Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Tom 2. Na lądzie i w powietrzu

Okładka książki Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Tom 2. Na lądzie i w powietrzu Karl Shuker
Karl Shuker Wydawnictwo: Amber Cykl: Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? (tom 2) flora i fauna
flora i fauna
Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? (tom 2)
Still In Search of Prehistoric Survivors: The Creatures That Time Forgot?
Amber
2019-11-19
2019-11-19
Joanna Dżdża, Justyna Sarna
kryptozoologia

Uczta dla kryptozoologów

Bardzo fajne podejście autora, swoją drogą doktora nauk biologicznych, do tematu kryptozoologii. W książce nie stwierdza, tylko pozostawia czytelnika w stanie, gdzie sam musi podjąć decyzję o istnieniu lub nie danego stworzenia.

Lubicie słuchać albo czytać historie o zwierzętach, które jak się wydaje, nie mogą istnieć?

Ja uwielbiam, dlatego z tym większą przyjemnością sięgnęłam po drugi tom książki "Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały?" Karla Shukera.

Ten tom poświęcony jest kryptydom żyjącym na lądzie i w powietrzu. Choć znajdziemy tu wiele ciekawych stworzeń, wśród nich zarówno przykłady bardziej i mniej prawdopodobne, które wciąż mogą zamieszkiwać odludne części globu, to zabrakło mi tu kilku flagowych wręcz przykładów.

Poszczególne przykłady kryptozoologicznej fauny są naprawdę fajnie opisane. Autor starał się podać jak najwięcej informacji, a gdy coś dodatkowo można obejrzeć w internecie, często podawał link do materiałów.

Choć temat, o którym traktuje książka, nie jest najłatwiejszy do przedstawienia, autorowi dobrze to wyszło. Teorie zostały opisane w przystępnej formie, z mnogością przykładów i relacji ludzi, którzy widzieli albo słyszeli o kryptydzie.

I choć mam pare drobnych zastrzeżeń do samej książki, czas spędzony z tą lekturą uważam za dobrze spożytkowany 😁

Karl Shuker to, niestety nie Bernard Heuvelmans, który trzymał pióro zdecydowanie bardziej frasobliwie. Aczkolwiek po książkę sięgnąć warto. Tym bardziej, że na polskim rynku wydawniczym nie ma za dużego pola manewru. Dużym atutem są ciekawe rysunki.

Oj, długo czekałem na drugi tom, długo... Był w planach wydawniczych na maj 2019, później jesień, coraz późniejsza jesień, aż w końcu wydano go 19 listopada.
Warto było czekać? No pewnie! Uprzedzam - jest sporo literówek (pewnie wynik pośpiechu),ale nie wpływają za bardzo na jakość czytania. A jest o czym czytać... Nie ma niestety nic o hominidach (no, kawałeczek na samym końcu) - będzie nowa książka. Jest za to obszerny rozdział o kryptydach latających - od kongamato po thunderbirdy. I równie ciekawe rzeczy o kryptydach lądowych - tygrysy workowate, wilki workowate, niedźwiedź z Nandi, waheela, mamuty, dziwne nosorożcotapiry z wysp Indonezji... Miód dla mnie, spragnionego kryptozoologii jak dzik tłustej poczwarki strzygonii choinówki.
Bardzo gorąco polecam.

• Kryptozoologia
  • Zwierzęta
  • Popularnonaukowe
  • Przyroda
  • Niewyjaśnione zjawiska
  • Biologia, Zoologia, Botanika

Karl Shuker Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały? Tom 2. Na lądzie i w powietrzu Zobacz więcej