Wikingowie. Najeźdźcy z morza

Okładka książki Wikingowie. Najeźdźcy z morza Kim Hjardar
Okładka książki Wikingowie. Najeźdźcy z morza
Kim Hjardar Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Kieszonkowa Historia [RM] historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Kieszonkowa Historia [RM]
Tytuł oryginału:
Vikings. Raiders from the Sea
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377739235
Tłumacz:
Katarzyna Skawran
Tagi:
wikingowie
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
38
38

Na półkach: ,

Jak głosi nazwa serii "Kieszonkowa historia" nie będzie to obszerne studium tematu. W związku z tym nie rozumiem głosów w opiniach o tej książce pokroju "Skrótowo ale treściwie." autorstwa użytkownika Rege. A czego oczekiwać po "kieszonkowej historii"?

Co do samej książki mam [jak to ja] kilka uwag, ale najpierw pozytywy.

Do pozytywów należy zaliczyć sporo jak na 160 stron zdjęć różnych zabytków z epoki wikingów. Na stronach od 10 do 13 znajdziemy kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii epoki wikingów, wygląd run i ich znaczenie na stronie 70, na stronach 100-101 znajdziemy listę nordyckich bogów, a kilka stron dalej pojęcia związane z mitologicznym światem nordyckich bogów. Ponadto znajdziemy również kilka map czy opis rodzajów łodzi wraz z rysunkami je przedstawiającymi. Książka napisana przez norweskiego historyka i członka grupy rekonstrukcyjnej. Ponadto masa informacji dotyczących życia codziennego wikingów, prowadzenia najazdów i wojen, ataków i podboju Anglii, skrótowa historia północnych regionów Europy, opisy narzędzi i broni, systemu wierzeń i praktykach religijnych, dosłownie wszystko o wikingach w pigułce. na okładkę miękką przymknę oko, bo to w końcu "kieszonkowa historia", grafika bardzo ładna [o wiele lepsza od zabawkowego, plastikowego hełmu z innego wydania] Ponadto na końcu polecona obszerna bibliografia.

Niestety książka ma 3 przeze mnie zauważone mankamenty.

Autor broni wikingów, twierdząc że skutki ich grabieży i rozmiary napadów nie były tak wielkie i dotkliwe jak mówią dziejopisarze tamtych czasów, niestety nie argumentuje dlaczego.

Nie wiem czy jest takich gaf więcej, [nie analizowałem każdej podawanej daty, ale tę akurat wychwyciłem] jednak na ostatniej stronie w 3 zdaniu licząc od dołu strony mamy, że Magnus III Bosy napadł na królestwo Man i Wysp oraz Irlandię w 1003 roku, no i nie byłoby w tym nic dziwnego, tylko, że urodził się ok. 1070 roku. Miało być oczywiście 1103 rok, niemniej wydawnictwo powinno skorygować ten błąd, gdyż to praca naukowo-historyczna, wydana przez wydawnictwo historyczne, zatem no takie rzeczy nie za dobrze świadczą o wydawnictwie.

Ponadto w kilku miejscach są literówki, źle odmienione wyrazy, czy brak jakiegoś wyrazu, które szpecą tekst. Wydawnictwo powinno mieć lepszego korektora. Podobnie rzecz ma się z datą, osobiście wątpię, aby pan Kim pomylił się co do daty napadu Magnusa III jako zawodowy historyk, uczestnik grup rekonstrukcyjnych oraz zadeklarowany miłośnik epoki wikingów.

Książka moim zdaniem zasługuje na uznanie, pomimo powyżej wymienionych mankamentów, które w zdecydowanej większości wynikają ze złej korekty wydawnictwa, a jedyne co można zarzucić panu Hjardarowi to to, że nie argumentował dlaczego nie ufa dziejopisarzom tamtego okresu. Niniejsza publikacja jest świetną pozycją, jako punkt wyjściowy do dalszego zgłębiania historii, kultury oraz wierzeń wikingów.

Jak głosi nazwa serii "Kieszonkowa historia" nie będzie to obszerne studium tematu. W związku z tym nie rozumiem głosów w opiniach o tej książce pokroju "Skrótowo ale treściwie." autorstwa użytkownika Rege. A czego oczekiwać po "kieszonkowej historii"?

Co do samej książki mam [jak to ja] kilka uwag, ale najpierw pozytywy.

