Jeden fałszywy ruch

Cykl: Myron Bolitar (tom 5) | Seria: W labiryncie kłamstw
Wydawnictwo: Albatros
1 017
1 606
One false move
Myron,
AndrewBlage

Kto – i po co – nęka pogróżkami Brendę Slaughter, gwiazdę żeńskiej koszykówki? Czy jej kłopoty mają związek ze zniknięciem jej matki przed dwudziestoma laty? A może z niewyjaśnioną śmiercią żony pewnego kandydata na gubernatora? Co stało się z ojcem Brendy, który jakby rozpłynął się w powietrzu po wyczyszczeniu konta bankowego? Wspierany przez niezawodnego przyjaciela, Wina, Myron musi dotrzeć...

Wspierany przez niezawodnego przyjaciela, Wina, Myron musi dotrzeć do sedna mrocznej tajemnicy, za którą jedni są gotowi umrzeć, a inni – zabić…

źródło opisu: https://literia.pl/jeden-falszywy-ruch-16174

źródło okładki: https://literia.pl/jeden-falszywy-ruch-16174

"Jeden fałszywy ruch" to moje siódme spotkanie z twórczością Harlana Cobena.
Trzecie z jego nieprzeciętną pod każdym względem postacią, Myronem Bolitarem.
Powieść czyta się bardzo szybko, gdyż napisana jest lekkim piórem, zwięźle, mnóstwo w niej humoru.
Autor umie przykuć uwagę, z każdą stroną śledztwo prowadzone przez agenta sportowego, Myrona coraz bardziej wciągało.
Dużo mamy dialogów, które skrzą się od ciętych ripost i od docinków tak ostrych, że majty same spadają.

Na nudę nie narzekałem, także dlatego że bałem się o zdrowie, a nawet o życie Myrona.
Agent, chcąc poznać prawdę dotyczącą zaginięcia matki swojej klientki, śmierci jej ojca, a także śmierci sprzed dwudziestu lat, wkłada kij w mrowisko.
Z tym że te mrówki mogą się okazać tak jadowite i duże, że gryzą na śmierć.

W tej powieści amerykański pisarz jest w dobrej formie.

ChicaDeAyer | 2015-08-30
Przeczytana: 2012 rok

Z Cobenem mam pewien istotny problem - wspaniale się relaksuję przy snutych przez niego historiach, które wręcz ociekają sensacją. Umie zaciekawić, przykuć moją uwagę na tyle, że angażuję się wraz z jego bohaterami w rozwiązywanie zagadek. Jednak na jego niekorzyść działa to - a przynajmniej przyłapałam się na tym, próbując przypomnieć fabułę tej konkretnej książki - iż jego opowieści, choć naprawdę przyjemnie utrwalone, nie pozostają na długo w pamięci.

Fajny, niewymagający czasoumilacz, jednak nie wyróżniający się niczym szczególnym spośród morza pozycji z tego gatunku.

mclena | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

"FJ pochylił się do przodu i spojrzał Myronowi w oczy. Myron odpowiedział tym samym. W jego oczach nie dostrzegł nic. Jeśli oczy Franka Juniora były oknami duszy, to wisiała na nich kartka 'pustostan'."

Wow! Tom numer pięć jest jak narazie najbardziej emocjonalny z cyklu o Myronie Bolitarze i jednocześnie dość przełomowy. Tutaj Myron jakiego znaliśmy przechodzi przemianę i szczerze boję się co zastanę w kolejnej części.
Ponownie wiele tropów, pomysłów na rozwiązanie zagadki przez głownego bohatera bezproblemowo zagubiło mnie we własnych domysłach. Coben znów to zrobił! Wystrychnął mnie na dudka i wcale nie mam mu tego za złe.
Ogromnie podobał mi się zrwot jaki autor przygotował dla Myrona - mimo że bolesny, to pomógł mu na swój sposób dojrzeć. Esperanza - jak zwykle urocza u boku swej przyjaciółki Wielkiej Cindy, niezawodnie uzupełniają ten przesiąknięty testosteronem klimat, no i oczywiście niezmienny i niezawodny Win - sypiący jakże pomysłowymi tekstami...

"Gdybyś się...

Ksychopata | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

W przekroju całej książki, kwestia, z którą się zmierzę, odegrała w kryminale Cobena epizodyczną rolę, ale ze względu na jej obecność uznałem, że warto o niej coś napisać. Właśnie przez to, że ten temat się pojawił, podniosła się troszkę w mojej opinii sama wartość książki. Jak nie wiele czasem trzeba, żeby wpłynąć na czyjeś zdanie...
Otóż, do rzeczy,...,
Temat związany jest z naszym przemijaniem, starością, próba odnalezienia się w tak trudnym dla nas momencie życia i zmierzenia się z czymś ostatecznym, z końcem naszego istnienia, które może nadejść w każdej chwili. Młodzi ludzi uciekają od tego tematu, nie chcą z nim się w ogóle mierzyć. Unikają starszych ludzi, lekceważą ich, ignorują, traktują jak powietrze, jak coś niepotrzebnego, nieraz się brzydzą.
Największą winę ponosi za to nasz rozpędzony świat, którego dynamika wpływa na czasy, które ciągle pędzą, zmieniając je, w dużej części na gorsze. Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie, a więc zmieniają się pokolenia i cały...

gwiazdka | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 19 maja 2015

Książkę postawiłabym tak pomiędzy tymi najlepszymi Cobena, a tymi zdecydowanie słabszymi. Czytało mi się dobrze, chwilami z większym zainteresowaniem, które jednak od czasu do czasu słabło. Intryga ciekawa, chociaż powiedziałabym, że ma tendencje skokowe, większości czytelnik nie może odgadnąć, bo część faktów bohaterowie domyślają się nagle i dopiero całe gotowe wyjaśnienie przekazują odbiorcy. Ale drugiej strony to plus dla książki, która jest mało przewidywalna. Nawet scena zaczynająca „Jeden fałszywy ruch" wydaje się czymś innym niż okazuje się w rzeczywistości.

