Krótka historia prawie wszystkiego

Okładka książki Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat popularnonaukowa
540 str. 9 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Człowiek Poznaje Świat
Tytuł oryginału:
A short history of nearly everything
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2006-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-05-01
Liczba stron:
540
Czas czytania
9 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375063684
Tłumacz:
Jacek Bieroń
Tagi:
nauka fizyka astronomia wszechświat
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
776 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
344

Na półkach: , ,

Nie znosisz fizyki, chemii albo biologii? Wszelkie nauki przyrodnicze burzą Twój spokój, bo przypominają Ci się koszmarnie nudne lekcje o erach geologicznych oraz klasówki do których uczyłeś się pilnie, żeby zapomnieć o tym, czego się nauczyłeś tego samego dnia wieczorem?
To mam dla Ciebie świetną wiadomość – tę książkę musisz przeczytać.
To, że tak niewielu z nas odnajduje w sobie pasję geologa, botanika czy fizyka w opinii Autora to efekt spisku twórców podręczników do tych przedmiotów.
Wygrywa ten, który napisze najbardziej nudną i zniechęcającą do pogłębiania wiedzy w tym obszarze pozycję :-)
Książka Billa Brysona jest ich dokładnym przeciwieństwem.
Znajdziecie w niej odpowiedzi na większość nurtujących Was pytań z zakresu nauk o Ziemi i kosmosie, które w Waszych głowach pojawiły się jeszcze w podstawówce lub w czasach licealnych (ewentualnie w gimnazjum, ale ja jestem dinozaurem, więc poza określeniem „gimbusy” niewiele na temat tych palcówek edukacyjnych wiem :-) .
Nie mieliście pewnie szczęścia do jakiegoś wybitnego pasjonata tych dyscyplin wiedzy, a w dodatku świetnego pedagoga, który wprowadziłby Was w ten arcyciekawy świat.
Praca, którą wykonał Autor jest tytaniczna. Odwiedzał najwybitniejszych amerykańskich i brytyjskich naukowców o talentach pedagogicznych i krok po kroku uzyskiwał od nich odpowiedzi na pytania - jak, kto i kiedy stworzył daną teorię, jak sprawdził ją w praktyce i kim ten osobnik był jako człowiek.
Ludzie ci, to nie tylko uznani luminarze nauki, których nazwiska są słynne, a pomniki gęsto zaludniają uniwersytety i instytuty badawcze na całym świecie.
To również ci, których nazwiska są znane tylko nielicznym, których skromność lub dziwactwa dorównujące niejednokrotnie geniuszowi uniemożliwiły przejście do historii nauki, a ich odkrycia noszą nazwiska innych ludzi.
Uczonych, którzy odkryć dokonali jako pierwsi - jak np. Henry Cavendish brytyjski fizyk i chemik, odkrywca wodoru, dwutlenku węgla, oznaczenia składu powietrza i wody, a także składu kwasu azotowego. Lord Cavendish nie lubił przebywać w towarzystwie innych osób do tego stopnia, że nawet ze swoją służbą komunikował się… listownie. Dlatego efekty jego badań i osiągnięć naukowych pozostały nieznane przez dwieście lat !
Dowiecie się ciekawostek na temat Newtona, a także tego, że Albert Einstein był przez długie lata urzędnikiem patentowym trzeciej klasy, któremu kilkukrotnie odmówiono awansu na urzędnika drugiej klasy, a także stanowiska wykładowcy akademickiego i… nauczyciela w liceum :-D
Wszystkie te opowieści zostały napisane kapitalnym językiem, skrzącym się anglosaskim dowcipem (wieczna cześć i chwała tłumaczowi – panu Jackowi Bieroniowi), a jednocześnie prezentują rzetelną pod względem naukowym wiedzę.
„Krótka historia prawie wszystkiego” zawiera również informacje o „wybitnych uczonych” jakim był np. arcybiskup Kościoła irlandzkiego James Ussher, który analizując niesamowicie wiarygodne źródło jakim w kwestii geologii jest Biblia oraz podobne „historyczne źródła” w swej monumentalnej publikacji „Annals of The Old Testament” z całą stanowczością określił wiek Ziemi. Ba, podając nawet dokładną datę dzienną jej powstania. Miało to miejsce w południe 23 października 4004 roku p.n.e.:-D
A tak w książce opisane są prawa termodynamiki:

„…Są cztery Prawa termodynamiki. Najpierw odkryto trzecie z nich, zwane Drugim Prawem; pierwsze zwane Zerowym Prawem, odkryto jako ostatnie; Pierwsze Prawo było drugie; Trzecie Prawo mogłoby właściwie nie być prawem w takim sensie jak pozostałe…”
chemik P.W Atkins

” Najkrócej rzecz ujmując, drugie prawo mówi o tym, że zawsze marnuje się trochę energii. Nie istnieje wiecznie działające urządzenie, perpetuum mobile , ponieważ zawsze będzie tracić trochę energii i w końcu się zatrzyma, niezależnie od jego sprawności. Pierwsze prawo mówi, że nie można stworzyć energii, a trzecie, że nie można uzyskać temperatury absolutnego zera; zawsze będzie trochę resztkowego ciepła.
Jak mówi Dennis Overbye trzy główne prawa są niekiedy formułowane następująco: (1) – Nie możesz wygrać (2) Nie możesz wyjść na zero (3) i nie możesz wycofać się z gry…"

Szkoda, że dopiero teraz zaczynam tak na to patrzeć, mimo tego, że bohatersko zdobyłem (za n-tym podejściem) zaliczenie z termodynamiki :-D

Nie znosisz fizyki, chemii albo biologii? Wszelkie nauki przyrodnicze burzą Twój spokój, bo przypominają Ci się koszmarnie nudne lekcje o erach geologicznych oraz klasówki do których uczyłeś się pilnie, żeby zapomnieć o tym, czego się nauczyłeś tego samego dnia wieczorem?
To mam dla Ciebie świetną wiadomość – tę książkę musisz przeczytać.
To, że tak niewielu z nas odnajduje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 654
  • Przeczytane
    2 923
  • Posiadam
    722
  • Teraz czytam
    309
  • Ulubione
    155
  • Popularnonaukowe
    81
  • Chcę w prezencie
    65
  • 2019
    25
  • Nauka
    23
  • Audiobook
    18

Cytaty

Więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne