Mania Skłodowska

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Czy Mania Skłodowska lubiła się uczyć? W co grała z rodzeństwem? O czym marzyła? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w magicznej książce... Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I...

Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I dzięki temu przeżyli niezwykłą przygodę.
Kiedy Eryk wyjeżdża z rodzicami do Paryża, Ola, zmuszona przez ten czas zostać u dziadków, postanawia wybrać się w to samo miejsce co brat – ale inną drogą. W gabinecie dziadka odnajduje książkę z kobietą z probówką w ręce na okładce. Przykłada palce do ilustracji i… znika w książce. Już po chwili widzi kilkuletnią Manię Skłodowską. I tak zaczyna się kolejna fascynująca podróż w nie byle jakim towarzystwie – przyszłej chemiczki i noblistki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

DorotaKa | 2018-11-09

Mania Skłodowska to druga część z cyklu "Wciągające książki o wielkich Polakach", mającego przybliżyć młodszym czytelnikom znaczące postacie historyczne w zachęcający i atrakcyjny sposób. Czy tak faktycznie jest? Chyba wystarczy jak napiszę, że po przeczytaniu historii Mani, pierwszą część opowiadającą o Adasiu Mickiewiczu kupiłam bez wahania. Czym przekonał mnie do swoich książek Jakub Skworz?

Cała opinia na www.coprzeczytalam.pl

Ervisha | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Książka napisana w taki sposób że zainteresuje nie tylko młodego czytelnika ale również niektórych dorosłych. Bo my dorośli również dowiemy się z niej kilku a może wielu interesujących faktów i ciekawostek o których być może nie mieliśmy pojęcia.

Wszystko zostało przedstawione w bardzo lekki sposób, bez moralizatorskiego tonu. Jednocześnie nie traktowałabym tej książki jako głównego a tym bardziej jedynego źródła wiedzy o polskiej fizyczce i chemiczce. Mimo iż przedstawia nam ona wiedzę i fakty, to nadal opowieść fabularyzowana i "lekko naciągana" - dostosowana do współczesnego czytelnika.

prostymislowami | 2018-11-04

W zeszłym roku zachwycałam się fenomenalną opowieścią o Adamie Mickiewiczu, którą napisał Jakub Skworz. Myślałam, że nic nie jest w stanie jej pobić - a jednak. Sposób w jaki opisał on historię Marii Skłodowskiej Curie, Mani, był jeszcze bardziej wciągający. Mam wrażenie, że autorowi udało się przedstawić więcej informacji z życia naszej Noblistki niż z życia Mickiewicza. Tak samo jak w przypadku poprzedniej książki, Mania Skłodowska opatrzona jest wieloma przepięknymi rysunkami, na których zatrzymywałam się dłużej aby docenić ich urok. Jakub Skworz pisze książki, których lektura jest świetną okazją do rozmowy z dzieckiem i dyskusją na temat tego jak żyło się kiedyś. Myślę, że nawet Wy, dorośli, jesteście w stanie się z tej książki wiele nauczyć :)

Justyna | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Pewnego dnia rodzice przywożą dziesięcioletnią Olę do dziadków ponieważ sami wraz z bratem Oli wyjeżdżają na weekend do Paryża. Najpierw się buntuje i obraża na cały świat lecz po pewnym czasie sama wybiera się w podróż do Paryża. Podróż odbywa się nie wychodząc z domu...wgłębiając się w pewną książkę. Książki znajdują się w gabinecie dziadka Oli, który niechętnie pozwala wnukom tam wchodzić. Książka jest niezwykła ponieważ przenosi czytelnika w świat bohaterów. Ola wraz z babcią przenoszą się do świata Manii Skłodowskiej - inteligentnej dziewczynki, która chciała pojechać do Paryża, ale nie było jej stać. Aby wybrać się w podróż musiała pracować jako guwernantka. Jak potoczyły się dalsze losy Manii, a jak Oli??? dowiecie się czytając tę książkę..

Autor w taki sposób rozplanował treść, iż w książce pojawia się nuta tajemniczości. Czytelnik może podążać za bohaterami i wspólnie z nimi przeżywać przygody. Ważną rolę odgrywa także babcia, która jest pewnego rodzaju narratorem i...

Bibliofilem_być | 2018-11-07
Na półkach: 2018, Przeczytane