Stracone zachody miłości

Okładka książki Stracone zachody miłości William Shakespeare
Okładka książki Stracone zachody miłości
William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Kolekcja Hachette: William Szekspir
9788328207622
Leon Ulrich

momentami bardzo śmieszna ale bez szału

momentami bardzo śmieszna ale bez szału

„Stracone zachody miłości” to kolejna komedia Szekspira, którą mam już za sobą i muszę przyznać, że nie przypadła mi ona specjalnie do gustu. Powodem tego jest chyba mnogość postaci i dosyć zawikłana fabuła. W przypadku poprzednich sztuk nie miałam co prawda problemu w tej kwestii, jest jednak coś w tym konkretnym dziele, co wydaje mi się odrobinę chaotyczne.
Fabuła dramatu osadzona jest w krainie Nawarry, w której król nagle podejmuje decyzję o ustanowieniu pewnych absurdalnych zakazów w kwestii kontaktów damsko-męskich, co ma na celu nakłonienie młodych ludzi do skupienia się na edukacji oraz głębszych rozważaniach. Sens tego zamysłu jednak upada gdy tylko władca spotyka francuską księżniczkę, od której sam nie jest w stanie oderwać myśli.
Jak to bywa u Szekspira spora ilość niedopowiedzeń oraz kilka niefortunnych spotkań ostatecznie doprowadzają do swego rodzaju szczęśliwego rozwiązania kłopotliwej sytuacji z tą jednak różnicą, że nie mamy tu do czynienia z definitywnym szczęśliwym zakończeniem, które zazwyczaj serwuje nam autor, gdyż księżniczka stawia władcy warunek. Jeśli król Nawarry wytrzyma w swoim postanowieniu rok i nie pozostanie wierny swemu wyznaniu, ona z pewnością wróci do niego i zgodzi się odwzajemnić jego uczucia. Istnieje teoria, że to nietypowe zakończenie miało związek z kontynuacją dramatu zatytułowaną „Love's labour's won” nie ma jednak pewności, czy nie był to po prostu alternatywny tytuł istniejącej już sztuki.

Polecam oczywiście fanom Szekspira, jednak początkujących odsyłam do innych dzieł dramaturga takich jak, chociażby moje ulubione „Wiele hałasu o nic”.

Fabuła dramatu...

Moim zdaniem jedno ze słabszych dzieł Szekspira. Tak jak inne komedie były w stanie łatwo wywołać u mnie uśmiech, tak tu dowcip był przyciężki, żarty niezrozumiałe. Winę też zrzucam na irytujące postacie męskie, głupich panów, którzy myślą, że są wielkimi intelektualistami. Oczywiście był to zapewne zamiar autora, jednak więcej przynieśli komedii ubytku niż pożytku, a już na pewno mnie przynieśli zbyt dużo irytacji.

• Renesans
  • Utwór dramatyczny

Dodaj cytat z książki Stracone zachody miłości