Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Okładka książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Hans Rosling Wydawnictwo: Media Rodzina reportaż
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2018-10-31
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-31
Data 1. wydania:
2018-04-03
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380084995
Tłumacz:
Monika Popławska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hur jag lärde mig förstå världen Fanny Härgestam, Hans Rosling
Ocena 8,5
Hur jag lärde ... Fanny Härgestam, Ha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3927 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
123
24

Na półkach: ,

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają że świat jest coraz gorszy, że zmierza w złą stronę itp. Autor przedstawia dane, które dobitnie pokazują, że trend jest dokładnie odwrotny - coraz mniej ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, coraz mniej ginie w wyniku wojen oraz katastrof naturalnych itd. Informacji takich próżno szukać w mediach, gdyż bad news is good news - pozytywne informacje o powolnej poprawie sytuacji na świecie nie sprzedają się tak dobrze, jak np. dramatyczna informacja o jakiejś katastrofie lotniczej. Książka rozprawia się również z różnymi fobiami, które nie mają podstaw, gdy pozna się dane statystyczne - chemofobią (dzieleniem produktów na "sztuczne"/"przetworzone"/"chemię"/ i te "naturalne", podczas gdy tak naprawdę wszystko jest chemią i ma podobny wpływ na zdrowie, bo wszystko zależy od dawki), strachem przed terroryzmem czy radioaktywnymi substancjami z elektrowni jądrowych.

Dla osób interesujących się statystyką i sytuacją na świecie od strony naukowej, niewiele informacji z tej książki będzie nowością. W quizie z początku książki uzyskałem 11/13 poprawnych odpowiedzi, więc książka ta była dla mnie raczej potwierdzeniem tego, o czym wiedziałem już wcześniej. Ale średnia dla ludzi biorących udział w tej ankiecie w różnych krajach to jedynie 2 poprawne odpowiedzi, co pokazuje jak bardzo ta książka jest potrzebna. Na koniec, jak zwykle, pozwolę sobie na zacytowanie niektórych ciekawych fragmentów z tej książki (dzięki Kindle, za sprawny eksport podkreślonych fragmentów!):

"Łatwo śledzić negatywne doniesienia ze świata. Trudniej znaleźć informacje na temat pozytywnych aspektów, to znaczy miliardów zmian na lepsze, o których nie wspomina się w mediach. Nie zrozumcie mnie źle, nie mówię o jakichś trywialnych pozytywnych wiadomościach, które mają stanowić przeciwwagę dla tych złych. Mam na myśli fundamentalne postępy, które zmieniają świat, ale nie trafiają do programów informacyjnych, ponieważ zachodzą zbyt wolno, są zbyt fragmentaryczne lub zbyt mało istotne, gdy rozpatruje się je pojedynczo. Mam na myśli tajemniczy, zachodzący po cichu postęp ludzkości. Podstawowe fakty na temat pozytywnych zmian na świecie są tak mało znane, że jestem zapraszany na konferencje i spotkania korporacyjne na całym świecie, aby o nich opowiadać."

"Tak naprawdę liczba ofiar klęsk żywiołowych zmniejszyła się znacznie więcej niż o połowę. Obecna liczba stanowi zaledwie 25% tej sprzed 100 lat."

"Fukushima i DDT– lęk przed niewidzialnymi substancjami wywołał panikę i spowodował więcej szkód niż one same."

"Chemofobia manifestuje się również tym, że co pół roku dochodzi do„nowego odkrycia naukowego” na temat związku chemicznego wykrytego w żywności w śladowych ilościach. Substancja ta według badań może doprowadzić do śmierci, jeśli będzie się ją spożywało codziennie przez trzy lata w ilościach odpowiadających ładowności jednego transportowca lub nawet dwóch.
Brak jakichkolwiek zgonów wydaje się nie mieć znaczenia podczas tej dyskusji. Poziom lęku potęguje bowiem„chemiczna” natura tej niewidzialnej substancji."

"prawdopodobieństwo, że twój krewny zostanie pozbawiony życia przez pijaną osobę, jest pięćdziesiąt razy większe niż śmierć w ataku terrorystycznym."

"tydzień po 11 września 2001 roku 51% obywateli USA obawiało się, że ich bliski stanie się ofiarą ataku terrorystycznego. Po upływie 14 lat liczba ta się nie zmieniła– nadal wynosi 51%."

" Rozdział ten poświęcony został przerażającym wydarzeniom: klęskom żywiołowym (0,1% wszystkich zgonów), katastrofom lotniczym (0,001%), morderstwom (0,7%), wyciekom substancji radioaktywnych (0%) oraz terroryzmowi (0,05%). Żadne z wyżej wymienionych nie odpowiada za więcej niż 1% zgonów rocznie, a mimo to poświęca się im w mediach dużo uwagi."

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają że świat jest coraz gorszy, że zmierza w złą stronę itp. Autor przedstawia dane, które dobitnie pokazują, że trend jest dokładnie odwrotny - coraz mniej ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, coraz mniej ginie w wyniku wojen oraz katastrof naturalnych itd. Informacji takich próżno szukać w mediach, gdyż bad news is good news -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 133
  • Przeczytane
    4 676
  • Posiadam
    795
  • Teraz czytam
    401
  • 2021
    113
  • Ulubione
    105
  • 2019
    100
  • 2020
    87
  • 2022
    72
  • 2020
    65

Cytaty

Więcej
Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej
Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej
Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także