Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Dinozaury i potwory mórz i jezior

Okładka książki Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Dinozaury i potwory mórz i jezior Karl Shuker
Karl Shuker Wydawnictwo: Amber Cykl: Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? (tom 1) nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? (tom 1)
Still In Search of Prehistoric Survivors: The Creatures That Time Forgot?
Amber
2018-11-20
2018-11-20
Agnieszka Weseli-Ginter, Joanna Dżdża, Justyna Sarna

Okładka książki Jak zbudować dinozaura, czyli nauka w Jurassic Park Rob Desalle, David Lindley
Jak zbudować d... Rob Desalle, David ...
Okładka książki Historia ewolucji Steve Parker, Alice Roberts
Historia ewolucji Steve Parker, Alice...
Okładka książki Zdumiewające zdolności roślin. Przygodowa podróż botaniczna od A do Z Lauren Gardiner, Christina Harrison
Zdumiewające z... Lauren Gardiner, Ch...

Znacie legendy o potworze z Loch Ness? W sekrecie powiem Wam, że to wcale nie muszą być bajki...

Zdarzyło się Wam pomyśleć kiedyś, że nasz świat jest zbyt duży, żebyśmy odkryli już wszystkie żyjące na nim gatunki? Głębie oceanów są słabo zbadane, dostęp do nich jest utrudniony- zdają się być idealnym mieszkaniem dla prehistorycznych morskich stworzeń.

"Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Dinozaury i potwory mórz i jezior" dr Karla Shukera to bardzo ciekawa książka, choć poruszanych w niej zagadnień raczej nie omawia się przy rodzinnym obiedzie. Autor poprowadzi nas w świat kryptozoologii; wspólnie zastanowimy się czy wciąż zgłaszane relacje naocznych świadków o dinozaurach w Afrykańskich rzekach mają w sobie ziarno prawdy, zbadamy autentyczność kamieni z Ica i przeanalizujemy zdjęcie przedstawiające minirexa.

A to zaledwie kilka z kryptyd, które spotkamy na kartach tej książki!

Choć bez wątpienia wszystkie opisane tu stworzenia są ciekawe, historia zaledwie kilku zdaje się krzyczeć- "Tak, jestem dinozaurem. I wciąż żyję! Znajdź mnie!". Mimo to w głowie wciąż dzwoni ostrzegawczy dzwonek, że to wszystko może okazać się jedynie wytworem czyjejś bujnej wyobraźni.

A byłoby go rozczarowujące stwierdzenie.

Jeżeli jesteście ciekawi jakie stworzenia , przeszłości mogą zamieszkiwać z nami Ziemię sięgnijcie po tę książkę. Kto wie, może dzięki niej zrozumiecie, że dziwna jaszczurka widziana przez Was ostatnio w ogrodzie to tak naprawdę rzeczny dinozaur? 😏

"Czy prehistoryczne...

Przy całej sympatii do tematu i kilku prób nie udało mi się strawić tej książki. Bardzo ciężko się to czyta (na szczęście tom. 2 jest nieco lepiej napisany). W pracy najbardziej wartościowe są chyba rysunki... Autor co rusz odwołuje się do twórczości Heuvelmans’a. Znacznie lepszym pomysłem byłoby więc wydać prace tegoż autora.

„Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Dinozaury i potwory mórz i jezior” jest rewelacyjną książką autorstwa Karla Shukera, jednego z autorytetów kryptozoologii. Książka w bardzo ciekawy sposób zgłębia temat i pozwala nam w lepszy sposób dowiedzieć się więcej o straszliwych potworach z głębin. Pozycja ta jest niezwykle bogato ilustrowana, dzięki czemu w jeszcze lepszy sposób zapoznamy się z tym porywającym tematem. Dowiemy się wiele o tajemniczych zwierzętach, które miały ponoć wyginać wiele milionów lat temu. Czy faktycznie pradawne zwierzęta uważane za wymarłe w czasach prehistorycznych mogą przeżyć do czasów obecnych?

