Wieża Babel Wspomnienia polskich i niemieckich mieszkańców Doliny Białej Lądeckiej

Wydawnictwo: Klub Górski Doliny Białej Lądeckiej
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

"Mam nadzieję, że - dla dobra pokoju - nie będzie już w Europie zmian granicznych. Przesunięcie przez Stalina granic w kierunku zachodnim wypędziło i Polaków, i Niemców z ich historycznych terenów, których utrata wciąż będzie boleć. Są to rany, które bardzo długo się zabliźniają i przy każdej zmianie pogody wciąż na nowo się odzywają, jednak korekta nie cofnęłaby wyrządzonych krzywd, lecz jedynie spowodowała nowe nieszczęścia."
Christoph Hein

Wieża Babel to wzruszająca podróż sentymentalna dla pokolenia pamiętającego tamte czasy i interesująca lekcja historii dla ludzi młodszych.

Książkę wydano w wersji dwujęzycznej - w języku polskim i niemieckim.
niem. Der Turm zu Babel
Erinnerungen von polnischen und deutschen Bewohnern des Bieletales

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

muszka_aguszka | 2019-07-09
Przeczytana: marzec 2019

Książkę kupiłam z jednego powodu - jest w niej historia mojej prababci :) Po części była to więc bardzo sentymentalna lektura. Ogółem temat autochtonów i przesiedleńców jest dla mnie interesujący, wiec nie żałuję, ze taki egzemplarz w swojej biblioteczce posiadam. Zwłaszcza, że nakład był raczej symboliczny ze względu na małe fundusze i teraz już się jej nie kupi, chyba, że z drugiej ręki.
Co do samej treści, opowiadania są dość ciekawe, choć na pewno budzą większe uczucia jeśli się jest z którymś z miast/regionów związanym. Są tu dwie wersje językowe (PL/DE), ale polecam czytanie w oryginale - w tłumaczeniach można znaleźć błędy i braki treści, niedopowiedzenia.
Zatem - dla zapalonych lokalsów/zbieraczy jak najbardziej mogę tę lekturę polecić ;)