine, której siostrzenica Vera jest dziennikarką. Manfolis śledzi Verę, która próbuje rozwązać tajemnicę z II wojny światowej. Jej ciotka pracowała w Zakładzie Opiekuńczo –Leczniczym w Winklebergu (istniała taka Klinika Isar-Amper).
Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Okazuje się, że z tym w Niemczech było słabo. Wielu nazistów – oprawców żyło sobie całkiem dostatnio i nieźle po wojnie. A politycy , sędziowie nie chcieli ich postawić przed sądem.
Książka świetna, trzyma w napięciu, są wydarzenia z II wojny światowej i realizacja programu T4.
Polecam bo naprawdę są emocje, jest napięcie, dzieje się ….

Bardzo ciekawa pozycja poruszająca bardzo trudny temat zbrodni wojennych. Osobiście czytanie o przeżyciach pacjentów ośrodka, w którym mieli być leczeni a zgotowano im kaźnie budziło we mnie straszny smutek ale i wstręt to oprawców. W głowie się nie mieści jak drugi człowiek może drugiemu zgotować taki los. Drugą przerażająco sprawą jest to, że wielu oprawców uniknęło jakiejkolwiek kary i przeżyło swoje życia. Zdaję sobie sprawę, że książka ta nie jest literaturą faktu, ale zdaje sobie również sprawę, że na prawdę takie rzeczy się działy i wielu się zbrodniarzy wywinęło się bez szwanku.

Co do dwóch głównych postaci Very i Manilisa to mam mieszanie odczucia. Ich kreacje nie do końca do mnie przemawiały. Zdaje mi się też, że autorce w pewnym momencie zabrakło pomysłu na rozwój akcji i zbyt "łatwo" bohaterom udało się wychodzić z trudnych sytuacji.
Mam tu głownie namyśli scenę na parkingu oraz wizytę Manolisa u Landmana, ale cóż to tylko moje odczucia.

Generalnie książka bardzo mi się podobała i nie żałuję, że po nią sięgnąłem. Gdybym mógł cofnąć czas bez wahania sięgnąłbym po nią drugi raz.

„ Zapomniani” to niezwykle poruszająca emocje Czytelnika powieść o zbrodniach, których nie wolno zapomnieć na kartach historii i pamięci narodów.
Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie w Monachium 2013 roku oraz w 1944 roku, kiedy młoda pielęgniarka Kathrin rozpoczyna swój staż zawodowy w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Winkelbergu. Tam poznaje charyzmatycznego doktora Karla Landmanna.
Powieść ujawniająca szokujące i przerażające zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej nie tylko na terenie faszystowskich Niemiec, ale również w Polsce gdzie niektóre placówki zdrowotne objęte były programem akcji T4.

- „ Po długim namyśle doszedłem do wniosku, że tylko zdolni do życia mają prawo żyć, więc lepiej będzie wyciąć to dziecko z ciała narodu.” Cyt.: fragment listu ojca chorego dziecka przyzwalającego i popierającego eutanazję dla zachowania czystości rasy.

Książka jest fikcją literacką, jednak opisane w niej wydarzenia historyczne są prawdziwe i dotyczą hitlerowskiej akcji T4. Jej celem było unicestwienie ludzi słabych, chorych, niezdolnych do samodzielnego radzenia sobie w życiu, mordowania chorych dzieci.
Zapomniani, czyli bezimienni często zwabiani podstępnie z nieświadomymi, opiekującymi się nimi rodzinami, poddawani okrutnym terapiom, weterani i odznaczeni bohaterowie I wojny światowej poddawani w pseudo placówkach leczniczych terapiom w pokojach głodowych.
Ta książka to zbudowany przez autorkę pomnik dla zapomnianych ofiar, który powinien przemówić do ludzkości.
Zainteresowanych tematem na terenie Polski polecam wstrząsającą książkę Anny Dziewit – Meller: „Góra Tajget”.

Bardzo dobra książka. Historia niby znana- naziści, którzy nie ponieśli kary- ale przedstawiona w zaskakujący sposób. Dwie narrację współczesna i wojenna. Wiele zwrotów akcji. Jednak momentami akcja rozwleczona. Interesujące kreacje bohaterów. Polecam.

Niezwykle wciągająca historia. Książka, która zmusza do poszukiwania informacji na tematy o których opowiada autorka. Dzięki temu dowiedziaam się wielu ciekawych i wstrząsających rzeczy o których nie miałam pojęcia. Niby fikcja a jednocześnie na faktach. Super!

Bardzo dobry thriller z ważnymi wątkami historycznymi dotyczącymi II wojny światowej i odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.
Naprawdę dobra książka i warta przeczytania, aby nigdy nie zapomnieć o okrucieństwach hitlerowców.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Dość ciekawa, ale trochę przegadana. Za dużo nic nie wnoszących wątków za mało rozwinięty temat eutanazji niepełnosprawnych w III Rzeszy. Nie mniej czyta się dobrze.

• Rok 2019
  • Samodzielne