Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Bramy Światłości: Tom 3

Cykl: Zastępy Anielskie (tom 3.3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Nad wyprawą do Stref Poza Czasem zawisło widmo utraty Abaddona. Świadomość, że nie ma nikogo, kto rozpozna Światłość u kresu poszukiwań, odbiera wszelką nadzieję na sens dalszej wędrówki. Nawet waleczna Sereda popada w zwątpienie i rozpacz. Jeśli utracili Daimona na najbardziej bezpiecznym etapie, jakie szanse mają bez niego? W krainie, gdzie niebezpieczeństwa pojawiają się jedno po drugim, gdzie nie można ani na chwilę opuścić gardy, bez opieki największego z wojowników stają się jagniętami wypuszczonymi pomiędzy lwy.

Nadchodzi ostateczny sprawdzian siły wiary.

Dla wszystkich.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

Northman | 2018-12-09
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Ku Światłości!

Trzeci tom Bram Światłości... Po fantastycznym tomie pierwszym i wciąż dobrym, lecz nieco może rozczarowującym tomie drugim dostajemy oto do rąk tom nr 3 - zakończenie całej historii, które... stoi na świetnym poziomie :) Seria wraca do tego co najlepsze, a jej zakończenie (bo tym właśnie, na to wygląda, jest ta odsłona) sprawia, że czuć tylko żal... Chciałoby się dużo więcej! :)

Wyprawa do Stref Poza Czasem trwa. Choć nie bez problemów, a nawet przeciwnie - z problemami coraz większymi. Przewodząca wyprawie Sereda zdaje sobie coraz lepiej sprawę, że każdy krok naprzód jest jak grzęźnięcie w bagnie... zwłaszcza bez Abaddona... Czy największy wojownik się odnajdzie? I co z Lucyferem, który tak bardzo chce ujrzeć oblicze Pana?

Świetną stroną tej odsłony cyklu jest powrót autorki do tego, co w rysach charakterologicznych bohaterów najlepsze :) Ale i do tego, co najgorsze, ostatecznie bowiem każdy z zainteresowanych będzie musiał stawić w tej wyprawie czoła samemu...

anka89100 | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Daimon i Lucyfer próbują wrócić do ekspedycji, która ma dotrzeć do miejsca, gdzie przebywa Pan.
Razjel próbuje nadal udawać Lucyfera w Piekle, choć jest ktoś, kto chce się jego pozbyć i zaczyna się domyślać prawdy o nim.
Akcja rozgrywa się w dwóch miejscach.
W Strefach Poza Czasem i w Głębi.
Sereda jest coraz bliżej swojego celu, Daimon i Lucyfer po wielu przygodach w końcu dołączają do wyprawy. Podąża za nimi inna wyprawa, gdzie jest Asmodeusz, który pragnie powrotu przyjaciela do Piekła i na jego tron. W Głębi zaś Razjel próbuje nadal udawać Lucyfera, co staje się coraz trudniejsze, ponieważ zostaje pozbawiony eliksiru, który sprawia, że utrzymuje wygląd Pana Piekła.
Wyprawa przez Strefy Poza Czasem jest niebezpieczna nie tylko ze względu na to, co czyha na bohaterów w dżunglach czy w górach, lecz ze względu na to, że bohaterowie zaczynają zmagać się sami ze sobą, ze swoimi różnymi lękami czy słabościami.
Wyprawa ta sprawi, że każdy z bohaterów otworzy w końcu oczy na różne...

Na finalną część Bram Światłości M.L. Kossakowskiej czekałam niecierpliwie. Cały cykl Zastępy Anielska autorki jest jednym z moich ulubionych. Wiadomo, jak to w dłuższych seriach (ta ma 7 tomów łącznie ze zbiorem opowiadań) bywały lepsze i słabsze momenty, ale ogólnie całość piastuje wyjątkowe miejsce w moim czytelniczym sercu.

Akcja „Bram Światłości 3” rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się w poprzedniej części. I wiecie co, no nie bardzo jest co do dodania odnośnie fabuły, żeby nie zdradzić za dużo.
Akcja nadal toczy się równocześnie w dwóch miejscach, w Głębi, gdzie Razjel z różnym skutkiem udaje Lucyfera oraz w Strefach Poza Czasem, gdzie przebywa całkiem spora gromada skrzydlatych różnego pochodzenia.
Wyprawa Seredy, która coraz bardziej zbliża się do Ergu, Lucek z Daimonem którzy robią wszystko aby do nich dołączyć i wyprawa Asmodeusza, który próbuje ich doścignąć.
Podróż staje się coraz bardziej niebezpieczna, bo prócz „zwykłych” niebezpieczeństw każdy z...

marcjn | 2018-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2018

Napisana infantylnym językiem książczyna o tym jak to bozia jest dobra a niezrozumiała a reszta jakaś wybrakowana bo nijak tej rzekomej dobroci pojąć nie może. Już poprzednia część wołała o pomstę do nieba, na tą zaś nie sposób znaleźć dostatecznie ostrych słów.

