Cień przeszłości

Wydawnictwo: Novae Res
Ggolob

Adam Floriański jest młodym zapalonym genealogiem. Gdy pewnego dnia odwiedza Archiwum Główne Akt Dawnych i przypadkiem spotyka staruszka przeglądającego materiały z tej samej parafii, co on, jeszcze nie podejrzewa, jak bardzo zaważy na jego życiu ten splot okoliczności. Nieznajomy mężczyzna w pośpiechu opuszczający archiwum zostawia walizkę, którą Adam zabiera i postanawia przechować do czasu odszukania jej właściciela. Znajduje tam stare, wojenne dokumenty i tajemniczy, zaszyfrowany pendrive. Zaintrygowany genealog decyduje się odnowić kontakty z dawną znajomą informatyczką. Anna łamie hasło i nieświadomie wskakuje wraz z Adamem w wir bardzo dziwnych wydarzeń. Okazuje się bowiem, że zawartość torby jest cenniejsza, niż oboje przypuszczali, i staje się obiektem pożądania niebezpiecznych, bezwzględnych ludzi.

źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=cien_przeszlosci,druk

źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=cien_przeszlosci,druk

Wioleta Sadowska | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

"Zawsze się mówiło, że przodkowie odciskają swe piętno na kolejnych pokoleniach".

Nie wyobrażam sobie swoich literackich przygód bez zgłębiania tajemnic dotyczących historii naszego kraju. I muszę przyznać, że dość często tajemnice te skupiają się wokół obszaru Dolnego Śląska, który stanowi dla wielu autorów, niewyczerpanie źródło inspiracji. Nie mogłam więc odmówić sobie lektury "Cienia przeszłości", czyli książki, która łączy w sobie tajemnicę z rejonem Dolnego Śląska.

Młody genealog Adam Floriański, będąc w Archiwum Głównym Akt Dawnych, poznaje pewnego staruszka. Mężczyzna ten w pośpiechu opuszcza to miejsce, zostawiając swoją walizkę, którą Adam zabiera do domu. Jak się później okazuje, nieznajomy umiera, a zawartość jego teczki pod postacią pewnych dokumentów i pendriva, jest celem niebezpiecznych ludzi. Zaczyna się wyścig z czasem.

Zawód genealoga to bardzo interesująca profesja polegająca w głównej mierze na zbieraniu informacji z różnorakich archiwów. W Polsce, z uwagi...

basik | 2018-02-01

Lubię czytać debiuty, niestety ten nie przypadł mi do gustu.
Świetny pomysł na powieść, świetny temat tylko całkowicie niewykorzystany a wykonanie fatalne.
Autor niestety musi zmienić swój styl pisania, żeby wszystko miało jakiś sens. Mało akcji, żadnej emocji zbyt dużo zaczętych i nie dokończonych wątków. Niepotrzebne opisy np. jak dojechać na osiedle bohatera, co robił jak już wstał z łóżka itp. takie pisanie o niczym .I ciągłe powtórki tego o czym już było. A potem znowu mnóstwo opisów i nazw technicznych jak włamać się do komputera....nuda.
Autor pokusił się nawet o cofnięcie akcji do czasów II wojny i opisał w chyba trzech krótkich rozdziałach o pracy więźniów w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen, tylko że tego tematu nie rozwinął i nie miał on aż tak wielkiego znaczenia.Natomiast to co ważne i ciekawe opisywał w sposób bardzo krótki i nieciekawy.
Jest tu u nawet zalążek romansu, który po kilku dniach znajomości okazuje się wielką miłością.
Cała powieść napisana jest w...

książek: 2077
Wojciech Gołębiewski | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Grzegorz Gołębiowski (ur.1969) - ekonomista, dr hab., z sześcioma książkami ekonomicznymi na LC, postanowił napisać thriller i zrobił to uzyskując na LC wynik nader skromny: 5,95 (20 ocen i 13 opinii). Choć pół mojej rodziny to Gołębiewscy, a pół Gołębiowscy, to, o ile wiem, nic mnie z nim nie łączy. Jednakże zbieżność nazwisk wzmaga we mnie chęć posłużenia się opiniami innych, a tam powtarza się, że pomysł dobry, a wykonanie fatalne. Przedstawiam wyrwane zdania z dwóch opinii na LC:

basik (3 gwiazdki):
„.......Cała powieść napisana jest w sposób bardzo nieudolny, styl autora fatalny, dialogi sztuczne, bohaterowie bezpłciowi, bo poza wyglądem , pracą i krótkimi wycinkami z ich życia bardzo mało o nich wiemy. Najbardziej jednak razi to, że autor nie potrafi wciągnąć czytelnika w całą fabułę bo ta jest nijaka, bez napięcia i oczekiwania co będzie dalej...."

Olovereads (5 ...

zaczytanapatka | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Adam Floriański zarabia na życie poszukiwaniami genealogicznymi. Genealogia jest jego prawdziwą pasją. Poszukując kolejnych informacji spotyka w Pracowni Naukowej Archiwum Akt Dawnych, Stefana Dolińskiego. Starszy pan prosi Adama o pomoc, a ten z wielkim zdziwieniem odkrywa, że mężczyzna szuka informacji o okolicy, która właśnie interesuje Adama, Nie mija kilka chwil kiedy tuż po wyjściu starszego mężczyznę zabiera pogotowie. Pan Stefan nie zdążył zabrać swojej teczki, dlatego Adam postanawia ją przejrzeć i oddać właścicielowi. W teczce znajdują się stare dokumenty jeszcze z czasów wojny i pendrive chroniony hasłem. Adam prosi o pomoc koleżankę Annę Kostrzewską dla której świat komputerów nie ma tajemnic. Tymczasem wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia zabójstwa Stefana Dolińskiego. Anna i Adam znaleźli się w centrum naprawdę mrocznej sprawy. Jakie informacje zapisane są na pendrive? Jakie tajemnice kryje Dolny Śląsk?

Adam wraz z koleżanką trafią przypadkiem na dość mroczną...

Alex | 2018-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2018

Przeszłość kryje wiele tajemnic, niektóre z nich już na zawsze pozostaną nieodkryte, na inne ktoś może trafić przypadkiem. Czasami włożono wiele trudu by na zawsze pozostały w ukryciu, ale niektóre z nich i tak zostają odkryte. W takim momencie mogą zacząć budzić zainteresowanie, mające niekiedy daleko idące skutki. Niekiedy poszukiwania przynoszą o wiele więcej niż ktokolwiek przypuszczał.

Zagłębiania się w przeszłość stanowi dla Adama Floriańskiego chleb powszedni, co więcej uczynił z tego swoje źródło dochodu. Jako genealog odkrywa przed spragnionymi wiedzy ludźmi ich rodzinne korzenie, no i praca łączy się z hobby. Badania familijnych koneksji, przeglądanie starych dokumentów i odszyfrowywania co kryje się w zapisanych słowach fascynuje go nieodmiennie od kliku dobrych lat. Ostatni pobyt w warszawskim archiwum przyniósł mu coś więcej niż by chciał, przypadkowe spotkanie z starszym panem, zaowocowało tematem o więcej niż tajemniczym charakterze. Pozostawiona przez staruszka...

theworldfullofbooks | 2018-05-29

Adam Florański jest 35 letnim genealogiem, często odwiedza Archiwum Główne Akt Dawnych, gdzie uzyskuje potrzebne informacje. Gdy pewien starszy Pan nieświadomie zostawia tam walizkę, Adam za wszelką cenne chce ją oddać. Nie wie jednak jak może to zauważyć na jego życiu. Zawartość walizki jest cenniejsza, niż przypuszczał. Do sprawy angażuje się dawna znajoma. Czy tajemnicza walizka połączy ze sobą Anne i Adama? Cień przeszłości. Świetna książka dla fanów historii i geografii. Wspaniałe połączenie elementu współczesnych czasów z czasem wojennym. Uważam jednak, że bardziej interesowała mnie opowieść z czasów wojennych, ukazane życie Żydów w czasie hhollocaustu niż sama opowieść. Książka napisana prostym językiem, lecz sama opowieść rozwija się bardzo wolno. Książkę oceniam 5/10, była przyjemna i lekka, pomysł na fabułę bardzo ciekawy 😊😊 Jestem bardzo niecierpliwa i dla mnie historia bardzo się ociągała. Polecam wszystkim miłośnikom historii

Sławomir | 2018-07-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2018

"Cień książki" taki powinien być tytuł. Akcja nierównomiernie rozłożona a do tego główny temat autor potraktował tak powierzchownie jak Jezus taflę jeziora po którym sobie tam biegał. Temat Gór Sowich to po prostu skarbnica ciekawostek i tajemnic. Nie wiem jak autor mógł skopać taki pomysł. Dodatkowo jakieś pseudofilozoficzne wtręty. - Dlaczego to a dlaczego tamto... Żałość. Tematy informatyczne już po prostu brak słów. Dobił mnie w tekście gdy napisał że adres IP jest oddzielony myślnikami:) No gratulacje. Początek to patrzenie w cycki bibliotekarki, środek nieudolne rozwijanie akcji, zakończenie banał, przewidywalne i nie w porę.
Nie polecam zdecydowanie. Jedyne czego nie mogę zarzucić to język. Tu jest poprawnie i chyba tylko dlatego i że krótka to książeczka, doczytałem do końca.

Jak daleko posuniemy się, żeby odkryć tajemnicę przeszłości?
Anna i Adam, bohaterowie książki mają możliwość przekonać się, że przeszłość potrafi odbić znaczące piętno na teraźniejszości.

Adam, młody genealog całkiem przypadkowo wplątuje się w kryminalną zagadkę sięgającą, aż II wojny światowej. Przypadkowa pomoc, której udzielił starszemu Panu spotkanemu w Archiwum Głównym Akt Dawnych nieoczekiwanie wpływa na jego życie gdy okazuje się, że ów mężczyzna zostaje zamordowany. Zaszyfrowany pendrive i stara walizka, pełna papierów skrywająca tajemnice, za które niektórzy są gotowi zabić. Pomocną dłoń w odszyfrowaniu plików i rozwiązywaniu zagadki przeszłości ofiaruje Adamowi, Anna koleżanka z czasów licealnych.

Akcja książki rozgrywa się w Warszawie i na terenach Dolnego Śląska. Zarówno Anna jak i Adam mieszkają w Stolicy co bardzo ułatwiło mi czytanie, bo podczas lektury doskonale wiedziałam jakie trasy przemierzają bohaterowie. Sporym i miłym zaskoczeniem dla mnie było dość częste...

Iliana | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Uwielbiam stare, klimatyczne fotografie, noszące w sobie jakieś tajemnice, obce, a zarazem bliskie, nieodgadnione, konfrontujące się z rzeczywistością swoją majestatycznością, stąd wątek starej mapy ilustrującej fragment Dolnego Śląska był niezwykle intrygujący i sprawił, że całą czytelniczą uwagę poświęciłam na odkrywanie z Adamem jej przekazu i aspektu, jaki w sobie nosiła. Autor wykazał się precyzją w kreowaniu psychologicznym swoich bohaterów, co nadaje powieści jeszcze większej nieprzeciętności i pobudza naszą wyobraźnię.

Główny bohater Adam jest genealogiem. Swoim klientom oferuje usługi na wysokim poziomie, bo do każdego zlecenia podchodzi z pracowitością i młodzieńczą zaciętością, która doskonale wpasowuje się w przewodni element jego pasji. Kiedy będąc w archiwum starszy pan poprosi go o pomoc, Adam nawet się nie spodziewa, że to przypadkowe spotkanie wywoła lawinę tajemniczych sytuacji, które wyposażą go we wspomniany fragment starej mapy oraz drzewa genealogicznego...

bookmoment | 2018-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2018

Sięgając po powieść Grzegorza Gołębiowskiego czytelnik może odnieść wrażenie, że lektura oscylować będzie głównie wokół tematu genealogii – nic bardziej mylnego. Niemal od samego początku odbiorca zostaje wciągnięty w wir niecodziennych zdarzeń, intryg i sensacji, które stają się motorem napędowym powieści, a przynajmniej tak przedstawiał się zamiar.

Tajemnica ściśle związana z Dolnym Śląskiem i II wojną światową jest pomysłem niebanalnym. Autor dawkuje napięcie, wplata w fabułę ciekawe retrospekcje, dzięki którym stopniowe zgłębianie przeszłości staje się swoistą formą przyjemności. O ile piętrzące się sekrety są intrygujące, o tyle giną one za parawanem nieco topornego stylu, jakim posługuje się autor. Tekst naszpikowany został opisami, czy wtrąceniami, które bardziej przeszkadzają niż interesują. Czytając powieść można odnieść wrażenie, że fabularna prostota wespół z niemal profesorskim językiem nie jest przepisem, który wieszczy sukces.

Grzegorz Gołębiowski odważył się...