Cień przeszłości

Novae Res
2018-01-10
2018-01-10
Dolny Śląsk II wojna światowa genealogia cyberbezpieczeństwo tajemnica

Książka beznadziejna . Nie polecam.

Książka beznadziejna . Nie polecam.

Sięgając po powieść Grzegorza Gołębiowskiego czytelnik może odnieść wrażenie, że lektura oscylować będzie głównie wokół tematu genealogii – nic bardziej mylnego. Niemal od samego początku odbiorca zostaje wciągnięty w wir niecodziennych zdarzeń, intryg i sensacji, które stają się motorem napędowym powieści, a przynajmniej tak przedstawiał się zamiar.

Tajemnica ściśle związana z Dolnym Śląskiem i II wojną światową jest pomysłem niebanalnym. Autor dawkuje napięcie, wplata w fabułę ciekawe retrospekcje, dzięki którym stopniowe zgłębianie przeszłości staje się swoistą formą przyjemności. O ile piętrzące się sekrety są intrygujące, o tyle giną one za parawanem nieco topornego stylu, jakim posługuje się autor. Tekst naszpikowany został opisami, czy wtrąceniami, które bardziej przeszkadzają niż interesują. Czytając powieść można odnieść wrażenie, że fabularna prostota wespół z niemal profesorskim językiem nie jest przepisem, który wieszczy sukces.

Grzegorz Gołębiowski odważył się wkomponować w fabułę wątek romantyczny, który summa summarum przebija się na pierwszy plan. Nietrudno odkryć w jakim kierunku zmierza relacja bohaterów – autor bazuje na dość powszechnym schemacie, nie wychodzi spoza niego, nie próbuje zaskoczyć. Również portrety psychologiczne pozostawiają wiele do życzenia. Są to postaci stereotypowe: grają, aby zakryć swoje skazy, przez co nie do końca są wiarygodni, niemal sztuczni, a w ich zachowaniu można odnaleźć zalążki absurdu. Dialogi także, momentami zakrawają na sztampowość, nie należą do dobrze skonstruowanych.

W powieści zabrakło miejsca na emocje, ponieważ autor skupił się na opisach szczegółów fikcyjnej rzeczywistości. Pominięte zostały tematy trudne i kontrowersyjne, jak choćby holokaust. Zabrakło dobrego wyważenia pomiędzy tym co ważne, a tym co mniej istotne, zaś intryga, którą proponuje autor, jest – mimo wszystko – mało przekonująca.

Ta historyczno-kryminalna hybryda przypomina odbiorcy o tym, że przeszłość zawsze nas odnajdzie, aby odkryć wszystkie swoje karty. Niestety dobry zamysł fabularny nie został wykorzystany. Można odnieść wrażenie, że powieści brakuje kilkunastu stron, które ktoś wyrwał, lub skrócił do granic możliwości. Grzegorz Gołębiowski zaproponował czytelnikowi oryginalną powieść, jednak jej wykonanie nie do końca jest satysfakcjonujące.

Tajemnica ściśle...

"Cień książki" taki powinien być tytuł. Akcja nierównomiernie rozłożona a do tego główny temat autor potraktował tak powierzchownie jak Jezus taflę jeziora po którym sobie tam biegał. Temat Gór Sowich to po prostu skarbnica ciekawostek i tajemnic. Nie wiem jak autor mógł skopać taki pomysł. Dodatkowo jakieś pseudofilozoficzne wtręty. - Dlaczego to a dlaczego tamto... Żałość. Tematy informatyczne już po prostu brak słów. Dobił mnie w tekście gdy napisał że adres IP jest oddzielony myślnikami:) No gratulacje. Początek to patrzenie w cycki bibliotekarki, środek nieudolne rozwijanie akcji, zakończenie banał, przewidywalne i nie w porę.
Nie polecam zdecydowanie. Jedyne czego nie mogę zarzucić to język. Tu jest poprawnie i chyba tylko dlatego i że krótka to książeczka, doczytałem do końca.

Grzegorz Gołębiowski (ur.1969) - ekonomista, dr hab., z sześcioma książkami ekonomicznymi na LC, postanowił napisać thriller i zrobił to uzyskując na LC wynik nader skromny: 5,95 (20 ocen i 13 opinii). Choć pół mojej rodziny to Gołębiewscy, a pół Gołębiowscy, to, o ile wiem, nic mnie z nim nie łączy. Jednakże zbieżność nazwisk wzmaga we mnie chęć posłużenia się opiniami innych, a tam powtarza się, że pomysł dobry, a wykonanie fatalne. Przedstawiam wyrwane zdania z dwóch opinii na LC:

basik (3 gwiazdki):
„.......Cała powieść napisana jest w sposób bardzo nieudolny, styl autora fatalny, dialogi sztuczne, bohaterowie bezpłciowi, bo poza wyglądem , pracą i krótkimi wycinkami z ich życia bardzo mało o nich wiemy. Najbardziej jednak razi to, że autor nie potrafi wciągnąć czytelnika w całą fabułę bo ta jest nijaka, bez napięcia i oczekiwania co będzie dalej...."

Olovereads (5 gwiazdek):
".......Pomysł był świetny, klimat również jednak wykonanie fatalne. Akcja całej historii toczy się bardzo powoli, mozolnie wręcz nudno. Całą książkę czytałam ponad tydzień a ma ona lekko ponad 260 stron. Zwroty akcji są mało zaskakujące. Nie wzbudzały we mnie żadnych emocji. Sporo opisów jest totalnie zbędnych i niepotrzebnych....."

Kolej na mnie, a ja bez jakiegokolwiek nepotyzmu, co wyjaśniłem wyżej, uwzględniając natomiast, że to debiut i pamiętając casus Umberto Eco, uczonego mediewisty, który zdobył szalone powodzenie swoimi kontrowersyjnymi thrillerami, radzę naszemu dr hab popracować nad lekkością stylu i skrótami, a pierwszą próbę oceniam pozytywnie przede wszystkim ze względu na pomysł i stawiam gwiazdek 6

Jak na debiut literacki autora to powieść jest dobra. Mógł pisarz bardziej pociągnąć temat z czasów II wojny światowej oraz relacji bohaterów. Ogólnie książka warta przeczytania.

Historia genialna, porywająca i interesującą, jednak wykonanie (szczególnie język pisarza) pozostawia wiele do życzenia.

Bardzo dobry debiut.
Dzięki tej książce odwiedziłam góry Sowie, sztolnie Walimskie itp. I zakochałam się zarówni w tych miejscach jak i w tej książce.

Bardzo dobry debiut.

trzyma w napięciu

trzyma w napięciu

Przez 150 str. nie zorientowałam się o co chodzi...

Przez 150 str. nie zorientowałam się o co chodzi...

DNO !!!!!!!

DNO !!!!!!!

Dodaj cytat z książki Cień przeszłości