Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
poezja
Ag2S

Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł się do słów „Róbmy swoje”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego, które właśnie trafia w ręce czytelników, jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Od_oddechu_do_oddechu__Na...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Od_oddechu_do_oddechu__Na...»

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 423

Od słowa do serca

Wojciecha Młynarskiego przedstawiać nie trzeba. Trudno sobie wyobrazić, by ktoś nie usłyszał choćby tekstów napisanych przez niego piosenek. Na tym w żadnym razie nie powinno się zaprzestać, bo to tak, jakby w wykwintnej restauracji konsumpcję zakończyć na samej przystawce. Niby można, ale dlaczego mielibyśmy sobie odmówić doświadczania nowych, fascynujących smaków?

Poezja w tym wydaniu mieni się wieloma kolorami. Począwszy od afirmacji istnienia, przez nieuchronność przemijania. Nutki nostalgii zabarwione miłością. Nie brakuje także miejsca na polityczny pazur, czy satyrę na rodzimą mentalność. Blaski i cienie w formie, która nie starzeje się ani trochę, za to pochłania się ją do utraty tchu.

Sam z twórczością Młynarskiego nie miałem wcześniej wiele do czynienia. Echa Opola były mi najbliższe z pajęczyny skojarzeń z utytułowanym twórcą. I byłaby to wielka, by nie rzec niepowetowana strata, gdyby moja znajomość zakończyła się na etapie wyśpiewywanych aranżacji. Mówię o tym dlatego, że zapoznając się z kolejnymi kompozycjami nabrałem pewności, iż absolutnie każdy może się w niej odnaleźć.

Teksty wciąż są tak samo aktualne i wdzięczne, a niektóre zdają się rezonować bardziej niż kiedyś. Nieistotne czy mowa tu o szpilach wbijanych z polotem i inwencją, czy okruchach ulotności uchwyconych na papierze. Ten przekaz wciąż ma siłę i czyn. Rytm, który otula i porywa. Po tym poznaje się autorów wielkich, gdy wersy ich nie gasną z upływem wiosen, ale dojrzewają jak dobre wino.

Dlatego...

Dlatego bez względu na to czyś laik czy profesjonalista.
Poezja to dla Ciebie powietrze czy przelotny szmer.
Na taką propozycję należy prędko przystać,
bo nie wiadomo, kiedy powtórzy się.

Patryk Rzemyszkiewicz

Jolanta | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Książka zawiera ok. 235 tekstów Wojciecha Młynarskiego. Napisał ich podobno ponad 2 tysiące. Był mistrzem i artystą słowa, geniuszem.
Wielką osobowością, z charakterem. On i Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta, podnieśli rangę pisania piosenek, tekstów do wielkiej poezji, do piosenki literackiej. Tych tekstów nie można nie znać. Wiele z nich używamy w mowie potocznej. Znają je prawie wszyscy: młodsi i starsi. To teksty nie tylko o miłości, ale także o życiu, z zskakującą puentą.
We wstępie tej książki, Jerzy Bralczyk świetnie opisał twórczość Wojciecha Młynarskiego:
"Młynarski daje mi wiele radości. Wynikającej z kunsztu formy, z międzytekstowych i międzystylowych zabaw, z pokazywania wielostronnych nieoczekiwanych możliwości językowych. Z operowania niespodziewanie dopuszczalnymi znaczeniami przwywołanych słów. I jednocześnie z nieodpartego poczucia swobody w tym wszystkim. Radości z odczuwania - oby uprawnionych - różnych odmian wspólnoty, wspólnoty myślenia,...

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Wojciech Młynarski (1941 – 2017) to przede wszystkim inteligent z "dobrej rodziny". To było widać, to było słychać, to było czuć. Po napisaniu tekstów kilku piosenek przygotował show, który był jego wielkim entree. Był to program pt "Radosna gęba stabilizacji" wystawiony w starych "Hybrydach" przy ul. Mokotowskiej w listopadzie w 1962 r. Na plakacie widniało: reżyseria Wojciech Młynarski, scenariusz Wojciech Młynarski, aktorzy - na pierwszym miejscu – Wojciech Młynarski, muzyka Chubby Checker, Wojciech Młynarski. Były w tym programie piosenki o „inteligencie „Przekrojowym”, któremu ciasno w głowie”, o królu półświatka Jesiotrdarskim (w realu Andrzej Rzeszotarski, cinkciarz, defenestrowany w 1971, a nie rotmistrz jak podają w internecie), czy też „Ulica Żabia”, którą można usłyszeć w nowym wykonaniu na:

Kończąc ten etap muszę ...

almos | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Lektura książki wywołała we mnie masę emocji, wspomnień, wzruszeń, przede wszystkim wróciły piosenki które towarzyszyły naszemu życiu. Ale Młynarski też śmieszy i smuci gdy czyta się rymowane felietony, tak aktualne w obecnych czasach. Delektowałem się jego panowaniem nad słowem, absolutnym słuchem językowym; te wiersze/piosenki są małymi arcydziełami. Książka, do której będę wracał.

Ten wybór wierszy i piosenek Młynarskiego ukazał się tuż po jego śmierci; dopiero teraz widać jakiego mistrza straciliśmy. Lektura niespodziewanie wzbudziła we mnie liczne wspomnienia i emocje, jak np. te ze szczęśliwych dni: „Lampa nad progiem i krzesło i drzwi, wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Czytałem i widziałem Wiesława Gołasa brawurowo wykrzykującego w Opolu „W Polskę idziemy”, razem ze Skaldami nuciłem 'Prześliczna wio-wiolo wiolonczelistka la-la-la', patrzyłem na Młynarskiego, jeszcze młodego i pięknego, zaciągającego „Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach.” Ech, łza...

buziaczek197 | 2017-05-08
Przeczytana: maj 2017

Zawsze ceniłam twórczość Wojciecha Młynarskiego. I choć twierdzę, że był genialny w swoim zawodzie. Pisał genialne teksty piosenek to nie dam wyższej noty za książkę. Książkę można czytać od razu, albo sobie dawkować. Są tutaj teksty piosenek, które zna cała Polska, ale są też mniej znane wiersze. Nie zmienia to jednak faktu, że czegoś w tej książce mi zabrakło. Bardziej życia, że tak to ujmę. Książkę dostałam w prezencie i niezmiernie się cieszę, ale nie kupiłabym tej książki sobie sama. Trzeba być ogromnym fanem Wojciecha Młynarskiego, żeby docenić każde zdanie zawarte w tej książce ja chyba aż tak nie jestem ... Cenię i znam, ale widocznie młodsze pokolenie do mnie trafia jeśli chodzi o teksty piosenek jak chociażby Andrzej Piaseczny. Ktoś powie jak można go przyrównywać, ale jestem ogromną fanką od samego początku Pana Andrzeja i jego teksty może nie były pisane w tych czasach co Pana Wojciecha, ale doceniam każdego.

Izavell | 2017-04-26

Wspaniale poczytać zbiór genialnych wierszy i piosenek.

Kasiek m | 2017-04-07

Przeczytana: 13 kwietnia 2017
Mlg | 2017-04-11
Przeczytana: 09 maja 2017
Wojciech Młynarski nie żyje

15 marca wieczorem po długiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski, poeta, wykonawca piosenki autorskiej i reżyser. Artysta miał 76 lat.