Dziedzictwo

Wydawnictwo: Novae Res
Ggolob

Adam Floriański, który swoje zamiłowanie do historii i genealogii zamienił w sposób na życie, zobowiązuje się do odnalezienia polskich przodków pewnego zamożnego biznesmena ze Stanów Zjednoczonych. Wyrusza do wsi Sadowne aby przejrzeć kartoteki kancelarii parafialnej i porozmawiać z mieszkańcami. Pozornie zwykłe zlecenie niespodziewanie przemienia się w długą misję która z każdym dniem staje się coraz bardziej niebezpieczna dla Adama…
Tymczasem w jednym z mieszkań w Warszawie ktoś odnajduje zwłoki młodego blogera. Śledztwo oraz wszelkie ślady dowodzą, że było to samobójstwo. Komisarzowi Piotrowi Mączyńskiemu coś jednak nie daje spokoju. Trafia na nowe dowody, rzucające na sprawę zupełnie inne światło.
Czy za śmiercią chłopaka stoi ta sama osoba, która próbuje pomieszać szyki Adamowi? Jaką rolę odegra w tej historii wielka polityka? Ile niewygodnych tajemnic kryje niepozorna wieś na Mazowszu?

źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=dziedzictwo,druk

źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=dziedzictwo,druk

Mamba | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Przyjemna lektura z zagadką, którą można próbować samemu rozwiązać (nie lubię kryminałów, gdzie od początku wiadomo "kto zabił"). Przy okazji sporo cennych informacji o tym, jak wygląda poszukiwanie przodków i budowanie drzewa genealogicznego. Czasem Autor za bardzo zapędza się w dzieleniu swoją wiedzą na tematy niekoniecznie istotne dla właściwego wątku.

Emes08 | 2019-05-10
Przeczytana: kwiecień 2019

Kiedyś był Pan Tomasz - historyk sztuki i detektyw w jednym szukający zaginionych skarbów, bardziej znany jako Pan Samochodzik. Dziś jest Adam Floriański, historyk i genealog z zamiłowania, który szukając przodków na zlecenie lubi wpakować się w wir niebezpiecznych wydarzeń.

W drugiej części cyklu Grzegorza Gołębiowskiego czytelnik wraz z głównymi bohaterami trafia do świata polityki - poznaje ambitnego gracza mającego własną wizję państwa idealnego, który szykuje się do kampanii wyborczej, a także zgłębia dzieje małego mazowieckiego miasteczka i skomplikowane losy jego mieszkańców.

Jak na powieść kryminalną przystało w "Dziedzictwie" jest trup, są niewyjaśnione tajemnice, ludzie, którym zależy żeby nie grzebać w przeszłości i młody historyk, który szuka tam, gdzie nie powinien (choć sam jeszcze o tym nie wie).

To co wyróżnia powieść na tle innych kryminałów, a dla mnie stanowi ogromny plus, to fakt, że mocno dotyka historii, dzieje się w świecie archiwów, bibliotek i starych...

Saskia10 | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, Genealogia
Przeczytana: 04 lutego 2019

Dość słaba pozycja, moco naiwna, płytka fabułka. Bohater dostał zlecenie, pojechał, przejrzał, wpadł na innych bohaterów przez przypadek (autor chyba nie wiedział jak ich inteligentnie wpleść, więc ich po prostu postawił na drodze) i koniec historii. Napisane w sposób szkolny, poprawnie, byle szybciutko do końca.

renifer | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Książka bardzo mi się podobała. Fabuła jest od pierwszej strony wciągająca. Lubię głównych bohaterów. Autor spłacił otrzymany ode mnie kredyt zaufania. Widać, że Gołębiowski się rozwija. Cieszę się, że mnie nie zawiódł, bo jak sądziłam po lekturze "Cienia przeszłości" Autor ma coś ciekawego do przekazania. Patrząc na jego zawodowe dossier musi być ciekawą osobą. Ja odnajduję w treści m.in. świetnie zdiagnozowaną współczesną rzeczywistość. Zresztą wydaje mi się, ze jest to książka w stylu "bawiąc uczy". Znakiem charakterystycznym Gołębiowskiego jest wątek genealogiczny. Ten jest rozbudowany, ale też ciekawszy w porównaniu do debiutanckiej powieści. Oczywiście, że można znaleźć mankamenty. Mógłby trochę dłużej trzymać nas z bohaterami i jeszcze bardziej rozbudować niektóre wątki. Ale po lekturze czułam się usatysfakcjonowana a chyba o to chodzi. Mam nadzieję, że nie przestanie pisać. Jedna gwiazdka więcej na zachętę. Czekam na następną.

Aga_love_books | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 07 stycznia 2019

"Dziedzictwo" to całkiem fajna powieść. Czytało się bardzo przyjemnie, wciągała od początku. Historia ciekawa, bohaterowie baaaardzo przypadli mi do gustu i polubiłam ich zdecydowanie. Za to duży plus. Ogólnie było ok. Jednak czegoś mi zabrakło. Po kryminałach oczekuję dreszczyku emocji, jakiegoś rozlewu krwi i oczywiście zakończenia wbijającego w fotel. Niestety tu tego nie było. Gdyby autor troszkę inaczej zakończył książkę na pewno lepiej bym ją odebrała. Absolutnie nie chce mówić, że to zła powieść. Raczej chodzi mi o to, że jako fanka kryminałów oczekuje od takich książek dużo, baaaardzo dużo. Pan Grzegorz stworzył ciekawą historię, ale niestey nie wzbudziła ona we mnie ochów i achów. Taka miła książka na wieczorne czytanko. Co tu dużo mówić. Chyba musicie sami się przekonać. Jak dla mnie było ok, ale zabrakło petardy, która dałaby powieści kopa.