Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ag2S

Przekonywano je, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Nie uwierzyły. Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu....

Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem.

Maria niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej.

Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem.

Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Maja | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Damska służba budziła kontrowersje nawet w tych najwcześniejszych dniach wojny, gdy okazała się zupełnie nieodzowna. Zaraz po opuszczeniu Krakowa dowódcy jednego z oddziałów kadrowych dokonali pierwszej, bezmyślnej czystki wśród koleżanek. (...) Także te dziewczyny, którym udało się utrzymać w służbie, musiały liczyć się z szykanami. Nie brakowało żołnierzy oburzających się, że "oto baba śmie wydawać rozkazy" i witających koleżanki wiązankami przekleństw.

Ale gdyby nie kobiety, wolności moglibyśmy nie odzyskać jeszcze przez wiele lat. Najnowsza publikacja autorstwa Kamila Janickiego to nie tylko historie kobiet, które walczyły o wolność wbrew temu, co o nich myślano (a podobno były głupie), ale także obraz minionych lat. Możemy dzięki niemu przekonać się, jak traktowano kobiety i jaką odegrały rolę w odzyskaniu niepodległości.

Nie będę ukrywać, że historia XX wieku nigdy nie była moim konikiem. I chociaż mój mąż jest w niej obeznany, a ja sama jestem siostrą historyczki, wciąż...

ZaczytanaAgniesia | 2018-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2018

Miało być o kobietach... a było głównie o Józefie Piłsudskim. Nie ukrywam, bardzo poszerzyłam swoją wiedzę o marszałku, w ogóle o I wojnie światowej (dopiero podczas lektury uświadomiłam sobie jak mało wiem o tym okresie), wiele ciekawych historii i postaci, ale jednak - mam niedosyt. Bo za mało o kobietach. Wydaje mi się, że spokojnie można było ująć coś z historii o Piłsudskim, a zawrzeć w tej książce historie jeszcze kilku kobiet.
Dość marudzenia - i tak brawa dla autora, za historie tych kobiet, które nam przedstawił, bo jednak były to czasy, w których kobiet nie traktowano jak bohaterek, więc i niewiele zostało po ich dokonaniach, na pewno nie łatwo odnaleźc historie ich życia.

Anetta | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

„Niepokorne damy Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” Kamila Janickiego to kolejna książka tego autora, która w zajmujący sposób opisuje fakty z historii. Zainteresuje ona każdego czytelnika nawet takiego, który nie jest wielbicielem opracowań dotyczących przeszłości. Tym razem autor opisuje kobiety walczące ramię w ramię z mężczyznami o odzyskanie niepodległości Polski. Wielokrotnie lekceważone, stojące w cieniu mężczyzn, zapomniane przez badaczy historii, poświęcały swoją młodość na działalność konspiracyjną lub walczyły z bronią w ręku narażając życie i zdrowie. To im również, w dużej mierze, zawdzięczamy to, że w roku 2018 możemy obchodzić kolejną rocznicę uzyskania prawa wyborczych przez kobiety.

Angelika_S | 2018-11-19

Tytuł trochę nieadekwatny do treści, bo książka w większości opisuje życie Józefa Piłsudskiego (zresztą autor przedstawia zupełnie inny obraz Marszałka niż powszechnie znany – nie jest to wcale idealny, wspaniałomyślny, nieustraszony przywódca, ale zapatrzony w siebie egoista potrafiący wykorzystywać kobiety do spełniania wyłącznie jego oczekiwań, z czym zresztą wcale się nie kryje). Zaskakuje też kolejność wydarzeń – pierwszy rozdział dotyczy drugiej żony Piłsudskiego, Aleksandry Szczerbińskiej, drugi – pierwszej żony, Marii. Książka na pewno jest „na czasie” - opisuje dzieje odzyskania niepodległości i podkreśla, że brały w tym udział kobiety, w różnym charakterze (np. jako żołnierki czy konspiratorki), mimo iż ich rola była niestety zawsze umniejszana. Niestety do dzisiaj pokutuje przedstawione w książce podejście do kobiet – nierzadko uważanych za gorsze, głupsze, nie potrafiące osiągnąć tyle, co mężczyźni. A gdyby nie kobiety, to nie wiadomo czy moglibyśmy właśnie świętować...

Paula | 2018-11-17
Przeczytana: 13 listopada 2018