Frycek Chopin

Jakub Skworz Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2023-11-01
2023-11-01

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Moje dzieciaki nie są już maluszkami i gdy wieczorem zbliża się pora snu nadal uwielbiamy wspólnie czytać... ale co czytać 7 latce? Z rozwiązaniem problemu przychodzi Wydawnictwo Zysk i s-ka, które dostarcza nam niezwykłą książkę, która zabierze nas w odwiedziny do Frycka :)
Jakub Skworz w niezwykle płynny i bajeczny sposób zabiera nas do rodzeństwa Oli i Eryka, którzy jada na święta do dziadków. Ale nie będą to zwykłe odwiedziny, bo dziadek posiada niezwykłą bibliotekę w której znajdziemy dosłownie wciągające książki. Wystarczy któryś otworzyć, a osoba zostaje przeniesiona do danego miejsca i czasu. Tym razem dziadek postanawia pokazać dzieciom kim był Frycek Chopin. Tak razem z dzieciakami poznajemy wybitnego artystę już od małego smyka. Zakradamy się do jego domu i podsłuchujemy koncerty. A następnie razem z nim wyruszamy w wielki świat. To nie tylko biografia artysty, dziadek bowiem przemyca tutaj tez wydarzenia i informacje historyczne. Takie połączenie stanowi idealne kompendium wiedzy na temat Chopina i czasów w których żył, a przekazać za pomocą zaczarowanych książek i podróży jest dla dzieci niezwykle ciekawy i interesujący.
Jeśli wasze dzieci już czytają to koniecznie podsuńcie im tę książkę albo sami przeczytajcie ją na głos wieczorem - spodoba się również wam. Gorąco polecam

„… Jednak Frycek nie zwracał na nią najmniejszej uwagi. Przestał żartować z kolegami. Utkwił oczy w solistce. Słuchał jej z ogromną uwagą. Wydawała mu się niezwykle intrygująca…”

Wiele osób zastanawia się, jak to bywa z prawdą i spostrzeżeniami wypowiadanymi przez dzieci … Dziecko lub rezolutna młodzież zawsze przedstawia swoje fakty jasno i klarownie. W tych czasach nie da się oszukać. Te proste gesty, spojrzenia czy komentarze łatwo kodują dzięki sprawnemu procesowi komunikacji. Czy to „podobieństwa uciekają od siebie, a przeciwieństwa się szukają…”?. No właśnie. Dziecko dostrzega w tej książce odrobinę magii, tęsknoty, życia i szaleństwa.

Fascynujący portret młodego Frycka Chopina i epoki, w której żył z pewnością zainteresuje Wasze dziecko. Życie artysty jest pełne wzlotów i niespodzianek. To pokazanie jego młodzieńczej miłości i podróży zagranicznych do Wiednia i Paryża.

Nasze postaci, czyli Ola z Erykiem jadą do dziadków na święta. Oprócz przygotowań i prezentów czeka tam na nich gabinet wciągających książek. Biblioteka jest wspaniała, jest w czym wybierać. Dzieci uwielbiają tu być. Wyobraźnia zaczyna sprawnie pracować. W tym niezwykłym pomieszczeniu zebrano prawdziwie magiczne tomy. Wystarczy je otworzyć, aby przenieść się w czasie i przestrzeni. Czy właśnie te nowości literackiego świata są najbardziej piękne?

W wieku 20 lat ten prawdziwy Fryderyk Chopin opuścił Polskę, do której nigdy już nie powrócił, choć nie rozstawał się z myślą o ukochanej ojczyźnie. Zamieszkał w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako wirtuoz i improwizator. Grał też często poza granicami Francji. Rodzeństwo poznaje, jak żyło się dawniej. To wszystko przeplatane jest wydarzeniami z współczesności. Eryk był starszy od siostry o dwa lata. Czytając przenoszą się w tamtą epokę, inny świat - XIX wiek. Frycek też staje się prawdziwą atrakcją stolicy.

Fryckowi podobała się gra na fortepianie. Gdy miał 7 lat grał już swobodnie. Od najmłodszych lat miał w sobie coś niezwykłego. Dziadek zaś opowiada wnukom o historii i rozbiorach Polski. To sukcesy, gra, wyjazdy i swoiste bycie tu w realu i w marzeniach.

W ten sposób dzieciaki poznają losy Frycka Chopina. Towarzyszą mu od pierwszych dni nauki gry na fortepianie. Obserwują jego wzloty i upadki, młodzieńczą miłość oraz wyjazd do Wiednia i sukcesy w Paryżu. Ta niesamowita podróż przez dawne czasy umożliwia dzieciakom zrozumienie, jak żyło się kiedyś i jakie wyzwania towarzyszą spełnianiu marzeń. A każde z nich ma także swoje kłopoty. Ola śni o karierze piosenkarki, a Eryk niedawno nieszczęśliwie się zakochał.

