Bakhita

Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialog, nr 1 / styczeń 1999 Kara Jagowska, Juha Lehtola, Véronique Olmi, Redakcja miesięcznika Dialog
Ocena 7,0
Dialog, nr 1 /... Kara Jagowska, Juha...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Lata płyną, a Bakhita nieszczęśliwa



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
155 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
333
88

Na półkach:

Bakhita ,,Szczęściara”, znana jako Józefina Bakhita, była niewolnicą, która po wyzwoleniu wstąpiła do zakonu, gdzie przy chrzcie nadano jej imię Madre Gioseffa Margherita Fortunata Bakhita. Na zawsze już pozostała z Bogiem, a w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Jej losy są burzliwe, wypełnione okrucieństwem i niesprawiedliwością. Mimo to kobieta przez całe życie trzymała się słów matki i była ,,łagodna i dobra”. Nawet, gdy przechodziła „z rąk do rąk”, w jej głowie już na zawsze pozostało notorycznie wypowiadane słowo ,,asfa”, wyrażające proszenie o przebaczenie.

,,Któregoś dnia budzi się rano i postanawia uciec. Znajduje w sobie dość siły na nadzieję, na wiarę, na nieposłuszeństwo.”

Lektura jest ogromnie emocjonalna, napisana z czułością. Ludzkie okrucieństwo, aż się z niej wylewa, a przeciwstawieniem jest łagodność bohaterki. Dzięki obrazowemu i przy tym poetyckiemu językowi autorki, fabuła wraz z tytułową „Szczęściarą” jest nam bardzo bliska. Genialnie przeprowadzona narracja pogłębia efekt bezwzględności i kontrastuje ze spokojem Bakhity. Książka zahacza o II wojnę światową oraz rządy Mussoliniego. Pokazuje stosunek ludności Włoch - bo właśnie do tego kraju udała się Bakhita ze swojej ojczyzny Sudanu - oraz samej bohaterki do duce. Powieści zachwyciła mnie całkowicie, nie spodziewałam się, że losy Bakhity - niewolnicy, która została świętą, tak bardzo mnie zainteresują. Uważam, że jest to zasłużona nominacja do francuskiej nagrody Goncourtów.

,,Wie, że ich przestraszy. Przerazi ich, jak przeraża przemoc, bo wszystko, co człowiek widzi po raz pierwszy, jest przerażające, każda nowość niesie w sobie groźbę”

Bakhita ,,Szczęściara”, znana jako Józefina Bakhita, była niewolnicą, która po wyzwoleniu wstąpiła do zakonu, gdzie przy chrzcie nadano jej imię Madre Gioseffa Margherita Fortunata Bakhita. Na zawsze już pozostała z Bogiem, a w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Jej losy są burzliwe, wypełnione okrucieństwem i niesprawiedliwością. Mimo to kobieta przez całe życie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    349
  • Przeczytane
    177
  • Posiadam
    43
  • 2019
    18
  • 2018
    5
  • Afryka
    4
  • Literatura francuska
    4
  • 2021
    3
  • Powieść historyczna
    3
  • Biografie
    3

Cytaty

Więcej
Véronique Olmi Bakhita Zobacz więcej
Véronique Olmi Bakhita Zobacz więcej
Véronique Olmi Bakhita Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także