Zapomniani

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Tytuł oryginału:
- Die Vergessenen
- Wydawnictwo:
- Sonia Draga
- Data wydania:
- 2019-03-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-03-20
- Liczba stron:
- 440
- Czas czytania
- 7 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381106856
- Tłumacz:
- Daria Kuczyńska-Szymala
- Tagi:
- literatura niemiecka wspomnienia śledztwo dramat Winklberg Akcja T4 III Rzesza ernichtung von lebensunwertem Leben E-Aktion niepełnosprawni proces poszukiwanie zbrodnie wojenne II wojna światowa szpital psychiatryczny
Napisany z rozmachem thriller rodzinny o zbrodniach z niedawnej przeszłości, o których trzeba pamiętać…
1944. Kathrin Mändler zaczyna pracę jako pielęgniarka; wierzy, że wreszcie odnalazła swoje miejsce. Niedługo potem poznaje charyzmatycznego doktora Karla Landmanna, który niesamowicie ją pociąga. Zbyt późno orientuje się, że praca Landmanna zagraża życiu wielu ludzi, w tym i jej.
2013. W Monachium mieszka człowiek do zadań specjalnych, Manolis Lefteris. Gdy otrzymuje zlecenie, by przechwycić tajemnicze dokumenty, będące w posiadaniu pewnej starszej pani, uznaje to za rutynowe zadanie. Nie przeczuwa, że wkrótce odkryje zbrodnię, która pozostawała tajemnicą przez całe pokolenia…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Nieodpokutowane zbrodnie
Manolis wyciągnął komórkę, której numer znało oprócz niego tylko dwoje ludzi. Poczuł lekki niepokój, gdy zobaczył na wyświetlaczu smartfona nazwisko Bernda Köstera. Sprawa z Huthem przebiegła bez zakłóceń. Wszystko to kwestia dobrego przygotowania. Nie pozwolił sobie na żaden błąd. A może jednak?
- Cześć, Bernd. Jakiś problem?
- Miałbym dla ciebie nowe zlecenie, nic wielkiego.
- O co chodzi?
- Trzeba mieć tylko na kogoś oko. Christian Wiesinger. Mieszka w Monachium i szuka dokumentów, które należą do jednego z moich klientów. Gdy je znajdzie, odbierzesz mu je. To wszystko.
Z zainteresowaniem wziąłem do ręki thriller „Zapomniani”. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jej autorką jest Ellen Sandberg, monachijska pisarka. Tym razem napisała powieść, której kanwą są pewne wydarzenia z historii III Rzeszy. Byłem ciekaw, jak ten temat podejmie niemiecka autorka. Wydawca informuje, że jest to „napisany z rozmachem thriller o zbrodniach z niedawnej przeszłości, o których trzeba pamiętać”.
Wiemy z historii, jak ciężko przyszło Niemcom rozliczenie z historią i dziedzictwem III Rzeszy. Wszak Hitlera popierały miliony ludzi. Mówię tylko o samych zaangażowanych, o tych, którzy należeli do NSDAP, SS i innych organizacji. Nie łudźmy się, że po wojnie rozpłynęli się oni w powietrzu. Zaskakująco wielu z nich żyło sobie wygodnie i spokojnie długie lata. Do 1945 roku mordercy, gestapowcy, esesmani, po wojnie przeobrażali się w dobrodusznych urzędników, zwykłych ludzi, którzy „tylko wykonywali rozkazy”. Jak zauważył ktoś z przekąsem, nagle okazuje się, że w czasie wojny wszyscy Niemcy pracowali na poczcie albo na kolei.
Akcja „Zapomnianych” rozpoczyna się 2013 roku. Pewien człowiek od zadań specjalnych ma przechwycić dokumenty, na których komuś bardzo zależy. Manolis przyjmuje to zlecenie i do pewnego momentu traktuje je jak wszystkie inne. W swoim zawodzie jest profesjonalistą. Jednak jest coś, z czym nie potrafi się uporać. Każdej nocy dręczy go ten sam koszmar. Widzi rodzinę swego ojca, którą w Grecji podczas pacyfikacji jednej z wiosek brutalnie zamordowali niemieccy żołnierze. Tato opowiedział mu o tej masakrze, gdy chłopiec miał jedynie sześć lat. Od tamtej chwili nie śpi spokojnie, każdej nocy budzi się zlany potem. Ma ogromny żal, że mimo szczegółowych opisów tej masakry żaden z jej sprawców nie poniósł kary. Nie wierzy w sprawiedliwość ferowaną przez sądy. Nie przypuszcza, że nowe zlecenie w jakiś sposób zmieni jego życie.
