Książka Roku 2018

Iskra

Cykl: Drogi do wolności. (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
historyczna
eMM

Jedna rodzina, trzy siostry. Wspólne marzenie. Lato 1914. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie...

Jedna rodzina, trzy siostry. Wspólne marzenie.
Lato 1914. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart.
Nadchodzi czas, by siostry wzięły sprawy we własne ręce i zmierzyły się z nękającymi rodzinę demonami przeszłości.
W cyklu Drogi do wolności historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić będzie można również w serialu Drogi wolności.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Panna_Wodna | 2018-08-09

Galicja w przededniu Wielkiej Wojny.
Eskalacja konfliktu wykrzykiwana rymami ulicznych gazeciarzy i przywoływana tytułami dzienników.
Troski i niepokoje opowiedziane z dominującej kobiecej perspektywy, oczami mieszczek z dobrego domu, które łączy rodzinna tajemnica.

Obserwujemy dojrzewanie wewnętrzne bohaterek i krystalizowanie się postaci, którym to bieg wydarzeń działa na korzyść.
Mnie jednak bardziej chwyciła za serce staranność autora w odwzorowaniu topografii miasta i jego ówczesnych realiów - od obowiązujących cen, przez apteczne medykamenty, po teksty napisów na dorożkach.
Kilka wątków, jak fascynacja panią domu dużo młodszego szeregowego, zostało jednak na boku, a szkoda.

Gosia | 2018-11-01
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Losy trzech sióstr Biernackich oraz ich bliskich w przededniu pierwszej wojny światowej. Pewna tajemnica sprzed lat i konsekwencje, które być może zaważą na dalszych losach rodziny.
Bardzo ciekawie zapowiadająca się seria, powstał również serial który zamierzam obejrzeć po przeczytaniu książki.
Polecam!

Teresa | 2018-12-30

Stanisław Krzemiński to autor, który jak dla mnie stworzył niesamowitą powieść ponieważ przeniósł mnie do świata magicznego. Na tle wydarzeń historycznych z roku 1914 stworzył przepiękną i bardzo życiową historię, od której czytelnik po prostu nie może się oderwać. Każda strona była dla mnie wyzwaniem i czytałam ją z zapartym tchem. Zauroczyłam się losami głównych bohaterów i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Mam nadzieję, że będzie równie ciekawy jak ten. Gorąco polecam Wam tę serię, na pewno przypadnie Wam ona do gustu.

Druga część powieści o siostrach Biernackich mnie zaciekawiła,zainteresowała,wspaniale napisana,z bardzo dobrą fabułą,trzymała w świetnym napięciu,szybkie zwroty akcji.
Piękna,życiowa lektura przeczytałam z przyjemnością chwytająca za serce powieść.

W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, na rynku pojawia się więcej książek poświęconych tej tematyce. Moją uwagę przykuła powieść saga rodzinny Biernackich. Jest to niezwykle wciągająca historia rodziny,która musi zmierzyć się z rzeczywistością początków wybuchu I wojny światowej. Jak trzy młode siostry przez doświadczenia wojenne, stają się kobietami, w życie których wdarła się straszna prawda o wojnie.

Ta książka stanowi doskonały przykład jak Polacy pomimo niewoli zaborów, cały czas wierzyli w wolność i mieli ogromną wolę walki.

Szykuje się dobry serial i czekam na drugą część!

Madi | 2018-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2018

WoW!
PRZEPIĘKNA,KLIMATYCZNA,w 100% w moim guście.
Spotkał mnie właśnie zaszczyt przeczytania wspaniałej sagi rodzinnej o losach rodziny Biernackich na tle wydarzeń historycznych od 1914r do 1917r.
Klimat jaki stworzył autor w tej powieści tak mnie pochłonął ,że niemal widziałam Kraków z tamtego okresu-kamieniczki,dorożki ,panów we frakach,panie w strojnych kapeluszach i rękawiczkach,gazeciarzy ...i wiele ,wiele innych.
Głównymi bohaterkami są tu kobiety,wywodzące się z trzech pokoleń.
Trudno mi teraz oceniać którą najbardziej polubiłam,bo praktycznie każda z nich przypadła mi do serca(no,może poza Anną).Tak samo jak twardo stąpająca i trzymająca w ryzach całą rodzinę ciotka Janina,tak i wiecznie wesoła,z szalonymi pomysłami Lala.Towarzyszyłam im w ich codziennych sprawach,troskach i pierwszych miłościach.
Do tego pełnego życia domu i wydarzeń historycznych autor dodał jeszcze trochę dreszczyku emocji w postaci tajemnicy rodzinnej ,która pomału wychodzi na jaw,a co za tym idzie...

