Riverdale. Informator licealisty

2018-11-14
2018-11-14
Marek Cieślik
Archie Riverdale dla młodzieży

Jeśli uwielbiasz serial "Riverdale" i marzysz o chodzeniu do tamtejszej szkoły to ta książka jest dobra na rozszerzenie informacji o tamtej szkole. Jest to jakby kronika szkolna RHS z bohaterami serialu. Zabawne były wstawki pisane przez tzw.; uczniów Riverdale High School. Mimo to jest to tylko fajna rzecz kolekcjonerska. Fani losów Archie'ego, Veroniki, Betty i Jughead'a będą zadowoleni.

Kojarzycie serial Riverdale? Pewnie tak, ponieważ głośno o nim było, gdy była jego premiera. Ta książka to zbiór informacji niezbędnych dla nowych uczniów liceum Riverdale. Poznacie tam wiele przydatnych informacji. Poznajcie zasady, które trzeba spełnić, by wstąpić do nowego świata.

Powiem Wam tak, serial Riverdale zaczęłam oglądać jak był emitowany drugi sezon. Przez ten szał na to, normalnie nie miałam ochoty nawet obejrzeć zwiastunu. Dopiero wielka nuda mnie do tego namówiła. Obejrzałam i nadal nie rozumiem wszystkich tych rewelacyjnych opinii. Dla mnie on mógł się zakończyć na pierwszym sezonie, bo trzeci to dla mnie jakiś żart po prostu, no ale ja nie o tym.

Ta króciutka książka to zebranie wszystkich najważniejszych informacji z serialu i umieszczeniu ich w przewodniku. Znajdziecie tutaj historię liceum, kadencje dyrekcji czy kadrę nauczycielską. Poznacie bliżej bohaterów, dowiecie się, jakie przedmioty lubią, na jakie zajęcia dodatkowe uczęszczają. Jakie wymagania ma szkoła odnośnie uczniów, nauki czy ubioru. Poznacie również całe miasto, rodziców bohaterów. Zobaczycie jakie zajęcia pozalekcyjne oferuje szkoła. Możecie przeczytać pełne teksty piosenek, które przewijały się w serialu. Bardzo zaskakujące było to, że nawiązywała ta książka do trzeciego sezonu i to dokładnie do 4 odcinka, bo pamiętam, że skończyłam go oglądać i następnego dnia zabrałam się za lekturę.

Książka jest również świetnie wydana, prócz samego tekstu mamy mnóstwo zdjęć, jakiś wycinek z gazet, portrety, odręczne pisma, bazgroły, dopiski postaci. Ogólnie bardzo dużo rzeczy, które urozmaicają książkę wewnątrz.

Moim zdaniem ta książka skierowana jest głównie dla fanów serialu, którzy chcieliby, by wszystkie informacje z tej produkcji były w jednym miejscu, bo osoby, które oglądają serial na bieżąco i mają dobrą pamięć, to ta książka niczym Was nie zaskoczy, niestety. Dlatego dajcie znać czy macie tę książkę w planach czy jednak odpuścicie. No i z tego co wiem i mogę już zdradzić, w pierwszym kwartale 2019 roku ma wyjść jeszcze jedna książka o Riverdale, która ma opowiadać o tym, co działo się przed fabułą serialu. Tej pozycji jestem mega ciekawa!

Z pewnością fani serialu Riverdale będą ciekawi co takiego zawiera w sobie pierwsza książeczka na naszym rynku wydawniczym poświęcona właśnie tej produkcji. Możecie być pewni, że jest zebranie wszystkich spraw dotyczących liceum Riverdale jak i bohaterów, bo w końcu to Informator, a nie książeczka "z wcześniej niepoznanymi faktami" :D.
W tym informatorze możemy przyjrzeć się dokładnie zasadom jakie panują w szkole, przypomnieć sobie o wydarzeniach z 1 i 2 sezonu a także i nawet najważniejsze to przybliżyć sobie sylwetki bohaterów. Tutaj dowiemy się o ich ulubionych przedmiotach, zajęciach, cytatach czy o mrocznej stronie jaką w sobie skrywają. Każda strona została zaprojektowana w ciekawy sposób, gdyż daje wrażenie jakbyśmy przeglądali notatnik wyklejony masą zdjęć, wzbogacony licznymi tekstami i odręcznymi notatkami. Zatem całość jak najbardziej prezentuje się interesująco pod względem graficznym. Z treści również będziemy mogli dowiedzieć się co nieco o miejscach, w których spędzają czas nasi ulubieniu bohaterowie albo po prostu zobaczyć jak wygląda ich pełny dzień zajęć.
Myślę, że dla prawdziwego fana serialu, pozycja ta będzie świetnym zebraniem wszystkich informacji jak i ciekawą pozycją w kolekcji tytułów na temat serialu.

@camilleshade

W tym informatorze możemy przyjrzeć...

Książka, a raczej książeczka, zawiera wiele informacji dotyczących serialu, jak i konkretnych bohaterów. Jest świetne zrobiona pod względem wizualnym, dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy faktycznie przeglądali Informator licealisty ze szkoły Riverdale. Minusem, jednakże jak to bywa w przypadku takich pozycji, jest to, że tak na prawdę nie dowiadujemy się z tej książki niczego nowego i jest to jedynie świetny gadżet dla fana serialu. Gdybym nie otrzymała tej książki do recenzji od Wydawnictwa, to raczej sama bym jej nie kupiła, bo zwyczajnie szkoda by mi było na nią pieniędzy. Jednakże, jeśli ktoś lubi takie książki to polecam!

Myślę, że mogę się mianować fanką serialu, dlatego też przy ostatniej wizycie w Empiku wzięłam do ręki ów "informator". Z lekkim niedowierzaniem przyjrzałam się najpierw jego formatowi oraz lichej objętości, a dopiero potem zerknęłam na wygórowaną cenę. Żeby nie pozostać zupełnie gołosłowną spojrzałam również na wątpliwej jakości treść. Cała ta "praca zbiorowa" wygląda na zrobioną na kolanie przez jakieś dziecko i to chyba jedynie do dziecięcych odbiorców jest kierowana. Ciężko mi sobie wyobrazić dojrzalszych fanów sięgających po to dzieło i z własnej woli wydających na nie pieniądze. Już lepiej zainwestować w figurki Pop Vinyl z podobiznami bohaterów Riverdale.

Zapewne jesteście ogromnymi fanami serialu Riverdale i chcielibyście się dowiedzieć jakiś ciekawostek lub totalnych nowości. Muszę was niestety zmartwić, gdyż z tej książki nic takiego się nie dowiecie.
Po pierwsze, informacje zawarte w tej książeczce dotyczą 1 sezonu. Jeśli oczekujecie, że dowiedzie się jakiś nowości o obecnym sezonie, to nawet na to nie liczcie.
Po drugie, gdybym miała opisać wygląd wewnątrz książki, to powiedziałabym, że 90% kartki zajmuje zdjęcie, które czasami nawet nie jest z danego momentu, o którym mówi fragment (prawdziwi fani, mogą być bardzo zawiedzeni takimi błędami). Do obrazka musi być zawsze jakiś opis, jednak jest on tak logiczny, że nawet nie trzeba tego czytać. Najgorsze jest jednak to, że rozdziały, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo ciekawe, są po prostu nudne i niczego tak naprawdę się z nich nie dowiadujemy.
Według mnie, ta książka nie jest w ogóle potrzebna i zamiast wydawać coś, żeby tylko były pieniądze, to lepiej skupić się na różnych nowościach i tajemnicach, które w serialu zostały pominięte, albo nierozwiązane.

Po...

„Rivrdale. Informator licealisty” to książeczka, która powstała na podstawie serialu o tej samej nazwie, co początek jej tytułu. Produkcja ta opisuje losy grupy licealistów, na których z każdej strony czyha niebezpieczeństwo. Pierwszy sezon zaczyna się odnalezieniem zwłok nastoletniego chłopaka, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Przyjaciele próbują dowiedzieć się prawdy.

Cóż, jestem ogromną fanką tego serialu, więc gdy tylko dowiedziałam się, że ma wyjść pozycja na jej temat, od razu wiedziałam, że muszę ją mieć. Czym tak naprawdę jest ta książka? Zbiorem cytatów, zdjęć, tekstów piosenek, prezentacji kadry nauczycieli oraz uczniów, a także zabawnych dopisków na marginesie.

Czytanie całości nie zajmuje więcej niż pół godziny. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się niczego spektakularnego, ma ona dla mnie raczej wartość sentymentalną i po części kolekcjonerską. Jeśli nie znacie serialu „Riverdale” lub dopiero macie zamiar zacząć go oglądać, nie sięgajcie po ten informator licealisty, ponieważ nie zrozumiecie, o co w nim chodzi, może Was on zupełnie nie ciekawić, a także możecie zafundować sobie parę spojlerów, gdyż pozycja ta zawiera informacje na temat tego, co działo się w pierwszych sezonach.

Patrząc na formę książki, stwierdzam, że spodobać się może ona raczej tylko nastolatkom. Niestety dla mnie nie okazała się ona ciekawa, nie znalazłam w niej nic, co by mnie zainteresowało, albo czego już bym nie wiedziała. Raczej nie zakupiłabym jej w cenie podanej na okładce. Plusa jednak daję za jej wydanie: zdjęcia, strony upodabniające wycinki z gazet, różnego rodzaju dokumenty, notatki i inne rzeczy cieszące oczy. Szkoda tylko, że pozycja ta wydana została w tak dziecinnej formie, podczas gdy serial jest tajemniczy, mroczny, opisujący niebezpieczne zdarzenia oraz ukazujący zbrodnie.

Trudno powiedzieć coś więcej na temat tej książki, gdyż zawiera w sobie mało treści. Dopisek na okładce o treści „wszystko, co naprawdę musisz wiedzieć”, jest mocno naciągany, gdyż tak naprawdę nic nie wniesie on do Waszego życia. Raczej nie polecam.

• Przeczytane w 2018r.
  • Wiek 21