The Lady's Guide to Petticoats and Piracy

Okładka książki The Lady's Guide to Petticoats and Piracy Mackenzi Lee
Okładka książki The Lady's Guide to Petticoats and Piracy
Mackenzi Lee Wydawnictwo: Katherine Tegen Books Cykl: RODZEŃSTWO MONTAGUE (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
RODZEŃSTWO MONTAGUE (tom 2)
The Lady's Guide to Petticoats and Piracy
Katherine Tegen Books
2018-10-02
2018-10-02

Refleksje.
Na początku sądziłem, że przeczytam tylko 1 część z serii RODZEŃSTWO MONTAGUE, jednocześnie tak bardzo mnie wciągnęła ta, że nie mogłem się oprzeć i dosłownie połknąłem i drugą w jeden dzień.
***
Świetna wciągająca fabuła, 3 postacie kobiece, z ich splecionymi przygodami i rozterkami. Kontynuacja wątków z 1 części. Elementy fantastyczne pod koniec historii, podobnie jak w pierwszej książce. Wzorowanie się na postaciach historycznych kobiet z tamtej epoki.
***
Teraz odprawiam czary, by szybko wydali pozostałe dwie, albo w końcu przeczytam coś po angielsku - co będzie dla mnie wyzwaniem, bo lubię w literaturze czuć styl.

Refleksje.
***

Zdecydowanie lepiej mi się ją czytało, niż część pierwszą, głównie za sprawą tego, że w przeciwieństwie do Monty'ego, Felicity polubiłam.

Czyta się bardzo szybko, wciąga od pierwszych stron. Są silne postacie kobiece, przygoda i mnóstwo problemów po drodze. I dodatkowo, jak dla mnie, w tym tomie Monty wypadł lepiej niż w poprzednim.
Trochę chaotycznie zrobiło się dla mnie pod koniec, ale ogólnie całą historię odbieram pozytywnie.
Polecam!

Trochę chaotycznie zrobiło się dla mnie...

Próbuję zrozumieć, co poszło nie tak, ale nie do końca wiem, od czego zacząć. Felicity w pierwszym tomie była moją ulubienicą, dlatego sięgając po kontynuację myślałam, że będzie podobała mi się bardziej niż historia jej brata. Niestety, zajrzenie do głowy głównej bohaterce mi nie pomogło, wręcz przeciwnie. Strasznie mnie irytowała, męczyłam się czytając kolejne strony i bez cienia skruchy pomijałam nudniejsze akapity. Pozostali bohaterowie działali mi jeszcze bardziej na nerwy (jedynie Percy i Monty pozostali w moim sercu). A fabuła… Tym razem byłam przygotowana na niezłą przygodówkę, a nie romans. Zapięłam pasy, ubrałam gogle i przygotowałam się do lotu… ale nie wystartowałam. Miałam wrażenie, że autorka tylko odhaczała poszczególne punkty z listy i szła dalej. Wątek romantyczny okazał się małym okruszkiem, co nie przekonało mnie ani trochę, bo miałam nadzieję na więcej.

Przygody niepokornej buntowniczki w XVIII-wiecznej Europie!
Felicity Montague ma dość udawania, że ciekawią ją towarzyskie herbatki, plotki i pudrowanie twarzy. Woli nastawiać kości, czytać książki medyczne i marzyć o zostaniu lekarką.
Pragnie dostać się na praktyki do szpitala. Jej umiejętności i inteligencja na nic się jednak nie przydają w czasach, kiedy największym przewinieniem jest to, że urodziłaś się... dziewczyną.
Zadziorna i uparta Felicity nie zamierza dostosowywać się do panujących wokół zasad. Jeszcze pokaże wszystkim, na co ją stać!

Na taką właśnie bohaterkę czekałam. Odważna, bezkompromisowa i uparcie dążąca do celu. Pokazuje, że mimo przeciwności losu warto próbować spełniać marzenia. Ona, kobieta w XVIII wieku chciała zostać lekarzem, ale nikt nie chciał dać jej nawet szansy przez jej płeć. Felicity jednak nie poddawała się.

Natomiast w książce nie tylko ona jest silną kobietą. Johanna oraz Sim to kolejne bohaterki, które próbują wywalczyć sobie inne życie. Sim musi walczyć o to co jej się należy tylko dlatego, że jest kobietą ,,… bo kobietom nie wystarczy dorównanie mężczyznom, by mogły z nimi konkurować, one muszą być lepsze”.

Znowu autorka zachwyciła mnie skupieniem się na problemach panujących w XVIII wieku. Tym jak traktowane były kobiety, jak wyglądało zdobywanie zawodu lekarza czy kwestia zagarniania i niewolenia ziemi afrykańskiej przez Europejczyków, czego konsekwencją było piractwo.

Warto też wspomnieć, że główna bohaterka jest osobą aseksualną. Nie jest to powiedziane wprost, ponieważ w tamtych czasach nie było takiego określenia, ale zostało to potwierdzone przez autorkę.

Zachęcam was do przeczytania tej książki, bo jest naprawdę ciekawa. Nie musicie znać poprzedniego tomu, ponieważ są to odrębne historie, ale pierwszy tom jest również interesujący.

Przygody niepokornej buntowniczki w XVIII-wiecznej Europie!

Wiatr we włosach, zapach przygód i trochę walki o równość płci…

✨“Nie potrzebuję powodów, by istnieć. Nie muszę usprawiedliwiać tego, że zajmuję miejsce w tym świecie.”~mówi nam Felicity, główna bohaterka. ✨

To na prawdę wciągająca, zajmująca miło czas powieść, która angażuje czytelnika od pierwszej strony. Jest ciekawa, ale nie zapadła mi w pamięć bardzo mocno. Jest dobra, ale nie wybitna według mnie.

Wątek feministyczny nie jest podany wprost, tylko wpleciony miedzy wierszami, co na prawdę bardzo mi się podobało. Tak samo klimat dziewiętnastowiecznej Anglii jest niezwykły! ✨✨✨

Chciałabym jednak poruszyć kwestię, która bardzo mnie irytowała. Otóż Felicity nie chce robić tego co większość kobiet w jej czasach, chce być lekarką. I nic w tym złego. Gorzej, że czuć jej negatywne nastawienie do ubierania sukienek, chodzenia na herbatki. To mnie trochę dotknęło, bo każda kobieta jest wartościowa bez względu na to co robi (chyba, że swoim zachowaniem krzywdzi innych). ☀️✨

Wiatr we włosach, zapach przygód i trochę walki o równość płci…

Kontynuacja książki „Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie”. Felicity ma dość tego, że jej plany o zostaniu lekarzem są brane za głupie, nie mające się spełnić marzenie tylko dlatego, że jest dziewczyną. By uniknąć zaręczyn z naprawdę miłym piekarzem wyrusza do Londynu do brata i jego chłopaka, z którymi to rok temu odbyła grand tour. Tam dalej szuka możliwości na naukę medycyny pod okiem jakiegoś lekarza. Jednak przekonanie bandy seksistowskich mężczyzn nie będzie łatwe. Możliwe, że będzie wymagało kolejnej podróży…
To świetna książka, która przede wszystkim porusza sprawy feministyczne. Akcja dzieje się w XVIII wieku, kiedy kobiety, jak wiadomo, miały o wiele mniej praw niż obecnie i musiały spotykać się z jeszcze większym seksizmem. Jednak czytając ją nie sposób nie zauważyć rzeczy, które można porównać do dzisiejszych czasów (np. fragment, gdy Felicity wspomina trud podróży dyliżansem z Edynburga do Londynu, gdy jedną z przeszkadzających jej rzeczy było to, że mężczyzna, który z nią jechał ciagle pytał o jej imię, miejsce zamieszkania i czemu się nie uśmiecha). Czytając zakończenie byłam całkowicie zachwycona tym, jak wszystko zostało rozwiązane.
Pierwsza cześć była według mnie trochę lepsza, ale to pewnie przez to, że było w niej więcej Henry’ego i Percy’ego. Jednak tu też mamy świetnych bohaterów (w większości są to kobiety) oraz niesamowitą historię, która zaskakuje i pokazuje prawdziwą siłę, determinację oraz odwagę kobiet.

Zdziwiłam się, gdy zobaczyłam, że "Poradnik dżentelmena o występku i cnocie" posiada kontynuację. Myślałam, że jest to historia zamknięta. A jeszcze większe zdziwienie ogarnęło mnie, gdy na LC zobaczyłam, że są jeszcze 2 części tej historii, ale niewydane jeszcze w Polsce.

Ale, wracając do "Przewodnika dla damy po halkach i korsarstwie", pomimo mojego początkowego zdziwienia, szybko wkręciłam się w historię. I tym razem autorka stworzyła dla nas niesztampową historię w XVIII wieku pokazującą nam, jak ciężko miały ambitne kobiety w tamtych czasach, a w tle pojawiają się głównie męskie postaci z poprzedniej części - Monty i Percy.

Po raz kolejny wyruszamy z nimi na przygodę pełną zaskakujących zwrotów akcji, w którą bardzo łatwo się wkręcić, a trudno odłożyć. Jest to idealna książka na odstresowanie się po ciężkim dniu - subtelny humor i lekki styl autorki tworzą wspaniałą całość, którą można połknąć na raz.

Jedynym minusem był dla mnie wątek romantyczny pokazany na samym końcu - niestety nie miał dla mnie logicznego wyjaśnienia, wziął się nieco znikąd, ale był on na tyle nieznaczący, że łatwo przymknąć na to oko.

Ciekawe i przyjemne. Chciałabym czuć do czegoś taką pasję, jak Felicity do nauki!

Rozczarowałam się tą pozycją.
- Denerwująca bohaterka
- Przewidywalne wątki
- Wątek fantastyczny taki ni z gruszki ni z pietruszki.
Jednak czytało się przyjemnie. Niektóre wątki były ciekawe. Pojawili się Monty i Percy dlatego 6/10 ha ha

Rozczarowałam się tą pozycją.
- Denerwująca bohaterka
- Przewidywalne wątki
- Wątek fantastyczny taki ni z gruszki ni z pietruszki.

Doceniam za zgodność historyczną postaci i warstwę fantastyczną ale nie wciągnęła mnie całkowicie

• Po angielsku

Mackenzi Lee Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie Zobacz więcej