Kathrin Mändler, owa staruszka przechowująca tajemnicze dokumenty, trafia do szpitala z udarem. Splot okoliczności sprawia, że tajemniczych teczek szuka także jej siostrzenica Vera, która odkrywa przerażającą prawdę o swojej ciotce. Podczas wojny pracowała ona jako pielęgniarka w Winkelbergu. Był tam zakład opiekuńczo-leczniczy. Tak naprawdę była to jedna z tzw. głodowni, w których zabijano umysłowo chorych, upośledzonych i ludzi niezdolnych do pracy. Vera, która jest dziennikarką, postanawia zgłębić temat.
Komu – blisko siedemdziesiąt lat po wojnie – aż tak zależy na tych dokumentach? Co się w nich kryje?
Historię opisaną w powieści czyta się jednym tchem. Dzieje się tak mimo czasem nie najlepszego stylu – trudno ocenić, czy to wina autorki, czy przekładu.
Wydarzenia rozgrywają się równolegle w roku 2013 i 1943 (i latach następnych). Czytamy o okrutnych zbrodniach III Rzeszy. Powieść przynosi także odpowiedź na pytanie, jak potoczyły się losy zbrodniarzy po wojnie. Norymberga nie była regułą. Wielu z nich dożyło spokojnie sędziwego wieku.
Jak zakończy się historia Manolisa i Very? Czy odkryją prawdę? Czy niemiecki wymiar sprawiedliwości tym razem zda egzamin? Lektura „Zapomnianych” przynosi odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Książka jest opowieścią o zbrodniach, za które nikt nie odpokutował. O próbie dochodzenia do prawdy i sprawiedliwości, których – niestety – czasem próżno szukać w sądach.
Jeżeli szukacie dobrego thrillera z wątkami historycznymi, to jest to książka dla was.
Wojciech Sobański
Książka na półkach
- 142
- 80
- 19
- 10
- 5
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
Cytaty
Życie wyposażone jest we wsteczne lusterko, w którym zawsze widzi się swoich rodziców.
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa pozycja poruszająca bardzo trudny temat zbrodni wojennych. Osobiście czytanie o przeżyciach pacjentów ośrodka, w którym mieli być leczeni a zgotowano im kaźnie budziło we mnie straszny smutek ale i wstręt to oprawców. W głowie się nie mieści jak drugi człowiek może drugiemu zgotować taki los. Drugą przerażająco sprawą jest to, że wielu oprawców uniknęło jakiejkolwiek kary i przeżyło swoje życia. Zdaję sobie sprawę, że książka ta nie jest literaturą faktu, ale zdaje sobie również sprawę, że na prawdę takie rzeczy się działy i wielu się zbrodniarzy wywinęło się bez szwanku.
Co do dwóch głównych postaci Very i Manilisa to mam mieszanie odczucia. Ich kreacje nie do końca do mnie przemawiały. Zdaje mi się też, że autorce w pewnym momencie zabrakło pomysłu na rozwój akcji i zbyt "łatwo" bohaterom udało się wychodzić z trudnych sytuacji.
Mam tu głownie namyśli scenę na parkingu oraz wizytę Manolisa u Landmana, ale cóż to tylko moje odczucia.
Generalnie książka bardzo mi się podobała i nie żałuję, że po nią sięgnąłem. Gdybym mógł cofnąć czas bez wahania sięgnąłbym po nią drugi raz.
Bardzo ciekawa pozycja poruszająca bardzo trudny temat zbrodni wojennych. Osobiście czytanie o przeżyciach pacjentów ośrodka, w którym mieli być leczeni a zgotowano im kaźnie budziło we mnie straszny smutek ale i wstręt to oprawców. W głowie się nie mieści jak drugi człowiek może drugiemu zgotować taki los. Drugą przerażająco sprawą jest to, że wielu oprawców uniknęło...
więcej Pokaż mimo toDość ciekawa, ale trochę przegadana. Za dużo nic nie wnoszących wątków za mało rozwinięty temat eutanazji niepełnosprawnych w III Rzeszy. Nie mniej czyta się dobrze.
Dość ciekawa, ale trochę przegadana. Za dużo nic nie wnoszących wątków za mało rozwinięty temat eutanazji niepełnosprawnych w III Rzeszy. Nie mniej czyta się dobrze.
Pokaż mimo to„ Zapomniani” to niezwykle poruszająca emocje Czytelnika powieść o zbrodniach, których nie wolno zapomnieć na kartach historii i pamięci narodów.
Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie w Monachium 2013 roku oraz w 1944 roku, kiedy młoda pielęgniarka Kathrin rozpoczyna swój staż zawodowy w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Winkelbergu. Tam poznaje charyzmatycznego doktora Karla Landmanna.