W niniejszym tomie przeczytamy, chociażby o licznych dinozaurach i zwierzętach żyjących w morzach i jeziorach. Według wielu badaczy i naukowców, potwory te mogły przetrwać po dziś dzień i stać się początkiem wielu legend. Karl Shuker z wielką pasją i zaangażowaniem opowiada o tych morskich potworach, które wzbudzają liczne dyskusje na całym świecie. Autor poddaje liczne dowody na istnienie kongijskiego „smoka” mokele-mbembe, przez morskie węże, po megalodony, rekiny z mrocznych toni.

Autor usiłuje odpowiedzieć na wiele intrygujących pytań związanych z tymi niesamowitymi stworzeniami. Książka to istne kompendium wiedzy z zakresu kryptozoologii, wzbogacona dodatkowo ilustracjami wybitnego artysty, Williama M. Rebsamena. Całość czyta się niezwykle szybko, co za tym idzie, nie ma miejsca na nudę. Język autora jest lekki i bogaty, a przedstawiane fakty potrafią nie raz porządnie zaskoczyć. Z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po pozycje tego typu, gdyż stwierdzam, że jak najbardziej warto.

„Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Dinozaury i potwory mórz i jezior” jest książką ciekawą, w szczególności powinna przypaść do gustu fanom archeologii i kryptozoologii. Czytelnikom z otwartym umysłem, którzy nie są zamknięci na nowe teorie i hipotezy, lektura powinna dostarczyć dobrej zabawy. Całość napisana jest lekkim i przystępnym językiem, książkę czyta się szybko, a lektura daje dużo satysfakcji. Opisy licznych wodnych stworzeń takich jak Nessie, Ogopogo czy budzący lęk stwór z syberyjskiego jeziora Chajyr sprawiły, że od lektury wręcz nie mogłem się oderwać. Serdecznie polecam.

Wiecie co to kryptozoologia? No cóż, najprościej to nauka (choć czy to nauka, zdania są podzielone),zajmująca się zwierzętami, których istnienie nie jest, lub nie zostało jeszcze potwierdzone. Ot, rzecz dla romantyków.
Najlepsza książka o kryptozoologii od czasów "Na tropie nieznanych zwierząt" Heuvelmansa. Mówię oczywiście o wydaniach polskich. Owszem, był "Poczet potworów letnich", ale bazował tak bardzo na książkach Heuvelmansa, że nie biorę go pod uwagę. "Monstra świata" to z kolei bardziej broszura niż książka. Bardzo dobra była "Między człowiekiem a zwierzęciem" Saponowa, ale traktuje ona o hominidach, którymi Shuker się zajmuje.
Książkę bardzo przyjemnie się czyta. Doktor Shuker nie jest Heuvelmansem, który oprócz rzeczowych i fachowych opisów zdarzeń potrafił jeszcze wplatać elementy grozy, tajemnicy a nierzadko i humoru. Shuker jest bardziej rzeczowy, stabilniej stąpa po ziemi, część ustaleń poprzedników podważa, wysnuwa własne teorie, niekiedy bardzo ciekawe. Mamy tu przekrój wodnych i wodnobłotnych kryptydów całego świata. Od mokele-mbembe przez węże morskie po Nessie i Cadbosaurusa.
Bardzo gorąco polecam. Nie tylko miłośnikom kryptozoologii. Ale może lepiej zacząć od Heuvelmansa.
Ja w każdym razie czekam na drugi tom. Lada dzień ma przyjść pocztą ;)

Trochę rozciągnięta, plus za ilustracje i zdjęcia.

Trochę rozciągnięta, plus za ilustracje i zdjęcia.

Bardzo fajne podejście autora, swoją drogą doktora nauk biologicznych, do tematu kryptozoologii. W książce nie stwierdza, tylko pozostawia czytelnika w stanie, gdzie sam musi podjąć decyzję o istnieniu lub nie danego stworzenia.

• Kryptozoologia
  • Popularnonaukowe