Jednak, ponieważ „Jeden fałszywy ruch" przeczytałam jako trzecią pod rząd powieść Cohena, muszę stwierdzić, że autor jest mało pomysłowy. Powtórki sytuacji, gorzej powtórki gotowych całych zwrotów, nie podnoszą oceny książki, powielanie dowcipów sprawia, że Coben i jego żarty są nudne.

Paco | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, COBEN
Przeczytana: 20 marca 2015

No,no.... Żeby zrozumieć powagę tej części serii o Myronie trzeba przeczytać choć kilka poprzednich.
Jest w niej wszystko to, co nam się podobało i co nas być może drażniło, lecz jest jeszcze coś...
Coś co sprawia, że historia ta, z lekkiej ,łatwej i przyjemnej staje się bardzo poważna i wiemy,że nasz znany bohater nigdy już nie będzie taki sam.
Coś co zdarza się nader często w prawdziwym życiu.
W tej książce Coben postawił na autentyczność, co we wcześniejszych częściach nie było tak oczywiste.
Nagle zrobiło się smutno.....:(

Paweł | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Książka ta uchodzi według mnie za jedną z lepszych z cyklu przygód Myrona i Wina. Jak zwykle dobry styl Cobena, a co za tym idzie nie ma momentów na przysłowiową nudę. Z każdą kolejną książką poznajemy głównego bohatero coraz bardziej. Poznajemy jego zachowania w nowych sytuacjach, jego reakcję na nowe niebezpieczeństwo i przede wszystkim nową rekację w związkach z Jessicą. Niestety zawsze coś się zaczyna i kończy. Kończy w najmniej odpowiednim momencie. Jakaś siła wypiera drugą siłę uczuciami. Jeżeli chodzi o fabułę to jest na bardzo dobrym poziomie. Coben nie zwalnia, a umiejętnie buduje napięcie co skutkuje później zaskoczeniem u czytelnika. Rodzi się chęć poznana dalszych losów Myrona i jego życia. Polecam.

Roland | 2016-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Fałszywe pozory

Z książkami Cobena bywa tak, że nigdy nie wiesz na co trafisz. Przy takiej ilości wydanych powieści rzeczą oczywistą jest, że zdarzały się rewelacyjne oraz mało rozgarnięte, delikatnie mówiąc. „Jeden fałszywy ruch” raczej można zaliczyć do tych lepszych w twórczości autora. Jednakże tak jak pozory bywają mylne, tak początek, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że większa część książki rzucają błędne światło na ocenę powieści. Zaiste koniec, tak drodzy współczytelnicy, koniec zmienia nasze postrzeganie książki. Czym kieruje się większość czytelników powieści kryminalnych, thrillerów etc.? Rzecz raczej wiadoma, czyli czy ja - czytelnik jestem wstanie przechytrzyć autora i wcześniej ustalić tożsamość sprawcy danego zdarzenia, najczęściej morderstwa. W przypadku „Jednego fałszywego ruchu”, nie jeden czytelnik zostanie zaskoczony i wywiedziony w pole, a to już cecha dobrych thrillerów.

Myron podejmuje się ochrony czarnoskórej gwiazdy żeńskiej...

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Co ja mogę ciekawego powiedzieć wobec wyniku na LC 7,32 (4369 ocen i 207 opinii), tym bardziej, że nie czytałem wcześniejszych tomów z tej serii ? Za to czytałem Cobena "Tęsknię za tobą" i dałem 6 gwiazdek, a w dłuższej notce napisałem:

".......Niczym się to-to nie wyróżnia z tysięcy podobnych produktów tworzonych szybko, łatwo i rutynowo dla zarobku...."

A ta książka w niczym nie jest lepsza od tamtej; więc winno być 6/10, lecz okazuje się, że ja się zmieniłem i daję 7/10

Meowth | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Bardzo wciągające czytadło kryminalne. Wartka akcja i żywy, soczysty język, zwłaszcza w dialogach, do których Coben ma ucho jak mało kto, sprawiają, że książka po prostu sama "się czyta". Autor znów wielokrotnie rozbawił mnie niektórymi komentarzami czy określeniami, przy czym cała opowieść bynajmniej nie jest śmieszna czy zabawowa - to kryminał z krwi i kości. Zwłaszcza z krwi, której w fabule nie brak. Dodatkowa zaleta to naprawdę zaskakujące rozwiązanie oraz para głównych bohaterów i współpracowników - Myron i Win. Trudno ich nie lubić, choć przecież nie są to chłopaki do rany przyłóż, a za fasadą ich skrzących się dowcipem rozmów kryją się sprawy ani trochę nie wesołe.