MontgomeryR | 2018-11-28

Dające dużo satysfakcji oraz, chwilami, epickie zakończenie kolejnych przygód aniołów bez Pana.
Czy jednak definitywny ? Wątpię ;)

Krystian Ozon | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

“Staliśmy się podobni ludziom. Przestawaliśmu z nimi przez wieku, opiekowaliśmy się nimi, podszeptywaliśmi im dobre naszym zdaniem decyzje i rozwiązania, pilnowaliśmy ich moralności, udzielaliśmy rad, spieszyliśmy z pomocą w potrzebie. [...] To nie my zmieniliśmy ludzi na lepsze, ale oni zmienili nas. [...] Już od dawna nie jesteśmy posłańcami i wykonawcami woli Pana. Samostanowimy o sobie i robimy to tak jak ludzie… “

Historia dobiegła końca i szkoda tylko, że aby wybrzmiał sens powyższych słów potrzeba było 3 opasłych tomów, opisów przyrody rodem z “Nad Niemnem”, opisów wewnętrznych przeżyć i antycypacji akcji. Niestety ostatni tom to apogeum irytujących cech. Nawet bohaterowi skapcanieli (zwłaszcza ci z Głębi), stracili charaktery, kłócą się i obrażają jak dzieci. Poziom trzyma jedynie Nefer! To koniec cyklu Anielskie Zastępy. Mam nadzieję, że autorka nie rozmyśli się.

ewelinakania | 2018-12-09
Przeczytana: 27 listopada 2018

Podróż do Stref Poza Czasem dobiega końca. Wydaje się, że cel jest bardzo blisko, można rzec na wyciągnięcie ręki. Jednak morale spadają, po utracie Tańczącego na Zgliszczach i członkowie ekspedycji coraz mocniej powątpiewają w powodzenie misji. Na szczęście nadzieja umiera ostatnia i pomimo burz, pomimo ran idą do przodu. Na dodatek atmosfera w Głębi robi się gorąca. Razjelowi palą się skrzydła. Nergal depcze mu po piętach. Nikt nie może spać spokojnie. Ja też nie mogłam! Pierwsze strony już wprowadzają nas w akcje skąpaną w poczuciu humoru, tak bardzo sarkastycznego i dosadnego. Bogate słownictwo i malownicze opisy, które serwuje nam autorka przyprawiają o zawrót głowy. Bohaterowie, przyroda, nawet ciemna uliczka, nic nie jest proste, zwykle. Wszystko natomiast jest wyjątkowe i takie nieoczywiste. W jednym zdaniu Kossakowska potrafi oddać całą gamę emocji. Zachwyca znajmością mitologii. Panuje tutaj wielokulturowość. Totalny misz-masz! Spotykamy dawnych, zapomnianych bogów,...

Przeczytana: 01 grudnia 2018

Teraz kiedy Bramy są kompletne mogę z czystym sumieniem powiedzieć że to moja ulubiona część zastępów anielskich. Bo ja te 3 tomy traktuję jako jedną książkę.

Ale że to ma być ocena tomu 3 to ocenię:
Plusy
+ dużo Lucka!
+ mój ulubiony Nefer odgrywa tu większą rolę niż uroczy zapychacz treści.
+ więcej Głębi. Jak dla mnie to cała książka mogłaby być o Lucku i Głębi, może się pani Maja kiedyś na takową pokusi ja bym była kontent.
+ Satysfakcjonujące zakończenie. Naprawdę, to chyba pierwsze wyczekane przeze mnie zamknięcie cyklu które zostawiło minie bez rozczarowania. Znaczy pewne rozczarowanie było. Że to już koniec.
+ Język. Jest po prostu ładny. Generalnie jesli się cały cykl anielski przeczyta ciurkiem można na nim doskonale zaobserwować progerss autorki jako pisarki.

Minusy
- Relacja Asmodeusza z Algiviusem która tak cudownie grała w poprzednim tomie tu jakoś takoś zanikła. Szkoda bo ich sprzeczki w tomi 2 były cudowne.
- Liczyłam że jak w poprzednich 2 tomach tu tez się...

Joanna Dudek | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Podobalo mi sie i to bardzo. Były ciekawe zwroty akcji i te urocze złośliwości pomiedzy chłopakami.
No i Nefer:)

Szepcząca Wierzba | 2018-11-17
Przeczytana: 28 listopada 2018

Najlepsza z ostatniej serii.