Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii

Okładka książki Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii Małgorzata Kornacka
Małgorzata Kornacka Wydawnictwo: Fronda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fronda
2019-01-22
2019-01-22

Książka zbytnio nie różni się tak naprawdę od innych o tematyce psychologicznej. Właściwie takie rzeczy mógłby napisać każdy psycholog, gdyby tylko zlecono mu dodatkowo przeczytanie Biblii. Tu jakiś cytacik, tu jakaś tabeleczka, tam jakiś rysuneczek... Skoro Bóg jest wszystkim, to chyba powinno być Go dużo więcej... Nie mówię, że książka jest zła, bo jakimś tam tokiem biblijnym podąża, ale jednak czuje się jakiś niedosyt.

Lekko podany podręcznik psychoedukacji dla żółtodziobów gęsto przetykany przykładami z osobistej praktyki Autorki - doświadczonego psychologa i coacha. W pozycji tej znajdziemy wiele dowcipnych ilustracji Jana Tatura oraz nie aż tak wiele cytatów z Pisma Świętego, W ostatnim rozdziale Autorka nieco szerzej dzieli się z czytelnikiem swoimi przekonaniami. Wyrazy uznania dla Autorki za odważne przyznawanie się do katolickiego światopoglądu, który w środowisku psychologów i coachów jest rzadko spotykany, a często uznawany za dziwactwo z innej epoki.
Zdecydowanie polecam, szczególnie ludziom młodym, poszukującym wartości i zmagającym się z wieloma ograniczającymi przekonaniami i błędnymi schematami nawykowymi.

W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera praca nad sobą, doskonalenie się, sięganie po porady i wsparcie specjalistów w danej dziedzinie, czy to psychologów, logopedów, stylistów. W ślad za tym trendem coraz popularniejszy staję się także coaching, rodzaj rozwoju i dążenie do osiągania stawianych sobie celów. A co się stanie gdy do coachingu dodamy elementy biblijne, które wzbogacą proces pracy nad sobą? O tym przeczytamy w najnowszej książce Małgorzaty Kornackiej – „Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii.”
W książce spotkamy terminy znane w zakresie motywacji, psychologii i doradztwa personalnego: myśli automatyczne, dysonans i zniekształcenia poznawcze, asertywność, teorie motywacji, ale spojrzymy na nie także z poszerzonego, biblijnego punktu widzenia. Autorka w zręczny sposób wplata do książki zagadnienia wiary popierając je licznymi cytatami, które obrazowo przedstawiają głębię przedstawianych zdarzeń i sytuacji. Poprzez swoje ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi Małgorzata Kornacka dzieli się z nami licznymi przykładami, przytacza rozmowy z pacjentami, ich punkt widzenia i sposób rozwiązywania problemów.
Jak odróżnić fakty od ich interpretacji, czy białe zawsze jest białe, czym jest przebaczenie winy i wrogość wobec innych? Czy i kiedy warto się do siebie porównywać? Czy lęk i strach to to samo? W jaki sposób wkładanie pieniędzy do słoiczka przybliża nas do zmian na lepsze – i to nie pod względem finansowym? A może wydaje nam się, że tylko my mamy pod górkę, a czubek stojącej przed nami góry lodowej wciąż jest dla nas za daleko?
Porady zawarte w książce zaspokoją nie tylko czytelników chcących rozwiązywać swoje codzienne problemy, lecz także znajdziemy tu porady dotyczące zarządzania ludźmi, motywowania pracowników i budowania dobrych relacji z innymi.
Książka jest swego rodzaju remedium na nasze codzienne problemy, z którymi często zmagamy się sami, nie wiedząc, że rozwiązanie problemu może przyjść łatwiej niż nam się wydaje. Chociaż proces doskonalenia się może być długi i wymagający – z autorką i jej poradami na pewno szybko znajdziemy sens naszego życia, stawiając czoła przeciwnościom losu i wyciągając wnioski z każdej porażki, którą poniesiemy w przyszłości.
Już dziś sięgnijmy po lekturę, aby żyć w harmonii ze sobą, światem i Bogiem.

Gdybym miała nazwać tę książkę powiedziałabym, że to książka-ulga. Na każdy rozdział reagowałam głębokim westchnieniem: “oooo czyli nie jestem nienormalna, to najwyraźniej całkiem typowe pokręcone myśli”. Jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z poradnikami psychologicznymi. Kornacka pisze o natrętnych myślach, poczuciu własnej wartości, o emocjach i przebaczaniu, depresji, motywowaniu czy asertywności. Narracja płynie swobodnie, wesoło, jakby autorka po prostu rozmawiała z przyjacielem.*

*opinia jest fragmentem recenzji https://magazyn-opinii.blogspot.com/2019/02/bozy-coaching-to-ci-sie-opaca-jak.html

Super książka. Polecam

Super książka. Polecam

• Psychologgia
  • 000 Biblioteczka
  • Ebook_kupione
  • θεος
  • Psychologia
  • Coaching i mentoring

Małgorzata Kornacka Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii Zobacz więcej