Jak zbudować dinozaura, czyli nauka w Jurassic Park

Tłumaczenie: Marta Hoffman
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The science of Jurassic Park and the lost world or, how to build a dinosaur
837180332X
dinozaur, ewolucja
Barbara

Czy uczeni zdołają zrekonstuować świat, który dawno temu uległ zagładzie, i stworzyć prawdziwy Park Jurajski, w którym harcowałyby dinozaury? Czy prawdopodobne jest uzyskanie ich DNA z zatopionego w bursztynie komara sprzed 65 milionów lat? A jeśli nawet - jak z tych "cegiełek" odbudować owe imponujące zwierzęta? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć autorzy książki opisującej naukowe podstawy takich prób - kustosz Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, Rob DeSalle, który wyizolował jeden z najstarszych fragmentów DNA przechowany w bursztynie, i David Lindley, fizyk i redaktor czasopisma "Science News".

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1999

Gracjan Triglav | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Dobrze napisana pozycja popularnonaukowa (ze wszelkimi wadami i zaletami tak klasyfikowanych publikacji). Obszerny komentarz do kwestii bioinżynieryjnych, raptem zakreślonych w fabułach książek Crichtona i filmowych wariacjach na ich temat.
Z uwagi na tematykę, jest to automatycznie pakiet ogólnych informacji o dinozaurach.
Książka w pełni potwierdza budzące się w czasie lektury/seansu wątpliwości: począwszy od tego czy komar zatopiony w bursztynie byłby w stanie zachować dostatecznie długo krew swej ofiary, nie trawiąc jej, po kwestie wpływu obecnej flory bakteryjnej, zanieczyszczeń i warunków klimatycznych na sztucznie powołane do życia jaszczury, czy też problem nazbyt kameralnych gabarytów wyspy, niewystarczających by utrzymać przy życiu roślinożerne giganty (i zachować przy tym urok wysepki rajskiej, niezadeptanej, dziewiczej oraz krzaczastej).

Książka prezentuje stan wiedzy genetyków drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku; wyszła po raz pierwszy w USA w 1997,...

Wściekły_Wąż | 2012-09-19
Przeczytana: 2010 rok

Książka łączy się bezpośrednio z dziełem Michaela Crichtona pod tytułem Park Jurajski. Autorzy dysponując aktualną wiedzą (jak na rok wydania owej książki) z dziedziny biotechnologii i inżynierii genetycznej analizują rzeczywistą skuteczność metody przywracania wymarłych gatunków do życia wykorzystaną w Parku Jurajskim. Książka napisana jest prostym językiem jednakże wyczerpująco opisuje temat. Jeżeli ktoś w dzieciństwie był zafascynowany filmem Stevena Spielberga teraz ma znowu okazję wkroczyć do laboratorium InGenu.

Grzegorz | 2016-07-14
rooibos | 2015-09-16