Powieść ujawniająca szokujące i przerażające zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej nie tylko na terenie faszystowskich Niemiec, ale również w Polsce gdzie niektóre placówki zdrowotne objęte były programem akcji T4.
- „ Po długim namyśle doszedłem do wniosku, że tylko zdolni do życia mają prawo żyć, więc lepiej będzie wyciąć to dziecko z ciała narodu.” Cyt.: fragment listu ojca chorego dziecka przyzwalającego i popierającego eutanazję dla zachowania czystości rasy.
Książka jest fikcją literacką, jednak opisane w niej wydarzenia historyczne są prawdziwe i dotyczą hitlerowskiej akcji T4. Jej celem było unicestwienie ludzi słabych, chorych, niezdolnych do samodzielnego radzenia sobie w życiu, mordowania chorych dzieci.
Zapomniani, czyli bezimienni często zwabiani podstępnie z nieświadomymi, opiekującymi się nimi rodzinami, poddawani okrutnym terapiom, weterani i odznaczeni bohaterowie I wojny światowej poddawani w pseudo placówkach leczniczych terapiom w pokojach głodowych.
Ta książka to zbudowany przez autorkę pomnik dla zapomnianych ofiar, który powinien przemówić do ludzkości.
Zainteresowanych tematem na terenie Polski polecam wstrząsającą książkę Anny Dziewit – Meller: „Góra Tajget”.
„ Zapomniani” to niezwykle poruszająca emocje Czytelnika powieść o zbrodniach, których nie wolno zapomnieć na kartach historii i pamięci narodów.
więcej Pokaż mimo toAkcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie w Monachium 2013 roku oraz w 1944 roku, kiedy młoda pielęgniarka Kathrin rozpoczyna swój staż zawodowy w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Winkelbergu. Tam poznaje...
Bardzo dobra książka. Historia niby znana- naziści, którzy nie ponieśli kary- ale przedstawiona w zaskakujący sposób. Dwie narrację współczesna i wojenna. Wiele zwrotów akcji. Jednak momentami akcja rozwleczona. Interesujące kreacje bohaterów. Polecam.
Bardzo dobra książka. Historia niby znana- naziści, którzy nie ponieśli kary- ale przedstawiona w zaskakujący sposób. Dwie narrację współczesna i wojenna. Wiele zwrotów akcji. Jednak momentami akcja rozwleczona. Interesujące kreacje bohaterów. Polecam.
Pokaż mimo toNiezwykle wciągająca historia. Książka, która zmusza do poszukiwania informacji na tematy o których opowiada autorka. Dzięki temu dowiedziaam się wielu ciekawych i wstrząsających rzeczy o których nie miałam pojęcia. Niby fikcja a jednocześnie na faktach. Super!
Niezwykle wciągająca historia. Książka, która zmusza do poszukiwania informacji na tematy o których opowiada autorka. Dzięki temu dowiedziaam się wielu ciekawych i wstrząsających rzeczy o których nie miałam pojęcia. Niby fikcja a jednocześnie na faktach. Super!
Pokaż mimo toDoskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)
Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)
Pokaż mimo toBardzo dobry thriller z ważnymi wątkami historycznymi dotyczącymi II wojny światowej i odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.
Naprawdę dobra książka i warta przeczytania, aby nigdy nie zapomnieć o okrucieństwach hitlerowców.
Bardzo dobry thriller z ważnymi wątkami historycznymi dotyczącymi II wojny światowej i odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.
Pokaż mimo toNaprawdę dobra książka i warta przeczytania, aby nigdy nie zapomnieć o okrucieństwach hitlerowców.
Przyznaję, że czytało mi się ciężko. Dużo czasu minęło odkąd zaczęłam lekturę. Nie umiem też wytłumaczyć dlaczego, ponieważ książka jest raczej ciekawa, porusza ważne tematy. Już samo nawziązanie do czasów II wojny światowej jest dobre, interesujące. Chociaż "nawiązanie" to nieodpowiednie słowo, bo to podstawa całej książki.
Może czas, w którym po nią sięgnęłam był nieodpowiedni? Nie wiem.
Nie porwała mnie, chociaż sama końcówka była niezła.
Masło maślane - ta moja opinia ;)
Przyznaję, że czytało mi się ciężko. Dużo czasu minęło odkąd zaczęłam lekturę. Nie umiem też wytłumaczyć dlaczego, ponieważ książka jest raczej ciekawa, porusza ważne tematy. Już samo nawziązanie do czasów II wojny światowej jest dobre, interesujące. Chociaż "nawiązanie" to nieodpowiednie słowo, bo to podstawa całej książki.
więcej Pokaż mimo toMoże czas, w którym po nią sięgnęłam był...
Świetny thriller, którego akcja rozgrywa się współcześnie w okolicach Monachium lecz jej podłożem jest program Aktion T4, realizowany w ramach narodowosocjalistycznej higieny w latach 1939–1944 w nazistowskich Niemczech polegający na szeroko pojętej eutanazja ludzi upośledzonych, czyli po prostu na mordowaniu m.in, ludzi chorych psychicznie, niepoczytalnych, z zespołem Downa lub wadami wrodzonymi i rozwojowymi. Książka porusza bardzo trudny temat odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie
Jednym z głównych bohaterów jest Manolis Lefteris, który podczas poszukiwań zaginionych dokumentów na zlecenie tajemniczego zleceniodawcy, śledzi dziennikarkę Verę Mändler, której ciotka Kathrin pod koniec wojny pracowała jako pielęgniarka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Winkelbergu, gdzie wówczas realizowany był program T4. Kathrin związana była wówczas nieformalnie z doktorem Landannem, okrutnym szefem Zakładu. Czy Kathrin świadomie uczestniczyła w tym procederze, czy była tylko trybikiem, który nie miał wyboru? Odkrycie prawdy nie jest łatwe, ponieważ Karhrin, która doznała udaru nie jest w stanie nic powiedzieć.
Tę powieść trzeba koniecznie przeczytać.
Świetny thriller, którego akcja rozgrywa się współcześnie w okolicach Monachium lecz jej podłożem jest program Aktion T4, realizowany w ramach narodowosocjalistycznej higieny w latach 1939–1944 w nazistowskich Niemczech polegający na szeroko pojętej eutanazja ludzi upośledzonych, czyli po prostu na mordowaniu m.in, ludzi chorych psychicznie, niepoczytalnych, z zespołem...
więcej Pokaż mimo toZapomniani to dobrze napisana, wciągająca opowieść. Przyznam się, iż jestem książką zaskoczona, pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się, że tak mnie zaintryguje, wciągnie, poruszy.
Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasie II wojny światowej, gdy III Rzesza była w rozkwicie.
W Zapomnianych jest wszystko, co potrzebne żeby książka zaintrygowała. Mamy charyzmatycznego człowieka od zadań specjalnych, tajemnicze dokumenty, które musi zdobyć za wszelką cenę, wielkie sekrety i niesnaski rodzinne, porywającą miłość, zagrożenie, które czyha na bohaterkę przed laty i teraz oraz kwestie, które poruszą każdego czytelnika.
Komu zagraża starsza, schorowana pani? Co takiego ukrywa?
Zapomniani to historia, w której przeplata się wiele wątków, ale główne to miłość, sekrety wojenne, dążenie do prawdy i tajemnica licząca ponad 70 lat, którą jedni chcą skryć przed oczyma innych. Co takiego jest w dokumentach przechowywanych przez starszą panią, iż wielu ludzi jest w stanie poświęcić wszystko żeby je zdobyć?
To także opowieść o wojennej gehennie, niewyobrażalnych zbrodniach i o tym, iż nie zawsze sprawiedliwość wygrywa. Realne życie nie jest niestety bajką.
Przewaga Zapomnianych nad innymi thrillerami polega na tym, iż autorka w książce porusza wiele różnorodnych tematów. Część z nich dotyczy niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej, część innych, ale powiązanych z tym zagadnieniem spraw.
W trakcie lektury w głowie czytelnika piętrzą się różne pytania, wątpliwości, wiele rzeczy nas oburza, wręcz przeraża.
Książka nie jest łatwa. Porusza ona bolesne, trudne tematy, zmusza do myślenia. Nie jest to lektura lekka, przyjemna. Jednak bez wątpienia warto jej dać szansę.
Sandberg opisuje typ zbrodni hitlerowskich, który sporadycznie jest poruszany w literaturze. Tym samym mamy okazję dowiedzieć się czegoś nowego, zastanowić się nad kilkoma sprawami, przemyśleć je.
Czyta się dobrze, choć trzeba sobie zadać sporo trudu, żeby w lekturę wniknąć. Zapomniani porywają, zabierają kilka godzin, pozostawiają z wieloma pytaniami, wątpliwościami. Warto sięgnąć po tę pozycję.
Zapomniani to dobrze napisana, wciągająca opowieść. Przyznam się, iż jestem książką zaskoczona, pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się, że tak mnie zaintryguje, wciągnie, poruszy.
więcej Pokaż mimo toAkcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasie II wojny światowej, gdy III Rzesza była w rozkwicie.
W Zapomnianych jest wszystko, co potrzebne żeby książka...