Do pozytywów należy zaliczyć sporo jak na 160...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
36

Na półkach: , , , , , , , , ,

Naprawdę świetna, wprowadzająca w tajemnice świata wikingów książka. Napisana przez znawcę tematu i człowieka z pasją, wciąga pomimo wielu naukowych terminów. Idealna dla ludzi, którzy chcą poznać najmniejsze szczegóły dotyczące życia Wikingów w epoce ich panowania. Nie jest to jednak książka przygodowa, a zdecydowanie bardziej naukowo-historyczna (jednak napisana przystępnym językiem),tym bardziej polecam ją wszystkim, którzy chcieliby się o życiu Normanów czegoś bliższego prawdy niż ze źródeł popkultury ;)

Naprawdę świetna, wprowadzająca w tajemnice świata wikingów książka. Napisana przez znawcę tematu i człowieka z pasją, wciąga pomimo wielu naukowych terminów. Idealna dla ludzi, którzy chcą poznać najmniejsze szczegóły dotyczące życia Wikingów w epoce ich panowania. Nie jest to jednak książka przygodowa, a zdecydowanie bardziej naukowo-historyczna (jednak napisana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Od furii Normanów zachowaj nas Panie”

Nakładem Wydawnictwa RM ukazała się właśnie kieszonkowa seria książek, przybliżających czytelnikowi najważniejsze i najciekawsze historyczne okresy, wydarzenia czy zawiaska, które w sposób jednoznaczny i wyraźny zaznaczyły się w naszych burzliwych dziejach.

Cykl rozpoczną pozycja zatytułowana „Wikingowie. Najeźdźcy z morza” (znamy również tytułu trzech kolejnych książek: „Czołgi. Stulecie broni pancernej”, „Gladiatorzy. Krwawe igrzyska”, „Rycerze. Ludzie honoru”.) w której autor w sposób bardzo zwarty, spójny i bardzo interesujący przedstawia nam dynamiczną erę ludów północy, zwanych potocznie Wikingami, którzy w sposób tak spektakularny najpierw wkroczyli a później zapisali się w historii Europy, nie tylko.

Okres ten, jak widać po niezliczonej ilości wszelkiej maści publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce czy przedsięwzięciach medialnych (świetnie nakręcony i zrealizowany przez kanał History serial „The Vikings”) oraz artystycznych nawiązaniach, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.

Bogata skandynawska kultura, tradycja, obrzędowość, a nade wszystko lata kupiecko –łupieżczych wypraw i wojen, oraz niewątpliwy wpływ jaki wywarli na ówczesną historię ( wpisując w to naturalnie polski czy może raczej słowiański wątek) zapewniły im w dziejach średniowiecza miejsce szczególne.

Ci budzący grożę wojownicy docierali na swoich smoczych łodziach do najdalszych zakątków świata ( Konstantynopol, Kijów, Anglia, Islandia, Ameryka Północną itd) handlując, grabiąc, plądrując, zaciągając się do obcych armii, podbijając królestwa i osiedlając się na nowo zajętych ziemiach.

Mimo niewielkiej objętości znajdziemy tu sporo niezwykle interesujących treści dotyczących samych Wikingów, wliczając w to min: tego jak żyły i funkcjonowały społeczności ludów północy, kalendarium ich wojenno- odkrywczych wypraw, pierwsze chrześcijańskie zapiski które ich dotyczą (napaść na Lindisfarne),sposób sprawowania władzy, wierzenia, panteon bóstw, militaria, stosowa strategia i taktyka, postacie ważniejszych władców i bohaterów oraz skomplikowane historyczne realia tego okresu.

Książka Kima Hjardara „Wikingowie. Najeźdźcy z morza” to znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej oraz tych którzy pragną poznać tajemnice naszych przodków i epokę, która nadal w wielu aspektach okryta jest mgłą tajemnicy.

„Od furii Normanów zachowaj nas Panie”

Nakładem Wydawnictwa RM ukazała się właśnie kieszonkowa seria książek, przybliżających czytelnikowi najważniejsze i najciekawsze historyczne okresy, wydarzenia czy zawiaska, które w sposób jednoznaczny i wyraźny zaznaczyły się w naszych burzliwych dziejach.

Cykl rozpoczną pozycja zatytułowana „Wikingowie. Najeźdźcy z morza”...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
4

Na półkach:

Krótka, lecz rzeczowa książka. Polecam wszystkim, którzy chcą zagłębić się w kulturę Wikingów.

Krótka, lecz rzeczowa książka. Polecam wszystkim, którzy chcą zagłębić się w kulturę Wikingów.

Pokaż mimo to

avatar
2084
1641

Na półkach: ,

Skrótowo ale treściwie.

Skrótowo ale treściwie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51
  • Chcę przeczytać
    36
  • Posiadam
    11
  • Historia
    5
  • Wikingowie
    3
  • Ebooki
    2
  • Historyczne
    2
  • 2018
    2
  • 2019
    2
  • E-book
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wikingowie. Najeźdźcy z morza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne