Głód zabijania

HarperCollins Polska
2018-11-14
2018-11-14
Ewa Godycka
manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy samobójstwo thriller wyścig z czasem zagadka kryminalna

Kto zamordował moją siostrę?

Książka mi się podobała. Co prawda początek trochę przynudza to z każdym rozdziałem coraz bardziej się rozwijała. Z czasem można było się domyślić kto był mordercą, ale końcówka tak czy siak była zaskakująca. Jak dla mnie największym minusem była irytująca główna bohaterka.

"Głód zabijania" jest w mojej opinii wręcz nomen omen książkowym przykładem przeciętnego thrillera. Wszystko w niej jest jak wzięte z instrukcji "Jak napisać thriller" wymieszane i bez większego polotu wtłoczone w formę.
Fabuła jest średnia. O ile nie mogę nazwać jej słabą, tak w połowie lektury zacząłem zastanawiać się nad wątkiem przewodnim. Po kilku minutach doszedłem do wniosku, że nie mam pojęcia co jest główną osią opowieści. Czy jest to relacja Kate i jej nowej pacjentki, czy jest to związek z jej chłopakiem, sprawa zabójstwa jej siostry czy może prawnicze boje związane z poprzednią pacjentką Kate. O ile w teorii takie prowadzenie narracji ma sens, w końcu zazwyczaj człowiek nie ma tylko jednej sprawy na głowie, tak część tych wątków jest po prostu zbędna, pewne wydarzenia do niczego nie prowadzą. Przypomina to trochę oszczerstwa w stronę polityków. Rzucaj nimi jak możesz, a coś na pewno się przyklei. Oczywiście pojawiają się tutaj takie klasyki jak mhroczne tajemnice z przeszłości, problemy z nałogami, problemy w relacjach międzyludzkich, brak umiejętności rozmowy, ale całość jest strasznie bez wyrazu.
Równie nijacy są dramatis persona. Kate jest po prostu idealnym przykładem członka społeczeństwa bez odchyłów w żadną stronę. Niby ma to sens, w końcu jest psychiatrą, niemniej nie jest osobą, na której można oprzeć fabułę. Niby chce pomagać innym, ale bez przesady, pragnie dowiedzieć się prawdy o losie jej siostry, ale tak bez przekonania. Reszta to w większym lub mniejszym stopniu chodzące stereotypy. Bryluje w tym zwłaszcza chłopak głównej bohaterki, o którym jedyne co wiem po lekturze, to że próbuje być śmieszkiem. Cała reszta jego cech jest tak poplątana, że nie dałbym rady określić jego charakteru. Wszystko uratować mógł antagonista, jednak na końcu i on okazuje się niezbyt ciekawym stereotypem.
Mam problem z oceną tej powieści. Z jednej strony nie miałem frajdy podczas jej czytania, z drugiej ciężko mi też nadmiernie krytykować jakieś elementy. Większość z nich jest po prostu odtwórcza. Autorka miała chyba jakiś koncept na bardziej skomplikowaną historię, ale wszystko to ginie pod warstwą niepotrzebnych wydarzeń i nierozwiązanych wątków. Nie jest to dzieło ambitne czy nawet dobre, ale nie będę też odradzał jego przeczytania w wolny wieczór czy dwa.

Główna bohaterka to znany psychiatra. Podobnie jak jej chłopak. Oczywiście oboje są piękni, młodzi i bogaci...

Kobieta do dziś nie podgodziała się ze śmiercią młodszej siostry. Kiedy okoliczności znów przypominają jej o koszmarze, pojawia się emerytowany policjant. Pani doktor postanawia mu pomóc jeszcze raz przyjrzeć się sprawie zabójstwa dziewczynki.

Poznajemy też jej codzienną pracę, problemy z pacjentami, wahania w życiu osobistym.

Ciekawa i wciągająca. Na duży minus zaliczam fakt, że dość szybko można domyślić się rozwiązania. Warto jednak poświęcić czas na czytanie.

Poznajemy też jej...

Książka napisana prostym językiem i w mojej opinii młodzieżowym żeby nie powiedzieć infantylnym językiem. Czyta się w miarę szybko, jednak treść nie wciąga na tyle aby nie można było się od niej oderwać. Dużym minusem jest fakt, że na rozwinięcie akcji trzeba długo cze gać a kiedy już się rozwinęła to nie trzymała mnie w napięciu a przecież to jedna z cech thrilleru. Książka, która niczym mnie nie zaskoczyła a pozostawiła po sobie niedosyt i poczucie braku tego co jest ważne w tym gatunku. Jednocześnie nie mogę uznać jej za nieporozumienie ale dobra też nie jest. Nie zapadnie mi w pamięci.

Młoda lekarka psychiatra chce dotrzeć doprawdy o zabójstwie swojej siostry. Niby wszystko jest rozwiązane, morderstwo zostało wyjaśnione i sprawca złapany ale splot okoliczności zmusza lekarkę do przyjrzenia sie tej sprawie. Nici prowadzą do przeszłości, tajemnice rodzinne wychodzą na jaw, nic nie dzieje się bez przyczyny. A na koniec doskonały twist ponieważ mordercą okazuje się....a nie! To trzeba przeczytać. A czyta sie szybko, zwlaszcza gdy juz sekrety jeden po drugim ukazują się w swej całej nieprzyjemnej postaci.

"Głód zabijania" to porządny thriller psychologiczny, w którym wiele wątków przeplata się ze sobą tworząc zawiłą fabułę zdarzeń, mających wpływ na siebie w przeszłości i w teraźniejszości. Co ciekawe, autorka tak poprowadziła związki pomiędzy postaciami, że pomimo wielu płaszczyzn wcale się nie gubiłam.
Książka jest genialna, temat bardzo poruszający, a rozwiązanie zaskakujące, bo naprawdę nie spodziewałam się takiego finału.
Świetna przygoda... naprawdę dobra pozycja.

Książka jest genialna, temat bardzo poruszający, a rozwiązanie...

Bardzo dobra powieść. Początek nie zachwyca, ale im dalej tym lepiej. Zmusza czytelnika do kombinowania, kto za tym stoi. Polecam.

Słabo, oj słabo. Zakończenie przewidywalne, książka dłużyła mi się niemiłosiernie.

Dobry thriller, zaczyna się ślamazarnie, ale akcja nabiera tempa, koniec trzyma w napięciu.

Nie rozumiem skąd te słabe oceny, mnie osobiście książka się bardzo spodobała. Fabuła była bardzo zawiła, trzeba było wytężyć umysł i przeskakiwać między problemami głównej bohaterki. Zdecydowanie wrócę do tej lektury po latach!

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Dodaj cytat z książki Głód zabijania