W tej opowieści najważniejsze wydarzenia z biografii Fryderyka Chopina w piękny sposób łączą się z życiem współczesnej rodziny. Może nie zawsze jest ona najbardziej zgodna, ale z pewnością pełna miłości, dzięki której stara się przezwyciężyć własne problemy.

Chopin też kochał. Nie zapominajmy, jako dorośli o George Sand. Jednej z najsłynniejszych kobiet epoki. Płomienny romans, czy prawdziwa fascynacja? George Sand przyjęła na siebie funkcje opiekunki, a niekiedy pielęgniarki Chopina. Namiętność przeobraziła się w przyjaźń, bliskość i przywiązanie. Kobieta była uznana, ale bardzo głośna.

Drodzy Rodzice, czytajcie swoim dzieciom, to zaś pomaga w bliskości, otrzymaniu odrobiny ciepła i spokoju.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 28.11.2023 r.
Ilustracje: Agata Piwińska
Oprawa: miękka
Wydanie I
Liczba stron: 200
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

#1330 -„Frycek Chopin” - Jakub Skworz - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#175/2023

"W Teatrze Narodowym znów był komplet widzów. Ale tym razem babcia z wnukami nie musiała przepychać się między krzesłami na parterze, lecz siedziała wygodnie w loży. Ola zliżyła lornetkę do oczu i obserwowała Frycka, który nagle znalazł się niemal na wyciągnięcie jej ręki. Wstał od fortepianu, ukłopnił się pośród oklasków i zszedł ze sceny."

Książka ma 200 stron. Swoją premierę miała dnia 01.11.2023 roku.

Moja Ewa jest zafascynowana tą książką. Mogła poczytać o wielkim artyście, którego utwory słucha na co dzień i uczy się ich grać na fortepianie.

Bardzo dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo za tą książkę i serdecznie ją polecam. <3 <3 <3

#1330 -„Frycek Chopin” - Jakub Skworz - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#175/2023

Uczenie historii i podróży w czasie? To chwyt często wykorzystywany w książkach dla dzieci i młodzieży. Pojawia się on w polecanej niedawno fantastycznej serii „Ale historia” Grażyny Bąkiewicz, jest w książce Magdaleny Zarębskiej „Kaktus na parapecie” i opowieściach Jakuba Skworza zabierającego nas do świata słynnych twórców oraz badaczy. Każda podróż i spotkanie z przeszłością jest nieco inna. Wszystkie łączy to, że pozwalają na lepsze poznanie dokonań ważnych dla naszej historii postaci, poruszyć ważne problemy społeczne, pokazać z jakimi wyzwaniami musieli mierzyć się kiedyś ludzie. Życiorysy poszczególnych osób to świetny pretekst do zarysowania tła społecznego, czyli poruszenia też kwestii politycznych. I tak właśnie jest w książkach Jakuba Skworza: „Adaś Mickiewicz”, „Mania Skłodowska” i „Frycek Chopin”. Autor słynie także z takich serii jak „Klara buduje”, „Prawie bajki”, „Księżniczka Adela”, „Wampirek Alfred” oraz wielu ciekawych opowieści.
„Adaś Mickiewicz”, „Frycek Chopin” i „Mania Skłodowska” to historie będące połączeniem biografii z powieścią przygodową, fantastyczną oraz science fiction. Mamy tu możliwość poznania historii. Pisarz nie boi się też fantazjować na temat możliwości podróży, wystawia bohaterów na próby, postępu technologicznego. Każda postać to pretekst do poruszenia innych problemów, ale też zapoznania z twórczością i charakterem słynnych postaci. Towarzyszący młodym podróżnikom dorośli na bieżąco wyjaśniają to, co jest dla nastoletnich bohaterów niejasne, dzięki temu dowiadujemy się o trudnościach, jakie towarzyszyły życiu artystów i badaczki, odkrywamy jak bardzo musieli być nastawieni na cel, ilu wyzwaniom musieli stawić czoła, zobaczymy, że droga do sukcesu i robienia tego, co się lubi nie zawsze była prosta. Historie uświadomią nam jak całkowicie inne było traktowanie kobiet, jak bardzo były dyskryminowane. Opowieści będą pretekstem do przybliżenia zmian społecznych, które zaszły w ciągu ponad stu lat.
„Frycek Chopin” to - poza podróżą do czasów słynnego kompozytora, opowieścią o talencie i pracy nad nim od najmłodszych lat – powieść zabierająca nas w świąteczny klimat. Rodzeństwo razem z rodzicami przyjeżdża do dziadków, aby razem spędzić czas. Zobaczymy jak dziwnie mogą wyglądać relacje ojca i syna. Młodzi czytelnicy przekonają się, że szczera rozmowa pozwala na wypracowanie kompromisu, wyjaśnienie sobie nieporozumień, zrozumienia żalu drugiej osoby. Równolegle toczy się akcja obfitująca w podróże w czasie. Gabinet dziadka jest prawdziwym centrum dowodzenia z nowoczesnym sprzętem i niesamowicie bogatą biblioteką. Autor pokazuje czytelnikom, że książki i technologia mogą się pięknie uzupełniać.
Myślę, że opowieści o słynnych Polakach Jakuba Skworza to kolejny dobry pomysł przybliżenie dzieciom życiorysów ważnych w naszej historii osób, przemycenia sporej dawki wiedzy o historii, zmianach społecznych, sytuacji politycznej. Pomysł na podróż „w czasie” pozwala bohaterom nie tylko stać się uczestnikami wydarzeń, ale też umożliwia wyjaśnienie wielu niezrozumiałych dla młodych czytelników spraw. Ponad to nie ma tu wybielania postaci. Pokazuje zarówno zalety, jak i wady prezentowanych postaci, dzięki czemu sylwetki są bardziej realistyczna i będą bliższe czytelnikom.
Proste opowieści niedługimi rozdziałami wzbogacono pięknymi i minimalistycznymi ilustracjami wprowadzającymi nas w klimat czasów, do których bohaterzy się przenoszą. Grafiki i tekst świetnie się dopełniają. Zdecydowanie polecam wszystkie tomy.

Jak opowiadać dzieciom o wielkich artystach, zwłaszcza tych żyjących dwa stulecia temu, w zupełnie innej rzeczywistości? Dzieciom, które nie pamiętają codzienności bez smartfonów i internetu? Na przykład poprzez książki takie jak "Frycek Chopin" Jakuba Skworza . To powieść o dwójce dzieci, które w biblioteczce dziadka znajdują sposób na przeniesienie się do książkowej rzeczywistości. Wraz z owym dziadkiem śledzą losy Fryderyka Chopina od dzieciństwa aż po pierwszy sukces zagraniczny, zaś opiekunowie (bo z czasem dołącza do nich także babcia) objaśniają im realia epoki i stan psychiczny bohatera. I okazuje się, że choć Frycek nie może napisać do ukochanej Konstancji na Instagramie, to młodzież z XXI wieku nadal może go zrozumieć i utożsamić się z nim.
Jednocześnie nie ma tu niepotrzebnej infantylizacji - dziadkowie cierpliwie tłumaczą pociechom zawiłości ówczesnej polityki i skomplikowaną sytuację społeczną pod zaborami, pojawiają się nawet sceny z powstania listopadowego. Autorowi udało się idealnie wyważyć powieść, sprawiając, że jest świetną lekturą dla dzieci i młodzieży, a i dorośli będą się przy niej dobrze bawić.
Na osobny akapit zasługuje oprawa graficzna - piękne ilustracje Agaty Piwińskiej cieszą oko i jeszcze bardziej zachęcają do zagłębienia się w opowieści o Frycku Chopinie - i starszych, i młodszych.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Szukacie wciągającej książki na prezent ze świątecznym klimatem w tle?
Tydzień temu premierę miała właśnie taka! „FRYCEK CHOPIN” Jakuba Skworza.
Książka wciągnie Was w fascynującą podróż w dwa światy – epokę Frycka Chopina i współczesne przygotowania do świąt pewnej rodziny. Autor tak subtelnie miesza te światy ze sobą, że każdy rozdział jest pełen refleksji do rozmów.
Oprócz losów Fryderyka Chopina, który przez lata „dalej marzył, ale ciągle nie miał pewności”, poznacie żyjącą w obecnych czasach rodzinę Oli i Eryka, w której niektórzy jej członkowie chcieliby „cofnąć czas i wymazać swoje błędy”.
I tak niezależnie od lat, w których przyszło nam żyć, nawet, gdy „czasami nie ma prostych rozwiązań”, a „te najprostsze rzeczy są czasami najtrudniejsze”, ostatecznie wspólne rozwiązywanie problemów to przecież najlepsze, co możemy zrobić. Ale najpierw trzeba odwagi, by o nich komuś powiedzieć…
Książka to również piękna lekcja historii, w której „zawsze znajdują się tacy, którzy mają siłę, żeby walczyć i przeciwstawiać się złu. Ale są też tacy, którzy się boją i wolą żyć w spokoju. W zależności od tego, która z tych sił zwycięża, tak wygląda rzeczywistość”.
Ale ta rzeczywistość, która staje się kiedyś w końcu historią ma też swoje konkretne okoliczności. I tu autor równie znakomicie podsuwa nam kolejną lekcję-refleksję: czasy bez samolotów, telefonów, kamer i komputerów kontra „tu i teraz”, a na doczepkę sztuczna inteligencja. A w tym wszystkim, niezależnie od epoki w której przyszło nam żyć, ludzie od zawsze podejmowali swoje życiowe decyzje:
„- Czasami jest tak, że gdy nie idzie, najlepsze, co można zrobić, to zacisnąć zęby i pracować dalej – powiedział cicho dziadek. – Bo może los się w końcu odmieni i warto być na to gotowym. (…)
- A mnie się wydaje, że trzeba być dla siebie czułym – powiedziała Ola. – Bo od tego ciągłego zaciskania zębów można dostać szczękościsku.
Dziadek zamrugał oczyma ze zdziwienia. Czasami wydawało mu się, że musi wnukom tłumaczyć świat, bo jeszcze nic nie wiedzą i niewiele rozumieją. Ale potem przychodziła taka chwila jak ta, gdy dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, a dziadek nagle milkł, bo zdawał sobie sprawę, że to on powinien się od nich uczyć, ponieważ o wielu ważnych rzeczach na przestrzeni lat po prostu zapomniał.
- Masz rację, moja droga, masz rację – przyznał”.
Kiedy Fryderyk Chopin na koncertach poprzez muzykę zabierał ludzi do swoich „wspomnień, doświadczeń i lekcji”, to współczesny dziadek zabierał swoje wnuki do własnych doświadczeń:
- „Nigdy nie masz pewności, dokładnie tak jak w życiu – odparł dziadek. – Dlatego musisz wierzyć, że będzie dobrze, i zachować ostrożność”.
I to właśnie dziadek wypowiada do przeżywającego pierwszy zawód miłosny wnuka słowa, które wspierają, choć nie dają rozwiązania:
„Jestem tu i widzę twój ból - powiedział tylko”.
I to on powiedział też przy wigilijnym stole:
„Na co dzień mamy mnóstwo obowiązków. W tym pośpiechu zdarza się, że ranimy się i zapominamy o sobie, dlatego mam pewien pomysł. Złapcie za ręce tych, którzy stoją obok – powiedział. – Spójrzcie im w oczy, pomyślcie o rzeczach, za które jesteście im wdzięczni”.
Bardzo polecam!
To już trzecia wciągająca książka Jakuba Skworza i Wydawnictwa Zysk i S-ka z gabinetu wciągających książek
We wcześniejszych podróżach po minionych epokach Ola i Eryk poznali Adasia Mickiewicza i Manię Skłodowską.

bajkowe rozmowy z panią Roxi

Szukacie wciągającej książki na prezent ze świątecznym klimatem w tle?
Tydzień temu premierę miała właśnie taka! „FRYCEK CHOPIN” Jakuba Skworza.

Za mną właśnie druga książka Jakuba Skworza, po MANI SKŁODOWSKIEJ przyszedł czas na nowość - FRYCEK CHOPIN. To trzeci tom serii przedstawiającej portrety znanych Polaków (jest jeszcze Adaś Mickiewicz). Bardzo dobry pomysł na przybliżenie dzieciom biografii ważnych dla naszej Ojczyzny osób.
Skworz stworzył opowieść w opowieści. Poznajemy rodzeństwo, które za sprawą magicznych książek poznaje - w tym tomie - CHOPINA. Jest to ładna, plastyczna narracja, w której autor maluje nie tylko obraz genialnego pianisty, ale także epoki, w której żył.
W tym tomie przyglądamy się miłosnym rozterkom, walce o wolność, Paryżowi, wielkim świata kultury, tęsknocie za domem.... długo by wymieniać. CHOPIN został pokazany, jak ktoś, kogo moglibyśmy znać, polubić, zrozumieć. Jego nieustępliwość i wielki talent zaowocowały w końcu sukcesem, ale droga do niego nie była łatwa, a zwycięstwo nie było pozbawione goryczy.
Książka jest bardzo ładnie wydana. Ilustracje Agaty Piwińskiej dodają pozycji atrakcyjności. To idealna książka na prezent, jest nie tylko zwyczajnie miła, ale także posiada oczywisty walor edukacyjny. MANIĘ SKŁODOWSKĄ także polecam - myślę, że tego typu pozycje mogą tylko wzbogacić biblioteczkę i zaowocować zainteresowaniem do poznawania historii, oraz może odkrywania talentu muzycznego.

zagraj mi - proszę
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Skworz stworzył opowieść w opowieści. Poznajemy rodzeństwo, które za sprawą...

• @na raz - e
  • Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka