Wyzwanie czytelnicze LC

Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ag2S

Przekonywano je, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Nie uwierzyły. Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu....

Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem.

Maria niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej.

Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem.

Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Maja | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Damska służba budziła kontrowersje nawet w tych najwcześniejszych dniach wojny, gdy okazała się zupełnie nieodzowna. Zaraz po opuszczeniu Krakowa dowódcy jednego z oddziałów kadrowych dokonali pierwszej, bezmyślnej czystki wśród koleżanek. (...) Także te dziewczyny, którym udało się utrzymać w służbie, musiały liczyć się z szykanami. Nie brakowało żołnierzy oburzających się, że "oto baba śmie wydawać rozkazy" i witających koleżanki wiązankami przekleństw.

Ale gdyby nie kobiety, wolności moglibyśmy nie odzyskać jeszcze przez wiele lat. Najnowsza publikacja autorstwa Kamila Janickiego to nie tylko historie kobiet, które walczyły o wolność wbrew temu, co o nich myślano (a podobno były głupie), ale także obraz minionych lat. Możemy dzięki niemu przekonać się, jak traktowano kobiety i jaką odegrały rolę w odzyskaniu niepodległości.

Nie będę ukrywać, że historia XX wieku nigdy nie była moim konikiem. I chociaż mój mąż jest w niej obeznany, a ja sama jestem siostrą historyczki, wciąż...

mirabelka01 | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Kamil Janicki, to autor, po którego popularnonaukowe, historyczne książki sięgam już niemal w ciemno. Uwielbiam to, jak fabularyzuje przeszłość, jednocześnie zachowując autentyczność i opierając się na wiarygodnych, rzetelnych źródłach historycznych. Często bohaterkami jego publikacji są właśnie kobiety, które on odkrywa przed czytelnikiem, odświeża ich pamięć dla świata i sprawia, że ich historie żyją na nowo. Tak też jest w przypadku Niepokornych dam, książki, która ukazuje sylwetki kobiet niezłomnych, prześcigających własne czasy, walczących o wolność Polski.

W Niepokornych damach Kamil Janicki koncentruje się głównie na kobietach skupionych wokół Józefa Piłsudskiego. Pojawiają się tam również sylwetki innych bohaterek próbujących walczyć o niepodległość Polski, jednak uwaga autora skupia się głównie na Aleksandrze Szczerbińskiej i Marii Piłsudskiej. Kamil Janicki przeprowadza nas przez największe akcje i zrywy niepodległościowe początku XX wieku, ukazuje rolę jaką pełniły w...

migotynka | 2018-12-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Mówi się, że są słabe. Mówią, że ich nastroje są chwiejne, zdanie zmieniają co pięć minut i nie nadają się do walki. Wiele razy w historii kobiety pokazały, że nie ustępują mężczyznom w niczym. Podobnie było w czasach walki o niepodległość.
Gdyby nie kobiety jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych nie miałaby szansy zaistnieć. To one dbały o wiele szczegółów, związanych z działalnością PPS-u. Szmuglowały karabiny i bomby, narażając własne życie. Brały udział w akcjach na równi z mężczyznami, wykazując niejednokrotnie większy hart ducha i spryt niż oni. Carscy żołnierze nie zwracali na nie tak dużej uwagi jak na mężczyzn z prostej przyczyny - nie przychodziło im do głowy, że kobiety mogą walczyć. Bardzo się pomylili.
"Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę" to książka bardzo potrzebna.

Kamil Janicki po raz kolejny pokazuje, że historycy nie doceniają roli kobiet w historii. Bezlitośnie rozprawia się z półprawdami, przekłamaniami oraz brakami w...

ZaczytanaAgniesia | 2018-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2018

Miało być o kobietach... a było głównie o Józefie Piłsudskim. Nie ukrywam, bardzo poszerzyłam swoją wiedzę o marszałku, w ogóle o I wojnie światowej (dopiero podczas lektury uświadomiłam sobie jak mało wiem o tym okresie), wiele ciekawych historii i postaci, ale jednak - mam niedosyt. Bo za mało o kobietach. Wydaje mi się, że spokojnie można było ująć coś z historii o Piłsudskim, a zawrzeć w tej książce historie jeszcze kilku kobiet.
Dość marudzenia - i tak brawa dla autora, za historie tych kobiet, które nam przedstawił, bo jednak były to czasy, w których kobiet nie traktowano jak bohaterek, więc i niewiele zostało po ich dokonaniach, na pewno nie łatwo odnaleźc historie ich życia.

Adi68 | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Pan Janicki po raz kolejny udowodnił że umieszczenie w jego notce biograficznej słowa historyk to NIEPOROZUMIENIE. "Niepokorne..." to książka która zawiera mnóstwo - choć mniej niż wcześniejsze pozycje tego autora - półprawd, niedomówień, manipulacji faktami i źródłami. Ci którzy chcą jej lekturę traktować jako czystą rozrywkę, polecam. Jest opowieścią napisaną sprawnie, z werwą, w stylu odpowiadającym czasom i zapotrzebowaniu. Tym którzy chcą ją potraktować poważnie, a tak powinno traktować się książki chcące uchodzić za historyczne, STANOWCZO TĘ POZYCJĘ ODRADZAM. Tyle tytułem wstępu. Jako historyczka nie chcę nikogo obrazić, ale NIESTETY moim skromnym zdaniem jest ona li tylko napisaną w sensacyjnym, okraszonym nadmiarem przymiotników tonie opowieścią, która nieudanie aspiruje do miana rzetelnej książki, kolejnej z gatunku "HERSTORY", z rzekomo odkłamującego historię cyklu Janickiego . Ma grać na emocjach i wmówić czytelnikom, a zapewne częściej czytelniczkom nie znającym dość...

Monika Frenkiel | 2019-01-07

Janicki pisząc książkę opierał się na bardzo obfitych materiałach – polecam przeczytanie sobie bibliografii i przypisów. To, o czym pisze, to nie pobożne życzenia i zaklinanie rzeczywistości przez feministę. To obraz prawdziwych wojowniczek o wolną Polskę.

„Niepokorne damy” to historie o kobietach noszących broń pod spódnicami, nieustraszonych kurierkach i zwiadowczyniach, znacznie skuteczniejszych tam, gdzie mężczyźni nie mieli szans. A także o kobietach, które organizowały Piłsudskiemu i jego ludziom pieniądze, jedzenie i kwatery. Tych, które agitowały, przekonywały i zachęcały. I tych, które wbrew wszelkim zakazom i szykanom postanowiły walczyć z bronią w ręku. Z fałszywymi dokumentami na męskie nazwiska, w męskich przebraniach i ścinając włosy. Zdeterminowane, żeby mieć swój udział w budowaniu kraju. I systematycznie usuwane w cień, kiedy przestały być potrzebne – lub mimo tego, że były potrzebne. I mimo tego, jak wiele zrobiły, wymazywane gumką z oficjalnych dokumentów i...

Angelika_S | 2018-11-19

Tytuł trochę nieadekwatny do treści, bo książka w większości opisuje życie Józefa Piłsudskiego (zresztą autor przedstawia zupełnie inny obraz Marszałka niż powszechnie znany – nie jest to wcale idealny, wspaniałomyślny, nieustraszony przywódca, ale zapatrzony w siebie egoista potrafiący wykorzystywać kobiety do spełniania wyłącznie jego oczekiwań, z czym zresztą wcale się nie kryje). Zaskakuje też kolejność wydarzeń – pierwszy rozdział dotyczy drugiej żony Piłsudskiego, Aleksandry Szczerbińskiej, drugi – pierwszej żony, Marii. Książka na pewno jest „na czasie” - opisuje dzieje odzyskania niepodległości i podkreśla, że brały w tym udział kobiety, w różnym charakterze (np. jako żołnierki czy konspiratorki), mimo iż ich rola była niestety zawsze umniejszana. Niestety do dzisiaj pokutuje przedstawione w książce podejście do kobiet – nierzadko uważanych za gorsze, głupsze, nie potrafiące osiągnąć tyle, co mężczyźni. A gdyby nie kobiety, to nie wiadomo czy moglibyśmy właśnie świętować...

sylwia09 | 2019-01-22

Kolejna książka Pana Janickiego, którą należy zaliczyć do pozycji sensacyjno-przygodowych. Począwszy od tytułu, tradycyjnie nadającego się na pierwszą stronę Super Expressu lub Faktu, po treść - idealną do publikowania w odcinkach na łamach w/w gazet. Niby jest bibliografia, ale fakty zawarte w źródłach autor potraktował lekko, bardzo podkolorował i to tak, że większość oderwała się od realiów. Jak na naczelnego feministę Polski przystało Janicki traci wszelki umiar w stylu, którym opisuje dokonania naszych dzielnych niewiast. Te kobiety zasłużyły na rzetelne potraktowanie i obroniłyby się bez twórczej pomocy p. Janickiego. No cóż autor i wydawcy całej serii "Historii prawdziwych", uznali że mają w nosie historię. Grunt żeby książki te dobrze się sprzedawały ("ciemny lud to kupi"), a panie czytały je z wypiekami na twarzy.

Anetta | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

„Niepokorne damy Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” Kamila Janickiego to kolejna książka tego autora, która w zajmujący sposób opisuje fakty z historii. Zainteresuje ona każdego czytelnika nawet takiego, który nie jest wielbicielem opracowań dotyczących przeszłości. Tym razem autor opisuje kobiety walczące ramię w ramię z mężczyznami o odzyskanie niepodległości Polski. Wielokrotnie lekceważone, stojące w cieniu mężczyzn, zapomniane przez badaczy historii, poświęcały swoją młodość na działalność konspiracyjną lub walczyły z bronią w ręku narażając życie i zdrowie. To im również, w dużej mierze, zawdzięczamy to, że w roku 2018 możemy obchodzić kolejną rocznicę uzyskania prawa wyborczych przez kobiety.

Karolina | 2018-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Kolejna bardzo dobra książka, którą warto mieć na półce. Autor skupia się na kobietach, które walczyły o Niepodległą Polskę. Bardzo często wbrew woli mężczyzn, narażając własne życie. Ich determinacja oraz wola walki budzą podziw i uznanie. Kamil Janicki opisał życie oraz działalność konspiracyjną kobiet, które odegrały znaczącą rolę w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a mianowicie o Aleksandrze Szczerbińskiej oraz o Marii Piłsudskiej, ale nie tylko. Skupił się również na innych kobietach, które nawet pod przebraniem żołnierza walczyły na froncie. Książka jest wzbogacona o zdjęcia i ryciny. To bardzo ciekawa pozycja w literaturze historycznej.