Niewątpliwie "Iskra" wzbudziła we mnie wspomnienia i trudno oprzeć mi się odwołaniom do cyklu "Niepokorne" Agnieszki Wojdowicz. Po raz kolejny mamy do czynienia z cyklem o poczynaniach młodych, wyzwolonych, jak na swoje czasy, kobiet. Przygodę z trzema siostrami rozpoczynamy w 1914 roku, czyli kilkanaście lat później niż początkowa akcja u Wojdowicz, ale tak w jednym, jak w drugim przypadku mamy Kraków i czasy ogromnych zmian. Widmo wojny świadczy o konieczności przeorganizowaniu życia, idącym dużo głębiej, niż to było w przypadku konspiracyjnej walki z zaborcą. Poczułam się jakbym wróciła do pewnego schematu, gdzie znów przyszło mi obserwować podzielony kraj, widzę ulice krakowskich przedmieść, a jedynie tym razem zderzam się silniej z eskalacją konfliktów. I ponownie patrzę na wydarzenia z perspektywy trzech kobiet, które na moich oczach zaczynają się zmieniać.
Saga rodzinny Biernackich ma też własne niepowtarzalne elementy, jakie stanowią o tajemnicy rodu. To taki wątek, który...

Gosik62 | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Po raz kolejny narażę się czytelnikom na LC, ale nie mogę dać więcej gwiazdek. Do mnie powieść nie przemówiła, nie wciągnęła, powiem więcej - momentami wiało nudą. Dodam, że serialu nie oglądałam. Czytając powieść czułam, że już byłam w Krakowie i w Wiedniu w tamtych latach. To za sprawą serii "Kobiet z ulicy Grodzkiej", której wszystkie tomy ogromnie mi się podobały. A w "Iskrze" zabrakło iskry. Owszem, było kilka ciekawych wątków. I tylko dlatego, żeby poznać ich rozwiązanie, sięgnę po kolejny tom. Styl autora również nie należy do moich ulubionych, momentami męczyłam się czytając. Brakowało mi lekkości "Kobiet...". I to seria "Kobiet" zostanie w mojej pamięci, podejrzewam, że "Drogi do wolności" wywietrzeją. Szkoda, bo liczyłam na fascynującą lekturę.

mirabelka01 | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Sagi rodzinne rozgrywające się na tle ważnych wydarzeń dziejowych chyba nigdy mi się nie znudzą. Uwielbiam to mieszanie się ze sobą faktów historycznych z tymi stworzonymi przez autora, to obserwowanie świata, który już nie istnieje. Stanisław Krzemiński zabrał mnie we wspaniałą wycieczkę do czasów, o których coraz mniej pamiętamy i aż trudno uwierzyć, że to jego literacki debiut.

Bohaterów Iskry poznajemy w przededniu wybuchu I wojny światowej. Siostry Biernackie – bliźniaczki Lala i Marynia oraz Alina – z matką, wracają właśnie z Lanckorony do Krakowa. Czuć już pierwsze niepokoje, napięcie związane z rychłym wybuchem czegoś, co jest jeszcze trudne do wyobrażenia dla ówczesnych ludzi. Rodzina Biernackich zostanie wystawiona na próbę, gdy zaczną jej zagrażać nie tylko wojenna rzeczywistość, ale także demony z przeszłości. Panienki z dobrego domu zderzą się z brutalnością walki o wolność, będą musiały dorosnąć i wyzbyć się dziecięcych wyobrażeń o świecie, a ich ojciec w końcu...

Kuba | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Pierwszy tom sagi rodzinnej opowiadającej losy rodziny Biernackich, głównie kobiet. We wrześniu TVP ma wyemitować serial na którego podstawie scenariusza została napisana ta książka. Książka całkiem niezła, jednakże czegoś mi w niej brakowało, jakiegoś hmm uczucia? Irytowała mnie zaś trochę jedna rzecz - przeskakiwanie scen. Czułem się przez to jakby ktoś opisał scena po scenie obejrzany film lub serial i wszystko po kolei opisywał. Nie lubię czegoś takiego, zakłóca mi to odbiór płynności czytania książki, bo jednak książki rządzi się trochę innymi prawami niż serial czy film. Dostajemy w tym tomie zapewne historię z około 2-4 pierwszych odcinków jeszcze chyba nagrywanego serialu, który z pewnością obejrzę. Nie wiem czy przeczytam kolejne tomy ale mimo wszystko nie są one źle napisane, chociaż styl autora też nie jest stylem który darzę sympatią. Autor jednak odwalił dobra robotę co do opisów szczegółów miasta Krakowa czy cytatów z gazet i to się chwali.